0
ویژه نامه ها

ماجرای جدایی شجاع خلیل زاده از پرسپولیس

مدتی است که بین باشگاه پرسپولیس و شجاع خلیل‌زاده اختلافات مالی وجود دارد. اختلافاتی که کاملاً عیان است و هر دو طرف علیه یکدیگر به صورت رسمی مواضعی را گرفته‌اند، به طوریکه در یکی دو روز گذشته شجاع خلیل زاده و رسول پناه تیتر اخبار فوتبال ایران بودند.
ماجرای جدایی شجاع خلیل زاده از پرسپولیس
به گزارش راسخون؛ در یکی دو روز گذشته شجاع خلیل زاده و رسول پناه تیتر اخبار فوتبال ایران بودند. پرسپولیس در رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا درخشید و به فینال این رقابتها رسید و شجاع خلیل زاده نقش مهمی در موفقیت های پرسپولیس داشت. در واقع از او به عنوان رهبر خط دفاعی پرسپولیس یاد می شود و برای همین است که لژیونر شدن او برای هواداران پرسپولیس سنگین است. او پیش از رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا به هواداران و خبرنگاران وعده ماندن در پرسپولیس را داد اما همان زمان خبرهایی بود که نشان می داد او به دنبال متمم قرارداد است و اینکه او می خواهد عدد قراردادش را بالا ببرد. 

جرقه جدایی شجاع خلیل‌زاده از پرسپولیس در کوران رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا زده شد. همان روز‌هایی که اعتراض او به مبلغ قراردادش نسبت به دیگر بازیکنان به گوش رسید. ظاهراً مبلغ کل قرارداد او با آپشن‌هایی که برایش در نظر گرفته شده بود باز هم کمتر از بسیاری از هم‌تیمی‌هایش بود. به همین دلیل انتظار افزایش آن را داشت. حتی گفته می‌شد که شجاع خلیل‌زاده در هواپیما (برگشت به تهران پس از لیگ قهرمانان) با پرسپولیسی‌ها خداحافظی می‌کند و مدعی شده بعد از اردوی تیم ملی به پرسپولیس نمی‌آید.

در ابتدا باشگاه خیلی توجهی نکرد، اما همین که تجمع هواداران و پیشنهاد تیم الریان را دید از مدافع ناراضی‌اش دعوت کرد تا برای مذاکره به باشگاه بیاید. البته مدیران باشگاه پرسپولیس تأکید دارند که قرارداد شجاع واقعاً کم است، اما مدعی هستند که اگر با او به توافق برسند آن وقت باید مبلغ قرارداد دیگر بازیکنان را هم افزایش دهند که به خودی خود مشکلات باشگاه را چندین برابر خواهد کرد.


شجاع از اول هم می خواست برود

 
ماجرای جدایی شجاع خلیل زاده از پرسپولیس

در هر حال آنچه که به نظر می رسد این است که شجاع خلیل زاده از اول هم قصد ماندن در پرسپولیس نداشت و پیشنهاد بیش از یک میلیون دلاری به او از قطر، پرونده حضور او در پرسپولیس  را بسته بود و حتی او از تیم قطری خواسته بود که بتواند تا نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا در پرسپولیس بماند که تیم قطری قبول کرده بود. مشکل شجاع البته نحوه فسخ کردن با پرسپولیس بود. او با مشاوره هایی که از اشخاص مختلف گرفت برای فسخ اقدام کرد. اقدام بی سر و صدای او البته پر سر و صدا شد. او فسخش را به باشگاه پرسپولیس، سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال از طریق وکیلش داد و وکیل او همه اقدامات را برای اعلام به فیفا و ای اف سی هم انجام داد تا در صدور آی تی سی مشکلی برای خلیل زاده پیش نیاید و بتواند در سیستم تی ام اس، قراردادش را ثبت کند. به همین دلیل بود که کارشناسان حقوقی پیش بینی کردند که او نمی تواند با پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا حضور پیدا کند. 14 مهر روزی بود که او با پرسپولیس فسخ کرد. همانطور که گفتیم شجاع ‌خلیل‌زاده روز 14‌مهر اقدام به فسخ قراردادش با باشگاه پرسپولیس در سازمان لیگ کرد و کمیته نقل‌و انتقالات‌ هم گزارش این فسخ یک‌طرفه را به دبیرکل فدراسیون فوتبال، کمیته وضعیت و البته باشگاه پرسپولیس ارائه کرد. پس از این اقدام پرسپولیسی‌ها با ارسال مدارک و مستندات پرداختی‌ها به کمیته وضعیت مدعی شدند وی به دلیل این‌که در 2 ماه اخیر مطالبات خود را از این باشگاه دریافت کرده، اجازه فسخ یک‌طرفه قرارداد را نداشته است. البته این اسناد و مدارک مورد ادعای پرسپولیس هنوز منتشر نشده است اما ظاهرا به او گفته شده که مشکلی  برای صدور آی تی سی اش وجود ندارد. همانطور که گفتیم فدراسیون فوتبال از طریق کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال و کمیته بین الملل فدراسیون فوتبال، فسخ قرارداد شجاع را به ای‌اف‌سی ارسال کرده و از آنجایی‌که پرسپولیس نمی‌تواند برای فینال لیگ قهرمانان بازیکن جدیدی را در فهرست خود ثبت نام کند، ‌خلیل‌زاده هم با عقد قرارداد جدید نمی‌توانست برای پرسپولیس بازی کند. ماندن شجاع در پرسپولیس در حالیکه او نمی توانست در فینال باشد، مطمئنا خشم هواداران پرسپولیس را برمی انگیخت و ماندن او در پرسپولیس به نفع خودش هم نبود.
 

وقتی رسول پناه گفت شجاع می ماند

 
ماجرای جدایی شجاع خلیل زاده از پرسپولیس

بعد از این ماجرای فسخ، با توجه به مذاکرات انجام شده بین ‌خلیل‌زاده و مدیران پرسپولیس به نظر می‌رسید باقی ماندن وی در جمع شاگردان یحیی گل‌محمدی برای فصل آینده قطعی شده و مهدی رسول‌پناه هم بارها تاکید کرده مدافع میانی پرسپولیس در این تیم می‌ماند اما تنها شائبه با توجه به فسخ یک‌طرفه قرارداد ‌خلیل‌زاده با پرسپولیس این بازیکن در صورت ادامه حضور در تیم، ماجرای حضورش در فینال لیگ قهرمانان آسیا بود که با توجه به فسخ او و محدودیت های ای اف سی و اینکه او دیگر در لیست پرسپولیس برای  فینال قرار نمی گرفت، می توانست برای خود خلیل زاده مشکل ایجاد کند. امیر علی حسینی مدیر روابط بین املل باشگاه پرسپولیس در پاسخ به سوال خبرنگار فوتبالی درباره اینکه آیا باشگاه از ای اف سی بابت قرارداد شجاع خلیل زاده و حضور وی در فینال لیگ قهرمانان آسیا استعلام گرفته اند گفت:" ما مکاتبه مستقیمی با کنفدراسیون فوتبال آسیا نداریم و اگر باشگاه پرسپولیس استعلامی از ای اف سی گرفته باشد از طریق فدراسیون فوتبال است و اگر این موضوع اتفاق افتاده باشد با توجه به اینکه مکاتبات به زبان فارسی انجام می شود از طریق واحد حقوقی صورت گرفته و امور بین الملل باشگاه در جریان آن نیست." حتی علیرضا قدیر مدیر واحد حقوقی پرسپولیس در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری فوتبالی که باشگاه چه اقدامی درباره این موضوع انجام داده است و آیا امکان حضور شجاع خلیل زاده در بازی فینال وجود دارد گفته بود: اجازه بدهید درباره این موضوع صحبت نکنم، اطلاع رسانی درباره قرارداد شجاع خلیل زاده از سوی آقای رسول پناه به عنوان سرپرست باشگاه و مسئول امور اجرایی انجام خواهد شد. اگر به این موضوع نپردازیم بهتر است، متاسفانه همه آنهایی که مسئولیت ندارند و اشرافی به جزئیات موضوع ندارند از دیروز مرتب در حال صحبت با رسانه ها هستند و این اظهار نظر های نسنجیده می تواند برای باشگاه دردسرساز شود، اطلاع رسانی درباره این موضوع به شرطی که مدیرعامل اجازه بدهند از طریق رسانه باشگاه پرسپولیس به زودی اعلام خواهد شد." اینجا مشخص است که مدیران پرسپولیس هم مطمئن نبودند که شجاع می تواند در فینال بازی کند یا نه.
 

