معرفی دانشگاه صدا و سیما

معرفی دانشگاه صدا و سیما
دانشگاه صدا و سیما یکی از بزرگترین دانشکده های رسانه ای غرب آسیا است، که در سال 1347 به عنوان مدرسه عالی تلویزیون و سینما تاسیس شد، در سال 1363 با مجوز وزارت علوم به دانشکده صداوسیما وابسته به سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی تغییر نام داد و در سال 1392 به دانشگاه صداوسیما ایران ارتقاء یافت.

تاریخچه تاسیس
پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، با توجه به نیازها و ضرورت‌های جدید و بر پایه‌ ساختارهای آموزشی گذشته، در سال1360 طرح تأسیس دانشکده صدا وسیما براساس درخواست شورای سرپرستی سازمان در ستاد انقلاب فرهنگی مطرح و با کلیات آن موافقت شد. در سال 1362 در اساسنامه سازمان صداوسیما مصوب مجلس شورای اسلامی سازمان صداوسیما موظف به «تکمیل و گسترش دانشکده صداوسیما» به منظور تربیت نیروی انسانی خود شد. در سال 1363 براساس مصوبه رسمی شورای بازگشایی و نوگشایی وزارت فرهنگ و آموزش عالی دانشکده صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران رسماً بازگشایی و به تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد موردنیاز سازمان صداوسیما پرداخت.

پس از آغاز به کار سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران در سال 1345و گستردگی فعالیت آن، در سال ۱۳46 مرکز آموزش رادیو و تلویزیون تاسیس شد و بعد از فراهم آمدن مقدمات کار در سال ۱۳۴7 مؤسسه‌ای به نام «مدرسه عالی تلویزیون و سینما» به منظور تربیت نیروهای مورد نیاز رسانه کشور در آن زمان تشکیل شد که دانش‌آموختگان آن به فعالیت در سازمان رادیو و تلویزیون و حوزه سینما مشغول شدند.
در سال ۱۳۴۸ این مؤسسه کار خود را با یک دوره کوتاه مدت یک ساله آغاز کرد. بعدها این دوره به دو دوره دو ساله ارتقا یافت؛ و بعد دوره‌های کارشناسی ارشد تکنولوژی آموزشی، تحقیق در ارتباطات جمعی و مهندسی‌الکترونیک نیز قبل از انقلاب در آن اجرا شدند.

در اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظلّه‌العالی) مبنی بر تربیت نیروی انسانی کارآمد، آشنا و متعهد به آرمان‌ها و اهداف مقدس نظام جمهوری اسلامی ایران و برای تامین نیازهای تخصصی و تحقق وظایف و ماموریت‌های سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران و مشاغل خاص آن و به استناد آئین‌نامه تاسیس موسسات آموزش عالی وابسته به سازمان‌های دولتی مصوب بیست و هفتمین جلسه مورخ چهارم تیرماه 1364 شورای عالی انقلاب فرهنگی و اساس‌نامه سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران مصوب بیست وهفتم مهرماه 1362 مجلس شورای اسلامی، مدرسه عالی تلویزیون و سینما که در سال 1347 تاسیس شده بود ، طبق مصوبه مورخ 12/8/1363 شورای بازگشایی و نوگشایی وزارت فرهنگ و آموزش عالی به دانشکده صداوسیما تغییر نام یافته بود، به موجب مجوز شماره 71015/22/2 مورخ 15/5/1392 شورای گسترش آموزش عالی به دانشگاه صداوسیما وابسته به سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران ارتقاء یافت

دانشکده و رشته های دانشگاه صدا و سیما

دانشگاه صدا و سیما در چهار گروه آموزشی (گروه آموزش تولید، گروه آموزش فنی، گروه آموزش ارتباطات و گروه آموزش معارف اسلامی و عمومی) فعالیت می‌کند که در حال حاضر دارای شش دانشکده می‌باشد که دانشجویان آن در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند. این دانشکده ‌ها عبارت‌ اند از:

دانشکده ارتباطات و رسانه
دانشکده تولید رادیو و تلویزیون
دانشکده فنی و مهندسی رسانه
دانشکده هنر های دیجیتال
حوزه علوم اسلامی رسانه
مرکز علمی کاربردی رسانه
دانشکده دین و رسانه
هنرستان و پیش‌دانشگاهی صدا و سیما

در زیر به توضیح برخی از آن‌ها می‌پردازیم.
دانشکده ارتباطات و رسانه

این دانشکده در مقطع کارشناسی در رشته روزنامه نگاری و در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های مدیریت در رسانه، تحقیق در ارتباطات و رشته ژورنالیسم خبر ( روزنامه نگاری ) ظرفیت پذیرش دانشجو دارد. گروه‌های آموزشی و رشته ‌های در حال اجرا دانشکده به شرح زیر است:

گروه آموزشی علوم نوین رسانه

رشته کارشناسی ارشد مدیریت ‌رسانه : مشتمل بر تربیت مدیران و مسئولان متخصص رسانه‌ای، طراحی مؤسسات نشر کتاب و خانه‌های فرهنگ مراکز سمعی بصری و دفاتر مؤسسات سینمایی و مطبوعاتی مستقر در سفارتخانه‌ها، طراحی و تدوین ساختارهای بنایی و زیربنایی سازمان، مدیریت بخش‌های مختلف تشکیلات خبرگزاری‌ها، مؤسسات سینمایی و بخش‌های مختلف رادیوتلویزیونی داخل و خارج کشور.

