0
ویژه نامه ها

خوزستان زیر آب / ورود فاضلاب به منازل مردم

بارش شدید باران روزهای اخیر موجب آبگرفتگی معابر و مشکلات فراوان و ورود فاضلاب و رسوب گل و لای به منازل مردم شده است و بسیاری از شهروندان منازل و خوروهای شان آسیب دیده است.
خوزستان زیر آب / ورود فاضلاب به منازل مردم
به گزارش راسخون، بارش شدید باران روزهای اخیر موجب آبگرفتگی معابر و مشکلات فراوان برای شهروندان خوزستانی شده است. نبود سیستم‌ دفع فاضلاب و کانال‌های هدایت آب‌های سطحی موجب بالا آمدن آب در سطح‌ خیابان و ورود فاضلاب به داخل منازل مردم در شهرهای خوزستان از جمله اهواز، کارون، بندر امام و ماهشهر شده است.

یکی از دلایل بالا آمدن آب‌ و فاضلاب در سطح خیابان‌های شهرستان اهواز به سیل ویرانگر دو سال گذشته بازمی گردد که باعث ایجاد لایه‌های آبرفتی و رسوبات در رودخانه ها شده به طوری که رودخانه های استان ظرفیت و گنجایش لازم را ندارند و با کوچکترین بارندگی، آب را به درون کانال ها و لوله‌های فرسوده فاضلاب شهری پس می زنند.
 
در واقع فاضلاب های شهری به رودخانه هایی هدایت می شوند که گنجایش لازم را ندارند. لذا رودخانه های کم عمق باعث بالا آمدن و جاری شدن آب در سطح خیابان های شهری و ورود به داخل خانه های مردم می شود.


ورود فاضلاب و لجن به منازل مردم

یک فعال محیط زیست در این باره گفت: بارندگی های شدید روزهای اخیر باعث شده فاضلاب و آب های سطحی وارد منازل مردم شود. در کنار شرایط قرمز کرونایی، مردم حالا با مشکل ورود فاضلاب و رسوب گل و لای به منازل شان روبه رو شده اند و بسیاری از شهروندان منازل شان و خوروهای شان آسیب دیده است.
 

لحظه ورود سیل به خانه مردم در ماهشهر 

 

بسیاری از نقاط شهرهای اهواز، آبادان و خرمشهر زیر آب هستند

مسعود کنعانی ادامه داد: با استقرار وسیع اب در سطح شهر تردد برای مردم دشوار شده است. همچنین علاوه بر شهرستان اهواز در آبادان مناطقی از جمله ذوالقاری در 2 منطقه 30 و 40 متری، الوانیه، بخش مرکزی شهر، خیابان شهید منتظری و خیابان های فرعی منطقه سلیچ شرقی و غربی، حاشیه بهمنشیر، ایستگاه 8 فراح آباد، منطقه ولیعصر، باشگاه پیروز همچنین در بنادر امام خمینی و ماهشهر و خرمشهر، در اهواز نیز مناطق عیندو، کیان آباد، خشایار، بخش مرکزی شهر خیابان‌های کیانپارس، زیتون کارمندی، سه‌راهی فرودگاه و بسیاری از مناطق در اهواز هم اکنون در زیر آب هستند.
 

حاشیه نشینان اهواز نگران فرو ریختن منازل شان هستند

وی افزود: در مناطق حاشیه ای نیز هم اکنون منازل بافت فرسوده دچار آبگرفتگی شده اند که بسیاری از همشهریان نگران فرو ریختن منازل شان هستند. این بارندگی بی سابقه نبوده و در سالیان گذشته نیز شاهد اینگونه بارندگی در سطح استان بوده ایم و حتی میزان بارش‌های 200 میلیمتری را شاهد بوده‌ایم.اما متاسفانه بعد از جریان سیل 97 و 98 و هجوم آبرفتی و رسوبات، رودخانه ها ظرفیت لازم را برای خروج آب را ندارند.

خوزستان زیر آب / ورود فاضلاب به منازل مردم
 

رسوبات باعث کم شدن عمق رودخانه و بازگشت آب به لوله فاضلاب ها می شود

کنعانی عنوان کرد: رودخانه ها لایروبی نشده اند و متاسفانه از 2 سال پیش تاکنون هیچگونه مدیریتی در حفاظت از مسیر رودخانه صورت نگرفت. با توجه به اینکه فاضلاب شهر اهواز و شهرهای جانبی به صورت سنتی به رودخانه کارون هدایت می شوند و با توجه به کم عرض شدن رودخانه ها و بالا رفتن میزان رسوبات ظرفیت و گنجایش رودخانه ها پایین آمده با کمترین بارندگی این آب ها مستقیما وارد مجاری و لوله های فاضلاب می‌شود که این لوله ها در خیابان های سطح شهر و به ویژه مناطق حاشیه رودخانه ها جریان پیدا می‌کند.
 

