سرلشگر صفوی: احتمال فتنه جدید آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه وجود دارد/ دولت‌های منطقه هوشیار باشند

دستیار و مشاور فرمانده معظم کل قوا احتمال ایجاد فتنه جدید از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی را ممکن دانست و گفت: کشورها و دولت‌های منطقه خصوصاً محور مقاومت باید با هوشمندی مسائل رارصد کنند.
سه‌شنبه، 20 آذر 1397
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
سرلشگر صفوی: احتمال فتنه جدید آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه وجود دارد/ دولت‌های منطقه هوشیار باشند
دستیار و مشاور فرمانده معظم کل قوا احتمال ایجاد فتنه جدید از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی را ممکن دانست و گفت: کشورها و دولت‌های منطقه خصوصاً محور مقاومت باید با هوشمندی مسائل رارصد کنند.

به گزارش راسخون به نقل از خبرگزاری مهر، سرلشکر سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در بازدید از منطقه دوم نیروی دریایی ارتش در جاسک ضمن تمجید از پیشرفت‌های صورت گرفته در جاسک طی سه سال گذشته، دریای عمان و خلیج فارس را یک منطقه راهبردی دانست و گفت: حوزه ژئواستراتژیکی و ژئوپلیتیکی دریای عمان و اقیانوس هند شامل کشورهای ایران، عمان، امارات متحده عربی، پاکستان و هند است که در این منطقه، هند و ایران و پاکستان قدرت اصلی هستند. هند قدرت برتر جمعیتی، اقتصادی، نظامی و سیاسی است و یک قدرت بزرگ نهفته به شمار می رود و ایران باید روابط تجاری، اقتصادی و فرهنگی خود را با کشور های این حوزه  خصوصا هند توسعه دهد.

وی با تأکید بر ضرورت احداث کامل خط لوله صلح، اظهار داشت: احداث خط لوله صلح که قرار بود گاز را از طریق زمینی به پاکستان و هندوستان برساند، هنوز محقق نشده اما مسئولان عالی ایران و هند باید تلاش کنند این خط لوله را از ساحل دریا به هند برسانند و این باید به عنوان یک اولویت استراتژیک مد نظر مقامات عالی سه  کشور ایران، هند و پاکستان قرار بگیرد.  

سرلشکر صفوی با یادآوری تجربه دوران دفاع مقدس و حملات پی در پی ارتش بعث عراق به جزیره خارک که با هدف جلوگیری از صدور نفت ایران انجام گرفت، تأکیدکرد: بندر جاسک می تواند قسمت عمدهای از صادرت نفت ایران را خارج از تنگه هرمز و با حجم بالا به خود اختصاص دهد، بنابراین باید خطوط انتقال نفت خودمان را در برنامه ششم و هفتم توسعه به بندر جاسک برسانیم و این یک تصمیم راهبردی برای وزارت نفت و دولت جمهوری اسلامی است که تضمین کننده منافع ملی و امنیت ملی ایران خواهد بود.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در تحلیل اهمیت منطقه خلیج فارس و دریای عمان تصریح کرد: وقتی در یک منطقه لایه های ژئوپلیتیک، ژئواکونومیک و ژئواستراتژیک برهم منطبق می شود، آن منطقه راهبردی خواهد بود و هنگامی که یک منطقه از وزن برتر راهبردی و ژئوپلیتیکی برخوردار شود، همه قدرتهای جهان به آن منطقه چشم خواهند دوخت.

وی با تبیین علائق ژئوپلیتیکی قدرت های جهانی به منطقه خلیج فارس و دریای عمان خاطرنشان کرد: علاوه بر آمریکا و کشورهای غربی که در این منطقه حضور دارند، پیش بینی می شود در آینده کشورهای هند و چین با اهداف اقتصادی و بخاطر نیاز به منابع نفت و گاز این منطقه برای توسعه ۲۰ سال آینده خودشان و فدراسیون روسیه در قالب سازمان همکاری شانگهای و با هدف مقابله با آمریکا در این منطقه حضور پیدا کنند.

سرلشکر صفوی افزود: جمهوری اسلامی ایران با داشتن ۲ هزار و ۲۰ کیلومتر ساحل در دریای عمان و خلیج فارس، به عنوان یک حکومت با ثبات و قدرتمند بایستی روابط خودش را با این کشورها بر اساس منافع ملی و امنیت ملی توسعه دهد.  

وی با اشاره به راهبرد امنیت ملی آمریکا طی پنج سال گذشته، اظهار داشت: آمریکایی ها در راهبرد امنیت ملی خودشان در سال ۲۰۱۲ اعلام کردند که به سمت جنوب شرقی آسیا و اقیانوس آرام خواهند رفت، این کار را در زمان دولت فعلی ترامپ آغاز کرده اند و قصد دارند آرام، آرام به سمت آن منطقه تغییر استراتژی بدهند به دلیل اینکه چین قدرت تأثیرگذار اقتصادی در مقابل آمریکا است و روسیه نیز قدرت نظامی مقابل آمریکا محسوب می شود.

