معرفی دانشگاه لرستان

معرفی دانشگاه لرستان
در حال حاضر فیلم معرفی معرفی دانشگاه ایلام در دسترس نیست
و موقت یادمان شهدای گمنام لرستان دانشگاه لرستان معرفی شده و در اینده معرفی ویدئویی اصلی دانشگاه در راسخون منتشر خواهد شد

دانشگاه لرستان یکی از دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است که در حومهٔ شهر خرم‌آباد قرار دارد.

این مرکز آموزش عالی در سال 1356 به عنوان شاخه لرستان از دانشگاه جندی ‌شاپور اهواز (دانشگاه شهید چمران اهواز) با پذیرش تعداد 100 دانشجو در چهار رشته تحصیلی فیزیک، شیمی، ریاضی و زیست شناسی در مقطع کارشناسی فعالیت آموزشی خود را آغاز کرد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1358، شاخه لرستان از دانشگاه شهیدچمران اهواز جدا شد و تحت عنوان مجتمع آموزش عالی لرستان با چهار گروه آموزشی ریاضی ، فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی فعالیت خود را تداوم بخشید.

در سال 1366 موافقت اصولی احداث دانشگاه لرستان مشتمل بر شش دانشکده و آموزشکده مستقل از مکان مجتمع آموزش عالی صادر شد . در سال 1367 طرح جامع بزرگ دانشگاه لرستان تدوین و به تصویب وزارت فرهنگ و آموزش عالی و سازمان برنامه و بودجه رسید و فعالیت اجرایی احداث دانشگاه در سال 1369 آغاز شد.

در سال 1372 عملاً و به طور رسمی از عنوان مجتمع به دانشگاه ارتقاء یافت. هیأت امنای این دانشگاه نیز در سال 1383 از هیأت امنای دانشگاه‌های منطقه غرب کشور جدا شده و بصورت مستقل فعالیت دارد. دوره اول هیات امنای این دانشگاه از سال 83 تا 88 بوده و دوره دوم از سال 89 تا کنون ادامه دارد. همچنین در سال 1390 هیئت ممیزه مستقل دانشگاه لرستان راه اندازی شده و شروع به فعالیت کرده است.
دانشگاه لرستان هم‌اکنون دارای شش دانشکده علوم پایه، فنی و مهندسی، ادبیات و علوم‌انسانی، علوم اقتصادی و اداری، کشاورزی و دامپزشکی و 4 مرکز آموزش عالی در شهرهای الشتر ، نورآباد، پلدختر و کوهدشت می باشد.


آمار رشته های تحصیلی دانشگاه لرستان از 64 رشته تا سال 89 به 162 رشته تا سال 91 طی دو سال اخیر رسیده است. در مقطع دکتری از سال 89 تا کنون 43 رشته و در مقطع کارشناسی ارشد 35 رشته و در مقطع کارشناسی 20 رشته اضافه گردیده است.

دانشکده‌ها
این دانشگاه دارای دانشکده‌های دامپزشکی، اقتصاد، علوم پایه، مهندسی، ادبیات و علوم انسانی و کشاورزی می‌باشد. ساختمان مرکزی و همهٔ دانشکده‌ها در پنج‌کیلومتری شهر خرم‌آباد و در مسیر جاده ۳۷ قرار دارند. لازم است ذکر شود دانشکده علوم پایه این دانشگاه تا سال ۱۳۹۰ در داخل شهر و کنار قلعه تاریخی فلک الافلاک قرار داشت که در سال ۱۳۹۰ طبق توافقات بین اداره میراث فرهنگی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اراضی مربوط به دانشگاه لرستان به اداره میراث فرهنگی واگذار شد و دانشکده علوم پایه به خارج شهر، در کنار دیگر دانشکده‌ها انتقال یافت. هم‌اکنون تنها دانشکده کشاورزی این دانشگاه، خارج از محیط اصلی دانشگاه لرستان و در کیلومتر ۱۲ جاده اندیمشک قرار گرفته‌است.

دانشکده فنی شامل گروه‌های زیراست:

مهندسی مکانیک
مهندسی عمران
مهندسی کامپیوتر (نرم‌افزار)
مهندسی پلیمر
مهندسی شهرسازی
مهندسی معدن
مهندسی برق(قدرت-الکترونیک)

گروه‌های آموزشی: گروه مهندسی برق گرایش قدرت کارشناسی، کارشناسی ارشد ودکترا که دارای۷عضوهیئت علمی ست گرایش الکترونیک کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا که دارای ۴عضوهیئت علمیست گروه برق در سال ۱۳۷۷ فعالیت خودرابا پذیرش دانشجویان دوره کاردانی الکترونیک آغاز نمودودرسال ۱۳۸۵ آخرین دوره کاردانی الکترونیک را نیز پذیرش نمود و رشته‌های کارشناسی مهندسی برق-قدرت و مهندسی کارشناسی ناپیوسته الکترونیک رادر همان سال ۸۵ مورد پذیرش قرار داد. از سال ۸۸ گروه برق کارشناسی مهندسی برق-الکترونیک را در دو نوبت مهر ماه و بهمن ماه پذیرش نمود. ازمهرماه ۱۳۹۰ این گروه پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد رادر رشته‌های مهندسی برق-الکترونیک و مهندسی برق-قدرت پذیرش نمود. شروع پذیرش دکتری رشته‌های مرتبط از مهرماه سال ۱۳۹۱ برای رشته مهندسی برق-قدرت و از مهرماه ۱۳۹۲ برای رشته مهندسی برق-الکترونیک بوده‌است. از سال ۹۳ گروه برق به دو گروه مهندسی برق-الکترونیک و گروه مهندسی برق- قدرت تفکیک شده‌است. تا نیمسال اول ۹۴–۹۳ تعداد ۲۵۴ نفر دانشجوی کارشناسی، ۴۲ نفر دانشجوی کارشناسی ارشد و ۱۷ نفر دانشجوی دکتری در گروه مهندسی برق-قدرت دانشگاه لرستان در حال تحصیل می‌باشند. -
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.