بازدید : 825 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

علی یثربی کاشانی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع :
سیدعلی یثربی کاشانی در سال 1311هـ.ق ، در سامراء به دنیا آمد. مقدمات و سطوح را در محضر پدر و اساتید دیگر آموخت.در سال 1321 هـ.ق به عراق هجرت نمود و وارد حوزه نجف گردید. پس از آن مذتی به کاشان بازگشت و در سال 1341 هـ.ق به پیشنهاد مرحوم شیخ عبدالکریم حائرى به قم مهاجرت نمود و از محضر وی کسب فیض نمود. او همچنین خود در آنجا حوزه هاى درسى تشکیل داد و شاگردان زیادى را تربیت کرد. یثربی کاشانی سرانجام در سال 1379 هـ.ق روز پنجم رجب دارفانی را وداع گفت.گروه : علوم انسانیرشته : علوم اسلامیاوضاع اجتماعی و شرایط زندگی : سیدعلی یثربی کاشانی در سال 1311 هـ.ق در خانواده علمى و متدین مرحوم سید محمد رضا یثربى کاشانى در شهر سامرا فرزندى به نام على متولد شد و بنا بر سنت اسلامى مرحوم میرزاى بزرگ شیرازى در گوش ایشان اذان اقامه گفتند.تحصیلات رسمی و حرفه ای : سیدعلی یثربی کاشانی در زیر سایه تربیت صحیح پدر رشد و نمو نمود و در سال 1316 هـ.ق که بیش از پنج بهار از عمرش نمى گذشت به همراه پدر وارد کاشان شد و مقدمات و سطوح را در محضر پدر و اساتید دیگر آموخت. در سال 1321 هـ.ق به عراق هجرت نمود و وارد حوزه نجف گردید. پس از آن مذتی به کاشان بازگشت و در سال 1341 هـ.ق به پیشنهاد مرحوم شیخ عبدالکریم حائرى به قم مهاجرت نمود و ادامه تحصیلات را از محضر ایشان کسب فیض نمود. استادان و مربیان : سیدعلی یثربی کاشانی از محضر بزرگانى چون: 1 ـ سید ابوالحسن اصفهانى. 2 ـ سید محمد کاظم یزدى. 3 ـ شیخ شریعت اصفهانى. 4 ـ آقاضیاء الدین عراقى. 5 ـ حاج میرزا حسین عراقى. 6 ـ شیخ عبدالکریم حائرى یزدى. استفاده کرد. همسر و فرزندان : سیدعلی یثربی کاشانی پس از سالها اقامت در نجف، در سال 1339 هـ.ق به ایران باز گشت و به شهر آباء و اجداى خویش رفت و در این دوران با خانواده نراقى وصلت نمود.زمان و علت فوت : سیدعلی یثربی کاشانی در سال 1379 هـ.ق روز پنجم رجب چشم از جهان فروبست.فعالیتهای آموزشی : سیدعلی یثربی کاشانی پس اتمام تحصیلات و اخذ درجه اجتهاد به تعلیم و تربیت شاگردان بسیار همت گماشت. او تا سال 1347 هـ.ق که مصادف با پدرش بود در حوزه علمیه قم به این امر مشغول بود، تا آنکه پس از فوت پدر ناچار به ترک حوزه و باز گشت به کاشان شد و در آن جا اقامت گزید.شاگردان : شاگردان زیادى از محضر سیدعلی یثربی کاشانی کسب فیض نموده اند که می توان به افراد زیر اشاره کرد: 1 ـ سید روح الله موسوى خمینى. 2 ـ سید محمد تبریزى. 3 ـ سید شهاب الدین مرعشى نجفى. 4 ـ مرحوم صالحى کرمانى. 5 ـ میرزا حسن یزدى. 6 ـ شیخ هاشم آملى. 7 ـ سید کاظم اراکى گلپایگانى. 8 ـ شیخ جواد جفرودى. 9 ـ مرحوم مّجتهدى تبریزى. 10ـ میرزا آقا طاهرى اردبیلى.
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.