پرهیز از اسراف/ استاد فرحزاد

پرهیز از اسراف/ استاد فرحزاد
سخنرانی از حجت الاسلام حبیب الله فرحزاد با موضوع «پرهیز از اسراف»

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: "ما دو گونه شیطان داریم. شیطان انس و شیطان جن." در آیه ۱۱۲ سوره انعام نیز به این دو شیطان اشاره شده است. "وَکَذَٰلِکَ جَعَلْنَا لِکُلِّ نَبِیٍّ عَدُوًّا شَیَاطِینَ الْإِنْسِ وَالْجِنِّ یُوحِی بَعْضُهُمْ إِلَىٰ بَعْضٍ زُخْرُفَ الْقَوْلِ غُرُورًا ۚ وَلَوْ شَاءَ رَبُّکَ مَا فَعَلُوهُ ۖ فَذَرْهُمْ وَمَا یَفْتَرُونَ". (اى پیامبر! اینان تنها در برابر تو به لجاجت نپرداختند، بلکه) ما این گونه براى هر پیامبرى، دشمنى از شیطان‌هاى انس و جنّ قرار دادیم. که برخى از آنان حرف‌هاى دلپسند و فریبنده را به برخى دیگر مرموزانه القا مى‌کنند. البتّه اگر پروردگارت مى‌خواست، چنین نمى‌کردند. (ولى سنّت الهى بر آزادى انسان‌ها مى‌باشد،) پس آنان را و آنچه به دروغ مى‌سازند به خود واگذار."

شیطان انسی در قرآن مقدم شده است. شیطان جنی همان شیاطین نامرئی هستند که به چشم دیده نمی شوند؛ ابلیس و اعوان و انصارش که وسوسه در انسان ایجاد می کنند مانند فکر و نیت باطل، ترغیب به گناه و معصیت و... شیطان انسی طاغوت ها، ظالم ها، سردمداران کفر و بدی ها، دوستان ناباب و هر کسی که انسان را به گناه و معصیت دعوت می کند هست.

شیطانِ هر کسی نفس اماره خودش هست. انسان می تواند از ملائک بالاتر برود و از شیطان هم می تواند پایین تر برود. ذکر با توجه « لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ » شیطان جنی را می تواند از انسان دور کند. حضرت سلمان می گوید: "حبیبم رسول خدا به من سفارش کرد ذکر « لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ» را زیاد بگویم که گنجی از گنج های بهشت است." شیطان انسی چگونه دور می شود؟ فرمود: "شیطان انسی با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد از انسان دور می شود." آمار اسراف در مملکت ما خیلی زیاد است. تشریفات، تجملات، چشم و هم چشمی و... اگر جلو اسراف گرفته شود و در کار خیر و خوب مصرف شود، چه آثار و برکاتی برای جامعه خواهد داشت. هر کس به اندازه خود در جلوگیری از اسراف و تلاش در کار خیر کوشا باشد. تبعیض ها در جامعه مشکلات زیادی را ایجاد کرده است.

روایت می فرماید: کسی از پل صراط عبور نمی کند مگر اینکه با او جواز و گذرنامه محبت امیرالمومنین علی بن ابیطالب علیه السلام باشد. امیر مومنان تقسیم کننده بهشت و جهنم است. برای سفر آخرت خود محبت امیر مومنان را آماده کن. -
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.