مصرف کم لبنیات و کلسیم، از علل تشکیل سنگ‌‌های سیستم ادراری است

دبیر اجرایی نخستین کنگره بین‌المللی نفرولوژی و اورولوژی با بیان اینکه مصرف کم لبنیات و کلسیم، از علل تشکیل سنگ‌‌های سیستم ادراری است، گفت: سنگ‌های کلیه از مشکلات شایع سیستم ادراری است.
يکشنبه، 26 بهمن 1393
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
مصرف کم لبنیات و کلسیم، از علل تشکیل سنگ‌‌های سیستم ادراری است
دبیر اجرایی نخستین کنگره بین‌المللی نفرولوژی و اورولوژی با بیان اینکه مصرف کم لبنیات و کلسیم، از علل تشکیل سنگ‌‌های سیستم ادراری است، گفت: سنگ‌های کلیه از مشکلات شایع سیستم ادراری است.
 
 
به گزارش راسخون به نقل از فارس به نقل از ستاد خبری نخستین کنگره بین المللی نفرولوژی و اورولوژی، محسن مطلبی،‌ دبیر اجرایی این کنگره اظهار کرد: سنگ‌های کلیه از مشکلات شایع سیستم ادراری است که اغلب با درد شدید در سنگ‌های کوچک (رنال کولیک) یا انسداد ادراری و آسیب به کلیه در سنگ‌های بزرگ تظاهر می‌یابد.
 
وی افزود: اکثر افراد پس از ابتلا به سنگ کلیه و درمان آن مجدداً به عود دچار می‌شوند و بیماران اغلب با توجه به تصور اشتباه موجود پس از ابتلا مصرف لبنیات و کلسیم را در رژیم غذایی خود به شدت کاهش می‌دهد، حال آنکه این کار نه تنها فایده‌ای برای او ندارد بلکه ریسک سنگ را نیز افزایش می‌دهد. 
 
 
مطلبی ادامه داد: سنگ‌های ادراری بر اساس ماده تشکیل‌دهنده‌ آنها، انواع مختلفی دارند از جمله سنگ‌های کلسیمی، اگزالاتی، اسیداوریکی، سیستئینی و ... که البته شایع‌ترین نوع، سنگ‌های کلسیمی هستند.
 
دبیر اجرایی نخستین کنگره بین‌المللی نفرولوژی و اورولوژی افزود: اما مسأله‌ مهم این است که بر خلاف تصور عمومی، ارتباط کمی بین کلسیم مصرفی فرد و کلسیم زیاد ادرار وجود دارد. در حقیقت چند علت مهم عامل کلسیم فراوان ادرار است که تنها یکی از آنها ارتباط با کلسیم رژیم غذایی دارد و بقیه علل هیچ ارتباطی به کلسیم مصرفی ندارند و محدودیت کلسیم در رژیم غذایی در این علل باعث کم شدن کلسیم ادرار فرد نمی‌شود و لذا این کار کاملاً بی فایده است.
 
 
وی گفت: از طرف دیگر یکی از سنگ‌های سیستم ادراری سنگ‌های اگزالاتی است (اگزالات در چایی، اسفناج، کاکائو، نوشابه و ...) به فراوانی وجود دارد.
 
مطلبی خاطرنشان کرد: بخش اعظم کلسیم رژیم غذایی ما در دستگاه گوارش جذب نمی‌شود و با اتصال به اگزالات رژیم غذایی از جذب بیش از حد اگزالات نیز جلوگیری می‌کند. بنابراین یکی از علل سنگ‌های اگزالاتی مصرف کم کلسیم است که باعث می‌شود اگزالات از دستگاه گوارش بیشتر جذب شود .
 
 
دبیر اجرایی نخستین کنگره بین‌المللی نفرولوژی و اورولوژی تصریح کرد: به این علت‌ها هیچ گاه در فردی که سنگ سیستم اداری دارد نباید توصیه به کاهش مصرف لبنیات شود جز در موردی که توضیح داده شد که کلسیم ادرار با کلسیم رژیم غذایی ارتباط دارد و آن هم به اثبات نیاز دارد و در این مورد هم محدودیت کلسیم رژیم غذایی باید کنترل شده باشد چون محدودیت زیاد باعث ایجاد سنگ اگزالات می‌شود.
 
 
مطلبی تصریح کرد: به طور کلی توصیه‌های عمومی در فردی که سنگ کلیه دارد شامل مصرف مقادیر فراوان مایعات برای ایجاد حداقل روزی دو لیتر ادرار و مصرف مقادیر کم نمک و پروتئین است.
 
نخستین کنگره بین‌المللی نفرولوژی و اورولوژی 20 تا 22 خرداد در سالم همایش‌‌های رازی برگزار می‌شود.
 
 
 
/987/
 


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.