0
ویژه نامه ها

هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل آغاز به کار کرد/ سران کشورها چه گفتند؟

هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل روز دوشنبه با سخنرانی دبیر کل این سازمان آغاز به کار کرد.
هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل آغاز به کار کرد/ سران کشورها چه گفتند؟
به گزارش راسخون؛ هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی «سازمان ملل» روز دوشنبه ۳۱ شهریور، با انتشار بیانیه‌ای از سوی «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل، آغاز به کار کرد.

این نخستین بار در تاریخ سازمان ملل است که که رهبران جهان در نیویورک با یکدیگر دیدار نمی‌کنند. سازمان ملل اعلام کرده است که بسیاری از نشست‌های امسال در مجمع عمومی به صورت مجازی برگزار می‌شود. 

گردهمایی امسال رهبران جهان در مجمع عمومی سازمان ملل تحت تاثیر پاندمی کرونا و کووید-۱۹ محدود شده است؛ این رهبران دیگر در مقر این نهاد در نیویورک حاضر نمی‌شوند و گزینه سخنرانی مجازی را برگزیدند. هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی تحت تاثیر این پاندمی با سخنرانی‌های از پیش ضبط شده مقام‌ها آغاز به کار کرده است.
 
هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل آغاز به کار کرد/ سران کشورها چه گفتند؟

پیش از این قرار بود ترامپ به عنوان تنها سخنران حاضر در صحن مجمع عمومی حاضر شود اما به دلیلی این حضور هم لغو شد و رئیس‌جمهوری آمریکا ترجیح داد سخنرانی ضبط شده‌ای ارائه دهد. این بدان معناست که او آخرین حضورش در دور اول ریاست جمهوری خود پشت سکوی سخنرانی سبز رنگ سازمان ملل را که برای نسل‌ها رهبران از آنجا با جهان سخن گفتند، از دست می‌دهد.

قرار است در جریان پخش سخنرانی هر کدام از سران کشورها نماینده‌ای از کشور متبوع در صحن مجمع حاضر باشد.

به هر حال هفتاد پنجمین مجمع با تمامی نشست‌های این سازمان به دلیل پاندمی کرونا بسیار تفاوت دارد و ساختمان سازمان ملل در نیویورک امسال شاهد رفت و آمد، تکاپو و سروصدای هیات‌های دیپلماتیک همراه سران کشورها نیست. هر ساله بین ۷۰ تا ۹۰ تن از سران کشورها به مقرهای سازمان ملل می‌آمدند.
 

گوترش:همه گیری کرونا در تمامی جهات جریان دارد

 
هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل آغاز به کار کرد/ سران کشورها چه گفتند؟

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در آغاز این نشست در سخنانی گفت: همه گیری کرونا در تمامی جهات جریان دارد و ما باید در مقابله با آن متحد شویم.

گوترش همچنین بار دیگر خواهان آتش بس جهانی در میان همه گیری کرونا شد و اعلام کرد تحولات در سودان، افغانستان و ادلب سوریه امیدوار کننده است.

او همچنین با اشاره به بحران سوریه گفت: باید در خصوص بحران سوریه به یک راه حل رسید.

دبیرکل سازمان ملل متحد در ادامه بر راه حل دو دولتی اسرائیل و فلسطین همگام با قطعنامه‌های سازمان ملل و حقوق بین الملل تأکید کرد.
 

ترامپ: ما از توافق هسته‌ای وحشتناک با ایران خارج شدیم

 
هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل آغاز به کار کرد/ سران کشورها چه گفتند؟

همچنین دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سخنانی که به صورت مجازی در مجمع عمومی سازمان ملل پخش شد، بیشترین حجم از سخنرانی خود را به انتقاد از چین اختصاص داد.

ترامپ مدعی شد: ما با ویروس چینی که یک دشمن نامرئی است مبارزه می‌کنیم که صدها هزار نفر را به کام مرگ فرستاد و بیشترین آمار کشته را بعد از جنگ جهانی دوم بر جای گذاشت.

او گفت:  تلاشهای ما میزان مرگ و میرهای ناشی از کرونا را در آمریکا کاهش داد. سازمان بهداشت جهانی در ابتدا اعلام کرد که کرونا در میان انسانها منتقل نمی شود.

