دستمزد بیت‌کوینی، بازی جدید برخی سلبریتی‌ها

همایون اسعدیان، کارگردان سینما و تلویزیون، در نشست سینماگران که با حضور محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، برگزار شد، ادعا کرد که برخی از بازیگران برای فرار از پرداخت مالیات، با بیت کوین قرارداد می‌بندند.
دستمزد بیت‌کوینی، بازی جدید برخی سلبریتی‌ها
به گزارش راسخون؛ ارز دیجیتال این روز‌ها یکه‌تاز بازار‌های سرمایه‌گذاری در جهان است و کمپانی‌های بزرگ دنیا یک به یک به صف خریداران ارزرمزدار‌ها وارد می‌شوند. همه جا حرف از این «طلای نامرئی» است.

سی‌ان‌بی‌سی اعلام کرده رویای کسب سود‌های هنگفت و نوسانات وسوسه‌انگیز ارز‌های دیجیتالی باعث شده است تا شمار ورود سرمایه‌های جدید به این بازار‌ها با شیبی تند رو به افزایش باشد. بانک‌های مرکزی بزرگ جهان نظیر بانک مرکزی آمریکا و همتای چینی آن کار روی صدور ارز دیجیتال ملی خود را آغاز کرده‌اند. با ورود هرچه بیشتر شرکت‌های بزرگ به بازار ارز‌های دیجیتالی این بار بانک سرمایه‌گذاری اروپا اعلام کرد که نخستین اوراق قرضه مبتنی بر فناوری بلاکچین اتریوم را صادر کرده است.

طی ۲ سال گذشته بازار ارز‌های دیجیتال در ایران نیز حسابی داغ شده و افرادی که به دنبال سودآوری هستند یا به دنبال خرید ارز‌های دیجیتال یا سودای ساخت یک مزرعه برای استخراج ارز دیجیتال را در سر دارند. اما با شروع امسال و اوج‌گیری ارز‌های دیجیتال، شور و شوق ایرانی‌ها که ناامید از بازار بورس داخلی و بازار ارز و طلا شده بودند، به رمزارز‌ها پیش از گذشته شد. برخی معامله‌گران ایرانی حرکت به سمت بازار ارز دیجیتال را به هر سرمایه‌گذاری دیگری ترجیح می‌دهند.

اما ماجرای علاقه برخی ایرانی‌ها به رمزارز‌ها به تبدیل سرمایه خود به بیت‌کوین ختم نمی‌شود، اخباری در جریان است که نشان می‌دهد ارز دیجیتال در ایران به سرعت نه‌تن‌ها یک ابزار دارایی شده بلکه به واحد مبادله در معاملات تبدیل شده است.

این شایعه مدتی است در بین اهالی سینما شنیده می‌شود که برخی از سلبریتی‌ها دستمزدشان را با بیت‌کوین می‌خواهند یا می‌گیرند. ساده‌ترین راه برای فرار از پرداخت هر گونه مالیات یا هر گونه نظارت مالی. وقتی که سیستم شفافی برای ارائه و ثبت قراردادهای سینمایی وجود نداشته باشد، طبیعتا چنین اتفاقاتی به راحتی رخ می‌دهد.

همایون اسعدیان، کارگردان سینما و تلویزیون، در نشست سینماگران که با حضور محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، برگزار شد، ادعا کرد که برخی از بازیگران برای فرار از پرداخت مالیات، با بیت کوین قرارداد می‌بندند.

او با اشاره به قانون اخذ مالیات از بازیگران و هنرمندان سینما و تلویزیون گفت که این قانون باعث شد تا برخی بیت‌کوین را برای دریافت دستمزدشان ترجیح دهند.

او در بخشی از صحبت‌های خود گفت:

[بازیگران] با بیت‌کوین قرارداد می‌بندند و بیت‌کوین به حسابشان در کشورهای دیگر واریز می‌شود.

نمی‌توان گفت که ادعای وی تا چه اندازه صحیح است، اما در سال‌های گذشته بسیاری از کسب‌وکارها در ایران به دریافت بیت کوین، به‌عنوان یک شیوه پرداخت، روی آورده‌اند.

اسعدیان همچنین گفت که این مسئله مخصوص بازیگران نام‌آشناست و آنها با این کار، راهشان را از مالیات جدا می‌کنند.
 

حال از طرف دیگر حدود یک ماه قبل خبر بالاترین دستمزد بازیگران هالیوود به شکلی کاملا شفاف در تمام رسانه‌های دنیا اعلام شد. مبلغ، اسم پروژه، کمپانی طرف قرارداد و ... به شکلی کاملا شفاف معلوم است، مثلا دنیل کریگ امسال به خاطر حضور در فیلم‌های «چاقوکشی ۲» و «چاقوکشی ۳» دستمزد بسیار بالای ۱۰۰ میلیون دلاری را از نتفلیکس دریافت کرده و به پردرآمدترین بازیگر سال ۲۰۲۱ تبدیل شده است. پس از او ستاره‌ پول‌ساز چند سال اخیرِ فیلم‌های کمدی و خانوادگی، دوئین جانسون، با دریافت دستمزد ۵۰ میلیون دلاری به خاطر بازی در فیلم «رِد وان» و ویل اسمیت به خاطر نقش‌آفرینی در فیلم «شاه ریچارد» با دستمزد ۴۰ میلیون دلاری در جایگاه‌های دوم و سوم فهرست پردرآمدترین بازیگران سال حکمرانی کرونا بر گیشه قرار گرفته‌اند.