 

*ایران برای حضور دائمی در شانگهای با روسیه و چین مذاکره کند در غیراین صورت خارج شود

فرمانده عالی دوران دفاع مقدس ادامه داد: البته آمریکا به صورت کامل این منطقه را تخلیه نخواهدکرد بلکه با ایجاد تغییراتی هزینه های نظامی خودشان را می خواهند کاهش دهند، مثلاً  آمریکایی ها تا سال قبل یک ناو هواپیمابر در خلیج فارس و دریای عمان داشتند که روزانه بیش از دو میلیون دلار هزینه نگهداری داشت اما طی یک سال گذشته در این منطقه حضور نداشته و ناو بالگردبر را جایگزین کرده اند.

رییس اتحادیه انجمنهای علوم جغرافیایی، با اشاره به علائق ژئوپلیتیکی چین و هند برای حضور و نفوذ در منطقه دریای عمان و خلیج فارس اظهار داشت: چین و هند برای تحقق برنامه های توسعه اقتصادی شان تا ۲۰ سال آینده به نفت و گاز این منطقه نیاز دارند. البته چین با پاکستان روابط نزدیکی دارد و بیشترین سرمایه گذاری را در بنادر پاکستان انجام می دهد. پاکستان با حمایت چین عضو سازمان همکاری شانگهای شد و هند هم با حمایت روسیه به عضویت دائم این سازمان درآمد، به نظر می رسد جمهوری اسلامی ایران باید از طریق مذاکرات با روسیه و چین حضور دائمی خودش را در سازمان همکاری شانگهای عملی سازد در غیر این صورت از این سازمان خارج شود.

 

*جنگهای آینده شبکه محور خواهد بود

سرلشکر صفوی در ادامه این سفر بازدیدی، خطاب به فرماندهان نیروی دریایی ارتش و سپاه خاطرنشان کرد: جنگ های احتمالی آینده در سطح راهبردی، هیبریدی(ترکیبی) خواهد بود، یعنی تمام مؤلفه های سیاسی، نظامی، فرهنگی، سایبری، اقتصادی، اجتماعی، توانمندی های تبلیغاتی و رسانه ای علیه کشور مقابل به کار گرفته خواهد شد.

وی در تحلیل سطح عملیاتی جنگ های احتمالی آینده افزود: در سطح عملیاتی، ماهیت جنگ های آینده دریاپایه و هواپایه، پرشدت و کوتاه مدت خواهد بود و از سلاح، تجهیزات و تکنولوژی بسیار پیشرفته استفاده خواهد شد.  

این فرمانده عالی دوران دفاع مقدس ادامه داد: در سطح تاکتیکی جنگ‌های آینده شبکه محور خواهد بود و تمام نیروهای چندگانه از بالاترین سطح تا سطح رزمنده به صورت شبکه با هم در ارتباط هستند و این ارتباط با استفاده از ماهواره ها برقرار می شود.  

سرلشکر صفوی با اشاره به قراردادهای اخیر فروش سلاح بین آمریکا و عربستان گفت: عربستان سعودی و برخی دیگر از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس طی ۱۰ سال گذشته بیش از ۱۰ برابر ایران سلاح و تجهیزات خریداری کرده اند اما سلاح و تجهیزات عامل برتری و پیروزی در جنگ محسوب نمی شود، اگر این گونه بود، عربستان باید در یمن به پیروزی می رسید اما طی ۴۵ ماه گذشته کمترین دستاورد سیاسی و نظامی را کسب کرده و می توان گفت در رسیدن به اهداف اصلی با مشکل مواجه شده است.

وی افزود: پیش بینی می شود اشتباه استراتژیکی که شاه و امریکا مرتکب شدند، باز هم در رابطه با عربستان سعودی در حال تکرار است. این اشتباه  در سال های ۱۳۵۲ و ۱۳۵۳ به بعد رخ دادکه درآمد نفتی ایران بالا رفت، شاه ملعون چند میلیارد دلار سلاح و تجهیزات از آمریکا و رژیم صهیونیستی و کشورهای غربی و حتی شوروی سابق خریداری کرد اما سرانجام این سلاح ها با پیروزی انقلاب کبیر اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) به دست ملت بزرگ ایران افتاد و جوانان برومند و شجاع ایران اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی در هشت سال دفاع مقدس از آن برای کسب پیروزی استفاده کردند، به حول و قوه الهی این مسئله در رابطه با کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس هم تکرار خواهد شد.