ترامپ گفت: من اجازه نخواهم داد آمریکا مورد مجازات قرار گیرد و پیوسته ما نمونه ای در زمینه حقوق بشر بوده ایم.

او در ادامه افزود: ما فعال سازی پیمان ناتو را آماده کردیم و شراکتی تاریخی را با شماری از کشورها برای توقف قاچاق انسان برپا کردیم.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه مدعی شد: بسیاری از کشورهای خاورمیانه از عادی سازی روابط امارات و بحرین با اسرائیل پیروی خواهند کرد. ما تلاش می کنیم جنگ را در افغانستان پایان دهیم و قطعا سربازان مان را به کشور باز خواهیم گرداند.

او همچنین مدعی شد: ما از توافق هسته ای وحشتناک با ایران خارج شدیم و تحریم های شدیدی را بر بزرگترین حامی تروریسم در جهان اعمال کردیم.
 

اردوغان:  برنامه هسته ای ایران باید با دیپلماسی حل شود

 
هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل آغاز به کار کرد/ سران کشورها چه گفتند؟

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به عنوان پنجمین سخنران پس از دبیرکل سازمان ملل، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل، رئیس جمهور چین و آمریکا، سخنرانی خود را آغاز کرد و بار دیگر ساختار شورای امنیت را مورد انتقاد خود قرار داد.

رئیس جمهور ترکیه همچنین در سخنرانی خود در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل که بصورت مجازی برگزار شد، بر حل دیپلماتیک برنامه هسته‌ای ایران طبق حقوق بین الملل تأکید کرد.

او گفت: برنامه هسته ایران باید با مذاکره و دیپلماسی و طبق حقوق بین الملل حل شود.

اردوغان همچنین اعلام کرد: از زمان شیوع ویروس کرونا، خواستار تقویت همکاری بین‌المللی به منظور مقابله با این ویروس شدیم و به ده‌ها کشور در این‌باره کمک کردیم.

وی در ادامه افزود: باید ساختار شورای امنیت تغییر کند و برای تقویت همکاری در داخل مجمع عمومی سازمان ملل تلاش کنیم.

رئیس جمهور ترکیه همچنین گفت: حل بحران سوریه باید در چارچوب قطعنامه‌های سازمان ملل، اولویت همه باشد. درگیری در سوریه خطری برای امنیت و ثبات منطقه خاورمیانه است.

وی تصریح کرد: حل مناقشه فلسطینی - اسرائیلی فقط با تشکیل کشور فلسطین در مرز‌های سال ۱۹۶۷ به پایتختی قدس امکان‌پذیر است. ترکیه از هیچ راهکاری که از حمایت ملت فلسطین برخوردار نباشد، حمایت نخواهد کرد.
 

رئیس جمهور چین: باید همبستگی های جهانی را برای مقابله با تهدیداتی مانند کرونا تقویت کنیم

 
هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل آغاز به کار کرد/ سران کشورها چه گفتند؟

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین به عنوان ششمین سخنران سخنرانی خود را آغاز کرد و بخش اعظم آن را به بحران همه گیری کرونا اختصاص داد.

شی جین پینگ گفت: همه گیری کرونا نشان داد بر ماست که اقتصاد جهانی کامل و عادلانه ای بسازیم.

شی جین پینگ در ادامه افزود: همه گیری کرونا نشان داد سیستم حاکم بر جهان نیازمند اصلاح و چند جانبه گرایی است.

رئیس جمهور چین همچنین تصریح کرد: کشورهای بزرگ باید سودآوری بیشتری را برای جهان فراهم کرده و ما در حال تلاش برای رشد اقتصاد چین و جهان هستیم.

رئیس جمهور چین همچنین گفت: ما به کاهش و حل اختلافات با دیگران از طریق گفت و گو و مذاکره ادامه می دهیم.

او همچنین گفت: چین، بزرگترین کشور در حال توسعه در جهان، به صلح، همکاری و توسعه مشترک پایبند است. ما هیچگاه به دنبال برتری جویی، توسعه طلبی و یا حوزه نفوذ نبودیم. ما هیچ قصدی برای جنگ چه از نوع سرد و چه از نوع گرم آن نداشته ایم.  
 

پوتین: روسیه موفق شد نخستین واکسن کرونا را به ثبت برساند

 
هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل آغاز به کار کرد/ سران کشورها چه گفتند؟

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در سخنرانی خود در هفتاد و پنجمین نشست عمومی سازمان ملل بر ضرورت مقابله با کرونا تأکید کرد.

او در سخنرانی مجازی خود در صحن مجمع عمومی سازمان ملل پخش می شد، گفت: چاره ای نیست که باید تلاشهای بین الملل برای مقابله با کرونا صورت گیرد.

او همچنین تصریح کرد: باید تلاشهای فراوانی برای مقابله با کرونا صورت گیرد. بهبود اقتصاد جهانی که به سبب کرونا صورت گرفته، زمان زیادی را می طلبد.

پوتین در ادامه اعلام کرد: روسیه موفق شد نخستین واکسن برای پیشگیری از کرونا را به ثبت برساند. روسیه آماده است تا شرکت هایی را در خصوص واکسن کرونا که آن را تولید می کنیم، برپا کند.

وی در ادامه گفت: باید موانع در برابر تلاشهای بین المللی برای مقابله با همه گیری کرونا کاهش داده شود و توانایی های سازمان جهانی بهداشت تقویت گردد.

او در ادامه اعلام کرد: ما پیشنهاد برگزاری نشست کشورهای ذی ربط را در خصوص توسعه واکسن کرونا داده ایم.

رئیس جمهور روسیه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش سازمان ملل گفت: سازمان ملل به عنوان مرجعی برای حقوق بین الملل باقی خواهد ماند. ما خواهان عدم توسل به خشونت برای حل درگیری ها هستیم.

پوتین در ادامه گفت: باید اصلاحاتی در شورای امنیت از طریق توافق میان کشورهای ذی ربط صورت گیرد. روسیه در تحقق مسالمت آمیز بحران های منطقه ای مشارکت خواهد داشت.

رئیس جمهور روسیه اعلام کرد: ما تلاش می کنیم مانع گسترش تسلیحات کشتار جمعی شویم. سازمان ملل وظایف خود را در حمایت از صلح در جهان انجام داد و کمکهایی را برای کاهش بحرانها ارائه داده است. تغییرات کنونی در جهان بر شورای امنیت تأثیرگذار است.

او همچنین با اشاره حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل گفت: حق وتویی که به قدرتهای پنج گانه هسته ای داده شده، نمایانگر توازن نظامی و سیاسی تا به امروز است.

او در ادامه تصریح کرد: درگیری های منطقه ای و تهدیدهای ناشی از تروریسم و قاچاق مواد مخدر، جهان را تهدید می کند.

رئیس جمهور روسیه در بخش دیگری از سخنان خود به امنیت سابیبری اشاره کرد و گفت: موارد مربوط به امنیت سایبری مستلزم تدبیر جدی در سازمان ملل است.

او همچنین با اشاره به جلوگیری از نظامی کردن فضا گفت: طرحی را برای امضای توافقی به منظور ملزم کردن تمامی کشورهای شرکت کننده در برنامه فضایی، برای جلوگیری از بردن سلاح به فضا ارائه داده ایم.


روحانی: آمریکا نه می‌تواند مذاکره را بر ما تحمیل کند و نه جنگ را

 
هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل آغاز به کار کرد/ سران کشورها چه گفتند؟

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی سه شنبه شب به وقت تهران و در سخنانی که به صورت ویدئو کنفرانس در هفتاد و پنجمین نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد پخش شد، با تاکید بر اینکه "زندگی با تحریم سخت است اما سخت‌تر از آن زندگی بدون استقلال است"، اظهارداشت: آزادی سیاسی داخلی برای ما بسیار مهم است و ما به عنوان کهن‌ترین دموکراسی در خاورمیانه، به مردم سالاری خود می‌بالیم و آزادی داخلی را با دخالت خارجی، سودا نخواهیم کرد.

