«فرهنگ موضوعی دستور خط فارسی» در بازار کتاب

کتاب «فرهنگ موضوعی دستور خط فارسی» همراه با متن کامل دستور خط فارسی مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به کوشش مرتضی قاسمی از سوی انتشارات سروش منتشر و چاپ دوم آن روانه بازار شد.
دوشنبه، 13 بهمن 1393
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
 «فرهنگ موضوعی دستور خط فارسی» در بازار کتاب

کتاب «فرهنگ موضوعی دستور خط فارسی» همراه با متن کامل دستور خط فارسی مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به کوشش مرتضی قاسمی از سوی انتشارات سروش منتشر و چاپ دوم آن روانه بازار شد.

 

به گزارش راسون به نقل ازتسنیم،‌ فرهنگ موضوعی در واقع نمایه‌ای است که برای آثار مرجع و پراستفاده تهیه می‌شود و در آن آنچه نمایه می‌شود موضوعات و «کلیدواژه‌های» موضوعی است. این نمایه‌ها به منظور جست وجوی سریع، تفکیک موضوعی متن، پاسخگویی به مخاطبان عام و سهولت دستیابی به اطلاعات تهیه می‌شوند.

 

«دستور خط فارسی» که با هدف یکسان‌سازی شیوه نگارش خط فارسی به همت فرهنگستان زبان و ادب فارسی تدوین شده، از جمله کتاب‌های مرجعی است که مورد مراجعه طیف وسیعی از کسانی است که به هر نحو با مقوله نوشتن سروکار دارند. کتاب حاضر متن کامل و اصلی دستور خط فارسی مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی را نیز در آغاز دارد که استفاده از آن را بسیار سهل کرده است.

 

دغدغه‌ای که در گردآوری این مجموعه پیش روی محققان قرار دارد، ریزش اطلاعات متن مادر است که طبیعتاً امری اجتناب‌ناپذیر است. نویسنده نیز ابتدا در تهیه این فهرست با چنین دغدغه‌‌ای رو به رو بود که در خلال مدخل‌گزینی، به مروز، با تعمق در مداخل گردآوری شده و با تکیه بر آنچه در مراجعات پیشین در ذهن داشت، با گسترش مدخل‌های اصلی و فرعی، نهایت سعی و کوشش خود را به کار بست تا تمامی آنچه در دستور خط فارسی به عنوان متن اصلی آمده است، در این فهرست نیز گنجانده شود.

 

یکی از نکات دیگر کتاب این است که نویسنده در تهیه این فهرست سعی کرده تا آنجا که ممکن است از ارجاع دادن به قواعد پیشین خودداری شود تا از این طریق اصل سهولت مراجعه برای مخاطب از نظر دور نشود. در باب شیوه نگارش و اعراب گذاری این مجموعه ذکر این نکته ضروری است که رسم‌الخط این کتاب براساس فرهنگ املایی خط فارسی بوده است.

 

این کتاب در وهله اول برای مخاطبانی نوشته شده است که با زبان فارسی در حد عموم باسوادان و تحصیل‌کردگان جامعه ما آشنایی دارند و در وهله بعد برای متخصصان و علاقمندان زبان و ادبیات فارسی و زبان شناسان است و به همین جهت در نگارش آن سعی شده است از به کار بردن اصطلاحات تخصصی خودداری شود.

 

چاپ دوم کتاب «فرهنگ موضوعی دستور خط فارسی» در 200 صفحه با قیمت 70 هزار تومان از سوی انتشارات سروش برای علاقه‌مندان به دستور زبان فارسی منتشر شده است.

 

/117/ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.