معاون وزیر دفاع: به لطف تحریم‌ها در زمینه ساخت ماهواره کاملاً خودکفا شده‌ایم

معاون امور صنعتی و تحقیقاتی وزیر دفاع کشورمان با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری ۱۵ بهمن ماه به بررسی پیامدهای موفقیت آمیز ماهواره فجر پرداخت.
پنجشنبه، 16 بهمن 1393
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
معاون وزیر دفاع: به لطف تحریم‌ها در زمینه ساخت ماهواره کاملاً خودکفا شده‌ایم
معاون امور صنعتی و تحقیقاتی وزیر دفاع کشورمان با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری ۱۵ بهمن ماه به بررسی پیامدهای موفقیت آمیز ماهواره فجر پرداخت.
 
به گزارش راسخون به نقل از تسنیم، سردار محمد اسلامی معاون وزیر دفاع کشور با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری 15 بهمن ماه به بررسی پیامدهای موفقیت آمیز ماهواره فجر  پرداخت و اظهار داشت: آنچه که حائز اهمیت است توکل بر خدا و مصمم بودن برای رسیدن به اهداف است.
 
وی ادامه داد: ما از شروع برنامه فضایی ابتدا اولین ماهواره را به نام امید تعریف کردیم چرا که امید ما از فجر می گذرد که ان شاالله بتوانیم در آینده ماهواره صنعتی جمهوری اسلامی ایران را در فضا قرار دهیم.
 
اکنون در مرحله گذر از فاز عملیاتی به فاز صنعتی شدن ماهواره ها هستیم
 
معاون امور صنعتی و تحقیقاتی وزارت دفاع با اشاره به هدف طراحی و ماموریت این ماهواره گفت: باید بگویم که ما در این زمینه از نقطه صفر آغاز کردیم و برای آن فرآیندهای تحقیقاتی،صنعتی و عملیاتی را تعریف کردیم و فرآیند تحقیقاتی به این معنی است که فناوری هایی را که نداریم به ویژه با وجود تحریم ها بتوانیم با ظرفیت ملی به آن برسیم، بنابراین با تکیه بر استعداد داخلی توانستیم طراحی های لازم را انجام دهیم.
 
سردار اسلامی با اشاره به سرفصل های لازم در این زمینه گفت: این سرفصل ها در زمینه ایستگاه های کنترل، سامانه فضایی، ماهواره، ایستگاه فضایی و سامانه پرتاب است که همگی فناوری های گوناگونی را می طلبد مانند فناوری زمین که باید بتوانیم از خروجی ها اطمینان لازم را حاصل کنیم.
 
وی اضافه کرد: بنابراین فرآیند تحقیقاتی را تعبیه کردیم تا رخدادها و عکس العمل ها را بررسی کنیم و در نهایت به قابلیت اطمینان برسیم که این امر نیز سال ها زمان خواهد برد.
 
معاون وزیر دفاع کشور تاکید کرد: اکنون در مرحله گذر از فاز عملیاتی به فاز صنعتی شدن ماهواره ها هستیم.
 
سردار اسلامی در تشریح روند فعالیت های ماهواره ای اظهار داشت: ما در نخستین فعالیت هایمان یک ماهواره آزمایشی در حداکثر 25 کیلو را طراحی کردیم که توانستیم آن را به 50 افزایش دهیم و اکنون در ماهواره فجر آن را به پیشرفت به فضا فرستادیم و ما امروز در مرحله تحقیقات قرار داشته و در جای خوبی ایستاده ایم.
 
ماهواره فجر یک ماهواره سنجش از دور است
 
وی با اشاره به ماموریت ماهواره فجر گفت: ماهواره فجر یک ماهواره سنجش از دور است که دو نوع دوربین روی آن نصب شده، دوربین اول با قدرت تفکیک 50 متر که سیاه و سفید است و دوربین دوم که قدرت تفکیک 100 متر که رنگی است و امیدواریم به تثبیت شدن آن بتوانیم تحقیقات لازم را انجام داده و وارد فاز صنعتی شویم.
 
معاون وزیر کشور تصریح کرد: توان به کار گرفته در ساخت این ماهواره صددرصد بومی است و با توجه به این که در این زمینه ما تحریم هستیم ناکارآمدی تحریم ها را امروز به خوبی مشاهده می کنیم؛ همچنین اگر بخواهیم واژه تحریم را معنی کنیم به این معنی خواهد بود که همه ناتوان کننده های ممکن در راه پیشرفت یک کشور به کار گرفته شود ،اما درانقلاب اسلامی با توجه به شعار استقلال ، آزادی، جمهوری اسلامی ما توانستیم تحریم ها را کنار زده و روی پای خود بیایستیم.
 
امروز در وزارت دفاع بیش از هزار محصول در حال تولید است
 
سردار اسلامی ادامه داد: این به این معنی خواهد بود که قابلیت سازی بنیه علمی و تکنولوژی را در کشور فراهم کنیم و امروز می بینیم که شبکه همکاری صنعتی جزء لاینفک وزارت دفاع است وامروز در وزارت دفاع بیش از هزار محصول در حال تولید است چرا که در هر کجا که خود را باور کردیم نتیجه گرفتیم.
 
اسلامی افزود: ما امروز به برکت انقلاب اسلامی و عنایت مقام معظم رهبری به قابلیت های خوبی در عرصه فناوری و تکنولوژی رسیده ایم.
 
وی با بیان این که در پرتاب ماهواره فجر بازتاب های بسیار خوبی از کشورها داشتیم اظهار داشت: در رسانه های گوناگون کشورهای مستقل در این راستا ابراز خرسندی کردند و به کشور ایران افتخار کردند که دست به این فناوری نوین زده است اما غربی ها غیر از نکات سیاسی که در این زمینه مطرح می کنند در مصاحبه های خود سیاست ها و اقداماتی دارند و نمی توانند موفقیت ایران را ببینند و همواره به دنبال سد کردن موفقیت ایران هستند بنابراین خوشحال نمی شوند.
 
اسلامی تاکید کرد: مردم در سایت های بین المللی همواره رد این ماهواره را مشاهده می کنند که در این سایت اعلام می کند که ماهواره زنده است و در مدار فعالیتش را انجام می دهد.
 
معاون وزیر دفاع با تاکید بر این که کشورایران به یک بازیگر فعال در عرصه فضایی تبدیل شده است گفت: ما اولین کشور فضایی در میان کشورهای  جهان اسلام هستیم برخی از کشورها همواره متقاضی بودند که از ظرفیت هایمان استفاده کنند و حوزه سیاسی و دفاعی ما را با علاقه پیگیری می کنند و متقاضی همکاری با ما هستند و به این باور رسیده اند که ما مسیری را که می رویم حتماً به مقصد خواهیم رسید و تعاملی که آغاز می کنیم تا به نتیجه نرسد پایان نمی یابد.
 
وی اضافه کرد: مذاکرات با مقامات وزارت دفاع با سرفصل های مشخص فراهم خواهد شد و این انتقال تکنولوژی می تواند در آینده در دستور کار کشورهای دیگر قرار گیرد.
 
سامانه پدافند هوایی استراتژی بازدارندگی در ایران دارد
 
اسلامی با اشاره به متنوع بودن صنایع هوا و فضایی کشور اظهارداشت:  ما یکی از رشته های اصلی حوزه پدافند درسامانه راداری داریم که این سیستم برد بلند دارد و از فضای آسمان حفاظت می کند و فعالیت های علمی و تحقیقاتی ما در زمینه رادارها منحصر به فرد است که نمی تواند قابل فروش و واگذاری باشد.
 
وی تاکید کرد:سامانه پدافند هوایی استراتژی بازدارندگی درایران دارد و فردای کشور را ایمن می سازد،همچنین در زمینه زیر دریایی، ما گستره متنوعی داریم که امروزه می توانیم از بزرگ ترین زیردریایی ها رونمایی کنیم این که یک زیر دریایی در اعماق دریا حضور معناداری دارد نشان دهنده قابلیت علمی و فنی دانشمندانمان است.
 
صنعت هواپیماسازی و پهباد کشور در راستای سیاست اقتصاد مقاومتی قرار می گیرد
 
وی اضافه کرد: رادارها و سامانه مخابراتی که زیرآب حرکت می کنند جزء پیچیده ترین تکنولوژی هاست؛ همچنین صنعت هواپیما سازی و پهباد کشور در راستای سیاست اقتصاد مقاومتی قرار می گیرد تا بتوانیم از همه ظرفیت های پهبادی استفاده کنیم. این پهباد به طور معنادار برای کشوری که به دنبال گزینه برای ماست نقش پاسداری را ایفا می کند.
 