گروه آموزشی ارتباطات

رشته کارشناسی ارشد تحقیق در ارتباطات آموزش و تربیت پژوهشگران متخصص با توجه به نیازهای جامعه، تحقیقات ارزشمند و علمی در سطح ملی و جهانی برای سازمان‌ها و دانشجویان علاقه‌مند در داخل و خارج از کشور.


گروه آموزشی ژورنالیسم خبر ( روزنامه نگاری )

رشته کارشناسی ارشد روزنامه‌ نگاری : تربیت افراد متخصص در حوزه ژورنالیسم رادیوتلویزیونی، آموزش مهارت‌های لازم در ارائه خدمات رسانه‌ای، دیداری و شنیداری در حوزه‌های اطلاع‌رسانی و پوشش خبری، توانایی نگارش و تهیه خبر رادیوتلویزیون، شناخت تخصصی نسبت به رسانه و نقش خبری آن با رویکرد رادیوتلویزیونی، شناخت تخصصی از مخاطبان اخبار رسانه‌ها، توانایی نوشتن و تهیه گزارش‌های خبری برای رادیو و تلویزیون، توانایی دستیابی به منابع خبری و پردازش اخبار در فضای مجازی.

امکانات آموزشی و پژوهشی

اتاق خبر، استودیوهای برنامه‌سازی رادیویی و تلویزیونی، تجهیز تمامی کلاس‌های آموزشی دانشکده به وسایل کمک‌آموزشی همچون ویدئو پروژکتور، رایانه و اینترنت. شایان‌ذکر است تمامی دانشجویان پس از گذراندن دوره آموزشی نظری برای تکمیل دوره آموزشی خود ملزم به گذراندن دوره‌های کارآموزی می‌باشند و پس از گذراندن این دوره از پایان‌نامه خود دفاع خواهند کرد.
دانشکده تولید رادیو و تلویزیون

دانشکده تولید رادیو و تلویزیون به‌عنوان یکی از زیرمجموعه ‌های دانشگاه صدا و سیما ماموریت دارد موارد ذیل را به انجام برساند:

تامین نیروهای متخصص و متعهد مورد نیاز سازمان
کمک علمی در جهت پیشرفت و ارتقای توان سازمان
تولید علم در حوزه تولید رادیو و تلویزیون
همچنین این دانشکده برای حفظ و ارتقای سطح دانش رسانه موارد زیر را مدنظر دارد:
توسعه آموزش
توسعه پژوهش
همکاری و هماهنگی با سازمان‌ها و نهادهای درونی و بیرونی، شبکه‌ها و…
شناسایی نیازها و فرآیند در حال تغییر رسانه ملی و هماهنگی با پیشرفت‌ها
توسعه اخلاق و فرهنگ حرفه‌ای
تأمین نیاز نیروهای متخصص سازمان در حوزه‌های گرافیک، انیمیشن؛ تولید رادیو و تلویزیون
مرجع شدن دانشکده در امور فن‌آوری دیجیتال و رادیو و تلویزیون

رشته های مقطع کارشناسی دانشکده تولید رادیو و تلویزیون دانشگاه صدا و سیما

کارگردانی تلویزیون گرایش نمایش
کارگردانی تلویزیون گرایش مستند

رشته های مقطع کارشناسی ارشد

رادیو گرایش نویسندگی رادیو
رادیو گرایش تهیه کنندگی رادیو
تلویزیون گرایش تهیه کنندگی مستند
تلویزیون گرایش تهیه کنندگی نمایش
تلویزیون گرایش تهیه کنندگی آموزشی

دانشکده فنی و مهندسی رسانه

دانشکده فنی و مهندسی با سه گروه تخصصی “مهندسی صدا “،”مهندسی ویدئو ” و “فناوری ارتباطات و اطلاعات ” تشکیل شد و در سه مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو جذب می‌کند. در مقطع کاردانی، رشته “کاردانی فنی الکترونیک ” با سه گرایش صدابرداری، صدا و تصویر (ویدئو) و فرستنده، در مقطع کارشناسی رشته “مهندسی برق – مخابرات ” با سه تمرکز صدا، ویدئو و برودکست- برود بند و در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌های “مهندسی صدا ” و “مهندسی برق مخابرات- گرایش سیستم ” با تمرکزهای ویدئو و برودکست – برودبند وجود دارند.

