بازدید : 1239 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

طوبی آزموده

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : مشاهیر زنان ایرانی و پارسی گوی
1257- مهر 1315 ش، از نخستین بنیانگذاران مدارس دخترانه در ایران. وى دختر میرزا حسن خان سرتیپ و همسر عبدالحسین میرپنج بود. او زیر نظر پدر و سپس همسرش، زبان و ادبیات فارسى، عربى و فرانسه را نزد معلمان وقت فراگرفت. در سال 1286 ش و در فضاى نسبتا آزاد پس از مشروطه «دبستان دخترانه ناموس» را در تهران دایر كرد. چون مردم، مدارس دخترانه را كانون تجددخواهى و بى‏حجابى در میان زنان و دختران مى‏دانستند با آن مخالفت مى‏كردند، از اینروى كه احتمال مخالفت از سوى مردم را مى‏داد سعى در برگزارى شعائر اسلامى نمود. هر سال در ایام سوگوارى چند روز مجلس روضه‏خوانى در سالن‏هاى مدرسه ترتیب مى‏داد و از اولیاى دانش‏آموزان جهت شركت در مجلس دعوت مى‏كرد، آیاتى از قرآن مجید و نیز كلمات قصار امیر مؤمنان على (ع) را در تشویق به فراگیرى دانش انتخاب مى‏نمود و بر دیوارهاى مدرسه نصب مى‏كرد و... بدین ترتیب بدون مزاحمت و مخالفت مردم به مدت سى سال به كار خود ادامه داد. وى از درآمد شهریه دانش‏آموزان ثروتمند به دانش‏آموزان بى‏بضاعت كمك مى‏كرد. این بانو بنیانگذار دومین دبیرستان دخترانه در ایران بود كه در سال 1307 ش دختران دیپلمه از آن فارغ‏التحصیل شدند. مدت ازدواجش كوتاه بود و فرزندى هم نداشت و در سن پنجاه و هشت سالگى در تهران درگذشت.
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.