0
ویژه نامه ها

فتاح از باز پس گیری املاک بنیاد مستضعفان از برخی شخصیت‌ها و سازمان‌ها خبر داد + واکنش ها

رئیس بنیاد مستضعفان ضمن تشریح عملکرد بنیاد مستضعفان، از بازپس گیری املاک این بنیاد از برخی شخصیت‌ها و سازمان‌ها خبر داد و گفت: ما برای پس گرفتن املاک مستضعفان، روی حرفمان هستیم و قطعا کوتاه نمی‌آییم.
فتاح از باز پس گیری املاک بنیاد مستضعفان از برخی شخصیت‌ها و سازمان‌ها خبر داد + واکنش ها
به گزارش راسخون؛ سید پرویز فتاح همزمان با یکسالگی حضورش در بنیاد مستضعفان در برنامه زنده نگاه یک با تبریک عید غدیر خم و روز خبرنگار، با تشریح عملکرد این بنیاد طی یک سال گذشته اظهار کرد: طی یکسال گذشته علی رغم اینکه سال سختی را پشت سرگذاشتیم و تغییرات مدیریتی را تجربه کردیم، خوشبختانه برنامه سال ۹۸ بنیاد مستضعفان ۱۰۰ محقق شد و ۱۱ درصد فراتر رفت و بیش از ۳۰ درصد نسبت به عملکرد سال ۹۷ رشد داشته است و به تمام اهداف خودش رسید.
 

امسال بیش از ۳۶۰۰ میلیارد تومان هزینه محرومیت زدایی می‌شود

رئیس بنیاد مستضعفان درباره وضعیت فروش و سودآوری بنیاد مستضعفان گفت: در حال حاضر بنیاد مستضعفان ۱۶۹ شرکت ثبت شده دارد که البته برخی از این شرکت‌ها سودده، برخی ضررده و برخی نیز عملکرد سر به سر دارند؛ در حال حاضر نیز با توجه به اینکه مجمع بنیاد مستضعفان به دلیل کرونا هنوز برگزار نشده، ولی کل فروش بنیاد مستضعفان در سال ۹۸، حدود ۳۶ هزار میلیارد تومان بود که شامل فروش ملک یا کالا بوده و با کم کردن هزینه ها، حدود ۷ هزار میلیارد تومان سود ناخالص بنیاد مستضعفان قبل از کسر مالیات بود.

وی با بیان اینکه حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان مالیات سال ۹۸ خواهد بود افزود: این سود کسب شده به نسبت ۶۰ درصد و ۴۰ درصد بین بنیاد مستضعفان و شرکا تقسیم می‌شود که سهم بنیاد مستضعفان از سود خالص تقریبا ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان می‌شود.

رئیس بنیاد مستضعفان در ادامه با تاکید بر اینکه سال گذشته ۶۷۰ میلیارد تومان مالیات از سوی بنیاد مستضعفان پرداخت شده است گفت: بنیاد مستضعفان هیچگونه معافیت مالیاتی ندارد و سازمان مالیاتی نیز اعلام کرده که بنیاد مستضعفان جزو خوش حساب‌ترین مودیان مالیاتی بوده است.

وی با تشریح نحوه هزینه کرد سودهای سالانه بنیاد مستضعفان ادامه داد: ما موظیم تمام این سود را صرف محرومیت زدایی در کشور کنیم و این نوید را می‌دهم که امسال بسیار بیشتر از ۳۶۰۰ میلیارد تومان صرف محرومیت زدایی در کشور خواهیم کرد.

فتاح در ادامه در پاسخ به سوالی درباره شفافیت فعالیت‌های بنیاد مستضعفان اظهار کرد: گزارشات سالانه ما و مجامع همه شرکت‌های بنیاد مستضعفان، اعلام می‌شود و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت و سازمان بازرسی کشور، شرکت مفید راهبر به عنوان حسابرس، گزارش‌های ما را حسابرسی می‌کند؛ همچنین حضور ما در بورس، یک مولفه شفافیت برای این ۳۲ شرکت ما است که در بورس حضور دارند.

به گفته وی یکی از ابزارهای مهم شفافیت، استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و اطلاع رسانی و شنیدن نکات رسانه‌ها است.
 

تمام ارز صادراتی بنیاد مستضعفان در نیما فروخته شد/ ارز ۴۲۰۰ تومانی نگرفتیم

رئیس بنیاد مستضعفان درخصوص صادرات شرکت‌های بنیاد مستضعفان گفت: در وهله نخست، هدف ما تامین نیازهای داخلی مردم و کشور است، ولی مازاد تولیدات ما، صادر می‌شود؛ مثلا در بحث فولاد، سیمان، برق و برخی نهاده‌های کشاورزی صادرات داریم و سال گذشته حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار صادرات به کشورهای منطقه و حتی کشورهای دوردست داشتیم.

وی با تاکید بر اینکه تمام ارزهای صادراتی بنیاد مستضعفان به کشور بازگشته است افزود: من در دیداری که با آقای همتی رئیس کل بانک مرکزی داشتم، ایشان از ما تشکر کردند چراکه جزو معدود سازمان‌هایی بودیم که تمام ارز صادراتی خود را از طریق سامانه نیما به کشور بازگردانده بودیم. من با صدای رسا اعلام می‌کنم تمام ارز صادراتی ما به کشور برگشته است.

فتاح در پاسخ به سوالی درباره استفاده شرکت‌های بنیاد مستضعفان از ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: اگر منظور ارز ۴۲۰۰ تومانی در مقطع سال ۹۷ است، بنیاد مستضعفان به هیچ وجه ارز ۴۲۰۰ تومانی نگرفته است و استفاده‌ای از این ارز دولتی نداشته است.
 

از فعالیت‌های اقتصادی غیرمرتبط خارج می‌شویم/ برای امنیت غذایی تولیداتمان را افزایش می‌دهیم

وی با اشاره به برنامه ریزی ۵ ساله بنیاد مستضعفان برای خروج از برخی رشته فعالیت‌های اقتصادی گفت: استراتژی ما این است که تعداد شرکت‌های ما کم خواهد شد و قطعا از برخی رشته فعالیت‌ها خارج خواهیم شد. ما معتقدیم اگر مردم در یک رشته فعالیت، می‌توانند وارد شوند، بنیاد مستضعفان نباید در آن رشته فعالیت‌ها وارد شود؛ لذا انتظار است که بنیاد مستضعفان در فعالیت‌های اساسی و زیرساختی وارد شود.

