معرفی دانشکده علوم قرآنی اصفهان

معرفی دانشکده علوم قرآنی اصفهان
فیلم معرفی دانشکده علوم قرآنی اصفهان
دانشکده علوم قرآنی تهران سومین و یکی از 18 دانشکده دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم است
حجت الاسلام دکتر سید احمد سجادی (موسس سایت بزرگ فرهنگی راسخون) ریاست دانشکده علوم قرآنی اصفهان را بر عهده دارند.

معرفی دانشکده علوم قرآنی اصفهان
دانشکده علوم قرآنی اصفهان (واقع در شهر دولت آباد برخوار) وابسته به دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم (سازمان اوقاف و امور خیریه)، از سال 1390 و با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در رشته های تفسیر قرآن و علوم قرآن در مقطع کارشناسی پیوسته اقدام به جذب دانشجو نمود.
در سال 1391 رشته «تربیت معلم قرآن» و در سال 1394 رشته «علوم حدیث» نیز به مجموعه رشته¬های این دانشکده افزوده شد.
در سال 1395 و با توجه به ابلاغ سرفصل جدید رشته «علوم قرآن و حدیث» از سوی وزارت علوم، تمامی رشته های فوق در همین رشته ادغام و از این سال به بعد، دانشکده علوم قرآنی اصفهان نیز مانند دیگر دانشگاه¬های کشور، تنها در این رشته فعالیت خود را ادامه می¬دهد. از سال 1392 و با جذب دانشجو در رشته «علوم قرآن» در مقطع کارشناسی ارشد، فعالیت این دانشکده در مقطع تحصیلات تکمیلی نیز آغاز گردید و تاکنون نیز ادامه دارد.

شیوه جذب دانشجو در این دانشکده
با توجه به اینکه دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم ـ که دانشکده علوم قرآنی اصفهان نیز زیر نظر آن فعالیت می¬کند ـ از جمله دانشگاه¬های روزانه و دولتی به شمار می¬رود، علاقمندان به تحصیل در این مجموعه ـ مانند دیگر دانشگاه¬های دولتی ـ لازم است از طریق سازمان سنجش به عنوان دانشجو معرفی گردند. در حال حاضر و به ویژه برای سال تحصیلی 98ـ99 امکان ادامه تحصیل در این دانشکده از هر دو طریق «شرکت در کنکور سراسری» و «پذیری صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی (بدون کنکور)» وجود دارد.

........
معرفی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

تاریخچه تشکیل دانشگاه
هم‌زمان با پیروزی انقلاب اسلامی که محور اصلی آن قرآن و آموزه‌های قرآنی بود، مدارس و دانشگاه‌های کشور از فقر شدید نیروهای متخصص قرآنی رنج می‌بردند، از طرفی به‌منظور تقویت و گسترش مبانی و پشتوانه‌های علمی، فکری و عقیدتیِ صحیح و به‌روز؛ و همچنین به‌منظور بهره‌وری مطلوب از موقوفات قرآنی؛ در سال 1361، با عنوان «مدرسه تربیت مدرس قرآن کریم» توسط سازمان اوقاف و امور خیریه در تهران آغاز به کار کرد.

این مرکز از سال 1368، تحت عنوان آموزشکده تربیت‌معلم قرآن کریم در مقطع کاردانی، فعالیت خود را در رشته تربیت‌معلم قرآن مجید از طریق آزمون سراسریِ سازمان سنجش، ادامه داد و در سال 1372 به دانشکده تربیت‌معلم قرآن مجید و سپس دانشکده علوم قرآنی تهران ارتقا پیدا کرد؛ از همان سال علاوه بر تهران، دانشکده قم نیز تأسیس شد و در مقطع کاردانی و کارشناسی در رشته تربیت‌معلم قرآن کریم اقدام به پذیرش دانشجو کرد.

ضرورت‌های فرهنگی و آموزشی کشور و استقبال روافزون از این دانشکده‌ها، باعث شد که از سال 1373، با تأیید رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ، علاوه بر تهران و قم، دانشکده‌های دیگری نیز در چهارده شهرِ: مشهد، خوی، مراغه، کرمانشاه، شیراز، زاهدان، زابل، شاهرود، آمل، بجنورد، میبد، ملایر، سبزوار و بندرعباس تأسیس و مشغول به جذب دانشجو شوند.

با توجه به حوزه‌های متنوعِ فعالیت‌های قرآنی و با در نظر گرفتن امکانات موجود، تجربیات تخصصی و وجود مراکز علمی و پژوهشی، از بهمن‌ماه 1387 تا به امروز، این مجموعه با نام دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به فعالیت خود ادامه داده و با ساماندهی 2 دانشکده دیگر در شهرهای اصفهان و خمین و مجموع هجده دانشکده علوم قرآنی، فعالیت خود را گسترش داده است.

برخی اهداف دانشگاه
1. تربیـت نیروهای متعهد، مؤمـن و تـوانمند در حوزه علوم و معارف قرآنی در زمینه‌های تدریس، تحقیق و تبلیغ؛
2. ارائـه خدمات علمـی – فرهنگی به نهادها و سازمان‌های فرهنگی و دینیِ داخل و خارج از کشور در حوزه علوم و معارف قرآن کریم؛
3. ارتقاء سطح فرهنگ و دانش عموم جامعه در حوزه علوم و معارف قرآن کریم با تأکید بر ایجاد زمینه مناسب برای فعالیت همه‌جانبه مردم در این زمینه؛
4. تبادل پژوهش‌های راهبردی قرآنی با مراکز علمی و پژوهشی جهان.

آمار و فعالیت ها

ظرفیت فعلی دانشگاه بیش از 7000 دانشجو می‌باشد که متقاضیان:
در مقطع کارشناسی در رشته‌ی علوم قرآن و حدیث؛
در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌های علوم قرآن مجید، تفسیر قرآن مجید، علوم قرآن و حدیث؛

و در مقطع دکتری در رشته تفسیر تطبیقی قرآن به‌صورت روزانه و نوبت دوم می توانند مشغول به تحصیل شوند.

دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم تا سال 1398، بیش از 13 هزار دانش‌آموخته داشته است که با توجه به صدور تأییدیه‌های تحصیلی و آمارهای میدانی، بیش از 75 درصدِ این دانشجویان، وارد بازار کار شده و یا در مقاطع تحصیلی بالاتر پذیرفته شده‌اند.

در این دانشگاه، 74 عضو هیئت‌علمی و بیش از 800 استاد مدعو، مشغول به انجام فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی می‌باشند.


برخی بخش های دانشگاه

مرکز امور قرآنی

طراحی، برنامه ریزی و برگزاری دورهای آموزش و تربیت مربی قرآن کریم، نظارت بر حسن اجرای برگزاری المپیاد قرآن و عترت و تعامل با بخشهای قرآنی نهادهای مختلف کشوری از برنامه های این مرکز به شمار می رود.

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی
مهمترین فعالیت این معاونت اداره کلیه امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه می باشد.

معاونت پژوهشی و فناوری
برنامه ریزی، توسعه و نظارت بر امور پژوهشی و کتابخانه ها و توسعه نشریات علمی دانشگاه از مهمترین فعالیت های این معاونت است.

معاونت فرهنگی و دانشجویی
اداره کلیه امور فرهنگی و دانشجویی، زمینه سازی فرهنگی و معنوی برای دانشجویان، تقویت روحیه انقلابی و جهادی و حمایت از فعالیت های دانشجویی بخشی از فعالیت های معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه است.

معاونت توسعه مدیریت و منابع
مهمترین وظیفه این معاونت، اداره و نظارت بر حسن اجرای امور اداری، مالی و عمرانی دانشگاه است.

اداره همکاری های علمی و بین المللی
برنامه ریزی و ایجاد زمینه ارتباط و همکاری های علمی با دانشگاه ها، مراکز علمی و آموزشی و سازمان های ملی و بین المللی داخل و خارج از کشور، همکاری در برگزاری سمینارها، کنفرانس ها و همایش های ملی و بین المللی بخشی از فعالیت های این اداره است.

دانشکده ها دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم:

1- دانشکده علوم قرآنی اصفهان
2- دانشکده علوم قرآنی آمل
3- دانشکده علوم قرآنی بجنورد
4- دانشکده علوم قرآنی بندرعباس
5- دانشکده علوم قرآنی تهران
6- دانشکده علوم قرآنی خمین
7- دانشکده علوم قرآنی خوی
8- دانشکده علوم قرآنی زابل
9- دانشکده علوم قرآنی زاهدان
10- دانشکده علوم قرآنی سبزوار
11- دانشکده علوم قرآنی شاهرود
12- دانشکده علوم قرآنی شیراز
13- دانشکده علوم قرآنی قم
14- دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه
15- دانشکده علوم قرآنی مراغه
16- دانشکده علوم قرآنی مشهد
17- دانشکده علوم قرآنی ملایر
18- دانشکده علوم قرآنی میبد - -
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.