در گذشته نیز شاهد ضعف مدیریتی در استان بوده ایم

این فعال محیط زیست گفت: این امر باعث می شود که آب از سیستم های فاضلاب وارد خیابان‌ها و منازل مردم شود. متاسفانه مسئولان مربوطه نسبت به وظایف مدیریت خود در این زمینه عمل نکردند که باعث مشکلات زیست محیطی و بهداشتی مردم شده است. در گذشته نیز این ضعف مدیریت را در بحران‌های فاضلاب، ریز گردها و باران های اسیدی شاهد بودیم.
 
وی اضافه کرد: مجمع نمایندگان مجلس با هم پوشانی و لاپوشانی با مدیران ناکارآمد استان در این موضوع سهیم بودند. ما حاضریم در این زمینه با ارائه مستندات، دلایل و شواهد دقیق مناظره کنیم و مسئله ضعف مدیریت را در این زمینه اثبات کنیم.
 

در برخی مناطق اهواز مشکل آبگرفتگی فعلا پابرجاست

پیشتر از این نیز سید کریم حسینی نماینده اهواز در مجلس اظهار داشت: شبکه فاضلاب شهری اهواز در سال گذشته به دلیل آبگرفتگی‌هایی که در این شهرستان داشتیم یکسری اقدامات توسط شرکت آب و فاضلاب صورت گرفت که تنها در برخی مناطق تا حدودی این مشکل برطرف شد و اصل مشکل فاضلاب پابرجا بود

خوزستان زیر آب / ورود فاضلاب به منازل مردم
 

برآورد خسارت سیل خوزستان پس از فروکش شدن سیل

مدیرکل بنیاد مسکن استان خوزستان با اشاره به اینکه بارش‌های سنگینی طی روزهای گذشته در استان رخ داده که در شهرهای مختلف استان موجب آبگرفتگی معابر و آسیب به برخی از واحدهای مسکونی و تجاری شده است، گفت: شدیدترین بارش‌ها در شهر چمران یا شهرک جراحی در شهرستان ماهشهر به وقوع پیوست که برخی از واحدهای مسکونی استان با آبگرفتگی شدیدی مواجه شده اند و امدادرسانی به مردم آن منطقه در حال انجام است.

انصاریان ادامه داد: در بافت فرسوده شهر بندری امام‌خمینی (ره)، واحدهای مسکونی دچار آسیب شده‌اند. همچنین، در بافت فرسوده مسجد سلیمان، نیز تعدادی از واحدهای مسکونی آسیب دیده‌اند که معاون بازسازی بنیاد مسکن خوزستان نیز به آن منطقه گسیل شده است تا از واحدها بازدید به عمل آورد و به آسیب دیدگان جهت جابه جایی کمک و امداد لازم را برساند.

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان با اعلام اینکه بنیاد مسکن برحسب وظایف، تیم‌های عملیاتی و ماشین‌آلات خود را در شهرهای اهواز، شوش، باوی، ماهشهر، مستقر کرده و مشغول مقابله با سیل و کمک و امدادرسانی به سیل زدگان با هماهنگی و مدیریت ستاد بحران خوزستان است، توضیح داد: در شوش و اهواز و باوی در حال تقویت سیل بندها هستیم.

انصاریان با تاکید بر اینکه بنیاد مسکن همانند سایر دستگاه‌های اجرایی در هنگام بحران هایی همچون سیل وظیفه امدادرسانی دارد، تصریح کرد: برآورد میزان خسارت‌های ناشی از سیل، هم اکنون، امکانپذیر نیست. باید آب فروکش کند تا بتوانیم بازدیدهای میدانی برای برآورد خسارات، داشته باشیم. به عنوان نمونه،   هم‌اکنون در شهرک چمران آبگرفتگی برطرف نشده است و ماشین‌آلات و دستگاه‌های مربوط به آنها در حال خدمات‌رسانی هستند.

خوزستان زیر آب / ورود فاضلاب به منازل مردم
 

مشکل خوزستان نبود شبکه سراسری فاضلاب است

انصاریان مشکل اصلی در خوزستان را نبود شبکه سراسری فاضلاب عنوان کرد و گفت: نبود شبکه سراسری فاضلاب و ضعف و نقص و نبود جمع‌آوری آب‌های سحطی در استان است که مشکلاتی را برای استان ایجاد کرده است. از دو سال گذشته تاکنون که شاهد سیل های عمده ای در استان خوزستان بودیم در اهواز برای ایجاد شبکه سراسری فاضلاب و جمع آوری آب های سطحی کارهایی انجام شد. اما تمام شهرهای استان این مشکل را دارند و این مشکلی است که از گذشته بوده و هم اکنون که شهرها گسترش پیدا کرده، ساخت و سازها و جمعیت افزون شده است همچنان این مشکلات وجود دارد.

