بارش رحمت خداوند در ماه رجب/ آیت الله میرباقری

بارش رحمت خداوند در ماه رجب/ آیت الله میرباقری
سخنرانی آیت الله میرباقری با موضوع "بارش رحمت خداوند در ماه رجب"

ما فقیر به خدای متعال هستیم و رحمت اوست که همه ضعف ها و نقص های ما را جبران می کند. اگر علم، حیات، بقا، قدرت و هر چه داریم همه از رحمت الهی است؛ بنابراین ما حقیقتاً فقیریم و فقط خداوند غنی است.
ما به رحمت او محتاجیم و رحمت اوست که فقر ما را تأمین می کند. این رحمتی که خدای متعال به ما می رساند دو نوع است: یک رحمت عام است و نعمت های ظاهری خداوند تحت این رحمت هستند که همه و حتی مشرکین هم نیازمندی خودشان را به این رحمت ها می فهمند ولو اینکه نفهمند از جانب خداوند است؛ مانند نیاز انسان به آب و هوا و... ولی یکسری نعمت ها و رحمت هایی هستند که بسیار مهم تر هستند ولی پنهان اند و فقط اولیای الهی آن نعمت ها را می بینند که گاهی از آنها تعبیر به «رحمت رحیمیه» می شود. خدای متعال معرفت خودش را فقط به خواص داده است؛ بنابراین رحمت های خدا دو دسته هستند و ما نباید از آن رحمت های باطنی خدا هم غافل شویم؛ چرا که اگر غافل شویم محروم می شویم.
ماه های حقیقی سال هم مانند فصول طبیعی سال هستند. برای مثال اگر کسی در بهار کشت نکند، دیگر در پائیز نمی تواند چیزی بکارد. ماه رمضان، رجب و شعبان و همه ماه های حقیقی سال هر کدام خاصیت بخصوص خود را دارند. فرق ماه رمضان با ماه های دیگر این است که در ماه رمضان سفره های رحمت الهی گسترده است. سعی کنیم باطن این ماه ها را دریابیم و در این ماه ها از خداوند طلب کنیم و از آن نعمت های بالای خدا بخواهیم.
اول ماه رجب - که ولادت امام محمد باقر(ع) است - مشهور است که درب های معرفت اهل بیت (ع) به سوی عالم گشوده می شود. امام محمدباقر (ع) خطاب به فرزندش امام صادق (ع) فرمودند: «ای فرزندم شیعیان ما درجاتی دارند. اگر می خواهی مقامات شیعیان را بشناسی، ببین چقدر روایت می دانند و معرفت دارند و معرفت، فهم کلام ماست و با درکِ روایات ما مومنین به بالاترین درجات می رسند. -
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.

ویدئو های مرتبط