میزبانی حرم حضرت معصومه (س) از ۲۶ هزار زائر غیر ایرانی در بهار ۹۷

به گزارش راسخون، کمال ثریا اردکانی رئیس اداره امور بین الملل آستان مقدس کریمه اهل بیت (س)، با اشاره به میزبانی از ۱۸ هزار و پانصد زائر غیر ایرانی از ۳۷ کشور در قالب ۱۸۰ کاروان زیارتی و ۷۶۰۰ توریست از بیش از ۷۱ کشور دنیا در سه ماهه نخست سال جاری خاطرنشان کرد: در بخش توریست ها فرانسه، آلمان، هلند، ایتالیا و اسپانیا بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده اند که از این تعداد ۵۴ درصد بانوان و ۴۶ درصد آقایان هستند. در بخش زائران غیر ایرانی نیز کشور های آذربایجان، عراق، پاکستان، هند و لبنان بیشترین زائران را به خود اختصاص داده اند. حرم بانوی کرامت در تمامی ایام سال میزبان توریست ها و زائران غیر ایرانی از پنج قاره جهان است.

رئیس اداره امور بین الملل گفت: در بخش زائران غیر ایرانی حدود ۲۰ تور حرم شناسی و حدود ۳۶۰ حلقه معرفتی و در بخش توریست حدود ۵۴ نشست تخصصی و جلسات پرسش و پاسخ و بیش از ۹۰ تور حرم شناسی برای این زائران در فصل بهار برگزار شده است.

اردکانی با بیان اینکه در مجموع بیش از ۲۶ هزار توریست و زائر از خدمات آستان مقدس حضرت معصومه (س) استفاده کرده اند، عنوان کرد: با توجه به اینکه بخشی از زائران و توریست ها در ساعاتی خارج از ساعات فعالیت دفاتر امور بین الملل به حرم مطهر مراجعه می کنند و یا برخی از آن ها از سوی خادمان قابل شناسایی نیستند، می توان گفت آمار زائران و توریست های آستان مقدس کریمه اهل بیت (س) بیشتر از آمار های مذکور است.

وی با اشاره به اینکه زائران غیر ایرانی حرم کریمه اهل بیت (س) برای دریافت خدمات ویژه باید به دفاتر خدمات زائر امور بین الملل مراجعه کنند، اظهار کرد: برگزاری جلسات پرسش و پاسخ، برنامه های معرفتی، نشست های اعتقادی و مشاوره، آیین های مناسبتی، تور های حرم شناسی و حلقه های معرفت از جمله برنامه هایی است که برای زائران خارجی دنبال می شود.

رئیس اداره امور بین الملل آستان مقدس کریمه اهل بیت (س) همچنین از استقرار دفاتر ویژه توریست ها و گردشگران در صحن امام هادی (ع) یاد کرد و گفت: بخش عربی، اردو و آذری و امور مراجعان در صحن صاحب الزمان و دفتر بانوان نیز در ورودی درب ۱۸ حرم مطهر حضرت معصومه (س) فعالیت خود را دنبال می کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان