آیا ویتامین E می‌تواند بر کاهش ابتلا افراد به سرطان تاثیرگذار باشد؟
تقریبا نیمی از جمعیت آمریکا از مکمل‌های ویتامین استفاده می‌کنند. این در حالی است که بسیاری از آزمایشات بالینی نشان داده است تاثیر این مکمل‌ها یا بسیار ناچیز بوده و یا اصلا تاثیری نداشته‌اند.
 
به گزارش راسخون به نقل از مدیکال‌پرس؛ مطالعات جدیدی توسط گروهی در بریگام آمریکا صورت گرفته که دلیل مناسبی برای توجیه این حجم از تاثیر ارائه داده است. «تنوع ژنتیکی» می‌تواند بر اثرات ویتامین E بر بدن انسان تاثیر بگذارد؛ بدین معنی که مصرف این مکمل در بعضی افراد ریسک سرطان را کاهش می‌دهد و در بعضی افراد افزایش.
 

این محققان از پژوهش‌های قبلی که توسط مطالعات سلامت زنان (WHS) و مطالعات سلامت ژنتیکی زنان صورت گرفته است  استفاده کردند و مولفه‌های ژنتیکی و تاثیر آنها بر نوعی سرطان مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. در هر دو این تحقیقات، میزان تاثیر ویتامین E بر سرطان را مورد آنالیز قرار داده‌اند. آنها دریافتند تغییرات ژنتیکی در نوعی ژن به نام (COMT) بر تاثیر کم  یا زیاد ویتامین E روی سرطان در حین و بعد از آزمایش موثر بوده است. این نتایج به صورت آنلاین در The Journal of the National Cancer Institute منتشر شده است.
 
کاترین هال، یکی از پژوهشگران این گروه تحقیقاتی گفت: «در مطالعاتِ مشاهداتیِ مصرفِ ویتامین E، گزارش تاثیر مثبت این مکمل در افراد دیده شده است و در تحقیقات به دست آمده از تاثیر ویتامین E بر حیوانات، نشانی از اثرات محافظتی این مکمل دیده شده است، اما زمانی که تاثیر این ویتامین در آزمایشات بالینی تست و آزمایش شد نشان داد که تاثیر این مکمل بسیار ناچیز بوده و یا اصلا تاثیری نداشته است.»
 
او در ادامه افزود: «این نتایج باعث شد متوجه شویم که مکمل ویتامین E آن طور که فکر می‌شود کارآمد نیست. اما آنچه از این تحقیقات دریافتیم این است که ممکن است این مکمل تاثیر محافظتی مقابل سرطان در بعضی افراد داشته باشد و در بعضی افراد خیر، که این برمی‌گردد به تنوع ژنتیکی که در افراد وجود دارد.»
 


 

مطالب مرتبط
سفری از صفر تا صدِ انیمیشن‌سازی + فیلم
بارورسازی ابرها با فناوری نانو توسط محققان کشور
موضع سازمان استاندارد درباره تولید «اسنک پفک کرده» حیوانی چیست؟