شک به فسخ قرارداد اذهان را فریب داد

 
ماجرای جدایی شجاع خلیل زاده از پرسپولیس

سوال مهمی که مطرح می شد این بود که آیا اصولا فسخ قرارداد اتفاق افتاده است؟ مباحثی مانند این‌که «شجاع اقدام به فسخ کرده» که از طرف معاون اقتصادی باشگاه مطرح شد از نظر حقوقی اصلا معنا و مفهومی ندارد. قرارداد یا فسخ شده یا فسخ نشده است. شرایط فسخ یا جاری شده است یا نه. در کل حالت وسطی وجود ندارد. در این‌که شجاع خلیل‌زاده تمام مراحل فسخ را انجام داده است، شکی نیست. او فرم در خواست فسخ یک‌طرفه را پرکرده، امضا کرده و اثر انگشت زده است و کلیه مراحل فسخ قرارداد را انجام داده است و اینکه مدیران پرسپولیس می گفتند او فسخ نکرده، وارونه نشان دادن حقیقت بود. رضا یلوه، معاون اقتصادی باشگاه پرسپولیس چند روز پیش گفته بود شجاع خلیل‌زاده با پرسپولیس قرارداد دارد و این تیم را در فینال لیگ قهرمانان آسیا همراهی خواهد کرد اما ظاهرا این جمله فقط برای آرام کردن ذهن ها و در واقع فریب اذهان بود چرا که شجاع فسخ کرده بود. 


فسخ یکطرفه چطور انجام می شود؟

 
ماجرای جدایی شجاع خلیل زاده از پرسپولیس

برای بررسی این موضوع به متن نامه فسخ قرارداد برگردیم که یک نمونه از پیش تهیه شده است. در آخرین بخش این نامه که جمع‌بندی صورت می‌گیرد پاراگرافی آمده که با کشیده شدن خط به زیر آن توجه را به آن جلب کرده‌اند. در این بخش چنین آمده است: "این سند در سازمان لیگ، صرفا به درخواست متقاضی بوده و مطلقا به معنای تایید ادعای متقاضی یا تایید وجود شرایط فسخ نیست و رسیدگی به آن در صلاحیت ارکان قضایی فدراسیون فوتبال است." اگر آن جمله آخر نبود، می‌شد گفت تمام این بند برای رفع مسوولیت از سر سازمان لیگ است ولی بند آخر به‌نوعی فسخ قرارداد را منوط به نظر ارکان قضایی کرده است. بدون آن‌که حتی نیاز به شکایت ذی‌نفع را ملاک اقدام بداند. درواقع تمام اعتبار این برگه می‌تواند زیر سوال برود و این در صورت توافق ۲طرف، امری آسان است. از سوی دیگر در همین فرم تاکید شده است که این فسخ درصورتی اعتبار دارد که ظرف ۷روز در سازمان لیگ و هیات فوتبال به ثبت برسد که البته فسخ توسط وکیل شجاع خلیل زاده در سازمان لیگ انجام شده و بی سر و صدا هم بوده است. حتی وکیل شجاع با کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال هم هماهنگی های لازم را انجام داده است تا شجاع حتی برای صدور آی تی سی، به مشکل نخورد. آنطور که هیات فوتبال استان تهران هم اعلام کرده اگر بازیکنی بخواهد فسخ کند، احتیاجی به فسخ قرارداد در هیات فوتبال را ندارد.


سوالاتی که باشگاه پرسپولیس باید جواب بدهد

 
ماجرای جدایی شجاع خلیل زاده از پرسپولیس

در پایان این پرونده باید چند سوال از باشگاه پرسپولیس پرسید. اینکه چرا زمینه فسخ قرارداد شجاع خلیل زاده را فراهم کرده است؟ برای فسخ قرارداد یکطرفه به خاطر مطالبات معوقه، حتما باید اخطار پانزده روزه از سوی بازیکن به باشگاه ارسال شود. آیا شجاع خلیل زاده یا مدیربرنامه اش یا وکیلش چنین نامه ای را به باشگاه پرسپولیس ارسال کرده است؟ اگر کرده چه تاریخی و به چه شکلی بوده است؟ باشگاه چه واکنشی داشته است؟ اگر باشگاه ادعا دارد پولی به شجاع خلیل زاده است، اگر بر اساس میزانی که باید به او تعلق گرفته نباشد، کمیته وضعیت، فسخ شجاع را قبول می کند و او به بازیکن آزاد تبدیل می شود. البته همه این اتفاق ها بی سر و صدا انجام شده است. شکایت باشگاه پرسپولیس از خلیل زاده و باشگاه قطری آینده اش، شاید کمی افکار عمومی هواداران پرسپولیس را راضی کند اما در نهایت اگر حق با شجاع خلیل زاده باشد، این مدیریت پرسپولیس است که به شدت زیرسوال می  رود.


ماجرای پیوستن شجاع به الریان چه شد؟

 
ماجرای جدایی شجاع خلیل زاده از پرسپولیس

در حالی که روز سه‌شنبه نشریه العرب قطر مدعی شده بود انتقال شجاع خلیل‌زاده به الریان قطعی شده، اما دیروز نشریه استاد الدوحه نوشت مذاکرات الریان با شجاع به بن‌بست رسیده و توافقی در خصوص انتقال این بازیکن به الریان صورت نگرفته است. در این گزارش آمده: «مذاکره با شجاع خلیل‌زاده پس از حضور پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا در دوحه آغاز شد و الریان امید داشت با این مدافع ایرانی به توافق برسد تا جانشین لی جایه کره‌ای شود؛ بازیکنی که راهی لیگ بلژیک شد. خلیل‌زاده در موفقیت پرسپولیس تأثیر زیادی داشت و باشگاه ایرانی هم نمی‌خواهد عناصر تأثیرگذار خودش را برای حضور در فینال آسیا از دست بدهد. باشگاه الریان در مهلت باقیمانده تا پایان نقل و انتقالات به دنبال جذب سهمیه آسیایی خودش خواهد بود و گزینه‌های دیگری را مورد بررسی قرار می‌دهد.»

دیروز همچنین نشریه «الشرق» قطر درباره احتمال انتقال شجاع نوشت: «باشگاه الریان درحالی که در آستانه جذب خلیل‌زاده، مدافع پرسپولیس به عنوان سهمیه آسیایی‌اش قرار دارد به دنبال جذب فالکائو، ستاره کلمبیایی گالاتاسرای ترکیه رفته است. سهمیه آسیایی الریان تنها جای خالی لیست لژیونر‌های این تیم است که به شجاع خلیل‌زاده تعلق دارد. الریان تنها در صورتی می‌تواند فالکائو را جذب کند که یکی از لژیونر‌های دیگرش را خط بزند و از لیست خارج کند.»

بعضی‌ها حالا مدعی هستند که توپ به زمین شجاع افتاده و این بازیکن با فسخ قراردادش عملاً شرایط ماندن را برای خود سخت کرده است. اما فراموش نکنیم که اگر باشگاه مطالبات او را به موقع پرداخت کرده بود آن وقت خلیل‌زاده بهانه‌ای برای جدا شدن نداشت. در هر صورت اگر باشگاه از کنفدراسیون آسیا استعلام بگیرد و پاسخ آن‌ها منفی باشد، جدایی شجاع قطعی می‌شود. رسول‌پناه هم دیگر مجبور نیست مبلغ قراردادش را افزایش دهد و سایر بازیکنان را هم در جبهه مخالف خود ببیند.

خلیل‌زاده چند روزی است سکوت کرده و حتی در بیشتر ساعات روز تلفن همراهش از دسترس خارج است. این روز‌ها شایعات زیادی پیرامون مذاکراتش با تیم الریان وجود دارد که یکی از این شایعات سفر بامداد دیروز او به قطر بود. آخرین خبر حاکی از آن است که شجاع خلیل‌زاده به رفقای نزدیکش پیامک زده «من خیلی منتظر ماندم، اما آن‌ها مرا سر کار گذاشتند. حلالم کنید.» این تلخ‌ترین خداحافظی سال بود.
 

شجاع به الریان پیوست

سایت الکاس اعلام کرد الریان قطر برای تقویت خط دفاعی خود با شجاع خلیل زاده قرارداد امضا کرد.

 به نظر می رسد که جدایی شجاع خلیل زاده از پرسپولیس قطعی است.

شب گذشته روزنامه استاد الدوحه خبر پیوستن شجاع به الریان را منتشر کرد.

دقایقی قبل هم شبکه الکاس قطر اعلام کرد که شجاع خلیل زاده به الریان پیوست و انتقال این مدافع ایرانی را قطعی دانست.


واکنش های کاربران

 
ماجرای جدایی شجاع خلیل زاده از پرسپولیس
 
 
ماجرای جدایی شجاع خلیل زاده از پرسپولیس

ماجرای جدایی شجاع خلیل زاده از پرسپولیس
 
ماجرای جدایی شجاع خلیل زاده از پرسپولیس

ماجرای جدایی شجاع خلیل زاده از پرسپولیس
 
ماجرای جدایی شجاع خلیل زاده از پرسپولیس

ماجرای جدایی شجاع خلیل زاده از پرسپولیس

ماجرای جدایی شجاع خلیل زاده از پرسپولیس
 
ماجرای جدایی شجاع خلیل زاده از پرسپولیس
ماجرای جدایی شجاع خلیل زاده از پرسپولیس

ماجرای جدایی شجاع خلیل زاده از پرسپولیس


منبع:
1. فوتبالی/ پرونده روز/ شجاع خلیل زاده، چطور با پرسپولیس فسخ کرد؟
2. فرارو/ شجاع خلیل زاده: خداحافظ، حلالم کنید!
3. خبرآنلاین/ خداحافظی شجاع با پرسپولیسی‌ها در هواپیما!
4. توییتر / واکنش های کاربران
** درج توییت های کاربران توییتر نشان از تایید یا رد آنها نیست و صرفا برای آگاهی مخاطبین درج می شود.
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
لایحه بودجه‌1400 و بحث های اولیه آن
لایحه بودجه‌1400 و بحث های اولیه آن

لایحه بودجه‌1400 و بحث های اولیه آن

تکدی‌گری مدرن برخی از جوانان/ از بازاریابی شبکه‌ای چه می دانید؟
تکدی‌گری مدرن برخی از جوانان/ از بازاریابی شبکه‌ای چه می دانید؟

تکدی‌گری مدرن برخی از جوانان/ از بازاریابی شبکه‌ای چه می دانید؟

بررسی جریان مک فارلین
بررسی جریان مک فارلین

بررسی جریان مک فارلین

سخن آوا | چرا فرزندآوری کم شده / استاد مومنی
سخن آوا | چرا فرزندآوری کم شده / استاد مومنی

سخن آوا | چرا فرزندآوری کم شده / استاد مومنی

بیمه چیست و چرا ۱۳ آذر، روز بیمه نامیده می‌شود؟
بیمه چیست و چرا ۱۳ آذر، روز بیمه نامیده می‌شود؟

بیمه چیست و چرا ۱۳ آذر، روز بیمه نامیده می‌شود؟

بشار رسن در آستانه جدایی از پرسپولیس قرار گرفته است؟/ ماجرای اضافه شدن پول چه بود؟
بشار رسن در آستانه جدایی از پرسپولیس قرار گرفته است؟/ ماجرای اضافه شدن پول چه بود؟

بشار رسن در آستانه جدایی از پرسپولیس قرار گرفته است؟/ ماجرای اضافه شدن پول چه بود؟

فیلم حمله عجیب هزاران زنبور به هواپیمای هندی
فیلم حمله عجیب هزاران زنبور به هواپیمای هندی

فیلم حمله عجیب هزاران زنبور به هواپیمای هندی

بخشیده شدن جریمه‌ محدودیت‌های کرونایی
بخشیده شدن جریمه‌ محدودیت‌های کرونایی

بخشیده شدن جریمه‌ محدودیت‌های کرونایی

برای سلامتی آیت الله مصباح دعا کنیم/ آیت الله جاودان
برای سلامتی آیت الله مصباح دعا کنیم/ آیت الله جاودان

برای سلامتی آیت الله مصباح دعا کنیم/ آیت الله جاودان

معرفی دانشگاه خلیج فارس
معرفی دانشگاه خلیج فارس

معرفی دانشگاه خلیج فارس

معرفی دانشگاه بوعلی سینا (با کیفیت HD)
معرفی دانشگاه بوعلی سینا (با کیفیت HD)

معرفی دانشگاه بوعلی سینا (با کیفیت HD)

معرفی دانشگاه ایلام
معرفی دانشگاه ایلام

معرفی دانشگاه ایلام

معرفی دانشگاه رازی کرمانشاه | معرفی دانشگاه سبز رازی
معرفی دانشگاه رازی کرمانشاه | معرفی دانشگاه سبز رازی

معرفی دانشگاه رازی کرمانشاه | معرفی دانشگاه سبز رازی

امت اسلامی و ضرورت "تقریب مذاهب" و رویارویی با چالش ها
امت اسلامی و ضرورت "تقریب مذاهب" و رویارویی با چالش ها

امت اسلامی و ضرورت "تقریب مذاهب" و رویارویی با چالش ها

جاذبه های گردشگری استان لرستان
جاذبه های گردشگری استان لرستان

جاذبه های گردشگری استان لرستان

حکمت | مصداق جاهلیت / استاد حسینی قمی
حکمت | مصداق جاهلیت / استاد حسینی قمی

حکمت | مصداق جاهلیت / استاد حسینی قمی

هیچ دارویی برای کرونا نداریم!
هیچ دارویی برای کرونا نداریم!

هیچ دارویی برای کرونا نداریم!

واکسن کرونا روسی اسپوتنیک وی!
واکسن کرونا روسی اسپوتنیک وی!

واکسن کرونا روسی اسپوتنیک وی!

غرق در خاکستر!
غرق در خاکستر!

غرق در خاکستر!

ویدیوی غروب ونیزی اهواز!
ویدیوی غروب ونیزی اهواز!

ویدیوی غروب ونیزی اهواز!

معرفی دانشگاه یزد (با کیفیت HD)
معرفی دانشگاه یزد (با کیفیت HD)

معرفی دانشگاه یزد (با کیفیت HD)