قله های تلاوت/ استاد محمد عبدالعزیز حصان

قله های تلاوت/ استاد محمد عبدالعزیز حصان
معرفی برجسته ترین تلاوت های قاریان جهان، این برنامه به معرفی فرازهایی از تلاوت های زیبا و برجسته استاد محمد عبدالعزیز حصان می پردازد.
استاد عبدالعزیز حصان یکی از اساتید استثنایی و اعجوبه جهان قرائت قرآن کریم است که یکی از زیباترین تلاوت های ایشان، مربوط به آیات یکم تا آخر سوره مبارکه رحمن می باشد که گویی این تلاوت را در زمین انجام نداده و در آسمان ها تلاوت نموده است.
یکی دیگر از قله های تلاوت این استاد برجسته، تلاوتی است که بسیاری از دوستداران قرآن با آن خاطره دارند و شامل سوره مبارکه تحریم و آیات یکم تا ۲۴ سوره مبارکه حاقه است که مدت زمان آن یک ساعت می باشد اما به هیچ عنوان خسته کننده نیست.
استاد عبدالعزیز حصان استادی است که در وقف و ابتدا بسیار متبحر بوده و ظرافت های آن را می دانسته و رعایت می کرده است. در تنوع الحان و رنگ آمیزی نغمات هم شاهکار بوده است. به همین سبب به وی لقب (استادی وقف و الابتدا و تلوینین نغمی) داده اند. این ویژگی حصان را از بقیه متمایز نموده است. در این بخش دو فراز از سوره مبارکه حاقه را می شنویم.
تقلید از استاد حصان کاری بسیار دشوار و سخت و حتی از نگاه اساتید قرآن کریم ناممکن است.سبک و سیاق تلاوت استاد حصان در عالم قرائت قرآن کریم تحولی ایجاد کرده است. ایشان با صدای خود، آهنگ ها و نغماتی که بر روی آیات می‌گذارد و با ردیف ها و الحان جدیدی که استادانه ابداع می کند، مقامات را به گونه ای ترکیب نموده و در هم می آمیزد که گویی آیات قرآن را به تصویر کشیده و معانی قرآن را القاء می کند. یکی از زیابتری تلاوت های استاد قرائت آیات ۱۴ تا ۳۷ سوره مبارکه حج است که فراز کامل آن ۴۳ دقیقه می باشد و در این بخش فراز مربوط به آیه مبارکه "و حلو الی الطیب..." را می شنویم.
بسیاری از اساتید قرآن کریم در تلاوت های خود اسلوب خاص و خط سیر منظمی دارند. ولی استاد حصان از این امر مستثنی است و زیبایی تلاوت های وی به دلیل پیش بینی ناپذیر بودن آن است که به دل نشسته، لذت بخش، شیرین و گوارا است. ایشان یک تلاوت بسیار طولانی که بیش از یکساعت است دارد که شامل آیات ۷۷ تا ۹۹ و ۱۰۵ تا آخر سوره مبارکه اسراء، آیات یکم تا ۱۸ سوره مبارکه نجم، آیات یکم تا ۱۳ سوره مبارکه رحمان است. استاد در آیات آغازین سوره مبارکه نجم از پرده های بم استفاده نموده سپسس صدای خود را به اوج می رساند که واقعا شنونده را مبهوت خود می کند.
تلاوت های استاد حصان، تلاوت هایی بسیار فنی و پیچیده است که تنها خود ایشان می تواند بخواند، تلاوت هایی با احساس، هنرمندانه که با معنویت و حس و حالی عمیق ترکیب شده که گویی انسان در اقیانوس تلاوت های ایشان غرق می شود. در این بخش آیات یکم تا ۲۳ سوره مبارکه انسان را می شنویم که استاد حصان در مسجد امام حسین (ع) قاهره قرائت نموده است. -
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.