رئیس بنیاد مستضعفان اضافه کرد: مثلا بعد از تحریم‌ها همه شرکت‌های خارجی که در حوزه نفت فعال بودند از ایران رفتند، ولی با اعتمادی که وزارت نفت به بنیاد مستضعفان داشت، سعی کردیم کاری بر روی زمین در این حوزه نماند؛ به عنوان مثال در حال حاضر در حوزه حفاری، انتقال نفت از گوره به جاسک و مواردی از این دست که خلاء حضور خارجی‌ها وجود داشت، حاضر شده است.

فتاح ادامه داد: حتی در حوزه نیروگاهی نیز اگر سرمایه گذاری بخش خصوصی کفاف می‌داد قطعا وارد نمی‌شدیم، ولی چون اعلام نیاز به سرمایه گذاری بنیاد مستضعفان شد ورود داشته ایم.

رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه بنیاد مستضعفان در برخی رشته فعالیت‌ها از جمله امنیت غذایی، حضور جدی دارد گفت: ما در همین اوضاع، سعی داریم تا تولیدات کشاورزی، گوشت و شیر را برای تامین نیازهای داخل کشور افزایش دهیم.
 

از حضور در بورس املاک و مستغلات استقبال کردیم

وی با تاکید بر لزوم مشارکت دادن مردم در فعالیت و سود شرکت‌های بنیاد مستضعفان عنوان کرد: تا پیش از حضور من در بنیاد مستضعفان، ۳۱ شرکت بنیاد در بورس حضور داشتند؛ ولی در یکسال گذشته ۲ شرکت دیگر وارد شدند و ۴۰ شرکت دیگر در صف ورود به بازار سرمایه هستند که امسال تصور می‌کنیم ۲۰ شرکت بنیاد مستضعفان در بورس وارد شوند و تا پایان سال شرکت‌های بورسی بنیاد مستضعفان به بیش از ۵۰ شرکت برسد.

رئیس بنیاد مستضعفان گفت: فروش سهام شرکت‌های بنیاد مستضعفان در بورس، به معنای مردمی شدن آن‌ها و مشارکت دادن مردم در سود شرکت‌ها است.

فتاح در ادامه در پاسخ به سوالی درباره حضور بنیاد مستضعفان در بورس املاک و مستغلات خاطر نشان کرد: ما از این موضوع استقبال کردیم و حتما املاکی که برای عرضه در بورس مناسب هستند را در بورس املاک و مستغلات عرضه می‌کنیم.
 

برای بازپس گرفتن املاک مستضعفان روی حرفمان هستیم

وی در پاسخ به سوالی درباره نتیجه خط و نشانی که برای بازپس گیری املاک از دست برخی‌ها گرفته بود گفت: ما بر روی همان حرفی که در روز معارفه زدیم هستیم؛ این موضوع نیز از دانشکده خبر شروع شد تا خبرش به همه برسد و انصافا آن‌ها بزرگواری کردند و بعد از مذاکرات، مهلت گرفتند و دانشکده خبر تحویل ما شد و ما دستبوس آن‌ها هستیم.

رئیس بنیاد مستضعفان افزود: خوشبختانه برخی‌ها به گفته ما برای بازپس دادن و تعیین تکلیف املاک مستضعفان عمل کردند و برخی نصفه نیمه عمل کردند و متاسفانه برخی نیز علی رغم پیگیری‌ها عمل نکرده اند.


ماجرای تخریب کاخ مرمر؛ از احداث آسانسور در کاخ تا ساخت سونا و جکوزی و حمام

وی در مورد برخی از اسامی مطرح شده در رسانه‌ها نیز اظهار کرد: یکی از املاکی که سر و صدا کرد، کاخ مرمر بود که زمانی دست مجمع تشخیص مصلحت نظام بود و حتی قبل از مرحوم هاشمی رفسنجانی نیز دست عده دیگری بود و بعد از ایشان هم مدتی در اختیار مجمع تشخیص مصلحت نظام بود؛ بعد از آمدن من به بنیاد، دولت تصمیم داشت آن محل را به دلیل نزدیکی به کاخ ریاست جمهوری، تبدیل به محلی برای تشریفات مهمانان خارجی کند که من از آقای روحانی خواستم که این کاخ به موزه تبدیل شود و خوشبختانه دولت هم همراهی کرد و این کاخ به موزه هنر ایران تبدیل شد.
 

فتاح با اشاره به تلاش ۴ ماهه مشترک بنیاد مستضعفان و میراث فرهنگی برای مرمت و بازسازی کاخ مرمر گفت: من قبلا هم گفتم که نباید مسئولین جمهوری اسلامی در این کاخ‌ها مستقر می‌شدند؛ ولی به هرحال متاسفانه این کاخ آسیب دیده بود؛ ما تلاش کردیم مینیاتوری آن را بازسازی کنیم، ولی در این کاخ آسانسور گذاشته بودند، کنده کاری کرده بودند و در طبقه دوم، حمام و جکوزی ساخته بودند؛ ولی ما بجز این موارد، مابقی را بازسازی کردیم تا مردم ببینند رضاشاه و فرزند ناخلفش چه کردند.
 

جزئیات ملکی که در اختیار مدرسه فرهنگ قرار گرفت/ آن‌ها باید تصمیم بگیرند؛ اجاره به روز یا تخلیه!

وی ادامه داد: یکی دیگر از موارد مطرح شده، مدرسه آقای دکتر حداد عادل بود که برای اداره مدرسه فرهنگ این ملک را در منطقه فرشته و الهیه خیابان چناران گرفته بودند که اجاره آن چند بار تمدید شده بود و الان هم مدت اجاره تمام شده است؛ البته مبلغ اجاره این ملک، مبلغ اجاره به روز نبود و با ملاحظه بود.