اما در کشور ما واقعا نه چنین سازوکاری وجود دارد و نه چنین شفافیتی. حتی شاید جالب توجه باشد که اگر خود بازیگران یا سلبریتی‌ها هم هیچ مشکلی با اعلام رقم دستمزد دریافتی نداشته باشند، احتمالا سرمایه‌گذاران و تهیه‌کنندگان از مطرح‌شدن آن جلوگیری می‌کنند! به دلیل این که در این صورت حال باید آنها حداقل در نزد افکار عمومی و رسانه‌ها پاسخگوی چنین پرداخت‌هایی باشند؛ برای فیلم‌هایی که گاهی اوقات حتی اکران نمی‌شوند!

از نظر دور نداریم که این اتفاق برای تعداد معدودی از سلبریتی‌ها رخ می‌دهد و بیشتر فعالان سینمایی اصلا با چنین مناسبات مالی ارتباط ندارند.

اسعدیان در بخشی دیگر از همین مصاحبه اشاره می‌کند که «متاسفانه سینما ظاهری پر زرق و برق دارد و ممکن است چند بازیگر یا کارگردان خاص دستمزدهای خیلی بالا بگیرند؛ در حالی که بدنه پنج، شش هزار نفری صنعت تصویر که دیگر فقط شامل سینما نیست و vodها و حتی تلویزیون را نیز دربرمی‌گیرد از جهت معیشت در شرایط بسیار بدی زندگی را می‌گذرانند. مثلا انجمن بازیگران بیش از ۵۰۰ نفر عضو دارد و از بین این‌ها و نیز بازیگران زیادی که عضو انجمن نیستند، فقط چند نفر دستمزدهای میلیاردی می‌گیرند که شاید به تعداد انگشتان دو دست ما باشند، بقیه افراد از آنجا که چهره‌های شناخته‌شده‌ای هم هستند بایستی آبروداری کنند و با سیلی صورت خود را سرخ نگه دارند. مشکل ما همین جاست که این بدنه عظیم با مشکلات فراوان اقتصادی دست به گریبان است و به شدت از جهت مالیات تحت فشار قرار می‌گیرد.»

این قضیه نکته بسیار درستی است و واقعا بخشی عظیمی از بدنه سینما با مشکلات فراوانی روبه‌رو هستند و شاید در کل سال یک ماه کار داشته یا نداشته باشند ولی متاسفانه این بخش مشمول بیشترین فشار برای پرداخت مالیات یا بیمه و ... قرار می‌گیرند. یا اگر کارگردانی بعد از چند سال فیلمی بسازد که مثلا دستمزد او در قرارداد ۲۰۰ میلیون تومان باشد به دلیل بالابودن رقم باید مالیات آن هم با ضریب مالیاتی بالا بدهد و این رقم ملاک بالابودن درآمدش می‌شود اما محاسبه نمی‌کنند که این کارگردان ممکن است چهار سال کار نکرده باشد و این ۲۰۰ میلیون تومان دستمزد چهار سال اوست که اگر در طول این مدت سرشکن شود از حقوق پایه یک کارمند هم کمتر است.

به هر جهت انگار همیشه یک تعداد معدودی وجود دارند که بیشترین منفعت را می‌برند و مورد کمترین بازخواست قانونی قرار می‌گیرند اما تعداد کثیری از هم‌صنفی‌های آنها با اعمال قانون مواجه می‌شوند که مثلا اگر به هر دلیلی یک ماه پرداخت بیمه‌اش دیرتر شود، بهره‌مندی از آن قطع می‌شود. متاسفانه!
 

پردرآمدترین بازیگران مشهور هالیوود در سال ۲۰۲۱

دنیل کریگ: ۱۰۰ میلیون دلار به خاطر بازی در دنباله‌های فیلم چاقوکشی
دوئین جانسون: ۵۰ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم رِد وان (Red One)
ویل اسمیت: ۴۰ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم شاه ریچارد
دنزل واشنگتن: ۴۰ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم چیزهای کوچک
لئوناردو دی‌کاپریو: ۳۰ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم بالا رو نگاه نکن
مارک والبرگ: ۳۰ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم محرمانه اسپنسر
جنیفر لارنس: ۲۵ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم بالا رو نگاه نکن
جولیا رابرتس: ۲۵ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم جهان را پشت سر بگذاریم
ساندرا بولاک: ۲۰ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم شهر گمشده دی
رایان گاسلینگ: ۲۰ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم مرد خاکستری
کریس همسورث: ۲۰ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم ثور: عشق و تندر
برد پیت: ۲۰ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم قطار سریع‌السیر
مایکل بی. جردن: ۱۵ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم بدون پشیمانی
تام کروز: ۱۳ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم تاپ گان ۲
کیانو ریوز: ۱۲ تا ۱۴ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم ماتریکس ۴
کریس پاین: ۱۱.۵ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم سیاهچال‌ها و اژدهایان
رابرت پتینسون: ۳ میلیون دلار به خاطر بازی در فیلم بتمن


منبع:
1. ایسنا/دستمزد بیت‌کوینی، بازی جدید برخی سلبریتی‌ها
2. اقتصاد 24/ معامله خودرو با بیت کوین برای فرار از مالیات
3. بورس آنلاین/ ادعای کارگردان مشهور در مورد دستمزد بیت‌کوینی بازیگران
نسخه چاپی