قله های تلاوت/ استاد عبدالمنعم طوخی

قله های تلاوت/ استاد عبدالمنعم طوخی
معرفی برجسته ترین تلاوت های قاریان جهان، این برنامه به معرفی فرازهایی از تلاوت های زیبا و برجسته استاد عبدالمنعم طوخی می پردازد.
استاد عبدالمنعم طوخی یکی از بزرگان جهان قرائت قرآن کریم است که صدای بسیار دلنشین و طرفداران فراوانی در جهان و در کشور مصر دارد. یکی از زیباترین تلاوت های ایشان مربوط به سور مبارکه تحریم، انفطار و آیات ۱ تا ۵ سوره مبارکه علق است که به مدت ۴۷ دقیقه اجرا نمودند و اولین تلاوت از استاد است که به ایران آمده است که به دلیل سبک متفاوت و طراوت آن، مور اقبال مردم قرار گرفت. در این بخش دو فراز زیبا از این تلاوت می شنویم.
استاد در کشور مصر لقب فخرالقراء الاسکندریه (زینت و افتخار قاریان اسکندریه) دارد چرا که ایشان اهل و ساکن شهر اسکندریه هستند که پس از قاهره مهم ترین شهر مصر است و بیشترین تلاوت های ایشان در این شهر اجرا شده است. در این بخش فرازی زیبا از سور مبارکه کهف آیات ۱۰۷ تا آخر، و مریم آیات یکم تا ۳۶ را می شنویم که مدت زمان کامل آن ۴۷ دقیقه است و ایشان در سال ۱۹۷۷میلادی در میدان منشیه اسکندریه اجرا کردند.
گرچه استاد طوخی از مدرسه استاد مصطفی اسماعیل تقلید می کند، ولی با کارهای لحنی که انجام می‌دهد و تسلط و چیره دستی بالایی که در تلاوت دارد، نغمات را طوری به هم پیوند می زند که در نهایت تلاوتی جذاب را از ایشان می شنویم. چه بسا که اگر از متخصصان قرآنی در خصوص یکی از زیباترین تلاوت های سوره مبارکه هود بپرسید، بدون شک از تلاوت این سوره مبارکه با صدای استاد طوخی نام می برند.
استاد عبدالمنعم طوخی در معناگرایی و تصویرسازی آیات نیز تبحر بسیار بالایی داشته است به طور مثال آیات ۴۲ و ۴۳ سوره مبارکه هود که مربوط به ماجرای حضرت نوح (ع) است که به فرزند خود می گوید: "ای پسرم با من به کشتی سوار شو و همراه کفار نباش" را به گونه ای زیبا تلاوت می کند که اوج هنر استاد در تصویرسازی است که در این بخش این فراز زیبا را می شنویم.
آخرین قله تلاوت استاد طوخی که در این بخش می شنویم، فرازی مربوط به اجرای سور مبارکه فتح آیات ۲۷ تا آخر، فجر، شمس و قدر است که به مدت ۵۰ دقیقه قرائت نموده است. این تلاوت با دو یا سه نغمه آنقدر جذاب اجرا شده که کاملا شفاف است و دلیل آن، جنس صدای استاد می باشد که جزو شاخصه‌های ایشان محسوب می شود و مخاطب از شنیدن آن خسته نمی شود. -
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.