معرفی و سرگذشت دانشگاه تهران

معرفی و سرگذشت دانشگاه تهران
فیلم معرفی دانشگاه تهران قسمت نهم مجموعه روزگار رضاخانی | در این قسمت به سرگذشت دانشگاه تهران پرداخته می شود.

تاریخچه دانشگاه تهران
در میان موسسات و سازمان های وابسته به آموزش عالی کشور دانشگاه تهران از هر حیث و از هر نظر از جایگاهی رفیع بهره مند است. در واقع اگر متغیرهایی چون سابقه و قدمت، تدریس استادان بنام و بلند مرتبه، تحصیل دانشجویان ممتاز، کثرت دانشجویان، استادان و کارکنان، ارزش مدارک تحصیلی در کشور و خارج از آن، پیوند و تعامل با دستگاه های اجرایی و موسسات و شرکت های صنعتی، اداری، اجرایی و…، داشتن کتابخانه ها و آزمایشگاه ها غنی و مجهز، تعدد رشته ها و دانشکده ها و موسسات پیوسته و وابسته، واقع شدن در پایتخت و در مرکز شهر و… را از معیارهای تعیین اعتبار و اهمیت یک دانشگاه برشماریم، بی گمان دانشگاه تهران را باید معتبرترین و مهم ترین دانشگاه های کشور دانست. بی جهت نیست که از این دانشگاه با تعبیر «دانشگاه مادر» و «نماد آموزش عالی» یاد شده است.

اندیشه ایجاد مرکزی برای آموزش عالی در ایران و به تعبیر دیگر دانشگاه، نخستین بار با تاسیس دارالفنون در سال ۱۲۳۰ ه. ش. با رشته‌های مهندسی، داروسازی، طب و جراحی، توپخانه، پیاده نظام، سواره‌نظام و معدن شناسی به همت میرزا تقی خان امیرکبیر عملی گردید. دارالفنون گرچه توسعه نیافت اما تجربه مغتنمی پیش روی کسانی که در آرزوی آشنایی ایرانیان با دانش‌های جدید و پیشرفت‌های اروپائیان در صنعت، اقتصاد، سیاست و… بوده‌اند، قرار داد. با عطف به این تجربه در سال ۱۳۰۷ ه. ش دکتر محمود حسابی پیشنهاد راه اندازی مرکزی جامع همه یا اغلب دانش‌ها را با وزیر وقت فرهنگ، دکتر علی اصغر حکمت، در میان نهاد.