رئیس بنیاد مستضعفان گفت: در حال حاضر با توجه به اتمام زمان اجاره این ملک، آقای حداد عادل باید تصمیم بگیرند یا اجاره روز را بپردازند که با توجه به گرانی اجاره بها، حتما برای آن‌ها به صرفه نخواهد بود، یا اینکه این ملک را به ما برگردانند که هنوز با این کش و قوس‌ها برنگشته و ارزش آن بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان است و اگر ما آن را تحویل بگیریم حتما آن را می‌فروشیم و برای خرج کردن آن برای محرومان، درنگ نمی‌کنیم.

فتاح اضافه کرد: علاوه بر این ملک، آقای حداد عادل یک زمین گرفته بودند تا در آن مدرسه بسازند و مدرسه فرهنگ خیابان فرشته را تخلیفه کنند؛ این زمین سال‌های سال دست ایشان بود، ولی متاسفانه به دلیل قرارداشتن آن بر روی گسل، نتوانستند از شهرداری مجوز بگیرند؛ این زمین ۸ هزار متر و در منطقه هروی است؛ البته ایشان بزرگواری کردند و با پیگیری‌های ما آن را در چند ماه گذشته تحویل دادند که ارزش آن بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان است و ما آن را می‌فروشیم و حتما آن را برای محرومیت زدایی هزینه می‌کنیم.

وی در ادامه با اشاره به توئیت فرزندش درباره ملک مدرسه فرهنگ، از آقای حداد عادل عذرخواهی کرد.


ماجرای بازپس گیری ملک بنیاد از مرکز مطالعات زنان/  باید فکری برای استقرار رؤسای جمهور سابق کرد

فتاح همچنین با اشاره به بازپس گیری ملکی که از سوی بنیاد مستضعفان در اختیار مرکز مطالعات زنان بود گفت: یکی از املاک بنیاد مستضعفان در اختیار مرکز مطالعات و تحقیقات زنان و خانم ابتکار و مولاوردی و دیگران قرار داشت که قبل از من تخلیه شده بود؛ آن‌ها البته با مجوز آنجا بودند، ولی ادعایی داشتند که آن ملک باید در اختیار آن‌ها بماند، ولی بنیاد توانست آن‌ها را برای تخلیه قانع کند، ولی آن‌ها بابت تخلیه این ملک و با توافق بنیاد مستضعفان، ۵ میلیارد تومان گرفته بودند؛ بعد از حضور من و پس از بررسی‌ها ایراداتی مطرح شد؛ این کار خلاف بود چراکه کسی که سال‌های سال در ملکی نشسته بود باید اجرت المثل هم بپردازد؛ ولی آن‌ها ظاهرا جایی را تهیه کردند و البته ما نامه نگاری کردیم و امیدواریم که برگردد و مشکل حقوقی و قضایی پیدا نکند.
 

رئیس بنیاد مستضعفان همچنین با اشاره به ملک در اختیار آقای خاتمی رئیس جمهور اسبق نیز گفت: این ملک که برای موسسه باران بود قبل از حضور من در بنیاد مستضعفان تخلیه شده بود و بعد از کرونا با همکاری وزارت بهداشت و درمان آنجا را تبدیل به محلی برای قرنطینه بیماران کرونایی کردیم و الان هم در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است.
 


وی با اشاره به لزوم ایجاد ضابطه‌ای برای تامین دفتر کار روسای جمهور سابق بعد از اتمام دوره مسئولیتشان اظهار کرد: همین مساله با آقای احمدی نژاد وجود دارد؛ ایشان در حال حاضر با مجوز، در ملکی به مساحت ۱۸۰۰ متر مربع در منطقه ولنجک هستند که البته اطرافیان ایشان به ما پیغامی دادند که حاضرند به ملکی در منطقه دیگری در مرکز شهر یا پایین شهر نقل مکان کنند. البته ما ملکی با این مشخصات در اختیار نداریم، ولی از روحیه مردمی ایشان انتظار داریم که این ملک به مردم برگردد.
 

از آقای زاکانی انتظار داریم بعنوان اولین کار انقلابی، ملک مرکز پژوهش‌ها در نیاوران را به بنیاد مستضعفان برگرداند

فتاح ادامه داد: یکی دیگر از املاک بسیار خوب و ارزشمند ما در ضلع جنوب کاخ نیاوران است که قبلا در اختیار مجمع تشخیص مصلحت نظام بود و حالا در اختیار مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی است که قبلا آقای کاظم جلالی مسئول آنجا بودند؛ لذا حالا که شنیده ام آقای زاکانی مسئول این مرکز شده و ما حتما سراغ ایشان میرویم؛ باید اجاره داده آن شود؛ لذا ما حتما از آقای زاکانی به عنوان یک بسیجی انتظار داریم اولین کار انقلابی ایشان تخلیه آنجا و نقل مکان این مرکز به جای دیگری در محدوده مجلس شورای اسلامی باشد.
 فتاح از ساخت و ساز عجیب مرکز تحقیقات مجمع تشخیص مصلحت در زمین بنیاد مستضعفان بدون مجوز بنیاد/برای بازپس گرفتن املاک مستضعفان کوتاه نمی‌آیم

رئیس بنیاد مستضعفان با انتقاد از ساخت و ساز در ملک متعلق به بنیاد مستضعفان توسط مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در کنار مرکز پژوهش‌های مجلس و در همان منطقه نیاوران، در ملکی که در اختیار مجمع تشخصیص و مرکز تحقیقات استراتژیک بود، یک ساختمان عجیب ۹ طبقه آن هم بدون مجوز ما و بدون داشتن پروانه و پایان کار ساخته شده و حتی بخشی از آن در حریم یک مالک خصوصی دیگر ساخته شد؛ البته خوشبختانه آنجا را پس گرفته ایم، ولی این ساختمان که معلوم نیست کاربری آن تجاری است، اداری است یا مسکونی، استخر به این بزرگی را برای چه می‌خواستند؟ یا چه کسانی می‌خواستند در آن اقامت کنند؟

فتاح خاطرنشان کرد: در حال حاضر ما آن جا را تحویل گرفتیم و به کسی اجازه نمی‌دهیم آن جا برود و نسبت به آن ادعا داریم و اگر لازم شد مرجع قضایی باید درباره آن حکم صادر کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بنیاد مستضعفان ده‌ها پرونده قضائی در قوه قضائیه دارد خاطرنشان کرد: ما قطعا کوتاه نخواهیم آمد مگر بنده از بنیاد مستضعفان بروم.


 از مردم و رسانه انتظار حمایت داریم

فتاح در ادامه با انتقاد از بازپس ندادن برخی املاک بنیاد مستضعفان که در اختیار نیروهای مسلح است گفت: متاسفانه یکی از جاهایی که ما حریفشان نمی‌شویم نیروهای مسلح هستند که قانونا نمی‌توانیم از آن‌ها شکایت کنیم؛ مثلا زمینی متعلق به بنیاد مستضعفان در یک جای بسیار خوبی در منطقه کوهک، در اختیارنیروی دریایی ارتش است که علی رغم موافقت رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و فرمانده ارتش، ولی این زمین همچنان به ما برنگشته است.

رئیس بنیاد مستضعفان اضافه کرد: حتی یک ملک بسیار خوب ما در دست سپاه، ولی امر است که ارزشی بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان دارد، ولی حتی من را به عنوان مالک راه نمی‌دهنند؛ لذا آقای جباری، شما عزیز مایید، اما ملک را بدهید.
 


وی با تاکید بر اینکه حتما از حقوق مستضعفان دفاع خواهد کرد گفت: ما از مردم و رسانه‌ها انتظار داریم تا از این اقدامات بنیاد مستضعفان حمایت کنند.
 

اعلام آمادگی فتاح برای فروش ساختمان بنیاد مستضعفان/ به دولت، شهرداری و دانشگاه آزاد پیشنهاد دادیم

رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به اینکه باید این بنیاد نیز از زمین و ساختمانی که در آن مستقر است نقل مکان کند گفت: ما این انتقاد را به خودمان هم داشته ایم؛ شما می‌دانید جایی که ما در آن مستقر هستیم بسیاری جای خوبی است و ۱۹ هکتار است؛ من در کمیته امداد که بودم ساختمان سوهانک را فروختیم و پول آن را خرج مددجویان کردیم؛ خدا شاهد است همان ماه اول بعد از انتصابم در بنیاد مستضعفان هم، پیش آقای جهانگیری رفتم و از این ایشان خواهش کردم این ساختمان و زمین را که به درد دولت می‌خورد از ما بگیرند؛ حتی آقای حناچی را دعوت کردم تا همان کار را بکنیم؛ به دانشگاه آزاد گفتم و همین جا نیز اعلام می‌کنم حاضریم این زمین و ساختمان را به هر مجموعه‌ای که می‌خواهد بفروشیم و درآمدش را صرف محرومان کنیم؛ البته آن را به قیمت واقعی می‌فروشیم.

وی در ادامه با تقدیر از همکاری آیت الله رئیسی گفت: در حال حاضر حدود ۱۱ هزار پرونده در مجامع قضایی داریم و این موضوعات را حتما پیگیری می‌کنیم.
 

۹۲ هزار سند از املاک غصب شده توسط رضاشاه به صاحبانش برگشت

رئیس بنیاد مستضعفان در پاسخ به سوال دیگری درباره برگرداندن زمین‌های مصادره شده توسط خاندان رضا شاه به مالکان اصلی آن‌ها نیز گفت: ما در دهه فجر برای نخستین بار چندین دفتر از اسناد املاک رضا خان را رونمایی کردیم که دستنویس و شامل چندین هزار روستا است و طی سال‌های اخیر با اذن مقام معظم رهبری، در تلاشیم تا این اموال را به مردم برگردانیم و تا امروز نیز حدود ۹۲ هزار سند از این اسناد مصادره شده توسط خاندان پهلوی به مردم بازگشته و به زودی ۱۰ هزار سند دیگر نیز به دست مالکانشان خواهد رسید.
 

جزئیات پیشنهاد بنیاد مستضعفان به بانک مرکزی برای تاسیس بانک قرض الحسنه

فتاح در ادامه این برنامه در واکنش به سوال مجری درخصوص چرایی درخواست بنیاد مستضعفان از بانک مرکزی برای تاسیس بانک قرض الحسنه گفت: بنیاد مستضعفان مالک ۱۰۰ درصد بانک سینا بود، ولی بر اساس قوانین بانک مرکزی، یک مالک نمی‌تواند بیش از ۳۳ درصد سهم را در بانک داشته باشد و با توجه به اینکه سهم ما اکنون در بانک سینا ۷۲ درصد است پس متخلف هستیم و در مدت ۲۰ روز آینده در دو مرحله هر کدام ۹ درصد را در بورس عرضه می‌کنیم تا سهم ما کاهش یابد و البته دوباره بخشی از آن‌ها را خواهیم فروخت تا سهم بنیاد در بانک سینا به ۳۳ درصد برسد.

وی با اشاره به مقاومت بانک‌ها برای پرداخت وام قرض الحسنه افزود: حالا سوال اینجا است بعد از آنکه سهم ما به ۳۳ درصد این بانک رسید از کجا معلوم که بقیه شرکای ما حاضر باشند که ما در این بانک به صورت قرض الحسنه عمل کنیم، زیرا بانکداری خصوصی در پی سود است، اما قرض الحسنه سودی ندارد و ما در قرض الحسنه به دنبال سود نیستیم.

رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه توصیه بانک مرکزی این بود که بخشی از سرمایه بانک سینا را در حسابی به عنوان قرض الحسنه اختصاص دهیم گفت: ما این توصیه را بررسی کردیم، اما بررسی کارشناسان ما نشان داد پاسخ لازم را از این راهکار نمی‌گیریم. ما تجربه صندوق قرض الحسنه را در کمیته امداد داشتیم.

وی با بیان اینکه ما با تاسیس بانک قرض الحسنه به دنبال پرداخت وام قرض الحسنه به مردم و محرومان با استفاده از منابع خودمان هستیم نه منابع مردم، خاطرنشان کرد: ما می‌خواهیم پول خودمان را در قرض الحسنه قرار دهیم و از این محل به مردم تسهیلات قرض الحسنه بدهیم.