سرلشکر صفوی یادآور شد: قبل از پیوزی انقلاب اسلامی، نظام پادشاهی ایران مورد حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار داشت که با عنایات الهی و رهبری حضرت امام خمینی(ره) و اراده و رشادت و فداکاری ملت ایران سرنگون شد و به نظر می رسد نظام های پادشاهی و دیکتاتوری باقی مانده در مقیاس جهانی و منطقه ای نیز دوام و بقاء طولانی نخواهند داشت و قطار نظام پادشاهی به ایستگاه آخر نزدیک شده است و ملت های آزادیخواه سرنوشت سیاسی خودشان را به دست خواهند گرفت.

وی با تأکید بر ضرورت رصد دقیق تحولات سیاسی، امنیتی، نظامی و اقتصادی تصریح کرد: ما نظامی ها باید واقع بینانه محیط ملی، منطقه ای و بین المللی و تهدیدات امنیت ملی خودمان را رصد کنیم. ممکن است آمریکا و رژیم صهیونیستی بخواهند بعد از عراق و سوریه فتنه دیگری را در منطقه ایجاد کنند و کشورها و دولت های منطقه خصوصاً محور مقاومت باید با هوشمندی مسائل را رصد کنند.

 

*تا ۲۰ سال آینده توسعه ایران بر مبنای صادرات خواهد بود

سرلشکر صفوی در بازدید از بندر شهید رجایی با بیان اینکه در نگاه برنامه ریزی راهبردی، دریا به عنوان لوکوموتیو توسعه کشور می تواند باشد، تصریح کرد: به نظر می رسد تا ۲۰ سال آینده توسعه ایران بر مبنای صادرات خواهد بود و کشور ما برای این منظور باید استراتژی بحری داشته باشد. ایران از ۲۷۰۰ کیلیومتر ساحل دریا در خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر برخوردار است که می تواند مبدأ صادرات به جهان باشد.  

وی افزود: هم اکنون کل صادرات ایران غیر نفتی ایران حدود ۵۰ میلیارد دلاردر سال است که می توانیم با توسعه بنادر در جنوب و شمال کشور، این رقم را تا چند برابر افزایش دهیم.  

این استاد دانشگاه تأکید کرد: ده‌ها سال است که  استراتژی ایران برّی بوده اما به نظر می رسد می توانیم با ترکیب استراتژی برّی و فضایی، به امنیت پایدار و توسعه همه جانبه کشورمان دسترسی پیدا کنیم.

سرلشکر صفوی و اساتید و دانشجویان دوره دکترای دانشگاه عالی دفاع ملی در این سفر علمی سه روزه، از ستاد فرماندهی نیروی دریایی سپاه، منطقه یکم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در بندر عباس، منطقه دوم نیروی دریایی ارتش در جاسک، بندر شهید رجایی و پالایشگاه ستاره خلیج فارس بازدید کردند.
 

مطالب مرتبط
رهنمود رهبری درباره بودجه 98 /ممکن است اصلاحاتی در بودجه سال آینده انجام گیرد
رهبر معظم انقلاب: دفاع مقدس تمام‌نشدنی است/دشمن در تهاجم به معنویات شکست خواهد خورد
«سگ دیوانه»، آخرین امید متحدان آمریکا در دولت ترامپارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
اخبار مرتبط
موارد بیشتر برای شما
حکمت | آخرین وصیت امام حسین (علیه‌السلام) / استاد حسینی قمی
music_note
حکمت | آخرین وصیت امام حسین (علیه‌السلام) / استاد حسینی قمی
حکمت | دلیل شهادت امام‌حسین؛ بغضاً لابیک / استاد علوی تهرانی
music_note
حکمت | دلیل شهادت امام‌حسین؛ بغضاً لابیک / استاد علوی تهرانی
حکمت | تاثیر لقمه‌ پاک و حلال / استاد عالی
music_note
حکمت | تاثیر لقمه‌ پاک و حلال / استاد عالی
معنی اسم احمد و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم احمد و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم اترک و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم اترک و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم ابوریحان و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم ابوریحان و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
شهرستان رامیان کجاست؟ از پیش شماره این شهر تا مناطق گردشگری و مشاهیر آن
شهرستان رامیان کجاست؟ از پیش شماره این شهر تا مناطق گردشگری و مشاهیر آن
همه آنچه که باید درباره روستای رادکان بدانید
همه آنچه که باید درباره روستای رادکان بدانید
همه آنچه که باید درباره روستای روئین بدانید
همه آنچه که باید درباره روستای روئین بدانید
شهرستان رینه کجاست؟ از پیش شماره این شهر تا مناطق گردشگری و مشاهیر آن
شهرستان رینه کجاست؟ از پیش شماره این شهر تا مناطق گردشگری و مشاهیر آن
همه آنچه که باید درباره روستای رندان بدانید
همه آنچه که باید درباره روستای رندان بدانید
استوری شام غریبان / داغ معجر
play_arrow
استوری شام غریبان / داغ معجر
معنی اسم ادنا و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم ادنا و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم آروین و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم آروین و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم سلدا و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال
معنی اسم سلدا و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال