بازدید : 1401 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

اسماعیل مرآت

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع :
اسماعيل مرآت در سال 1272 خورشيدي (شعبان 1310 ق.) به دنيا آمد.دورة متوسطه را در تهران به پايان رساند. در سال 1290 جزء شاگردان اعزامي به فرانسه رفت و در رشتة تعليم و تربيت و روانشناسي به تحصيل مشغول شد.وي پساز مراجعت به ايران براي تدريس در دارالفنون برگزيده شد و تعليم فيزيك را در آن مدرسه برعهده گرفت.ايشان در سال 1314 مرآت به رياست ادارة تعليمات عاليه وزارت معارف انتخاب شد و سه سال بعد در تاريخ بيست‌ودوم مرداد ماه سال 1317 كفالت وزارت معارف را برعهده گرفت. اسماعيل مرآت در روز 28 شهريور ماه سال 1318 به وزارت معارف رسيد و تا شهريور ماه سال 1320 در اين سمت باقي بود.نامبرده در روز بيست و هفتم آذرماه سال 1328 خورشيدي (18 دسامبر سال 1949 م.) درگذشت.مدفن وي در باغچهٔ عليجان واقع در شهر ري مي‌باشد. گروه : علوم انساني رشته : روان شناسي گرايش : تعليم و تربيت و روانشناسي والدين و انساب : اسماعيل مرآت فرزند ميرزا موسي‌خان مرآت‌الممالك است.تحصيلات رسمي و حرفه اي : اسماعيل مرآت دورة متوسطه را در تهران به پايان رساند. در سال 1290 جزء شاگردان اعزامي به فرانسه رفت و در رشتة تعليم و تربيت و روانشناسي به تحصيل مشغول شد.زمان و علت فوت : آخرين مأموريت اسماعيل مرأت، سرپرستي محصلان ايراني در آمريكا بود. در همين مأموريت بود كه در روز بيست و هفتم آذرماه سال 1328 خورشيدي (18 دسامبر سال 1949 م.) درگذشت.مدفن وي در باغچهٔ عليجان واقع در شهر ري مي‌باشد. مشاغل و سمتهاي مورد تصدي : اسماعيل مرآت با بروز جنگ جهاني اول به ايران بازگشت. پس ازمراجعت به وطن براي تدريس در دارالفنون برگزيده شد و تعليم فيزيك را در آن مدرسه برعهده گرفت. در سال 1297 خورشيدي مرآت معاونت، نظامت و تدريس فيزيك در دارالمعلمين عالي را عهده‌دار شد. مرآت در سال 1303 به عضويت شوراي عالي معارف انتخاب شد و در سال 1307 سرپرستي محصلان ايراني در اروپا را برعهده گرفت. در سال 1314 مرآت به رياست ادارة تعليمات عاليه وزارت معارف انتخاب شد و سه سال بعد در تاريخ بيست‌ودوم مرداد ماه سال 1317 كفالت وزارت معارف را برعهده گرفت. اسماعيل مرآت در روز 28 شهريور ماه سال 1318 به وزارت معارف رسيد و تا شهريور ماه سال 1320 در اين سمت باقي بود. چگونگي عرضه آثار : اسماعيل مرآت در دوران وزارت او در فرهنگ ، نزديك دويست جلد كتاب درسي دبيرستاني تأليف و طبع شد.
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.