۱۸۰۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض و قرض الحسنه بنیاد مستضعفان به اقشار ضعیف بعد از کرونا

فتاح در بخش دیگری از این برنامه در پاسخ به سوال دیگری درباره کمک‌های نقدی و غیرنقدی بنیاد مستضعفان طی ماه‌های اخیر به اقشار ضعیف و آسیب دیده از کرونا به اقدامات اخیر بنیاد مستضعفان از جمله اهداء ۱۰ هزار جهیزیه به نوعروسان یتیم تحت پوشش کمیته امداد اشاره کرد و گفت: علاوه بر این موضوع ما برای تامین تبلت بچه‌های کمیته امداد نیز مبلغی را تخصیص دادیم.

به گزارش روابط عمومی بنیاد مستضعفان؛ وی اضافه کرد: ما در مجموع ۱۸۰۰ میلیارد تومان را به صورت نقد و وام قرض الحسنه تخصیص دادیم که ۶۰۰ میلیارد تومان آن وام قرض الحسنه و ۱۲۰۰ میلیارد تومان آن کمک‌های بلاعوض بود که از این ۶۰۰ میلیارد تومان، ۱۵۰ میلیارد تومان وام ودیعه مسکن برای مددجویان کمیته امداد و بهزیستی بود و ۴۵۰ میلیارد تومان آن نیز وام قرض الحسنه برای اقشار آسیب دیده از کرونا بود.


پروانه پلاسکو تا یک ماه دیگر صادر می‌شود/ پیشرفت فیزیکی ۶۴ درصدی ساختمان جدید پلاسکو

فتاح افزود: پلاسکو ۶۴ درصد پیشرفت داشته و خوشبختانه تفاهم کردیم و تصمیم شورای عالی معماری و شهرسازی بر این شد که پلاسکو پارکینگ نداشته باشد؛ ولی ما موظف شدیم پارکینگ پروانه را مقاوم سازی کنیم و ظرف یک ماه آینده پروانه آن صادر می‌شود و انشالله تا پایان سال به تعهداتمان عمل می‌کنیم.


واکنش مسئولین و مقامات نسبت به اظهارات فتاح

 
پرویز فتاح از باز پس گیری املاک بنیاد مستضعفان از برخی شخصیت‌ها و سازمان‌ها خبر داد+ واکنش ها


سخنان پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان در برنامه تلویزیونی نگاه یک، به برخی انتقادات از نحوه عملکرد افراد و نهادهای مختلف در استفاده از املاک و زمین های متعلق به این بنیاد، حواشی  و واکنش های زیادی در پی داشت.

واکنش احمدی نژاد، ابتکار و مولاوردی به اظهارات جنجالی فتاح
 دفتر محمود احمدی‌نژاد در این باره طی بیانیه ای نوشته است که «این دفتر و جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد هیچگاه درخواستی برای در اختیار گرفتن ساختمان به بنیاد مستضعفان نداده‌اند.»

در این بیانیه آمده است: «این دفتر همچنین هیچ دخالتی در تعیین یا انتخاب محل مورد نظر که ساختمانی متروکه بوده و بعداً بازسازی گردید، نداشته است. محل مذکور در آبانماه ١٣٩٢ با انتخاب و پیشنهاد و دستور رئیس محترم وقت بنیاد مستضعفان و با عقد قرارداد در اختیار این دفتر قرار گرفته است.»

طبق آنچه در این بیانیه آمده، «این دفتر به ویژه پس از پیشنهاد سال ١٣٩٦ جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد به مقام معظم رهبری دائر بر فروش تمامی أموال بنیاد مستضعفان و توزیع آن بین مردم، خصوصاً محرومین، همواره آماده تخلیه این محل بوده است.»

دفتر احمدی نژاد همچنین گفته است: «طی سال گذشته و با افزایش نجومی قیمت‌ها، این دفتر ابتدائاً و رأساً پیشنهاد تخلیه را به مسئولین بنیاد داده است، لیکن از طرف آنان تا کنون هیچ درخواستی حتی تلویحی برای تخلیه ارائه نشده است. با این حال آمادگی داشته و داریم که ساختمان مذکور را تخلیه نماییم و خواهیم کرد. کافی بود مسئولین مربوطه درخواست خود را مستقیماً به این دفتر اعلام می‌نمودند.

معصومه ابتکار نیز در توئیتی خطاب به رئیس بنیاد مستضعفان نوشت:

«آقای فتاح خیلی‌ها شمارا به دیانت می‌شناختند! صحبت دیشب شما اما اشتباه زیاد داشت و نام بردن از من و خانم مولاوردی با حقیقت ماجرا سازگار نیست که گویا رانت یا نفع شخصی بوده است.»

به گفته ابتکار، «ساختمان اوایل دهه 70 با نظر امام به موسسه مطالعات زنان داده شد که ما مسئولیتی نداشتیم؛ رسانه ملی باید فرصت پاسخ دهد.»

ابتکار می‌گوید: «یکی از اشتباهات آقای فتاح همینکه 5 میلیارد برای ساختمان موسسه مطالعات زنان رفته، نه بحساب کسی. موسسه هم دفتری را براساس قیمت کارشناسی برای کار زنان خریداری کرده. من وخانم مولاوردی هیچکدام مسؤلیت اجرایی در موسسه نداشته و نداریم.برای تخریب و اتهام زنی با کلمات و ارقام بازی نکنید.»
 
پرویز فتاح از باز پس گیری املاک بنیاد مستضعفان از برخی شخصیت‌ها و سازمان‌ها خبر داد+ واکنش ها


شهیندخت مولاوردی نیز در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشته است:

«آقای فتاح شما را به سلامت نفس می‌شناختم. کاش در جایگاه مهمی که قرار گرفته‌اید در روایت‌هایتان بیش از پیش دقیق‌تر و مسئولانه‌تر باشید تا با مغلطه طوری وانمود نشود که «گر حکم‌ شود که مست گیرند...». منتظر جوابیه مستند و مستدل هیات مدیره موسسه بمانید.»
 
