بازدید : 1474 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

خسرو هدایت

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد سوم)
فرزند غلامرضاخان هدایت (مخبرالدوله) متولد 1283 ش در تهران است. تحصیلات ابتدایى و متوسطه را در تهران انجام داد و تحصیلات عالى خود را در بلژیك به اتمام رسانید و درجه مهندسى راه و ساختمان گرفت. بعد از مراجعت به ایران وارد وزارت راه شد و مدتها متصدى بعضى از ادارات آنجا بود. مدتى ریاست راه‏آهن آذربایجان و معاونت بنگاه راه‏آهن را عهده‏دار گردید تا اینكه در 1325 به كمك قوام‏السلطنه به ریاست راه آهن رسید و در این سمت براى متشكل كردن كارگران سازمانى كارگرى به نام «اسكى» به وجود آورد. هدایت در این سمت دست به فعالیت زیادى زد. مخصوصا در حزب دموكرات ایران قوام‏السلطنه آتش بیار معركه بود. در انتخابات دوره پانزدهم كاندیداى تهران شد و سرانجام با آراء كارگران راه‏آهن به مجلس راه یافت. بعد از مجلس مدتى شغل حساس نداشت تا اینكه به معاونت وزارت راه منصوب شد. در 1334 علاء او را به معاونت پارلمانى نخست‏وزیر معرفى كرد. در اسفند ماه 1337 دكتر اقبال در قانون سازمان برنامه تغییراتى داد و مالا ابوالحسن ابتهاج از ریاست آن كناره‏گیرى كرد و خسرو هدایت با سمت وزیر مشاور، قائم مقام نخست‏وزیر در سازمان برنامه گردید و این سمت را در قسمتى از كابینه شریف امامى نیز عهده‏دار بود. هدایت بعد از این سمت سفیركبیر در بلژیك شد و چند سالى در بروكسل بسر مى‏برد تا اینكه دكتر اقبال او را به قائم مقامى شركت ملى نفت ایران برگزید. چندى نیز در سمت ریاست هیئت بازرسى شركت نفت قرار گرفت و آخرین سمت سیاسى او سفیر سیار ایران در دول اروپائى بود. او در جوانى با دختر اكبر میرزا صارم‏الدوله فرزند ظل‏السلطان ازدواج كرد. ارتشبد عبدالله هدایت برادر اكبر او بود.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.