لزوم همکاری ایران و چین علیه یک جانبه گرایی

لزوم همکاری ایران و چین علیه یک جانبه گرایی
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با وانگ یی همتای چینی خود در پکن گفت: رد و تحقیر قانون بین المللی رو به افزایش است. ایران و چین باید برای مقابله با یک جانبه گرایی و «تحقیر قانون بین المللی» همکاری کنند. وی گفت: «نه فقط بی احترامی به قانون بین المللی، بلکه رد و تحقیر قانون بین المللی رو به افزایش است.»

آقای ظریف تصریح کرد: برای این به پکن سفر کرده است تا همتای چینی اش را از دیدار‌های اخیر خود در فرانسه درباره توافق هسته‌ای ایران مطلع کند.
وی در جمع خبرنگاران به وانگ یی گفت: «نه فقط بی احترامی به قانون بین المللی، بلکه رد و تحقیر قانون بین المللی رو به افزایش است.»
ظریف یکشنبه سفری چهارساعته به شهر ساحلی بیاریتس در فرانسه داشت. وی در این سفر با امانوئل مکرون، وزیر خارجه فرانسه و دیپلمات‌های انگلیسی و آلمانی دیدار کرد.
دو طرف در این دیدار در خصوص ابعاد مختلف روابط دو جانبه، آخرین تحولات اجرای برجام و ابتکارات روسای جمهور ایران و فرانسه، نقشه راه ۲۵ سال آینده روابط دو کشور، امنیت منطقه خلیج فارس و تنگه استراتژیک هرمز، تحریم های غیرقانونی و یکجانبه ایالات متحده ضد کشورهای مستقل گفتگو و تبادل نظر شد.
وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تاکید بر توسعه همه جانبه روابط راهبردی و هزاران ساله دو ملت ایران و چین، فشار اقتصادی و تحریم های آمریکا ضد چین و نیز مداخله آن کشور و برخی کشورهای غربی در امور داخلی آن را محکوم کرد و حمایت جمهوری اسلامی ایران از سیاست چین واحد را مورد تاکید قرار داد.
طرفین در این دیدار روابط ایران و چین را همه جانبه و راهبردی خواندند و بر گسترش و تعمیق آن در همه زمینه ها تاکید کردند.مسائل منطقه ای بویژه تحولات افغانستان از دیگر محورهای گفتگوی دو مقام بود. -
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.