پرویز فتاح از باز پس گیری املاک بنیاد مستضعفان از برخی شخصیت‌ها و سازمان‌ها خبر داد+ واکنش ها


به گفته مولاوردی، «این موسسه که کاملا غیرانتفاعی است، هیچ‌گونه نفع و مابه‌ازای مالی برای اعضای هیات امنا و مدیره خود ندارد و ملک طلق کسی هم محسوب نمی‌شود. هیات امنای آن هم که اخیرا به عنوان عضو آن (از 12 عضو) انتخاب شده‌ام فقط سالی یکی دو بار جلسه دارد؛ به عبارتی امروز هست و فردا نیست!»

واکنش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام به اظهارات پرویز فتاح
روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام به اظهارات پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان در برنامۀ گفتگوی زنده شبکه یک تلویزیون واکنش نشان داد.

متن این جوابیه به این شرح است:

1- تا زمان فوت مرحوم آقای هاشمی رفسنجانی، ساختمان کاخ مرمر بعنوان دفتر رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بهره برداری قرار می گرفت، پس از آن براساس تدابیر مقام معظم رهبری مبنی بر تمرکز امور مجمع(سازمانی و ساختمانی) به درخواست دبیر مجمع و موافقت معظم له مبنی بر انتقال مجمع به ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی، در مرداد ماه 1397 و در زمان ریاست مرحوم آیت ا... هاشمی شاهرودی بر مجمع، ساختمان کاخ مرمر تحویل ریاست وقت بنیاد مستضعفان، جناب آقای مهندس سعیدی کیا گردید.

2- علاوه بر ساختمان کاخ مرمر، دو ساختمان مرکز تحقیقات استراتژیک که توسط جناب آقای دکتر روحانی و سپس جناب آقای دکتر ولایتی مدیریت میشد نیز در مرداد ماه 1397 به ریاست وقت بنیاد، جناب آقای مهندس سعیدی کیا تحویل شد.

3- پس از تحویل ساختمان های فوق الذکر به بنیاد مستضعفان، مجمع تشخیص مصلحت نظام، هیچگونه بهره برداری از ساختمان های مذکور نداشته است.

با عنایت به موارد مذکور، ضمن استقبال از لزوم شفافیت در امور، از مسئولان محترم انتظار میرود در اظهارات خود دقت لازم را معمول دارند تا باعث سوء برداشت مخاطبین نگردد.

واکنش تند و کنایه آمیز حسام آشنا به اظهارات جنجالی پرویز فتاح 
حسام الدین آشنا در حساب کاربری‌اش در توییتر نوشت: «چه بنیادی شود این بنیاد! فرمودند مستاجران بنیاد باید یا اجاره‌ها را به‌روز و یا ملک را تخلیه کنند اما نفرمودند با آنان‌که املاک را به نام مزایده‌ ولی با مصالحه و توصیه مالک شده‌اند چه باید کرد و نفرمودند فردای فروش سریع  همه اموال و  املاک، بنیاد می‌ماند یا جمع می‌شود.»
 
پرویز فتاح از باز پس گیری املاک بنیاد مستضعفان از برخی شخصیت‌ها و سازمان‌ها خبر داد+ واکنش ها
 

پرویز فتاح از باز پس گیری املاک بنیاد مستضعفان از برخی شخصیت‌ها و سازمان‌ها خبر داد+ واکنش ها

واکنش بنیاد باران به اظهارات فتاح
در پی اظهارات رییس بنیاد مستضعفان مبنی بر استفاده سید محمد خاتمی از یکی از املاک بنیاد مستضعفان به عنوان دفتر کار ، رییس بنیاد باران ضمن رد این اظهارات مالک ملک مذکور که مدت زمانی است تخلیه شده را موسسه تنظیم و نشر آثار امام و نه بنیاد مستضعفان خواند.

متن توضیحات جواد امام رییس بنیاد باران به این شرح است:

رئیس بنیاد مستضعفان که به مناسبت یکساله شدن مدیریتش بر این بنیاد در برنامه ای تلویزیونی حضور یافته بود، درباره املاکی صحبت کرد که با آنکه متعلق به «بنیاد مستضعفان» است، ولی همچنان در دست نهادهای نظامی، حاکمیتی و … قرار دارد. او همچنین به موضوع ملکی که برای مدتی دفتر کار سیدمحمد خاتمی محسوب می شد، اشاره کرد و گفت: «این ملک که برای مؤسسه باران بود قبل از حضور من در بنیاد مستضعفان تخلیه شده بود و بعد از کرونا با همکاری وزارت بهداشت و درمان آنجا را تبدیل به محلی برای قرنطینه بیماران کرونایی کردیم و الان هم در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است.»

متاسفانه توضیحات آقای فتاح درباره ملک جماران ناقص و شبهه برانگیز است. چرا که در همان سال ها اعلام شد که ملک مذکور از سوی موسسه تنظیم و نشر آثار امام در اختیار سید محمد خاتمی قرار گرفته و به هیچ عنوان دفتر بنیاد باران نبوده است. حال مشخص نیست چرا مجددا چنین ادعایی از سوی عالی ترین مقام بنیاد مستضعفان در فضای رسانه ای تکرار می شود. این درحالی است که بنیاد باران از ابتدای تاسیس تاکنون، حتی یک روز هم در ملکی که متعلق به دولت یا بنیاد مستضعفان بوده فعالیت نداشته و برای اثبات این ادعا می توان به اسناد ثبتی و مدارکی که موجود است، مراجعه کرد.

ملکی که آقای فتاح چند سال پس از تخلیه به «بنیاد باران» نسبت می دهد، سابقه مشخصی دارد. این ساختمان از زمان حضرت امام و با اذن ایشان در اختیار کمیته انقلاب اسلامی قرار گرفت و در زمان رهبری کنونی نیز همین روند ادامه یافت. با اینکه چند سال بعد بخش هایی از آن در اختیار نیروی انتظامی قرار گرفت، اما در سال های گذشته در اختیار موسسه تنظیم و نشر آثار امام(س) بود و دفتر «شبه قاره» موسسه محسوب می شد.