در بهمن‌ماه سال ۱۳۱۲ شمسی، جلسه هیات دولت وقت تشکیل و در آن در زمینه آبادی تهران و زیبایی و شکوه ابنیه، عمارات و کاخ‌های زیبای آن سخن به میان آمد. مرحوم فروغی که در آن روز ریاست وزراء را برعهده داشت از یک سو و دیگر وزیران از سوی دیگر زبان به تحسین و تمجید شهر گشودند و برخی از آنان برای جلب رضایت شاه در این مقال، عنان از کف بدادند اما در این میان مرحوم علی اصغر حکمت، کفیل وزارت معارف، بی آنکه پیشرفتهای پایتخت را نادیده انگارد با لحنی محتاطانه چنین گفت: «البته که در آبادی و عظمت پایتخت شکی نیست» ولی تنها نقص آشکار آن اینست که «انیورسته» ندارد و حیف است که در این شهر نوین از این حیث از دیگر بلاد بزرگ عالم، واپس ماند». این سخنان ارزشمند تاثیر خود را برجای نهاد و بی درنگ مقبول همگان افتاد. از این رو آنان با تخصیص بودجه اولیه‌ای به میزان ۲۵۰,۰۰۰ تومان به وزارت معارف اجازه دادند تا زمین مناسبی برای تاسیس دانشگاه بیابد و ساختمان آن‌را در اسرع وقت پدید آورد. علی اصغر حکمت بی درنگ دست به کار شد و جستجو برای مکان یابی مناسب دانشگاه را با کمک و مشاوره آندره گدار، معمار چیره‌دست فرانسوی که در آن روزگار به عنوان مهندس در خدمت وزارت معارف بود آغاز کرد. آنان پس از جستجوی بسیار در میان ابنیه، باغ‌ها و زمین‌های فراوان آن روز اطراف تهران باغ جلالیه را برای احداث دانشگاه برگزیدند. در همین حال برخلاف امروز که یافتن زمین مناسب در شهر تهران برای ایجاد دانشگاهی عظیم تقریباً ناممکن است، در آن روزها زمین‌های فراوانی وجود داشت که صاحبان آنها نه تنها درفروش آنها امساکی نداشتند بلکه برای واگذاری به چنین مؤسساتی که مسلماً سود کلانی هم به دنبال داشت، سر و دست می‌شکستند. از همین رو بود که گروهی از مالکین اراضی بهجت آباد با سوءاستفاده‌هایی نظر وزیر مالیه وقت را جلب کرده بودند که زمین‌های آنها را برای تاسیس دانشگاه خریداری نماید. در حالی که به نظر موسیو گدار عرصه آن زمین‌ها تنگ و موقعیت آنها سیل گیر بود و برای تاسیس دانشگاه به هیچ روی مناسب نبود. با این همه مرحوم داور رجحان در جلسه هیات دولت به‌سختی بر خرید اراضی بهجت آباد پای فشرد و نظر بیشتر اعضاء را جلب کرده و سرانجام دولتیان، بهجت آباد را برگزیدند. در همین حال که علی اصغر حکمت دل‌شکسته و ناامید ناظر ماجرا بود، رضاشاه وارد شد و پس از اطلاع از موضوع با قلدری خاص خود اوضاع را برهم زد و گفت: «باغ جلالیه را برگزینید. بهجت آباد ابداً شایسته نیست عرصه آن کم و اراضی آن سیل گیر است. دولتیان در برابر این سخنان قاطع، زبان در کام کشیدند و احدی دم برنیاورد.

باغ جلالیه در شمال تهران آن روز ما بین قریه امیرآباد و خندق شمالی تهران قرار داشت. این باغ زیبا که پوشیده از درختان کهنسال مثمر و غیر مثمر بود، در حدود ۱۳۰۰. ق در واپسین سال‌های حکومت ناصرالدین‌شاه قاجار به فرمان شاهزاده‌ای به نام جلال الدوله بنا یافته و در آن روز در مالکیت تاجری ترک به نام حاج رحیم آقای اتحادیه تبریزی بود. به هر حال باغ جلالیه از قرار متری ۵ ریال و جمعاً به مبلغ ۱۰۰,۰۰۰ (صد هزار) تومان از این تاجر خریداری شد و موسیو گدار به‌سرعت مامور تعیین حدود، نرده گذاری، طراحی و اجرای عملیات ساختمانی در آن شد. در همین حال پانزدهم بهمن‌ماه ۱۳۱۳. ش لوح یادبود تاسیس دانشگاه با حضور مقامات دولتی در محلی که اکنون پلکان جنوبی دانشکده پزشکی است در دل خاک به امانت گذاشته شد.

طراحی پردیس دانشگاه را نیز همان معمار فرانسوی بر عهده گرفت. وی نخست طرح خیابان‌های اطراف و داخل دانشگاه را ارائه کرد و پس از تایید در پانزدهم بهمن ۱۳۱۳، عملیات اجرایی با کاشت نهال‌های درختان سایه گستر و باشکوه چنار در کنار خیابان‌ها آغاز شد.
تاسیس دانشگاه تهران که با آغاز آشنایی جدی ایرانیان با مغرب زمین مقارن افتاده بود این دانشگاه را به بستر اصلی ارتباط با تمدن مغرب زمین و علوم جدید تبدیل کرد. از آغاز فعالیت‌های آموزشی دانشگاه تهران، تاکنون، همواره افراد شایسته و شخصیت‌های برجسته و چهره‌های صاحب‌نامی در آن به تدریس یا تحصیل پرداخته‌اند که در اینجا با صرف‌نظر از اسامی فعالان کنونی در عرصه‌های سیاست، اجتماع، علم و هنر، فقط به نام چند تن از درگذشتگان اشاره می‌شود.