رئیس جمهور گفت: دموکراسی حق حاکمیت ملت است و نه حق دخالت بیگانه، آن هم بیگانه‌ای تروریست و مداخله‌جو که هنوز هم در همان توهم ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ زندانی است؛ همان روزی که اسلاف‌شان، تنها دموکراسی آن زمان خاورمیانه را با کودتا سرنگون کردند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه "برای ما عزت و آسایش ملت‌مان مهم است که با دیپلماسی متکی بر اراده ملی و همراه با مقاومت به دست می‌آید" ، تصریح کرد: ما ابزار چانه زنی داخلی و انتخاباتی آمریکا نیستیم و هر دولتی که در آمریکا انتخاب شود، به ناچار تسلیم تاب‌آوری ملت بزرگ ایران خواهد شد.

رئیس جمهور با برشمردن بخش هایی از کارنامه درخشان ایران اسلامی به عنوان محورِ صلح و ثبات، مبارزه با اشغال و افراط، و منادی گفتگو و رواداری پایدار، اظهار داشت: چنین ملتی شایسته تحریم نیست. جواب صلح، جنگ نیست. پاداش مبارزه با افراط‌گری، ترور نیست. پاسخ رای ملت‌ها در ایران، در عراق و در لبنان، تحمیل آشوب‌های خیابانی و حمایت از روندهای غیر دموکراتیک نیست.

دکتر روحانی گفت: تصویری که از برخورد پلیس ایالات متحده آمریکا با یک شهروندِ معترض به سراسر جهان مخابره شد، برای ما، آشنا و تکراری بود. این پایی که بر گلو نهاده شد به عنوان پای استکبار بر گلوی ملت‌های مستقل را، ما به خوبی می‌شناسیم. ملتِ دلاور ایران دهه‌هاست این‌گونه بهای آزادی‌خواهی و رهایی از سلطه و استبداد را پرداخت نموده است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه "ادعا‌ها ملاک نیست و تنها عمل ملاک است"، گفت : ادعا کردند که برای مبارزه با صدام به منطقه آمده‌اند، درحالی‌که خود، این هیولا را در جنگ تحمیلی علیه ایران تنومند ساختند و او را با سلاح شیمیایی و مدرنترین جنگ افزارها، تسلیح کردند. از مبارزه با تروریسم و داعشی دم می‌زنند در حالی که خود آن را ایجاد کرده‌اند و برای این جنایت خود از ملتهای منطقه طلبکار هم هستند.
 

دکتر روحانی افزود: به دروغ ما را متهم به تلاش برای ساخت سلاح هسته‌ای می‌کنند و به بهانه اشاعه، این یا آن را تحریم می‌کنند، در حالی‌که جرمِ استفاده از سلاح هسته‌ای در تاریخ بشریت‌ را، تنها به نام خود ثبت کرده‌اند و تنها رژیم دارنده سلاح هسته‌ای در منطقه غرب آسیا، بازیگر خیمه شب‌بازی آنهاست.

رئیس جمهور با بیان اینکه" از حقوق بشر سخن می‌گویند ولی با فشار حداکثری، معیشت، سلامت و حتی حق حیات همه ایرانیان را هدف گرفته‌اند"، اظهارداشت: خود و دست نشاندگانشان، در هرچه جنگ و اشغال و تجاوز در فلسطین و افغانستان و یمن و سوریه و عراق و لبنان و لیبی و سودان و سومالی است، مستقیماً به آتش افروزی مشغولند ولی ایران را مسئول شکست‌های محتوم‌شان در برابر اراده مردم منطقه می‌دانند.

دکتر روحانی با اشاره به فروش صدها میلیارد دلار سلاح به منطقه و تبدیل آن به انبار باروت، گفت: اینها ولی بر خلاف همه قواعد حقوقی و اجماع جهانی، بیهوده می‌کوشند تا ایران را از حداقل نیازهای دفاعی محروم ساخته و محدودیت‌های تسلیحاتی ایران را به رغم نص صریح قطعنامه 2231، تمدید کنند.

