بازدید : 2789 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

قربانعلی اجلی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع :
قربانعلي اجلي به سال 1318 درشهرستان ميانه تولد يافت . پدر قربان علي فرهنگي و مادرش معلم قرآن بود . تحصيلات رسمي و حرفه اي : قربانعلي اجلي تا پايان دوره اول متوسطه درميانه بود و پس از آن براي اتمام تحصيلاتش به تهران آمد. پس از پايان دوره متوسطه دردانشكده هنر هاي تزييني پذيرفته شد و پس از اخذ ليسانس دررشته معماري داخلي به دوره فوق ليسانس درهمين رشته راه پيدا كرد و دوره فوق ليسانس را نيز به پايان رساند . استادان و مربيان : قربانعلي اجلي از محضر استاداني بزرگي چون استاد سيد حسن ميرخاني ، استاد علي اكبر كاوه ، مرحوم استاد سيد حسين ميرخاني .‌استاد احمد نجفي زنجاني و استاد ابراهيم بوذري به آموختن خطوط نستعليق و نسخ و ثلث پرداخت . ضمن تلمذ در محضر اين اساتيد ، در آثار بزرگان خط ،‌چون مير عماد، ميرزا رضا كلر ،‌ميرزا غلامرضا ، استاد عبد المجيد درويش ، استاد مسلم شكسته نستعليق به تفحص وتحقيق پرداخت .همچنين زير نظر استاد شيخ ، استاد كاتوزيان ، بهزاد و مصيري و اولياء به آموزش طراحي و نقاشي رنگ روغن پرداخت . مشاغل و سمتهاي مورد تصدي : قربانعلي اجلي ازهمان سالهاي اوليه تدريس عضو انجمن هاي ادبي تهران شد . فعاليتهاي آموزشي : قربانعلي اجلي به علت علاقه زياد به آموزش به استخدام دولت درآمده و دردبيرستانهاو مدارس عالي به تدريس مشغول شد . سپس از طرف دانشكده هنر هاي تزييني بعنوان مدرس دعوت شسد وبتدريس شيوه هاي گوناگون خط پرداخت و مدت 22 سال درامرتدريس روزگار سپري كرد . آرا و گرايشهاي خاص : قربان علي اجلي معتقد است كه :« هنر مند با رسالت كسي است كه بمانند معلم ، انواع آن چه را آموخته و خودش هم گاهي خالق آن است به جامعه اي كه نياز مند است بياموزد ،متاسفانه در جوامع امروزي آنطور كه بايد ،به هنرمندان توجه نمي شود و اين عامل باعث مي شود كه هنر مند به جهات اقتصادي ناچار با يك عده سود اگر آثار هنري سروكار پيدا كرده و ارزش كارهايش تا سرحد امكان تنزل پيدا كند چرا كه هنر را با هيچ معياري از ماديات سنجش هنر با پول باشد آن هنر ركود پيدا كرده و مي ميرد و از سوي ديگر هنر نمي بايستي فرمايشي باشد بلكه هنرمند مي بايست درزمينه كار خود آزاد باشد و با توجه به نياز هاي جامعه اي كه در آن زندگي مي كند به خلق اثر بپردازد . چگونگي عرضه آثار : بسياري از تابلوهاي قربانعلي اجلي نه بصورت معمولي است ، كه از ويژگي خاصي برخوردار است . مجموعه حروف شكلي از اشكال طبيعتند و يا شايد طبيعت به شكل حروف ، . دراين سبك تازه كه خود او آنرا گلگشت ناميده است خط و طبيعت به همراه يكديگر ارائه مي شود بطوريكه انتخاب كلمات و حروف و نحوه قرار گرفتن آنها در يكديگر از اهميت فوق العاده اي برخورداراست . به بيان ديگر بايد گفت دراين سبك ، خط و نقش مكمل يكديگرند و رابطه خط با طبيعت و طبيعت با خط زمينه و هم آهنگي كلي كار از نظر رنگ و فرم ، ملموس بودن عناصري كه به خدمت گرفته مي شوند مورد توجه خاص سازنده اثر است . اهميت ديگراين سبك داشتن بعد معنوي آن است كه مطالب آموزه ومفيد ، درتهيه آن انتخاب مي شود و تعهد و مسئو ليت سازنده آنرا نسبت به جامعه نشان مي دهد . سبك گلگشت ، فرم و فضاهاي تازه اي را برابر بيننده قرار مي دهد كه تجسس و حس كنجكاوي اورا برانگيزد .
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.