بازدید : 702 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

هاشم وکیل

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد سوم)
فرزند سید علینقى قمى در 1265 در قم متولد شد. پس از رسیدن به سن تمیز تحصیلات مقدماتى را آغاز كرد و سپس به ادبیات فارسى و عربى گرایش یافت و دوره سطح را گذرانید، مخصوصا در حقوق اسلامى از صاحبنظران شد. در 1290 به استخدام در وزارت عدلیه درآمد و مشاغلى را در تهران متصدى شد. تا اینكه در 1298 صدرالاشراف مأمور تأسیس عدلیه در گیلان شد و سید هاشم وكیل را همراه خود به رشت برد و ریاست محاكم بدایت را به او سپرد. چند سالى در رشت به كار قضا اشتغال داشت تا اینكه به تهران انتقال یافت و شغل قضائى را تبدیل به وكالت دادگسترى نمود. وكیل در 1312 كه محاكمه تیمورتاش در دیوان كیفر آغاز شد وكالت حاج حبیب‏الله امین‏التجار را بر عهده گرفت و ضمن دفاع از موكل خود تیمورتاش را نیز مبرا از سوءاستفاده دانست و گفت، چیزهاى دیگرى از تیمورتاش شنیده بودیم ولى هرگز سوءاستفاده از وى شنیده نشده است. وكیل پس از محاكمه تیمورتاش شهرت زیادى پیدا كرد و در غالب محاكمات مهم او را شركت مى‏دادند. در 1325 در دور چهارم نخست‏وزیرى قوام كه حزب دموكرات ایران تشكیل شد وكیل از بنیانگذاران آن حزب بوده و با قوام‏السلطنه دوستى و نزدیكى داشت و در نتیجه حزب مزبور او را كاندیداى انتخابات تهران نمود و سرانجام در دوره پانزدهم وكیل مجلس شد و تا آخر دوره به قوام وفادار ماند و حتى دولت حكیمى به اشاره شاه به دست محمد سرورى اعلام جرمهائى علیه قوام به مجلس داد. وكیل و شریعت‏زاده دو عضو برجسته كمیسیون دادگسترى مجلس برنامه دولت را نقش برآب نمودند و موجبات تبرئه قوام‏السلطنه را فراهم كردند. بعد از سى تیر ماه 1331 كه اموال قوام مصادره شد وكیل به وكالت او به تلاش افتاد. در 1332 در دوران رئیس‏الوزرائى دكتر مصدق سرانجام تلاش وكلاى دادگسترى به ثمر نشست و وزارت عدلیه موافقت كرد تا وكلاء دادگسترى استقلال پیدا كنند. پس از آنكه استقلال كانون وكلاى دادگسترى اعلام شد سیدهاشم وكیل از طرف وكلاء به ریاست كانون انتخاب گردید و قریب 12 سال ریاست كانون با او بود. وفات او در 1348 ش اتفاق افتاد. رویهمرفته مردى دانشمند، حقوقدان با حسن نیت بود و از وكالت عدلیه تمولى نیز بدست آورد.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

328/1351