پردیس ها
* پردیس مرکزی دانشگاه تهران
* پردیس دانشکده‌های فنی
* پردیس کشاورزی و منابع طبیعی
* پردیس ابوریحان
* پردیس هنرهای زیبا
* پردیس بین المللی کیش
* پردیس قم
* پردیس علوم
* پردیس کاسپین دانشکده فنی دانشگاه تهران

دانشکده‌ها
* دانشکده اقتصاد
* دانشکده ادبیات و علوم انسانی
* دانشکده حقوق و علوم سیاسی
* دانشکده مدیریت
* دانشکده کارآفرینی
* دانشکده زبانهای خارجی
* دانشکده تربیت بدنی
* دانشکده محیط زیست
* دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران
* دانشکده الهیات و معارف اسلامی
* دانشکده جغرافیا
* دانشکده علوم اجتماعی
* دانشکده دامپزشکی

موسسات پژوهشی

* مؤسسه ژئوفیزیک
* مرکز تحقیقات بیوشیمی-بیوفیزیک
* پژوهشکده تاریخ علم
* موسسه مطالعات آمریکای شمالی و اروپا دانشگاه تهران
* مرکز مطالعات زنان
* مرکز پژوهشهای کاربردی مدیریت دانشگاه تهران
* موسسه لغت نامه دهخدا و مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی

نشان رسمی دانشگاه‌ تهران، نشانی به قدمت تاریخ ایران
نشان دانشگاه تهران که توسط دکتر محسن مقدم، استاد فقید دانشکده‌ی هنرهای زیبا طراحی شده است، برداشت از نقشی است که به صورت گچ‌بری‌شده در محوطه‌های دوران ساسانی، نقش برجسته‌ها و نقوش مُهرهای این دوره دیده شده است.

آرم دانشگاه تهران از نقش گچ‌بری‌شده‌ی مکشوفه از تیسفون گرفته شده است. هم در این مورد و هم در موارد مشابه آن در مهرهای ساسانی، نشان‌ها عموما در میان دو بال تزیینی (که می‌تواند بال عقاب باشد) قرار داده شده‌اند که کاربرد آن را در دیگر نقوش این دوره و شکل تاج‌های ساسانی مخصوصاً در اواخر این دوره شاهد هستیم.
در مورد پلاک به دست آمده از تیسفون، نقش میان بال‌ها از ترکیب حروف خط این دوره (پهلوی ساسانی) ساخته شده است. استفاده از دو کلمه‌ی دانشگاه تهران به شیوه‌ی نشان‌های دوران ساسانی (که از ترکیب حروف تشکیل می‌شود) در میان بال‌های تزیینی بر این اساس بوده است. حاشیه‌ی تزیینی که از دایره‌های ریز تشکیل شده نیز در دوران هخامنشی به عنوان یک عامل تزیینی مخصوصا در سکه‌ها به کار می‌رفته و در دوران ساسانی نیز در سکه‌ها، مهرها و گچ‌بری مورد استفاده داشته است.

سردر دانشگاه تهران، سمبل دانشگاه‌های ایران
بی‌شک ارزش بین‌المللی دانشگاه تهران، موجب شهرت جهانی سردر اصلی آن نیز شده است. این بنای تاریخی، علاوه بر این که در سطح ملی سمبل دانش، معرفت و نماد زندگی شیرین دانشجویی در زیر سقف مرکز نمادین علمی کشور (دانشگاه تهران) است، در خارج از ایران نیز معرف یک دانشگاه نامدار در سطح خاورمیانه است.

