ولایتی در کنفرانس «رشد از راه تعامل؛ فرصت جنوب آسیا» :

ایران با تغییر حکومت‌های قانونی از طریق کودتا و خشونت مخالف است / ضرورت همکاری کشورهای آسیایی در مبارزه با افراط گرایی

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ضرورت همکاری کشورهای آسیایی در مبارزه با خشونت و افراط گرایی، گفت : ایران با تغییر حکومت‌های قانونی با استفاده از نیروی نظامی، کودتا و خشونت مخالف است.
دوشنبه، 28 تير 1395
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: روابط عمومی راسخون
موارد بیشتر برای شما
ایران با تغییر حکومت‌های قانونی از طریق کودتا و خشونت مخالف است / ضرورت همکاری کشورهای آسیایی در مبارزه با افراط گرایی

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ضرورت همکاری کشورهای آسیایی در مبارزه با خشونت و افراط گرایی، گفت : ایران با تغییر حکومت‌های قانونی با استفاده از نیروی نظامی، کودتا و خشونت مخالف است.
 
به گزارش راسخون به نقل از فارس، علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام که به دعوت مقامات عالی سنگاپور و مالزی به این دو کشور سفر کرده است روز دوشنبه 28 تیرماه در کنفرانس مهاجران آسیایی با عنوان «رشد از راه تعامل، فرصت جنوب آسیا» در سنگاپور به سخنرانی پرداخت.
 
در ابتدای مراسم رئیس کنفرانس با اشاره به حضور ولایتی وزیر خارجه اسبق ایران در مراسم، از تلاش های وی در توسعه همکاری ها و همگرایی آسیایی و همچنین توسعه همکاری های دو جانبه ایران و سنگاپور تقدیر و تشکر کرد.

در این مراسم که نخست وزیر سنگاپور و تعدادی از مقامات کشورهای منطقه نیز حضور داشتند، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان مقدمه به مشکلات جامعه بشری اشاره کرد و گفت: فقر، توسعه نیافتگی، عدم امنیت، یکجانبه گرایی و افراط گرایی از جمله مشکلات جامعه بشری است و برخی کشورهای آسیایی نیز با این مشکلات مواجه هستند و همین موضوع ضرورت توجه به همگرایی منطقه‌ای، توسعه همکاری ها برای دستیابی به امنیت پایدار، مبارزه با افراط گرایی و تروریسم و دستیابی به اهداف رشد و توسعه یادآور می شود و این مهم با توجه به اشتراک فراوان کشورهای این منطقه بیش از پیش مورد توجه قرار می گیرد.
 
ولایتی با اشاره به سیاست های جمهوری اسلامی ایران در رسمیت بخشیدن به مرزها، حاکمیت قانونی کشورها و احترام به آرای مردم در انتخاب دولت های قانونی خود تصریح کرد: ایران به عنوان کشوری با دارا بودن امنیت پایدار در کنار منطقه‌ای آشوب زده با ظرفیت های فراوان و بی‌نظیر با هرگونه خشونت، افراط گرایی و بروز و ظهور هرگونه تروریسم مبارزه کرده و با تغییر حکومت‌های قانونی را با استفاده از قدرت، نیروی نظامی، کودتا و هرگونه خشونت و تجزیه طلبی مانند آنچه در یمن، سوریه، عراق و برخی دیگر از کشورها به وقوع می پیوندد مخالف است.
 
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: ایران به عنوان کشوری آسیب دیده از مظاهر تروریسم و افراط گرایی اقدامات جدی را در مبارزه با اینگونه جریانات به اجرا درآورده و خواهان همکاری های بیشتر کشورهای آسیایی در این زمینه است.
 
وی با اشاره به ظرفیت های فراوان اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در کنار امنیت و ثبات گفت: ایران در تلاش برای توسعه مناطق آزاد اقتصادی به ویژه در مکران و چابهار به عنوان دو منطقه با اهمیت بین المللی با توانمندی های فراوان اقتصادی است و بستر مناسبی را برای همکاری در کشورهای آسیایی می‌تواند فراهم کند و آمادگی برای توسعه این همکاری ها وجود دارد ضمن آن که توسعه همکاری ها در خصوص احیاء جاده ابریشم نیز می‌تواند در تحکیم و تعمیق همکاری های آسیایی مورد توجه قرار گیرد.
 
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با توجه به سیاست نگاه به شرق مورد تأکید مقام معظم رهبری همکاری‌های استراتژیک خود را با چین و روسیه گسترش و ادامه خواهد داد و در این زمینه نسبت به همگرایی‌های آسیایی با دیگر کشورها نیز تمام توان و ظرفیت خود را به کار خواهد بست.
 
ولایتی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: متاسفانه به دلایلی که بیان شد در منطقه آسیا شاهد بی خانمانی و مهاجرت اجباری شهروندان هستیم و این پدیده ناخوشایند تنها با توسعه همکاری ها و مقابله با خشونت، جنگ و دستیابی به توسعه و رشد، گفتگوی فرهنگ ها و تمدن ها امکان درمان خواهد داشت.
 
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام  یکشنبه شب نیز در برنامه ضیافت شام آقای محبوبانی سفیر اسبق سنگاپور در سازمان ملل و رئیس مرکز تحقیقات این کشور حضور یافته و در خصوص همکاری های مشترک در زمینه تحقیقات استراتژیک به بحث و تبادل نظر پرداخت.
/2759/نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.