رئیس جمهور با قدردانی از رؤسای دوره‌ای شورای امنیت در ماه‌های اوت و سپتامبر و تشکر از سیزده عضو این نهاد به ویژه کشورهای روسیه و چین، اظهارداشت: دو بار "نه" قاطع شورای امنیت به استفاده ابزاری و غیرقانونی آمریکا از این شورا و قطعنامه ۲۲۳۱، یک پیروزی نه برای ایران که برای دورانِ گذار نظام بین‌الملل در جهان پساغربی است که رژیم مدعی هژمونی، در چنین انزوای خودساخته ای، فرو رود.

متن کامل سخنان دکتر روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله والصلاه علی رسول‌الله و آله و صحبه

آقای رئیس،

انتخاب جناب‌عالی را به عنوان نماینده کشور دوست و برادر، ترکیه به ریاست هفتاد و پنجمین نشست سالانه مجمع عمومی ملل متحد تبریک گفته و برای شما، دبیرکل محترم و همه همکارانتان که در مسیر تحقق اهداف ملل متحد، تلاش می‌کنند، آرزوی توفیق دارم.

عالی‌جنابان،

جهان، غافل از دو نعمت‌ بزرگ سلامت و امنیت، ناگهان با بانگ بیدارباشِ کووید19 مواجه گردید. کرونا با همه کوچکی خود، چنان مدیریتِ جهانی و حکمرانی داخلی کشورها را به چالش کشید که مهمترین تجمعِ جهانی هم، به ناچار به صورت مجازی برگزار گردید.
 

کرونا امروز، به علت رشد علم و تکنولوژی و رسانه، به"درد مشترک" انسان بدل شده است. این دردِ مشترک، نشان داد که به رغم همه پیشرفت‌ها، هنوز علم بشر در برابر جهل او ناچیز است. این ویروس همه ما را به فروتنیِ بیشتر در برابر خداوند، و حقیقتِ خلقت می‌خواند و جامعه انسانی‌ را به تقوایِ مدنی اعم از رعایت اخلاق فردی و اجتماعی و پرهیز از جفا در حق طبیعت، و تخریب محیط زیست و دخالت بی‌رویه در خلقت، هدایت می‌کند. این بلیه فراگیر، که مرزهای ساختگی قدرت و مکنت را درنوردیده است، یک بار دیگر به همه ما اعضای جامعه بشری، یادآور می‌شود که مواجهه با مسائل مشترک جهانی، جز از طریقِ مشارکت جهانی ممکن نیست.

همه ما در جهان، دوران سختی را سپری می‌کنیم. اما ملت من بجای برخورداری از همکاری جهانی، با سخت‌ترین تحریم‌های تاریخ، در نقض آشکار و اساسیِ منشور ملل متحد، توافقات بین‌المللی و قطعنامه 2231 شورای امنیت، مواجه است.

خانم ها، آقایان

تصویری که از برخورد پلیس ایالات متحده آمریکا با یک شهروندِ معترض به سراسر جهان مخابره شد، برای ما، آشنا و تکراری بود. این پایی که بر گلو نهاده شد به عنوان پای استکبار بر گلوی ملت‌های مستقل بود که ما آن را به خوبی می‌شناسیم. ملتِ دلاور ایران دهه‌هاست این‌گونه بهای آزادی‌خواهی و رهایی از سلطه و استبداد را پرداخت نموده ولی با ایستادگی، به بالندگی و پیشرفت خود ادامه داده و بر نقش تاریخی و تمدنی خود، به عنوان محورِ صلح و ثبات، مبارزه با اشغال و افراط، و منادی گفتگو و رواداری پایدار مانده است:

ما در برابر اشغال‌گران شوروی سابق، جنگ‌سالاران و افراط گرایان داخلی، تروریست‌های القاعده، و اشغال‌گران آمریکایی، در کنار مردم افغانستان ایستادیم و در همه روندهای صلح و آشتی چه در کنفرانسِ بن 2001، و چه در تلاش‌های منطقه‌ای، نقشی محوری ایفا نمودیم.

ما در برابر بسیج قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای، برای ایجادِ جنگ نفتکش‌ها در خلیج‌فارس در حمایت از صدام، در نیمه دوم دهه سال 1980، خواهان امنیت مشترک در خلیج فارس شدیم، در سال 2013 جهان عاری از افراط و خشونت (WAVE) را پیشنهاد کردیم که با اجماع اعضای مجمع، به تصویب رسید. در سال 2018 پیشنهاد پیمان عدم تجاوز و در سال 2019 طرح امید یا پویشِ صلح هرمز (HOPE)، برای ارتقای صلح و ثبات در خلیج فارس را، در همین مجمع ارائه کردیم.