برخی بر این عقیده هستند که طرح سردر دانشگاه، الهام‌گرفته از تصویر خیالی دو پرنده‌ای است که بال‌هایشان را برای اوج گرفتن و برخاستن از زمین، باز کرده‌اند. عده‌ای دیگر آن را به عنوان کتابی که به صورت باز در مقابل دیدگان گذاشته شده باشد می‌دانند که بیانگر ارزش مطالعه و تحقیق است. اما از تاریخچه و نحوه ساخت این سردر اطلاعات و اسناد کاملی به دست نیامده است.

وقایع نگار تاریخی:
۱۵ بهمن ۱۳۱۳ - افتتاح دانشگاه تهران با شش دانشکده طب، فنی، علوم، علوم معقول و منقول، ادبیات و حقوق.
۱۴ اسفند ۱۳۱۳ - انتصاب دکتر علی اصغر حکمت به ریاست دانشگاه
۲۵ اسفند ۱۳۱۳ - تشکیل اولین جلسه شورای دانشگاه
۱۳۱۴- اولین دوره پذیرش دانشجو برای ۵ دانشکده حقوق، پزشکی، فنی، علوم و ادبیات با ۸۸۶دانشجو
۱۳۱۵ - اعتصاب دانشجوان دانشکده فنی در اعتراض به کمبود وسایل آزمایشگاهی و استاد
۱۲ مرداد ۱۳۱۷ - انتصاب دکتر اسماعیل مرات به ریاست دانشگاه
۳۰ شهریور ۱۳۲۰ - انتصاب دکتر عیسی صدیق به ریاست دانشگاه
۱۳ آذر ۱۳۲۰ - انتصاب دکتر سید محمد تدین به ریاست دانشگاه
۱۸ اسفند ۱۳۲۰ - انتصاب دکتر مصطفی عدل به ریاست دانشگاه
۱۸ مرداد ۱۳۲۱ - انتصاب دکتر علی اکبر سیاسی به ریاست دانشگاه
بهمن ۱۳۲۴ - تظاهرات دانشجویان دانشکده علوم و سرکوب آن توسط نیروی پلیس
۱۳۲۴ - واگذاری کوی به دانشگاه تهران
۱۳۲۴ - الحاق دانشکده کشاورزی به دانشگاه تهران
۱۳۲۴ - الحاق دانشکده دامپزشکی به دانشگاه تهران
دی ۱۳۲۵ - اعتصاب دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به مسایل آموزشی
۱۳۲۵ - ایجاد چاپخانه دانشگاه
خرداد ۱۳۲۷- راهپیمایی دانشجویان دانشکده حقوق در اعتراض به انتخاب عبدالحسین هژیر به نخست‌وزیری، درگیری با پلیس
۱۵بهمن ۱۳۲۷ - تیراندازی به شاه در دانشکده حقوق
۱۳۲۸ - تبدیل هنرکده به دانشکده هنرهای زیبا
۲۹ آذر ۱۳۲۸ - تشکیل سازمان موقت دانشجویان کوی دانشگاه
۲۶ اردیبهشت ۱۳۲۹ - تشکیل سازمان دانشجویان دانشگاه تهران
۱۶ مهر ۱۳۳۲ - تظاهرات بیش از ۲۰۰۰ تن از دانشجویان در دانشگاه تهران و خیابان‌های اطراف در حمایت از دکتر مصدق و اعتراض به رژیم کودتا
۱۶ آذر ۱۳۳۲ - ادامه تظاهرات دانشجویان دانشگاه تهران و شهادت سه دانشجوی دانشکده فنی (روز دانشجو)
۱۸ آذر ۱۳۳۲ - تظاهرات دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به ورود نیکسون رئیس جمهوری آمریکا و بزرگداشت خاطره شهدای دانشجو
۱۸ دی ۱۳۳۳- انتصاب دکتر منوچهر اقبال به ریاست دانشگاه
۱۳۳۴ - تاسیس مؤسسه علوم اداری
