از اجرای برجام ناراضی هستیم / آقای ظریف در بدو ورود به استانبول

از اجرای برجام ناراضی هستیم / آقای ظریف در بدو ورود به استانبول
از استانبول، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به منظور حضور در اجلاس وزرای امور خارجه روند استانبول - قلب آسیا، وارد فرودگاه استانبول شد.
مصاحبه با وزیر امور خارجه در فرودگاه استانبول

هشتمین کنفرانس روند استانبول-قلب آسیا فردا دوشنبه با حضور وزرای خارجه ۱۴ کشور منطقه در استانبول برگزار می شود. موضوع هشتمین کنفرانس وزیران امور خارجه روند استانبول-قلب آسیا، صلح همکاری و رفاه، خواهد بود. این کنفرانس با سخنرانی‌های افتتاحیه رجب طیب اردوغان و محمد اشرف غنی روسای جمهور و با ریاست مشترک مولود چاووش‌اوغلو و ادریس زمان وزیران امور خارجه ترکیه و افغانستان آغاز به کار خواهد کرد.
نخستین نشست روند استانبول-قلب آسیا در در سال ۲۰۱۱ به منظور گسترش همکاری‌های منطقه‌ای در قبال افغانستان و با شرکت وزیران امور خارجه ۱۴ کشور؛ ترکیه، افغانستان، آذربایجان، چین، هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، روسیه، عربستان، تاجیکستان، ترکمنستان و امارات متحده عربی در استانبول برگزار شد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: میزان تعهد اتحادیه اروپا و کشورهای عضو نسبت به اجرای برجام رضایت بخش نیست و این موضوع از سوی ایران و دو عضو غیر اروپایی با صراحت در کمیسیون برجام مطرح شده است.
وزیر امور خارجه کشورمان در بدو ورود به فرودگاه استانبول، به منظور حضور در اجلاس وزرای خارجه روند استانبول - قلب آسیا در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، با تاکید بر ضرورت اجرای واقعی تعهدات برجام توسط طرف های مذاکره گفت : جمهوری اسلامی ایران همواره آماده است، در صورت اجرای کامل تعهدات توسط دیگران، اقدامات مبتنی بر ماده 36 را متوقف کند.
محمد جواد ظریف با ابراز نارضایتی از میزان تعهدات اتحادیه اروپا و کشورهای عضو نسبت به اجرای برجام افزود: این موضوع هم از سوی ایران و هم از سوی چین و روسیه، به عنوان دو کشور غیر اروپایی عضو در کمیسیون برجام به صراحت مطرح شده است.
وزیر امور خارجه کشورمان با مثبت ارزیابی کردن پیوستن 6 کشور عضو اتحادیه اروپا به اینستکس، عملیاتی شدن اینستکس را شرط لازم این اقدام عنوان کرد و تصریح کرد :آنچه لازم است عملیاتی شدن با امضای تفاهم نامه طرفهای ایرانی و اروپایی است که امکان اجرای این روش و مکانیسم در آینده وجود دارد.
ظریف هدف از سفر به ترکیه را حضور در هشتمین اجلاس ابتکار استانبول، قلب آسیا برای هماهنگی همکاری های منطقه ای با هدف ایجاد ثبات، امنیت و توسعه همه جانبه در افغانستان عنوان کرد و گفت : در شرایط کنونی وضعیت افغانستان، با توجه به انتخابات ریاست جمهوری و تحولات مذاکرات صلح در شرایط ویژه است و نقش فعال کشورهای هم منطقه ای و هسایگان در روند صلح و بازسازی افغانستان، ضروری است.
وی افزود: این اجلاس فرصت مناسبی است که کشورهای مختلف در این زمینه ها بحث و در حوزه هایی که میتوانند به افغانستان کمک کنند.
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به روابط ویژه جمهوری اسلامی ایران با همسایگان، تصریح کرد که از ابتدای مسئولیت وزارت خارجه، بیشترین تعداد سفرهای وی به کشورهای همسایه، از جمله روسیه و ترکیه بوده است. -
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.