اسلامی درباره ورود صنایع هوا و فضای کشورمان در بازارهای جهانی اظهار داشت: امروزه ما در بازارهای گوناگون حضور داریم البته ما در این راستا از تحریم واستکبار متاثر شدیم که مشکلاتی را در صادرات به وجود آورد و نتوانستیم در نمایشگاه بین المللی بیاییم و دستاوردهای خود را معرفی کنیم کشورهای دور خواهان خرید محصولات وزارت دفاع ما هستند و کشورهایی که به ما مراجعه می کنند رو به افزایش است و ما با  استقبال متفاوتی نسبت به 5 سال گذشته مواجه شده ایم کشورهایی که بلوک های استکباری تعریف شده ای که ندارند نمی گذارند صنعت دفاعی به کشورهای مستقل فروخته شود البته گزینه اول برای کشورهای مستقل ایران است.
 
معاون وزیر دفاع درباره دستاوردهای اقتصادی محصولات صنایع دفاعی گفت: یک بعد ارزشی مالی به لحاظ سامانه ای و یک بعد سیاسی دارد که نرخ گزاف را تعریف می کند امروز بعد سیاسی یک تن سامانه فضایی حداقل قیمتش 100 میلیون دلار است امروز اگر این قیمت را بدهید این ماهواره را به شما نمی فروشند و به صورت محصول استفاده می کنند.
 
وی اضافه کرد: امروز با رقم نازل به این سامانه ها دست پیدا کرده ایم و ارزش افزوده این را نمی توان با خرید مقایسه کرد و ما توانستیم از خروج ارز از کشور ایران جلوگیری کنیم که این امتیاز بزرگی بود و در حوزه صادرات می تواند درآمدزا باشد و شاخص های صادرات غیر نفتی را دگرگون کند.
 
اسلامی تصریح کرد:سامانه دفاعی ما در راستای دانشمند پروری و ظرفیت به وجود آمدن ارزآوری در کشور و شکوفایی اقتصادی حرکت می کند و سیستم موقعیت یاب مخابراتی و هواشناسی به طور آنلاین از موارد قابل توجه در حوزه دفاعی که می تواند قابلیت های بسزایی را داشته باشد.
 
ضرورت تامین منابع متناسب با نیازها
 
معاون وزیر دفاع با اشاره به این که باید از این علم و فناوری حمایت شود افزود: باید منابع متناسب با نیازمان تامین شود.
 
وی با بیان این که خارج از این چارچوب نمی توانیم برنامه ریزی کنیم افزود: باید به تولید ثروت دست یابیم تا با ارزآوری مورد حمایت قرار بگیریم.
 
در آینده نزدیک ماهواره های صنعتی را در مدار قرار می دهیم
 
اسلامی با اشاره به این که باید برنامه هایمان را به سرعت پیش ببریم خاطر نشان کرد: امیدواریم در آینده نزدیک ماهواره های صنعتی را در مدار قرار دهیم.
 
معاون وزیر دفاع با تاکید بر این که خدمت دادن و کسب درآمد یک رشته به حساب می آید، ادامه داد: باید دولت در این راستا کمک رسان باشد در ده سال آینده جزء کشورهای تاثیرگذار در این حوزه هستیم.
 
اعزام انسان به فضا در برنامه 10ساله دوم پیشنهاد شد
 
اسلامی در پاسخ به سوال دیگری پیرامون اعزام انسان به فضا افزود: اعزام انسان به فضا و قرار گرفتن در ایستگاه فضایی نیازمند برنامه جامعی است به گونه ای که در برنامه 10 ساله دوم فضایی این مسئله مورد پیشنهاد قرار گرفته است.
 
با محیا بودن زیر ساخت ها ماهواره های بزرگ تر و ماندگارتری را در مدار قرار می دهیم
 
معاون وزیر دفاع با تاکید بر این که باید زیر ساخت ها را به وجود آوریم اظهار داشت: با محیا بودن زیر ساخت ها می توانیم ماهواره های بزرگ تر و ماندگارتری را در مدار قرار دهیم.
 
وی با بیان این که فاز بعدی رسیدن به نقاط مداری است،گفت: وزارت ارتباطات و صدا و سیما نیازمند ماهواره های مخابراتی است پس باید بتوانیم این ماهواره را در مدار قرار دهیم.
 