۱۳۳۵ - تاسیس مؤسسه ژئوفیزیک
۳اردیبهشت ۱۳۳۶ - انتصاب دکتر فرهاد معتمد به ریاست دانشگاه
۱۳۳۶ - تغییر نظام آموزشی به نظام واحدی در دانشگاه
۱۳۳۶ - تغییر بخش، قسمت و کرسی آموزشی به گروه آموزشی
۱۳۳۶ - تاسیس مؤسسه لغت نامه دهخدا
۱۳۳۶ - تاسیس مؤسسه جغرافیا
۱۳۳۷ - تاسیس مرکز تحقیقات اتمی دانشگاه
۱۳۳۷ - تاسیس مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی
۱۳۳۸ - تاسیس مؤسسه باستان شناسی
۱۳۳۹ - تاسیس مؤسسه تحقیقاتی اقتصادی
۱۴ اسفند ۱۳۳۹ - تظاهرات دانشجویان در دانشگاه تهران و حمله به دکتر اقبال رئیس دانشکده پزشکی و آتش‌زدن ماشین وی
۱۳۴۱ - تاسیس مؤسسه روان‌شناسی
۱۳۴۲ - ایجاد مرکز بهداشت دانشگاه
۱۳۴۲ - تاسیس دانشکده اقتصاد
۲۱ فروردین ۱۳۴۲ - اعتصاب غذای دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به جو کشتار وسرکوب در دانشگاه
۲۱ فروردین ۱۳۴۲ - دیدار دانشجویان دانشگاه تهران با امام خمینی (ره) در قم پس از آزادی ایشان
۱۸ اردیبهشت ۱۳۴۲ - انتصاب دکتر جهانشاه صالح به ریاست دانشگاه
۱۳۴۳ - ایجاد شورای تحقیقات علمی
۱۳۴۳ - تاسیس مؤسسه آمار و انفورماتیک (از مهر ماه ۱۳۸۲ به مرکز انفورماتیک تغییر نام‌یافت)
۱۳۴۳ - تاسیس دانشکده علوم اداری
۱۳۴۳ - تاسیس دانشکده علوم تربیتی
۱۳۴۴ - تاسیس مرکز مطالعات عالی بین‌المللی
۱۳۴۵ - تاسیس دانشکده بهداشت
۱۳۴۵ - تاسیس دانشکده جنگل داری (منابع طبیعی)
۲۲ مهر ماه ۱۳۴۵ - گشایش مسجد دانشگاه تهران
۱۳۴۵ - تاسیس مؤسسه علوم جزایی
۱۳۴۵ - تاسیس مؤسسه آب شناسی
بهمن ۱۳۴۵ - اعتصاب دانشجویان دانشگاه تهران موسوم به اعتصاب شهریه
دی ۱۳۴۶ - تظاهرات گسترده دانشجویان در اعتراض به مناسبت شهادت جهان پهلوان تختی
۱۳۴۶ - افتتاح راکتور اتمی
۱۳۴۶ - راه اندازی و افتتاح دانشکده اقتصاد
۲۹ مرداد ۱۳۴۷ - انتصاب پروفسور فضل ا... رضا به ریاست دانشگاه
۲۸ تیر ۱۳۴۸ - انتصاب دکتر علینقی عالیخانی به ریاست دانشگاه
۱۲ اردیبهشت ۱۳۴۹ - تظاهرات دانشجویان دانشگاه تهران علیه رژیم شاه و صهیونیسم همزمان با برپایی مسابقه فوتبال میان ایران و اسراییل
۱۱ آذر ۱۳۴۹ - تعطیلی دانشگاه تهران پس از چند روز تظاهرات و تحریم کلاس‌ها
۱۱ اردیبهشت ۱۳۵۰ - تظاهرات دانشجویان دانشگاه تهران علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله که باحمله و دستگیری ۲۰ دانشجو انجامید
تیر ۱۳۵۰ - انتصاب دکترهوشنگ نهاوندی به ریاست دانشگاه
۱۳۵۱ - تاسیس دانشکده علوم اجتماعی
۱۸ اسفند ۱۳۵۱ - انفجار بمب در دانشگاه تهران
۱۳۵۲ - تاسیس انستیتو الکتروتکنیک
