بازدید : 2599 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

فرخ نجم آبادی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد سوم)
در 1304 در تهران متولد شد. پس از اتمام دوره‏ى ابتدائى و متوسطه براى ادامه‏ى تحصیلات عازم انگلستان شد و در رشته‏ى فرآورده‏هاى نفتى مهندس شد و قریب 8 سال تحصیلات وى در انگلستان بطول انجامید. پس از بازگشت به ایران، در شركت ملى نفت ایران استخدام شد. هنگامى كه امیرعباس هویدا بعنوان مدیر ادارى و عضو هیئت مدیره نفت انتخاب شد، عده‏اى از جوانان تحصیلكرده‏ى شركت نفت را دور خود جمع كرد و تقریبا باندى تشكیل داد و یكى از آنها همین فرخ نجم‏آبادى بود. در كابینه‏ى حسنعلى منصور كه امیرعباس هویدا به وزارت دارائى تعیین شد، در نخستین روزهاى انتصاب خود، فرخ نجم‏آبادى را از شركت نفت به وزارت دارائى منتقل نمود و پست مهم نفت و امتیازات را با مقام مدیر كلى به نجم‏آبادى سپرد. نجم‏آبادى دو سال در آن سمت بود تا اینكه در 1344 به ریاست شركت مخابرات منصوب گردید. دو سال هم در آن سمت بود. در 1346 از طرف هوشنگ انصارى وزیر اقتصاد، به معاونت آن وزارتخانه معرفى شد و پس از چندى مقام معاونت كل و قائم مقامى وزارت اقتصاد را برعهده گرفت و سرانجام در سال 1353 به وزارت جدیدالتأسیس صنایع و معادن منصوب گردید و پس از سقوط كابینه‏ى هویدا شغلى به وى ارجاع نشد. نجم‏آبادى با دختر ابراهیم كاشانى وزیر پیشین بازرگانى و مدیر اسبق بانك مركزى ازدواج كرد.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.