ما در برابر اشغالِ کویت توسط صدام، اولین کشور منطقه بودیم که در کنار مردم و دولت کویت ایستادیم و آرزوی صدام برای استیلا بر همه متحدان عربش را، ناکام گذاشتیم.

ما در برابر استبداد صدامیان، اشغال‌گری آمریکاییان و وحشی‌گری داعشیان در کنار همه مردم عراق، از کرد و عرب و سنی و شیعه و ایزدی و مسیحی ایستادیم و از سال 2003 با حمایت از دستاوردهای دمکراتیک مردم عراق، شورای حکومتی و دولت عراق را یاری نمودیم.

ما در برابر ده‌ها گروه تروریست تکفیری، تجزیه‌طلبان و جنگجویان خارجی در کنار مردم سوریه ایستادیم، و از سال 2013 میلادی که دیگران به دنبال راه حل نظامی بودند، طرح 4 ماده‌ای صلح مبتنی بر خواست مردم سوریه را ارائه کردیم و در سال 2016 با همکاری روسیه و ترکیه، فرآیند آستانه را برای رسیدن به صلح و ثبات سیاسی در سوریه، پایه‌ریزی کردیم.

ما در برابر اشغال‌گری صهیونیست‌ها، جنگ‌افروزان داخلی و توطئه‌گران خارجی، در کنار مردم و دولت لبنان ایستادیم.

ما هرگز اشغال‌گری، نسل‌کشی، آواره‌سازی و نژاد پرستی را نادیده نگرفتیم و برسرِ قدس شریف و حقوقِ مردم فلسطین، هرگز معامله نکردیم و در سال 2012 راه حل دموکراتیک مسأله فلسطین را از طریق همه‌پرسی ارائه کردیم.

ما آشکارا از ظلم وستمی که به مظلومان یمن می‌رود، دادخواهی کردیم و در آغاز جنگ یمن در سال 2015، پیشنهاد 4 ماده‌ای برای صلح در یمن را ارائه دادیم.

ما در این منطقه حساس دستِ تنها با داعشی‌ها و افراطی‌هایِ مدعی دروغینِ اسلام، جنگیده‌ایم تا جامعه جهانی بداند اسلامِ واقعی کدام است، همان اسلامِ اعتدالی و عقلانی، و نه افراط و نه خرافه. سردارشهید ما، که قهرمان مبارزه با خشونت افراطیون در خاورمیانه بود، از امنیت شهروندان مذهبی و غیر مذهبی، مسلمان و مسیحی، شیعه و سنیِ، در برابر مدعیان یک حکومت قرون وسطایی به خوبی ایستاد و دفاع می‌کرد.

و ما در سال 2015 میلادی برجام را به عنوان یکی از بزرگترین دستاوردهای تاریخ دیپلماسی به ثمر رساندیم و علیرغم بدعهدی مستمر آمریکا به آن پایبند ماندیم.
 

آقای رئیس

چنین ملتی شایسته تحریم نیست. جواب صلح، جنگ نیست. پاداش مبارزه با افراط‌گری، ترور نیست. پاسخ رای ملت‌ها در ایران، در عراق و در لبنان، تحمیل آشوب‌های خیابانی و حمایت از روندهای غیر دموکراتیک نیست.

باید بدانیم که ادعا‌ها ملاک نیست و تنها عمل ملاک است:

ادعا کردند که برای مبارزه با صدام به منطقه آمده‌اند، درحالی‌که خود، این هیولا را در جنگ تحمیلی علیه ایران تنومند ساختند و او را با سلاح شیمیایی و مدرنترین جنگ افزارها، تسلیح کردند.

از مبارزه با تروریسم و داعشی دم می‌زنند در حالی که، خود آن را ایجاد کرده‌اند، و برای این جنایت خود از ملتهای منطقه طلبکار هم هستند.