۲۰ مرداد ۱۳۵۲ - دستگیری ۳۰ تن از دانشجویان در جریان حمله مزدوران ساواک به دانشگاه تهران
۲۳ مرداد ۱۳۵۲ - حمله شبانه ساواک، شهربانی و گارد دانشگاه به کوی دانشگاه و دستگیری حدود۴۰۰ دانشجو
۱۲ آبان ۱۳۵۲ - اعتصاب دانشجویان دانشکده فنی در اعتراض به جدا نمودن گروه‌های مختلف آموزشی
۱۳۵۳ - تاسیس مؤسسه حقوق تطبیقی
۱۳ آبان ۱۳۵۳ - اعتصاب و تظاهرات در دانشگاه تهران و دانشکده کشاورزی کرج به اجبار درقبول تعهد خدمتی
۱۳۵۴ - تاسیس مرکز تحقیقات مناطق کویری و بیابانی (از خرداد سال ۱۳۸۲ به مرکز تحقیقات بین المللی همزیستی با کویر تغییر نام یافت)
۱۳۵۴ تاسیس مرکز تحقیقات بیوشیمی - بیوفیزیک
۱۳۵۴ - الحاق مجتمع آموزش عالی قم به دانشگاه تهران
تیر ۱۳۵۵ - انتصاب دکتر شریفی به ریاست دانشگاه
۱ دی ۱۳۵۵ - حمله تعدادی باتون به دست به دانشجویان دانشکده فنی در محل کتابخانه
۱۵ خرداد ۱۳۵۶ - برپایی تظاهرات در بعد از ظهر روز ۱۵ خرداد به یادبود قیام ۱۵ خرداد در کوی دانشگاه
تیر ماه ۱۳۵۶ - انتصاب دکتر معتمدی به ریاست دانشگاه
۱ تیر ۱۳۵۶ - تجمع دانشجویان در محل تریای دانشکده علوم و تظاهرات در محل دانشکده با شعار شریعتی قاتلت را می کشیم
۳ تیر ۱۳۵۶ - تظاهرات در محوطه دانشگاه تهران با شعار شریعتی نمرده، شریعتی را کشتند
شهریور ۱۳۵۷ - انتصاب دکتر عبدا... شیبانی به ریاست دانشگاه
۱۳ آبان ۱۳۵۷ - کشتار دانشجویان و دانش آموزان در دانشگاه تهران
۱۶ آذر ۱۳۵۷ - تظاهرات گسترده در اطراف دانشگاه تهران در سالروز ۱۶ آذر
۲۳ آذر ۱۳۵۷ - در نخستین روز از هفته بازگشایی دانشگاه‌ها، دانشگاه تهران با حضور بیش از ۱۰۰هزار تن از مردم گشوده شد.
۲۲ بهمن ۱۳۵۷ - دانشگاه تهران به صورت مرکز مبارزه و درگیری مسلحانه با رژیم درآمد دراطراف آن سنگربندی صورت گرفت
اسفند ۱۳۵۷ - انتصاب دکتر محمد ملکی به ریاست دانشگاه
۱۳۵۸ - انتصاب دکتر حسن عارفی به ریاست دانشگاه
مهر ماه ۱۳۵۹ - تعطیلی دانشگاه ها به مناسبت انقلاب فرهنگی
مرداد ۱۳۶۰ - انتصاب دکتر علی مهدیزاده شهری به ریاست دانشگاه
مهر ۱۳۶۰ - انتصاب دکتر ابوالقاسم گرجی به ریاست دانشگاه
۱۳۶۱ - انتصاب دکتر عباس شیبانی به ریاست دانشگاه
شهریور ۱۳۶۲ - الحاق مجتمع آموزش عالی ابوریحان به دانشگاه تهران
مهر ماه ۱۳۶۲ - بازگشایی دانشگاه ها بعد از انقلاب فرهنگی
۱۷ آبان ۱۳۶۲ - انتصاب دکتر بهمن یزدی صمدی به ریاست دانشگاه
۱۲ تیر ۱۳۶۴ - انتصاب دکتر محمد فرهادی به ریاست دانشگاه
دی ۱۳۶۴ - انتصاب دکتر حسین فروتن به ریاست دانشگاه
