قله های تلاوت/ استاد شعبان عبدالعزیز صیاد

قله های تلاوت/ استاد شعبان عبدالعزیز صیاد
معرفی برجسته ترین تلاوت های قاریان جهان، این برنامه به معرفی فرازهایی از تلاوت های زیبا و برجسته استاد شعبان عبدالعزیز صیاد می پردازد.
استاد شعبان عبدالعزیز صیاد از جمله اساتید برجسته قرآن کریم است. اولین قله تلاوت که از ایشان می شنویم مربوط به سوره مبارکه آل عمران آیات ۲۶ تا ۳۹ است که در دهه هفتاد میلادی در قاهره مصر اجرا نموده است و اولین تلاوت از ایشان است که در سال های آغازین پس از پیروزی انقلاب اسلامی در قالب نوار کاست به ایران رسید که بین همه مردم دست به دست شده و همه مردم ایران از آن لذت بردند.
استاد عبدالعزیز صیاد به شعائر زیادی دعوت شده و از جمله اساتید صلاه الفجر است که به وی لقب ملک الفجر (پادشاه سحر) را نیز داده اند. یکی از تلاوت های جاودان و ماندگار ایشان که در سال ۱۹۷۹ میلادی در مسجد حضرت زینب (س) قاهره مصر اجرا نمودند، تلاوت سحرگاهی مربوط به آیات ۵۵ تا ۸۲ سوره مبارکه طاها و در خصوص داستان حضرت موسی (ع) است که جزو تلاوت های فاخر و شاخص محسوب شده و استاد از همه دستگاههای موسیقایی که در تلاوت قرآن از آنها استفاده می شود، در این تلاوت بهره برده است. دو فراز زیبا و معنوی از آن را در این بخش می شنویم.
یکی دیگر از القابی که به استاد صیاد می دادند اسدالقراء به معنای شیر قاریان است. استاد اولین قاری مصری است که تلاوت هایی پرسرعت و پرشتاب داشته و در این سرعت بالا تحریرهای زیاد، پرشور و پرنفس دارد که با حرکات بدنش نیز هیجان در تلاوت هایش ایجاد می کند. سوره مبارکه انعام آیات ۹۴ تا ۱۰۴، یکی از این سور مبارکه است که ایشان در دهه هفتاد میلادی در مسجد امام حسین (ع) قاهره اجرا کرده و این امر در تلاوت کاملا مشهود و هویدا است.
تلاوت شاهکار سور مبارکه انسان آیات ۲۲ تا آخر، طارق و بلد آیات ۱ تا ۴ که در سال ۱۹۸۰ میلادی در شهر دوسوق و در مسجد ابراهیم دوسوقی توسط استاد شعبان عبدالعزیز صیاد اجرا شد نیز یکی از ماندگارترین تلاوت های ایشان است که در این بخش یک فراز از سوره مبارکه طارق را می شنویم.
آخرین قله تلاوت استاد نیز مربوط به تلاوت معروف آیات ۳۰ تا ۵۰ سوره مبارکه کهف است که ایشان در مسجد امام حسین (ع) قاهره مصر اجرا نمود و می توان گفت کلمه شاهکار ماندگار با نام این مسجد گره خورده است که در این بخش دو فراز زیبا از آن را می شنویم. -
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.