یک دانشجوی ایرانی دیگر هنگام ورود به آمریکا بازداشت شد

پلیس گمرک و حفاظت از مرزهای آمریکا یک دانشجوی ایرانی در مقطع دکتری را در فرودگاه دیترویت بازداشت کرد.
یک دانشجوی ایرانی دیگر هنگام ورود به آمریکا بازداشت شد
به گزارش راسخون، «علیرضا یزدانی» دانشجوی 27 ساله ایرانی دارای ویزای معتبر برای تحصیل  در دانشگاه میشیگان بود که توسط مقامات فرودگاه دیترویت مجبور به بازگشت شد.

بنابر اعلام دانشگاه میشیگان، یزدانی داوطلبانه از درخواست خود برای ورود به آمریکا انصراف داد و پس از شش ساعت بازداشت در فرودگاه «دیترویت» از آمریکا اخراج شد.  وکلای حقوقی یزدانی به خبرنگاران گفته‌‌اند در حال تحقیق هستند که آیا او تحت فشار قرار گرفته است تا از ورود به آمریکا منصرف شود.

یکی از وکلای یزدانی به بی‌بی‌سی گفته است: «حدود یک ساعت با علیرضا ملاقات کردیم. در حالی که شب قبلش به مدت شش ساعت بدون حضور وکیل مورد بازجویی شدید و فشار از طرف مأموران مرزبانی قرار گرفته بود. آنها اصرار می‌ورزیدند که علیرضا ادعاهای بی‌اساس آنها را بپذیرد. سؤالاتی که از او شده بود کمابیش مانند سایر افراد بود مثلا سؤالاتی از قبیل این که آیا فامیلی در نیروهای امنیتی (ایران) دارد یا چرا فلان اپلیکیشن را در موبایلش ندارد! علیرضا واقعاً نمی‌دانسته چه طور باید پاسخ بدهد و مستأصل شده بود».

یزدانی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد از دانشگاه شریف ایران بود و برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه ایالتی میشیگان در شهر ایست لنسینگ میشیگان پذیرش و بر همین اساس ویزای دانشجویی گرفته بود.

این برای چندمین بار طی یک ماه گذشته است که مقامات آمریکایی مانع از ادامه تحصیل دانشجویان ایرانی می‌شوند. اخیرا نزدیک به 20 دانشجویی ایرانی از فرودگاه‌های آمریکا اخراج شده‌اند که همگی آنها ویزای تحصیلی معتبر داشتند.


منبع:
1. خبرگزاری تسنیم
نسخه چاپی