۱۳۶۵-تفکیک دانشکده های علوم پزشکی تحت عنوان دانشگاه علوم پزشکی تهران از دانشگاه
۱۳۶۷ - تاسیس دانشکده تربیت بدنی
۱۳۶۷ - تاسیس دانشکده زبان‌های خارجی
۲۱ مهر ماه ۱۳۶۷ - انتصاب دکتر محمد رحیمیان به ریاست دانشگاه
۱۳۶۸ - تاسیس مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی
مهر ۱۳۷۲ - انتصاب دکتر غلامعلی افروز به ریاست دانشگاه
آبان ماه ۱۳۷۳ - تجمعات دانشجویی در مخالفت با دریافت شهریه در راستای روند خصوصی‌سازی دانشگاه‌ها و مخالفت با ریاست دکتر افروز
۲۳ آذر ۱۳۷۳ - انتصاب دکتر محمدرضا عارف به ریاست دانشگاه
۱۳۷۳ - تاسیس دانشکده محیط زیست
۱۹ مهر ۱۳۷۴ - سخنرانی دکتر سروش در دانشکده فنی و هجوم نیروهای لباس‌شخصی برای ممانعت از این سخنرانی
۱۲ شهریور ۱۳۷۶ - انتصاب دکتر سید منصور خلیلی عراقی به ریاست دانشگاه
۲ خرداد ۱۳۷۷ - مراسم نکوداشت دوم خرداد ۱۳۷۶ توسط دانشجویان دانشگاه‌های تهران و با حضور رئیس جمهور حجه‌الاسلام سید محمد خاتمی
۱۷ تیر ۱۳۷۸ - تظاهرات دانشجویان کوی دانشگاه در اعتراض به تعطیلی روزنامه سلام
۱۸ تیر ۱۳۷۸ - حمله نیروهای انتظامی و شبه نظامیان به کوی دانشگاه تهران و دستگیری ۳۰۰ نفراز دانشجویان برای سرکوب تظاهرات روز قبل
بهار ۱۳۷۹ - دیدار نلسون ماندلا، رئیس کنگره ملی‌آفریقا از دانشگاه تهران
اردیبهشت ۱۳۷۹ - تاسیس کانون بازنشستگان دانشگاه تهران
پاییز ۱۳۷۹ - سخنرانی رئیس مجلس ایتالیا در دانشکده حقوق و علوم سیاسی
دی ۱۳۷۹ - تاسیس مرکز مطالعات حقوق بشر وابسته به دانشکده حقوق و علوم‌سیاسی
۱۱ اردیبهشت ۱۳۸۰ - تاسیس مرکز مطالعات و تحقیقات زنان وابسته به مرکز امور مشارکت زنان
۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۰ - سخنرانی فیدل کاسترو رهبر ملی کوبا در دانشگاه تهران
۱۳۸۰- تاسیس دانشکده جغرافیا به صورت مستقل
۲۳ مهر ۱۳۸۱ - همایش تقدیر از آنه‌ماری شیمل (اسلام شناس برجسته آلمانی)
شهریور ۱۳۸۱ - انتصاب دکتر رضا فرجی دانا به ریاست دانشگاه
۲۰ آبان ۱۳۸۱ - ناآرامی‌های دانشگاه در اعتراض به صدور حکم هاشم آغاجری (استاد دانشگاه)
۲۰ خرداد ۱۳۸۲ - وقایع ۲۰ خرداد کنترل کامل کوی‌دانشگاه توسط نیروی انتظامی
۲۰خرداد ۱۳۸۶ - سخنرانی دانیل اورتگا رییس جمهور نیکاراگوئه، در دانشگاه تهران


آشنایی بیشتر با دانشگاه تهران در راسخون
https://rasekhoon.net/search/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87%20%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86 -
نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.