مجموعه مصاحبه با ارتشبد سابق حسین فردوست - قسمت ششم (تصویری)

مجموعه مصاحبه با ارتشبد سابق حسین فردوست - قسمت ششم (تصویری)
مجموعه مصاحبه با ارتشبد سابق حسین فردوست

حسین فردوست از جمله چهره‌های شاخص و در عین حال مرموز دوران پهلوی است. او در سال ۱۲۹۶ در جنوب تهران به دنیا آمد و در خانواده‌ای هشت نفره، متشكل از مادربزرگ، پدر، مادر و پنج فرزند بزرگ شد. پدرش سیف‌الله، یكی از افسران ژاندارمری بود كه تا درجه سروانی ارتقا یافت و سپس بازنشسته شد. فردوست تحصیلات ابتدایی را در سال 1310 در دبستان نظام به پایان رسانید و از سال 1310 تا 1315 دوره تحصیلات متوسطه را در آموزشگاه له‌روزه سوئیس سپری كرد. در دوران تحصیلات متوسطه‌ در سوئیس با محمدرضا پهلوی هم‌درس بود. فردوست در سال 1324 وارد دانشكده حقوق دانشگاه تهران شد و در رشته حقوق قضایی كارشناسی گرفت و در سالهای 1332 ـ 1335 دوره دكتری حقوق را در فرانسه گذراند. فردوست خدمات نظامی را در سال 1315 آغاز كرد و تا سال 1338، به دستور شاه و با هدایت MI6 در رأس دفتر ویژه اطلاعات قرار گرفت.
فردوست دلیل پذیرش دولت بختیار و سپس انقلاب اسلامی ایران را علاقه‌مندی به كشوری دارای حكومت مردمی و جایگاهی والا در بین مردم دانسته است. فردوست، ضمن نارضایتی از مریضی و در‌به‌دری محمدرضا شاه، با انتقاد از او معتقد بود وی و خاندانش به چپاول ملت پرداختند. او از وقوع انقلاب و پایان یافتن این مسائل، اظهار رضایت می‌كرد.
با وجود اعترافات فردوست بسیاری از سران گرفتار آمده رژیم پهلوی خود فردوست را نیز یكی از حلقه‌های فساد در جامعه می‌دانستند. چهره‌ای كه جریان انقلاب، او را مجبور كرد كه از رژیم انتقاد كند. ارتشبد قره‌باغی وی را یكی از افرادی می‌داند كه تا چند روز پیش از امضای بیانیه اعلام بی‌طرفی ارتش، از راهكارهایی چون كودتا، طرح جلوگیری از ورود امام به ایران و فرود اجباری هواپیمای امام برای نجات حكومت پهلوی دفاع می‌كرده است. او معتقد است با اوج‌گیری انقلاب، اعلام بی‌طرفی ارتش، تنها چاره سران ارتش برای رهایی از پاسخگویی در برابر دادگاه‌های انقلاب بود و فردوست نیز به همین دلیل با آن همراه شد.
حسین فردوست دو بار ازدواج كرد. همسر اولش پریچهر نام داشت كه بعد از جدایی از وی با احمدعلی شیبانی ازدواج كرد. حاصل این ازدواج فرزند پسری به نام شاهرخ بود كه در حدود یك سال و نیم پس از انقلاب از كشور خارج شد. فردوست همسر دیگری به نام طلا نیز داشت كه او هم به دنبال وقوع انقلاب و دستگیری فردوست كشور را ترك گفت. فردوست بعد از بازداشت در سال ۱۳۶۲ حدود چهار سال در بازداشت به سر برد و در این مدت به نگارش خاطرات خود پرداخت. او در ‌‌‌نهایت در ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۶۶ بر اثر سكته قلبی درگذشت و در بهشت زهرای تهران به خاك سپرده شد.
مجموعه مصاحبه های حاضر در سال 1366 در گروه تاریخ و سیاست سیمای جمهوری اسلامی تولید شده و در دهه فجر 1367 همزمان با دهمین سالپیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی پخش شده است. -
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.

ویدئو های مرتبط