استیضاح دونالد ترامپ رسما از سه‌شنبه کلید می‌خورد

استیضاح دونالد ترامپ رسما از سه‌شنبه کلید می‌خورد
به نقل از شبکه تلویزیونی فرانس 24 ؛ جلسه استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سنا به روز سه شنبه یکم بهمن ماه (۲۱ ژانویه) موکول شد و تا آن زمان بحث و گفتگو در سنا ادامه دارد.

ترامپ برای مقابله با استیضاح از یک مزیت عمده برخوردار است چرا که سنا دارای اکثریت جمهوریخواه است. جان رابرتس رئیس دیوانعالی آمریکا که به عنوان قاضی ارشد محاکمه تعیین شده است، در برابر سناتور‌ها سوگند یاد کرد. از سوی دیگر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز پنج شنبه قطعنامه حاوی بند‌های استیضاح رئیس‌ جمهور این کشور را امضاء و آن را تقدیم مجلس سنا کرد. پلوسی در حین امضای این قطعنامه گفت: هیچ‌کس بالاتر از قانون قرار ندارد.
دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا ماه گذشته، پرونده استیضاح ترامپ را با دو اتهام «سوء استفاده از قدرت» و «ممانعت در تحقیقات کنگره» نهایی کردند، تا وی را به سومین رئیس جمهوری در تاریخ آمریکا تبدیل کنند که در موقعیت استیضاح قرار می‌گیرد.
فرآیند تحقیقات استیضاح ترامپ پس از رسانه‌ای شدن مکالمه تلفنی وی با ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در خصوص پرونده فساد مالی فرزند جو بایدن معاون پیشین باراک اوباما و رقیب کنونی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا آغاز شد.
در این گفتگوی تلفنی، ترامپ از رئیس‌ جمهور اوکراین خواسته بود تحقیقاتی درباره پسر جو بایدن که زمانی عضو هیأت مدیره شرکت گاز «بوریسما» در اوکراین بود، انجام دهد تا فساد مالی وی را برملا کند و از آن برای ضربه زدن به جو بایدن کاندیدای دموکرات ریاست جمهوری سوء استفاده کند. این افشاگری باعث شد تا دموکرات‎های مجلس نمایندگان آمریکا برای استیضاح ترامپ دست به کار شوند و فرآیند استیضاح رئیس‌ جمهور آمریکا را آغاز کنند. -
نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.