بازدید : 4219 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

هوشنگ کاظمی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع :
هوشنگ کاظمي نخستين ايراني دانش آموخته گرافيک است که اصول و قوانين گرافيک نوين را به ايران انتقال داده است. او متولد 1302 در تهران است. سال 1324 به فرانسه رفت و در بوزار پاريس به تحصيل پرداخت. وي توانست سال 1335 مدرک فوق ليسانس را در رشته خط و گرافيک از اين مدرسه دريافت کند. کاظمي به مدت دوسال استخدام بخش تبليغات هواپيمايي هلند (کي ال ام) در مي آيد و سال 1337 به ايران بازمي گردد. طرح و اساسنامه دانشگاه هنر را تهيه و تنظيم و اين دانشکده را در مهر 1339 راه اندازي مي کند و مديريت آن را عهده دار مي شود. وي براي نخستين بار در ايران، رشته گرافيک را به صورت تخصصي در اين دانشکده ايجاد مي کند. او همچنين در 1339 آتليه اي به نام " کارگاه هنرهاي تزييني" در ميدان کاخ تاسيس کرد. کاظمي بخش گرافيک سازمان جلب سياحان را پي نهاد. از ديگر آثار برجسته او مي توان به طراحي تزيينات داخلي سدسفيدرود (1340)، گرافيک محيطي هتل برکه تهران (1338)، طراحي صحنه براي گروه نمايشي علي نصيريان در جشنواره هاي خارجي (1338)، طراحي نشانه جشن هنر شيراز (1347) و چند پوستر همين جشنواره اشاره کرد. کاظمي اکنون ساکن استرالياست.کتاب زندگي و آثار وي از سوي انتشارات رسم منتشر شده است.
فعالیت ها :
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.