اسلامی با اشاره به این که این مسائل در اولویت قرار دارد افزود: باید بتوانیم به قابلیت های مورد نظرمان دست یابیم.
معاون وزیر دفاع با اشاره به این که در ماهواره سنجی به بیش از 75 درصد پیشرفت دست یافته ایم خاطر نشان کرد: از آینده نزدیک عملیات آن ها باید تکمیل شود.
 
وی با بیان این که ماهواره ها باید در مدار عملیاتی قرار بگیرند اظهار داشت: امیدواریم درباره ماهواره های مخابراتی از فرصت ها در برنامه 5 ساله استفاده کنیم.
 
اسلامی با اشاره به این که برنامه 10 ساله برای فضا داریم ادامه داد: این برنامه 10 ساله از سال 85 تعریف شده است به گونه ای که امیدواریم برای برنامه 10 ساله دوم ماهواره های مخابراتی را که پیش بینی کرده ایم دست یابیم.
 
معاون وزیر دفاع با اشاره به ماهواره های فجر و ماهواره های بزرگ تر بیان کرد: باید بتوانیم به این پیشرفت دست یابیم که ماهواره بتوانند به صورت توآمان در فضا حرکت کنند.
 
وی با بیان این که 8 سال از برنامه ریزی دهه اول می گذرد افزود: باید در سال 95 ماهواره عملیاتی در مدار قرار بگیرد.
 
برنامه10ساله اول تا پایان سال 95 به اتمام می رسد
 
اسلامی با تاکید بر این که باید برنامه 10 سال اول را تا پایان سال 95 طی کنیم عنوان کرد: در دهه باید ماهواره منظومه ایی داشته باشیم.
 
معاون وزیر دفاع با اشاره به این که باید به نتایج مطلوبی در حوزه پروازها دست یابیم ادامه داد: ان شاالله شاه موفقیت های بیشتری در حوزه فضایی خواهیم بود.
 
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که چقدر با اهداف افق 1404  فاصله داریم خاطر نشان کرد:  در افق 1404 باید رتبه ممتاز را در منطقه داشته باشیم بنابراین باید اذعان داشت که برای رسیدن به رتبه ممتاز در سال 1404 فاصله زیادی نداریم.
 
در 10 ساله دوم در حوزه فضایی به تراز ممتاز دست خواهیم یافت
 
اسلامی با بیان این که امیدواریم با اهداف ده ساله دوم بتوانیم در میانه راه به تراز ممتاز نائل شویم افزود: کشورهای همسایه در فضا ماهواره دارند این در حالی است که آن ها از توان داخلی خود استفاده نکرده اند و ماهواره ها را از کشورهای دیگر خریداری کرده اند.
در سال 1404 به جایگاه ممتاز خواهیم رسید
 
معاون وزیر دفاع با تاکید بر این که در سال 1404 به جایگاه ممتاز خواهیم رسید، افزود: جوانان باید خودشان را باور کنند زیرا آن ها از استعدادهای سرشاری برخوردار هستند.
 
وی با تاکید بر این که باید به همت جوانان ایرانی به سمت سازندگی پیش برویم ادامه داد: ان شاالله شاهد پیشرفت های تصاعدی خواهیم بود.
 
اسلامی با اشاره به همکاری جوانان در حوزه های 5 گانه فضایی اظهارداشت: این دستاوردها بعد از توکل به خدا از همت جوانان ایرانی نشات گرفته است.
معاون وزیر دفاع با اشاره به نتایج مثبت به دست آمده گفت: جوانان باید با عشق کار کنند تا به اهداف عالی برسند.
/111/


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
حکمت | آثار عجیب خدمت به مادر / استاد هاشمی نژاد
music_note
حکمت | آثار عجیب خدمت به مادر / استاد هاشمی نژاد
حکمت | امام زمان (عج) ملاک حق و حقیقت / استاد هاشمی نژاد
music_note
حکمت | امام زمان (عج) ملاک حق و حقیقت / استاد هاشمی نژاد
معنی اسم فرزان و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم فرزان و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم امیرعباس و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم امیرعباس و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم آرون و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم آرون و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم آریان و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم آریان و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم روزبه و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم روزبه و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم بنیتا و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم بنیتا و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم اصلان و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم اصلان و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم آیدین و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم آیدین و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم سوفیا و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم سوفیا و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم آسنا و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم آسنا و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم الهام و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم الهام و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم ارژنگ و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم ارژنگ و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم امیرعلی و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم امیرعلی و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال