انصارالله چه می‌خواهد؟ اوضاع یمن به چه سمتی می‌رود؟

انصارالله، بر تمامی یمن تسلط نظامی دارد، اما در این میان، مدام بر شراکت و سازش با گروه‌های دیگر نیز تأکید می‌کند. حوثی‌ها در یمن به دنبال چه هستند؟
شنبه، 18 بهمن 1393
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
انصارالله چه می‌خواهد؟ اوضاع یمن به چه سمتی می‌رود؟

انصارالله، بر تمامی یمن تسلط نظامی دارد، اما در این میان، مدام بر شراکت و سازش با گروه‌های دیگر نیز تأکید می‌کند. حوثی‌ها در یمن به دنبال چه هستند؟
 
به گزارش راسخون به نقل از فارس، پس از روزها مذاکرات فشرده، برای رسیدن به یک راه‌حل جهت غلبه بر بحران و پر کردن خلأ حکومت، سرانجام مذاکرات به شکست انجامید و مجموعه‌ای از احزاب به رهبری انصارالله یمن، تشکیل شورای سیاستی و مجلس ملی انتقالی را به مدت دو سال تا برگزاری انتخابات، اعلام کردند.
 
این اتفاقات پس از آن افتاد که رئیس‌جمهور و نخست وزیر یمن، تحت فشار عوامل خارجی مجبور به استعفا شدند.
 
به گزارش روزنامه الاخبار لبنان، پس از ماه‌ها پیروزی میدانی و پیشروی در استان‌های یمن از سوی حوثی‌ها، اخیرا انصارالله جنبش خود را سیاسی نشان می‌دهد، انصارالله اقدام به در دست گرفتن امور بدون در دست گرفتن قدرت کرده و این دوره را 2 سال ذکر کرده است.
 
بدون شک بسیاری از مخالفان، این حرکت انصارالله را کودتا می‌دانند. اما در هفته‌های گذشته ما شاهد بودیم که انصارالله سعی دارد وضعیت خود را حول شراکت با دیگر گروه‌ها تثبیت کند. اما استعفای به یکباره رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر، باعث خلأ قدرت شد و این جنبش را به سوی درگیری و آشوب بیشتر کشاند. هنگامی که نیروهای داخلی برای مقابله مسلحانه با انصارالله آماده می‌شدند، این جنبش پی به بازی آشکاری که در حال انجام بود برد. بنابراین برای به نتیجه رسیدن گفت‌و‌گوهای بین احزاب با نظارت ناظر بین‌المللی سه روز مهلت داد تا کشور از بحران خارج شود؛ اما نیروهای مشخصی چون حزب «الاصلاح» با وقت‌کشی، کشور را در حالتی از فلج کامل رها کرد.
 
اولین نیروی مخالف عربستان که پس از دولت جنوب در یمن روی کار می‌آید
 
آمریکا با دولتی که شعار اصلی اش «مرگ بر آمریکا» است، چگونه رفتار خواهد کرد؟

 
روز گذشته (جمعه 17 بهمن) «کمیته انقلابی» زیر نظر انصارالله «بیانیه قانون اساسی» را اعلام کرد. این بیانیه شامل یک دوره انتقالی است که طبق آن پارلمان منحل و به جای آن یک «مجلس ملی انتقالی» متشکل از 551 عضو تشکیل می‌شود. همچنین یک شورای ملی موسوم به «شورای ریاست» متشکل از 5 عضو جای رئیس‌جمهور را می‌گیرد که «محمد علی الحوثی» در رأس این شورا قرار دارد.
 
علاوه بر این دو شورا و مجلس، شورای ملی انتقالی همچنین یک دولت انتقالی را از تکنوکرات‌های یمنی تشکیل می‌دهد.
 
اعلامیه قانون اساسی علاوه بر موارد ذکر شده به دو موضوع مهم نیز اشاره می‌کند: حکومت در این دو سال بر مبنای گفت وگوهای ملی و توافقنامه «صلح و شراکت» بدون ذکر نامی از ابتکار خلیجی، مسائل را پیش خواهد برد، یعنی از بین رفتن طرح ابتکار خلیجی سال 2011 و تکمیل کردن فرایند به حاشیه راندن آمریکا و عربستان در یمن تا این دو نتوانند در اوضاع داخلی یمن دخالت کنند.
 