آقای خاتمی بعد از قطع هرگونه کمک و حمایت دولت آقای احمدی نژاد مدتی را به دلیل اینکه دبیر کنگره بین المللی امام خمینی(ره) بودند به دعوت یادگار امام در مجموعه مذکور مستقر و از قسمت هایی از فضای آن به عنوان دفتر استفاده می کردند و به محض توافق دفتر تنظیم و نشر آثار امام با بنیاد مستضعفان مبنی بر تحویل ملک، بدون هیچ توقع یا انتظاری و در حالی که محلی برای دفتر ایشان به عنوان رییس جمهور پیشین در نظر گرفته نشده بود، دفترشان را تعطیل و آنجا را ترک کردند. ضمن اینکه همزمان با حضور آقای خاتمی در آن ملک، واحدهایی از موسسه تنظیم و نشر آثار امام نیز از آن بهره برداری می کردند.

مشخص نیست اگر قرار است تکلیف املاک تحویل داده نشده از سوی اشخاص و نهادهای ذی نفوذ در قدرت به بنیاد مستضعفان روشن شود، چرا پرویز فتاح نام ملکی را با ادعایی خلاف واقع به زبان آورده که سال ها پیش تخلیه شده است؟ اینک مشخص نیست چرا جناب فتاح اطلاعاتی ناصحیح درمورد جناب سیدمحمد خاتمی و بنیاد باران داده و قیاس های مع الفارغی مطرح نموده است. لذا شایسته است ایشان در راستای تنویر افکار عمومی، اظهارات خود را اصلاح و شفاف مطرح کند تا خدای ناکرده نسبت و قضاوت سوئی برای مردم شریف و افکار عمومی کنجکاو و واقع بین به وجود نیاید و همه با یک چوب رانده نشوند. در مجموع اینکه رئیس بنیاد مستضعفان به دنبال بازپس گیری این املاک از اشخاص و نهادهای خاص باشد، امری بدیهی و پسندیده است و باید از آن استقبال کرد.
 

توضیحات ارتش درباره اظهارات فتاح پیرامون پادگان کوهک

روابط عمومی پادگان کوهک پیرامون اظهارات مهندس فتاح رئیس بنیاد مستضعفان در برنامه زنده «نگاه یک» در خصوص اراضی این پادگان توضیحاتی منتشر کرد.

متن توضیحات روابط عمومی پادگان کوهک به این شرح است:
۱-منظور مهندس فتاح رئیس بنیاد مستضعفان از عبارت «یک جای خوب ما در کوهک در نیروی دریایی ارتش» پادگان کوهک و ستاد نیروی دریایی ارتش بوده است که این مکان، از پیش از انقلاب اسلامی در اختیار این نیرو بوده و بعد از انقلاب نیز به عنوان ستاد فرماندهی از آن بهره‌برداری می کند.

۲- بر اساس مصوبات ابلاغی مقرر شده اراضی پادگان کوهک بالمناصفه بین نیروی دریایی ارتش و بنیاد مستضعفان تقسیم شود و در مسیر اجرای این مصوبه ستاد کل نیروهای مسلح به عنوان حَکم عمل خواهد کرد.

۳- بر این اساس تمامی عواید حاصل از اعیان اراضی پادگان کوهک(ساخت و سازهای انجام شده در محدوده پادگان) متعلق به نیروی دریایی ارتش خواهد بود و بنیاد موظف به پرداخت ارزش آن به نیروی دریایی است.

۴- پس از برگزاری جلسات متعدد در سطح نیروی دریایی ارتش و بنیاد مستضعفان و تعیین نحوه اجرای مصوبات ابلاغی از طریق بکارگیری کارشناسان منتخب طرفین بمنظور تعیین ارزش کارشناسی روز عرصه و اعیان پادگان کوهک، کارشناس منتخب بنیاد مستضعفان، منصفانه و عادلانه عمل نکرده و موجب توقف هرگونه اقدام در پرداخت ارزش واقعی حاصل از عرصه و اعیان به نیروی دریایی ارتش شد که همین امر توقف اجرای مصوبه ابلاغی را بدنبال داشت.

۵- برابر تدبیر ستاد کل نیروهای مسلح، مجدداً و بمنظور تعیین تکلیف نهایی این اراضی، یک هیئت کارشناسی سه نفره متشکل از کارشناسان ستاد کل نیروهای مسلح، نیروی دریایی ارتش و بنیاد مستضعفان در حال بررسی و ارزش‌گذاری واقعی عرصه و اعیان پادگان کوهک هستند که به محض اعلام نظریه و مشخص شدن ارزش کارشناسی عرصه و اعیان این پادگان، مصوبات ستاد کل نیروهای مسلح اجرایی خواهد شد.

۶- شایسته است، یک مقام مسئول ارشد در جایگاه رئیس محترم بنیاد مستضعفان، که ایشان را فردی متشرع می‌دانیم، پیش از هرگونه اظهار نظر، مستندات خود را تکمیل و مردم و مخاطبین را به  اشتباه نیندازند.
 

پاسخ سپاه پاسداران به رییس بنیاد مستضعفان: آقای فتاح احتمالا بی اطلاع است

فرمانده سپاه ولی امر درباره سخنان اخیر مهندس فتاح در یک برنامه تلویزیونی پیرامون ملک جماران گفت: احتمالاً آقای فتاح مطلع نبوده‌اند که سپاه برای استرداد زمین و سوله موصوف به ملک جماران پیشقدم بوده و از مدتی پیش با معاونین بنیاد برای واگذاری آن به توافق رسیده‌ است.

 به گزارش ایسنا به نقل از سپاه نیوز؛ در پی اظهارات مهندس پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان در برنامه زنده "نگاه یک" شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ایران درباره ملک موصوف به جماران، سردار سرتیپ پاسدار ابراهیم جباری فرمانده سپاه حفاظت ولی امر در تشریح روند واگذاری این ملک به سپاه ولی امر گفت :واگذاری ملک و مکان‌های مورد نیاز برای اجرای ماموریت‌های این نهاد و نیز سازمان‌های دیگر هم راستا، بر اساس مصوبات شورای عالی امنیت ملی و شورای امنیت کشور صورت می‌پذیرد و ملک مذکور هم در سال ۸۱  طی فرآیندی قانونی در راستای اجرای مأموریت‌های این نهاد در اختیار یگان حفاظت سپاه قرار گرفته است .

