راسخون - یار همیشه همراه : مستند راه فیروزه

دسته ها
( نسخه آزمایشی )
مستند راه فیروزه
بازدید 122
ارسال نظر
پنجشنبه، 28 تير 1397
دانلود
اشتراک
/ کد ویدئو
مستند راه فیروزه

مستند«راه فیروزه» برای اولین بار از سینما حقیقت در تلویزیون، این مستند مروری دارد بر سفر کاروان امام رضا (ع) به ایران و حکایت هایی از حضور ایشان در شهرهای مختلف کشور را حکایت می کند.
کارگردان «راه فیروزه»، این مستند را مروری بر سفر کاروان امام رضا(ع) به ایران و حکایت‌هایی از حضور ایشان در شهرهای مختلف کشور معرفی کرد.
«راه فیروزه» مستندی درباره خط سیر کاروان امام رضا (ع) در ایران در 1200 سال قبل و حکایت‌ها و باورهای عامیانه پیرامون این حضور و عبور است.
با وجود روایت‌های مختلف بر مسیرهای گوناگون منسوب به هجرت امام رضا (ع) خط سیر جنوب که از جنوب غربی ایران در شلمچه آغاز شده و بعد از عبور از شهرهای پیرامون کویر در مرکز ایران به خراسان و سپس شهر مرو می‌رسید و با شواهد تاریخی و دلایل سیاسی آن عصر انطباق بیشتری داشت مرکز توجه قرار گرفت.
تصویربرداری در 5 استان ایران و یک شهر خارجی
تصویربرداری این مستند در استان‌های خوزستان، فارس، یزد، خراسان رضوی و خراسان شمالی و شهر مرو در کشور ترکمنستان صورت گرفته است.
در «راه فیروزه» تلاش شد با بهره‌گیری از روایت‌های این سفر در نمایش، تعزیه و پرده‌خوانی به تصویر و تصور این هجرت در فرهنگ شفاهی و عامیانه مردم نزدیک شد.
همچنین تلاش شد با بهره‌گیری از توصیفات تاریخی متون کهن تصویری، تاریخی از شهرهای مسیر در دوران عبور امام رضا (ع) و یا ایام نزدیک به آن ارائه شود. روایت‌های سیاحان از احترام و توجه ویژه مردم به این مکان مقدس در شهر مشهد نیز از دیگر بخش‌های این مستند است.
عوامل این فیلم عبارتند از: تهیه‌کننده: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، تحقیق: علی‌اصغر سالاری، تصویربردار: رضا تیموری، کارگردان: مهدی اسدی -

ارسال نظر شما
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.

آخرین فایل ها

تا ثریا
03:24
تا ثریا دكتر محمد اصفهاني
2 بازدید 36 دقیقه پیش
شهدای مدافع امنیت
01:00
شهدای مدافع امنیت تولیدات راسخون
67 بازدید روز گذشته، ساعت 0:0
هنر زندگی مومن
03:03
هنر زندگی مومن حجت الاسلام مسعود عالی
56 بازدید 19 ساعت و 17 دقیقه پیش

15/6675