دانشکده فنی و مهندسی رسانه دارای دروس، آزمایشگاه‌ها و استودیوهای منحصر به ‌فردی است که تضمین‌ کننده ایجاد توان علمی و حرفه ‌ای در دانشجویان مستعد هر سه مقطع و در گرایش‌های مختلف به ‌منظور ورود به عرصه فعالیت ‌های حرفه ‌ای فنی و مهندسی سازمان صدا و سیما می‌باشد.
دانشکده تلویزیون و هنر های دیجیتال

دانشکده تلویزیون و هنر های دیجیتال یکی از دانشکده های دانشگاه صدا و سیما می باشد که تا قبل از سال 97 زیر مجموعه دانشکده تولید رادیو تلویزیون قرار داشت و با توجه به تعدد رشته و نیاز جامعه برای تربیت نیرو در حوزه هنر های دیجیتال، یک دانشکده مجزا به وجود آمد.

رشته های مقطع کارشناسی دانشکده هنر های دیجیتال دانشگاه صدا و سیما

تلویزیون و هنر های دیجیتال گرایش گرافیک
تلویزیون و هنر های دیجیتال گرایش انیمیشن

حوزه علوم اسلامی رسانه

برخی از فعالیت‌های حوزه علوم اسلامی رسانه عبارت‌اند از:

جذب نخبگان: انتخاب دانشجویان بااستعداد ازنظر اخلاقی و علمی، اصلی‌ترین ملاک پذیرش دین‌پژوهان در این مرکز است. تلاش بر این است که فضای معنوی و دینی، توام بانشاط علمی باشد.
آموزش دین بر اساس تعالیم مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام به صورتی که دین ‌پژوهان این مرکز بتوانند در برابر شبهات و فتنه ‌ها مصون بمانند.
تقویت ایمان و غیرت دینی: رشد اخلاق اسلامی و تهذیب نفس از راه‌هایی مانند ایجاد فضای سالم اعتقــادی، اخـــلاقی، ارائــه آمـوزه‌هـا الگوهای علمی
اصلاح و ارتقاء مستمر و توسعه برنامه‌ها و محتوای آموزشی‌، پژوهش محـور کــردن آمـوزش‌ها، کارآمد کردن برنامه‌ها و دروس، تأسیس دوره‌های آموزشی جدید در راستای اهداف و بر اساس نیازسنجی از جامعه.
تقدم کیفیت بر کـمـیت بـرون داده‌ها: تـنظـیم و تقویت مستمر ارتباط با سایر مراکز علمی، به‌ویژه مراکز هم سو.

به‌طورکلی از پرطرفدارترین رشته ‌های تحصیلی در دانشگاه صداوسیما 99 – 1400 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

رشته کاردانی “فنی الکترونیک ” با سه گرایش “صدابرداری ” و “صدا و تصویر ” و “فرستنده “”
رشته کارشناسی ناپیوسته “مهندسی فنی رسانه ”
رشته کارشناسی ناپیوسته “مهندسی فناوری اطلاعات رسانه ”
رشته کارشناسی ارشد “مهندسی صدا ”

رشته‌های جدید در دست طراحی

کارشناسی پیوسته مهندسی صدا
کارشناسی پیوسته مهندسی ویدئو
کارشناسی پیوسته مهندسی سیستم‌های چندرسانه‌ای
کارشناسی پیوسته شبکه‌های اطلاعاتی و امنیت
کارشناسی ارشد مهندسی ویدئو
کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات با دو گرایش سیستم‌های چندرسانه‌ای و مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی

شرایط پذیرش دانشگاه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

دانشگاه صدا و سیما در مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد ظرفیت پذیرش دانشجو دارد. پذیرش داوطلبان صرفا از طریق شرکت در کنکور سراسری صورت می گیرد. داوطلبان برای تحصیل در دانشگاه صدا و سیما باید دارای یکسری شرایط اختصاصی باشند. شرایط پذیرش داوطلبان در دانشگاه مذکور به شرح زیر است:

داشتن حداکثر 25 سال سن
عدم استخدام یا تعهد خدمت به هیچ کدام از سازمان ها و نهاد های دولتی و غیر دولتی
دانشجویانی که در طول تحصیل از ادامه تحصیل در این دانشگاه باز بمانند، باید کلیه هزینه های تحصیلی را پرداخت کنند.
ادامه تحصیل فارغ التحصیلان متعهد به خدمت در سازمان در مقاطع بالاتر وفق مقررات سازمان صدا و سیما در رشته های تحصیلی مصوب بلامانع است.
دانشجویان دوره های روزانه ضمن بهره مندی از کمک هزینه های تحصیلی به صورت وام، در طول تحصیل امکانات رفاهی و خوابگاه، ( به غیر از ساکنین تهران و البرز ) از مزایای صندوق رفاه دانشجویان نیز می توانند استفاده کنند. -
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.