وی افزود: پس از انتصاب آقای فتاح به ریاست بنیاد مستضعفان، در همان روز اخذ حکم مسئولیت توسط ایشان، آمادگی خود را برای واگذاری ملک جماران (که در واقع یک زمین و سوله مخروبه با کاربری پارکینگ است)، به ایشان اعلام کردم .

سردار جباری ادامه داد:  به رغم پیشقدم بودن سپاه ولی امر برای واگذاری این مکان (ملک جماران) به بنیاد مستضعفان، تنها پس از چند روز از توافق وگفتگوی صورت گرفته، جناب آقای فتاح با ارسال نامه‌ای آزادسازی مکان مذکور را مطالبه کردند، در حالی که از حدود دو ماه پیش در تعامل با بنیاد، توافقات قطعی برای حل و فصل موضوع استرداد این محل با معاونین ذیربط در بنیاد مستضعفان صورت پذیرفته و عدم آگاهی ریاست بنیاد از عزم جدی ما برای واگذاری ملک مذکور و توافقات حاصله بین دو مجموعه تعجب‌برانگیز است.

 فرمانده سپاه ولی امر طرح چنین موضوعی در برنامه زنده تلویزیونی، آنهم بدون توجه به روند اقدامات و توافقات فی‌مابین را اقدامی ناصواب توصیف و تأکید کرد: انتظار می‌رفت معاونین محترم بنیاد، آقای فتاح را از توافقات مذکور آگاه می‌ساختند، در عین حال امیدواریم بنیاد مستضعفان با اقدام عاجل برای اجرایی کردن توافقات حاصله در رفع تبعات ناشی از ابهامات و شبهات مطرح شده درباره ملک مذکور به وظیفه  خود عمل کند.منبع:
1. ایسنا/ از احداث آسانسور در کاخ مرمر تا ساخت سونا و جکوزی و حمام
2. آخرین خبر/ فیلم
3. تسنیم/ واکنش احمدی نژاد، ابتکار و مولاوردی به اظهارات جنجالی فتاح
4. با صدور اطلاعیه‌ای مطرح شد؛ واکنش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام به اظهارات پرویز فتاح
5. توئیتر/ واکنش کاربران
6. شفقنا/ واکنش بنیاد باران به اظهارات فتاح
7. توضیحات ارتش درباره اظهارات فتاح پیرامون پادگان کوهک / مهر
8. آقای فتاح احتمالا بی اطلاع است / ایسنا
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
تحلیل تکنیکال چیست؟ آشنایی مقدماتی با تحلیل تکنیکال
تحلیل تکنیکال چیست؟ آشنایی مقدماتی با تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال چیست؟ آشنایی مقدماتی با تحلیل تکنیکال

تاریخچه توهین؛ از سلمان رشدی تا شارلی ابدو
تاریخچه توهین؛ از سلمان رشدی تا شارلی ابدو

تاریخچه توهین؛ از سلمان رشدی تا شارلی ابدو

پیشینه تاریخی توهین به پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله)
پیشینه تاریخی توهین به پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله)

پیشینه تاریخی توهین به پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله)

فواید بینظیر هندوانه برای سلامتی افراد
فواید بینظیر هندوانه برای سلامتی افراد

فواید بینظیر هندوانه برای سلامتی افراد

خواص و فواید انگور برای سلامتی
خواص و فواید انگور برای سلامتی

خواص و فواید انگور برای سلامتی

با فواید و مضرات پیاده روی آشنا شوید
با فواید و مضرات پیاده روی آشنا شوید

با فواید و مضرات پیاده روی آشنا شوید

فواید پوست پیاز
فواید پوست پیاز

فواید پوست پیاز

نوراپی نفرین چیست و چگونه در بدن عمل می کند؟
نوراپی نفرین چیست و چگونه در بدن عمل می کند؟

نوراپی نفرین چیست و چگونه در بدن عمل می کند؟

نماهنگ | فصل پریشانی / علی زند وکیلی
نماهنگ | فصل پریشانی / علی زند وکیلی

نماهنگ | فصل پریشانی / علی زند وکیلی

نماهنگ | اگر چه حقیرم لیاقت ندارم / محمد حسین پویانفر
نماهنگ | اگر چه حقیرم لیاقت ندارم / محمد حسین پویانفر

نماهنگ | اگر چه حقیرم لیاقت ندارم / محمد حسین پویانفر

نماهنگ | حسرت کربلا / حاج حمید علیمی
نماهنگ | حسرت کربلا / حاج حمید علیمی

نماهنگ | حسرت کربلا / حاج حمید علیمی

از بیماری هموفیلی چه می دانید؟
از بیماری هموفیلی چه می دانید؟

از بیماری هموفیلی چه می دانید؟

نماهنگ | صوت الملایین / الحاج نزار قطری
نماهنگ | صوت الملایین / الحاج نزار قطری

نماهنگ | صوت الملایین / الحاج نزار قطری

نماهنگ | لالایی گلم لالا / حاج محمود کریمی
نماهنگ | لالایی گلم لالا / حاج محمود کریمی

نماهنگ | لالایی گلم لالا / حاج محمود کریمی

با فواید گوگرد برای بدن بیشتر آشنا شوید
با فواید گوگرد برای بدن بیشتر آشنا شوید

با فواید گوگرد برای بدن بیشتر آشنا شوید

خواص و فواید باورنکردنی گیلاس
خواص و فواید باورنکردنی گیلاس

خواص و فواید باورنکردنی گیلاس

همه چیز درباره حس چشایی
همه چیز درباره حس چشایی

همه چیز درباره حس چشایی

خواص روغن ماهی بر روی سلامتی افراد
خواص روغن ماهی بر روی سلامتی افراد

خواص روغن ماهی بر روی سلامتی افراد

خارش شدید چشم نشانه چیست؟
خارش شدید چشم نشانه چیست؟

خارش شدید چشم نشانه چیست؟

علل بوی بد دهان و چگونگی رفع آن
علل بوی بد دهان و چگونگی رفع آن

علل بوی بد دهان و چگونگی رفع آن

با این مواد غذایی بیشتر عمر کنید
با این مواد غذایی بیشتر عمر کنید

با این مواد غذایی بیشتر عمر کنید