به دروغ ما را متهم به تلاش برای ساخت سلاح هسته‌ای می‌کنند و به بهانه اشاعه، این یا آن را تحریم می‌کنند، در حالی‌که جرمِ استفاده از سلاح هسته‌ای در تاریخ بشریت‌ را، تنها به نام خود ثبت کرده‌اند و تنها رژیم دارنده سلاح هسته‌ای در منطقه غرب آسیا، بازیگر خیمه شب‌بازی آنهاست.

از حقوق بشر سخن می‌گویند ولی با فشار حداکثری، معیشت و سلامت و حتی حق حیات همه ایرانیان را هدف گرفته‌اند.

خود و دست نشاندگانشان، در هرچه جنگ و اشغال و تجاوز در فلسطین و افغانستان و یمن و سوریه و عراق و لبنان و لیبی و سودان و سومالی است، مستقیماً به آتش افروزی مشغولند ولی ایران را مسئول شکست‌های محتوم‌شان در برابر اراده مردم منطقه می‌دانند.

با فروش صدها میلیارد دلار سلاح به منطقه ما، آن را به انبار باروت بدل کرده‌اند، ولی بر خلاف همه قواعد حقوقی و اجماع جهانی، بیهوده می‌کوشند تا ایران را از حداقل نیازهای دفاعی محروم ساخته و محدودیت‌های تسلیحاتی ایران را به رغم نص صریح قطعنامه 2231، تمدید کنند.

من اینجا لازم می دانم از رؤسای دوره‌ای شورای امنیت در ماه‌های اوت و سپتامبر و سیزده عضو این نهاد به ویژه کشورهای روسیه و چین تشکر کنم که دو بار به صورت قاطع به استفاده ابزاری و غیرقانونی آمریکا، از شورای امنیت و قطعنامه ۲۲۳۱، با صدای بلند "نه" گفتند.

این یک پیروزی نه برای ایران، که برای دورانِ گذار نظام بین‌الملل در جهان پساغربی است، که رژیم مدعی هژمونی، در چنین انزوای خودساخته ای، فرو رود.

خانم‌ها ، آقایان

کجا سابقه دارد دولتی نتیجه 13 سال مذاکره جهانی با حضور دولت سلف خود را، بدون هیچ دلیلی زیرپا‌گذارد، قطعنامه شورای امنیت را با وقاحت نقض کند، و حتی دیگران را به دلیل اجرای قطعنامه شورای امنیت تحریم و تنبیه کند، و در همان حال مدعی مذاکره و معامله بزرگ باشد؟

آمریکا نه می‌تواند مذاکره را برما تحمیل کند و نه جنگ را.

زندگی با تحریم سخت است اما سخت‌تر از آن زندگی بدون استقلال است.

آزادی سیاسی داخلی برای ما بسیار مهم است و ما به عنوان کهن‌ترین دموکراسی در خاورمیانه، به مردم سالاری خود می‌بالیم و آزادی داخلی را با دخالت خارجی، سودا نخواهیم کرد.

دموکراسی حق حاکمیت ملت است و نه حق دخالت بیگانه، آن هم بیگانه‌ای تروریست و مداخله‌جو که هنوز هم در همان توهم ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ زندانی است: همان روزی که اسلاف‌شان، تنها دموکراسی آن زمان خاورمیانه را با کودتا سرنگون کردند.

برای ما عزت و آسایش ملت‌مان مهم است که با دیپلماسی متکی بر اراده ملی و همراه با مقاومت به دست می‌آید.

ما ابزار چانه زنی داخلی و انتخاباتی آمریکا نیستیم.

هر دولتی که در آمریکا انتخاب شود، به ناچار تسلیم تاب‌آوری ملت بزرگ ایران خواهد شد.

برای جهان نیز امروز زمان "نه" گفتن به زورگویی و قلدرمآبی است. دوران سلطه و هژمونی به سرآمده است. ملت‌ها و فرزندان ما سزاوار دنیایی بهتر، امن‌تر و قانون‌ مدارترند. امروز زمان تصمیمِ صحیح و درست است.

