چندین نهاد دوره ملک عبدالله منحل شدند/

فرمان های شاه جدید عربستان؛ برکناری بندر بن سلطان و فرزند ملک عبدالله

پادشاهی عربستان با صدور فرمان هایی، تغییرات اساسی در ارکان قدرت این کشور ایجاد کرد که مهمترین آنها، برکناری فرزند ملک عبدالله و بندر بن سلطان است.
جمعه، 10 بهمن 1393
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
فرمان های شاه جدید عربستان؛ برکناری بندر بن سلطان و فرزند ملک عبدالله
پادشاهی عربستان با صدور فرمان هایی، تغییرات اساسی در ارکان قدرت این کشور ایجاد کرد که مهمترین آنها، برکناری فرزند ملک عبدالله و بندر بن سلطان است.
 
به گزارش راسخون به نقل از مهر، خبرگزاری رسمی عربستان از فرمان های جدید سلمان بن عبدالعزیز پادشاه جدید عربستان خبر داد که تغییرات اساسی در ترکیب کابینه این کشور و همچنین نهادهای سلطنتی دیگر ایجاد کرده است.
 
سلمان بن عبدالعزیز در اقدامی تامل برانگیز، مشعل بن عبدالله فرزند شاهسابق را از امارت مکه مکرمه برکنار کرد، وی همچنین بندر بن سلطان را از شورای امنیت ملی کنار گذاشت.
 
ملک سلمان با فرمان های خود تغییرات عمده ای در کابینه سعودی ایجاد کرده است که خود ریاستش را برعهده دارد.
 
سعود الفیصل همچنان به عنوان وزیر خارجه عربستان مورد تایید ملک سلمان قرار گرفته است.
 
شیخ صالح بن عبدالعزیز بن محمد بن ابراهیم آل الشیخ به عنوان وزیر امور اسلامی، ولید بن محمد بن صالح الصمعانی به عنوان وزیر دادگستری و عادل بن زید الطریفی وزیر اطلاع رسانی و فرهنگ منصوب شده اند.
 
سلمان بن عبدالعزیز چند نهاد دولتی مربوط به دوران حکومت ملک عبدالله را هم منحل کرده است که شامل کمیته عالی سیاست آموزش، کمیته عالی ساماندهی و تنظیم اداری، شورای خدمات مدنی، شورای آموزش عالی و دانشگاه ها، شورای عالی شهر علوم وفناوری ملک عبدالعزیز، شورای عالی آموزش، شورای عالی امور نفت و معادن، شورای عالی اقتصادی، شورای امنیت ملی، شورای عالی امور اسلامی، شورای عالی شهر انرژی هسته ای و انرژی تجدیدشونده ملک عبدالله و شورای عالی امور معلولان با فرمان ملک سلمان منحل شده اند.
 
وی دو نهاد جدید تشکیل داده است که اولین نهاد، شورای امور سیاسی و امنیتی و دومین نهاد، شورای امور اقتصادی و توسعه اعلام شده است که روسای هر دو نهاد به عنوان اعضای کابینه نیز منصوب شده اند.
 
 
مقامات برکنار شده
 
به موجب فرمان های جدید ملک سلمان، مشعل بن عبدالله که فرزند ملک عبدالله است، از سمت خود به عنوان امیر مکه مکرمه عزل شد.
 
فیصل بن بندر از امارت منطقه القصیم و ترکی بن عبدالله از امارت منطقه ریاض برکنار شدند.
 
برکناری بندر بن سلطان از دبیری شورای امنیت ملی عربستان از مهمترین تصمیمات جدید ملک سلمان است، بندر که در زمان ملک عبدالله مشاور و نماینده ویژه وی بود، از این سمت هم در دوران حکومت سلمان کنار گذاشته شده است.
 
خالد بن علی بن عبدالله الحمیدان به عنوان رئیس سازمان اطلاعات و خالد بن بندر هم به عنوان مشاور ملک سلمان و مشعل بن عبدالله هم به عنوان مشاور وی منصوب شده است.
/111/
 


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.