انصارالله چه می‌خواهد؟
 
از زمان تسلط انصارالله بر پایتخت، برخی سؤال می‌کنند که «حوثی‌ها چه می‌خواهند؟» همراه با پیشروی میدانی حوثی‌ها که مقاومتی نیز در مواجه با آن به عمل نیامد، با توجه به سرعت و حجمی که داشتند، این سوال را به تکرار ایجاد می‌کند که چه چیزی باعث می‌شود تا حوثی‌ها مستقیما قدرت را در یمن در دست نگیرند، در حالیکه این قدرت و توانایی را دارند.
 
انصارالله که توانست، پیشروی خود را با نیروهایی موسوم به کمیته‌های مردمی، از استان «عمران» در شمال شروع کند و به صنعا پایتخت یمن برسد، سپس استان‌های الحدیده در غرب را بگیرد و به «البیضا» و «اب» در وسط یمن برسد، در این میان با القاعده نیز درگیر شود و در ادامه بتواند قبیله بزرگ «آل الاحمر» را شکست دهد، آیا منطقی است که پس از این همه پیروزی‌ها [پس از رسیدن به پایتخت] صرفا به توافقنامه «صلح و سازش» اکتفا کند؟ [در حالیکه امکان این دارد که قدرت را تماما بدون مشارکت دیگر گروهها قبضه کند]. انصارالله جز احترام به وضعیت و جایگاهی که انصارالله بدست آورده را از رئیس جمهور طلب نکرد و حتی دولت عبدربه منصور الهادی که بر آمده از ابتکار خلیجی بود، توانست بسیاری از خواسته‌های خود را در توافقنامه «صلح و شراکت» بیاورد.
 
آن‌چه توانست روز جمعه (17 بهمن) انصارالله را به موفقیت برساند، دارای ابعاد منطقه‌ای است. تسلط حوثی‌ها بر یمن کار آسانی نیست، برای بار اول است که پس از حکومت یمن جنوبی قدرتی در این کشور بر سر کار می‌آید که مخالف سعودی‌هاست. یمنی که حیات خلوت عربستان بود و به عنوان یک ثقل استراتژیک و امنیتی برای عربستان محسوب می‌شد که در رأس آن باب‌المندب و نقش آن قرار دارد.
 
پس از این چه خواهد شد؟ عربستان چطور رفتار می‌کند؟
 
سؤالات فراوانی امروز طرح می‌شود؛ اینکه مرحله بعد از تسلط انصارالله بر یمن چیست؟ اول اینکه کشورهای طرح ابتکار خلیجی به خصوص عربستان چگونه رفتار خواهند کرد؟
 
خبرهایی از برقراری تماس‌هایی بین عربستان و انصارالله وجود دارد که نشان از این دارد که عربستان واقعیت اوضاع در یمن را پذیرفته و سعی دارد در این میان تا جایی که میسر است، بهره‌هایی ببرد مخصوصا آن‌چه به جنوب یمن مربوط است و عربستان این روزها مدام برای جدایی دوباره جنوب از شمال تلاش می‌کند.
 
آمریکا در این میان چگونه رفتار خواهد کرد؟

 
پس از آن‌که روز گذشته اعلام کرد که انحلال پارلمان را نمی‌پذیرد؛ اکنون کسانی بر یمن حکومت می‌کنند که شعار «مرگ بر آمریکا» را سر می‌دهند. این اتفاق پس از آن می‌افتد که یمن پیش از این (در زمان علی عبدالله صالح) یکی از هم پیمانان واشنگتن در مبارزه با تروریسم بود.
 
اما در سطح داخلی نیز، بی شک طی دو سالی که حکومت انتقالی را در دست دارند، تحدیدات بسیاری در انتظار حوثی‌هاست. شب گذشته قبائل «مأرب» اعلام کردند برای مقابله با حوثی‌ها دست به سلاح خواهند برد. اوضاع در این استان احتمالا به سوی درگیری پیش برود، استانی‌ها که القاعده و تکفیری‌ها در آن حضور دارند و همچنین چاههای نفت یمن نیز در این منطقه قرار دارد.
/2759/ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.