از توجه شما سپاسگزارم
 

منبع:
1. میزان/ هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل آغاز به کار کرد
2. ایسنا/ آغاز نشست‌های مجازی هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل
3. باشگاه خبرنگاران جوان/ آغاز هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل+جزئیات سخنرانی‌ها
4. صدا و سیما/ سخنرانی رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل، آمریکا نه می‌تواند مذاکره را بر ما تحمیل کند و نه جنگ را
5. آخرین خبر/ فیلم
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
آشنایی با فواید میوه ملون
آشنایی با فواید میوه ملون

آشنایی با فواید میوه ملون

تلاوت تصویری نادر از استاد عبدالباسط/ سوره مبارکه حشر
تلاوت تصویری نادر از استاد عبدالباسط/ سوره مبارکه حشر

تلاوت تصویری نادر از استاد عبدالباسط/ سوره مبارکه حشر

همه ماجرای مرگ جوان معتاد مشهدی!
همه ماجرای مرگ جوان معتاد مشهدی!

همه ماجرای مرگ جوان معتاد مشهدی!

انفجار در واحد آروماتیک پتروشیمی بندر امام
انفجار در واحد آروماتیک پتروشیمی بندر امام

انفجار در واحد آروماتیک پتروشیمی بندر امام

توت فرنگی و بمب خاصیت
توت فرنگی و بمب خاصیت

توت فرنگی و بمب خاصیت

اتفاقات پس از انتخابات آمریکا!
اتفاقات پس از انتخابات آمریکا!

اتفاقات پس از انتخابات آمریکا!

آقا ما اهلش نیستیم!/ آیت الله ضیاء آبادی
آقا ما اهلش نیستیم!/ آیت الله ضیاء آبادی

آقا ما اهلش نیستیم!/ آیت الله ضیاء آبادی

رونالدینیو و استوک معروفش
رونالدینیو و استوک معروفش

رونالدینیو و استوک معروفش

غذا دادن فنج گلدن به جوجه هاش
غذا دادن فنج گلدن به جوجه هاش

غذا دادن فنج گلدن به جوجه هاش

چگونه از جوش شیرین برای زیبایی استفاده کنیم
چگونه از جوش شیرین برای زیبایی استفاده کنیم

چگونه از جوش شیرین برای زیبایی استفاده کنیم

آخرین پیروزی حبیب در برابر گیجی
آخرین پیروزی حبیب در برابر گیجی

آخرین پیروزی حبیب در برابر گیجی

دعوای لفظی علیفر و کارشناس برنامه!
دعوای لفظی علیفر و کارشناس برنامه!

دعوای لفظی علیفر و کارشناس برنامه!

پذیرش کارشناسی ارشد بین المللی مدیریت کسب و کار MBA
پذیرش کارشناسی ارشد بین المللی مدیریت کسب و کار MBA

پذیرش کارشناسی ارشد بین المللی مدیریت کسب و کار MBA

تضرع به درگاه خدا به شکست کرونا جان می دهد!
تضرع به درگاه خدا به شکست کرونا جان می دهد!

تضرع به درگاه خدا به شکست کرونا جان می دهد!

امضای بی ارزش دولت آمریکا
امضای بی ارزش دولت آمریکا

امضای بی ارزش دولت آمریکا

لیمو شیرین و یک دنیا خاصیت
لیمو شیرین و یک دنیا خاصیت

لیمو شیرین و یک دنیا خاصیت

مدیریت کرونا در آمریکا به روایت رهبر انقلاب
مدیریت کرونا در آمریکا به روایت رهبر انقلاب

مدیریت کرونا در آمریکا به روایت رهبر انقلاب

عملیاتی که راه کربلا را باز کرد
عملیاتی که راه کربلا را باز کرد

عملیاتی که راه کربلا را باز کرد

همخوانی دعای سلامتی امام زمان(علیه السلام)
همخوانی دعای سلامتی امام زمان(علیه السلام)

همخوانی دعای سلامتی امام زمان(علیه السلام)

خلاصه بازی جنوا 0-2 اینترمیلان
خلاصه بازی جنوا 0-2 اینترمیلان

خلاصه بازی جنوا 0-2 اینترمیلان

اسلام و تکفیر/ آیت الله محقق داماد
اسلام و تکفیر/ آیت الله محقق داماد

اسلام و تکفیر/ آیت الله محقق داماد