وی افزود: در برخی از شهرهای استان در برخی از نواحی شبکه جمع آوری و دفع آب‌های سطحی و فاضلاب وجود ندارد که باید احداث شود. در برخی از مناطق نیز که وجود دارد نیاز به بازسازی و نوسازی دارد. زیرا حجم بارش ها طی دو سه سال اخیر، بی سابقه بوده است و اقلیم تغییر کرده است. به همین دلیل مجدد باید شبکه های موجود مورد طراحی مجدد و توسعه قرار بگیرد.

گفتنی است، ایجاد شبکه سراسری فاضلاب و به روز رسانی آنها تحت مسئولیت شرکت آب و وابسته به وزارت نیروست. همچنین شهرداری بر اساس قانون، متولی دفع آب‌های سطحی است
 

پروژه فاضلاب آغاز به کار کرده است

سید کریم حسینی نماینده اهواز گفت: مشکل زیرساختی آب و فاضلاب شهرستان اهواز نیاز به تعمیرات اصولی و اساسی دارد که مدتی است پروژه این کار کلنگ زنی شده است. اعتبار این پروژه از سوی مقام معظم رهبری تخصیص یافته است. مرحله اول پرداخت 50 میلیون یورو بود که این تخصیص اعتبار به استان رسید. مرحله بعدی پرداخت اعتبار با گذشت بعد از یک سال از این پروژه و در سال آینده پرداخت می شود.
 
نماینده مردم اهواز در مجلس ادامه داد: قرارداد این پروژه با قرارگاه خاتم الانبیا منعقد شده است و قرارگاه در اهواز مستقر شده و با توجه به اینکه در استان سابقه و تجارب خوبی داشته، طبق قرارداد 2 ساله امیدواریم به شکل ریشه ای مشکلات شبکه فاضلاب شهرستان اهواز و کارون را برطرف کند.

وی گفت: بخش دیگر آبگرفتگی در سطح خیابان‌های اهواز به مشکلات فرسودگی شبکه فاضلاب شهرستان اهواز و همچنین توسعه شهرستان و افزایش محلات آن بازمی‌گردد که با اصلاح شبکه فاضلاب همچنان پیش‌بینی می شود این مشکلات در سالجاری نیز وجود خواهد داشت. بخشی از مشکلات زیرساحتی فاضلاب تاکنون در این مناطق رفع شده و بخشی نیز به اصلاح شبکه فاضلاب شهرستان بازمی گردد که با اجرای پروژه ها مشکل آبگرفتگی شان برطرف خواهد شد.
 
وی تصریح کرد: اجرای این پروژه بین اهواز و کارون مشترک است و قرار بر این بود که قرارگاه خاتم الانبیا ابتدا از کارون آغاز به کار کند.
 
نماینده مردم اهواز در مجلس در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع واگذاری بخشی از اراضی شهرستان اهواز به قرارگاه خاتم الانبیا نیز اشاره کرد و گفت: واگذاری بخشی از اراضی شهرداری اهواز به قرارگاه خاتم الانبیا از سوی شهرداری مربوط به پروژه های عمرانی است که از اصل تهاتر استفاده می شود و این بیشتر در پروژه هایی که قرار شد پولی به آنها پرداخت نشود به کار می رود.

خوزستان زیر آب / ورود فاضلاب به منازل مردم
 

امدادرسانی ۸۰۰نیروی جهادی در مناطق سیل زده

 مسئول بسیج سازندگی سپاه حضرت ولی عصر(عج) خوزستان گفت: در پی بارندگی اخیر و بالا آمدن آب های سطحی و فاضلاب در شهرستان‌های اهواز و بندر ماهشهر گروه‌های جهادی برای امدادرسانی به این مناطق اعزام شدند.

سرهنگ پاسدار یونس زبیدی افزود:هم اکنون ۸۰۰جهادگر در قالب ۱۳۴گروه جهادی بسیج سازندگی سپاه حضرت ولیعصر(عج) در مناطق گرفتار در سیل در اهواز، بندر امام خمینی(ره) و شهر چمران مشغول امدادرسانی هستند.

خوزستان زیر آب/ ورود فاضلاب به منازل
 
وی ادامه داد: همچنین ۳۰پایگاه مقاومت بسیج در شهرستان‌های اهواز و بندر ماهشهر نیز در مناطق گرفتار سیل مشغول کمک رسانی هستند.

مسئول بسیج سازندگی سپاه حضرت ولی عصر(عج) خوزستان بیان کرد: اسکان اضطراری، پخت غذای گرم، تهیه آب، مواد غذایی، پتو و.... از جمله خدمات گروه‌های جهادی به مردم گرفتار در سیل است.


توییتر
خوزستان زیر آب / ورود فاضلاب به منازل مردم
 
خوزستان زیر آب / ورود فاضلاب به منازل مردم

خوزستان زیر آب / ورود فاضلاب به منازل مردم

خوزستان زیر آب / ورود فاضلاب به منازل مردم
 
خوزستان زیر آب / ورود فاضلاب به منازل مردم
 
خوزستان زیر آب / ورود فاضلاب به منازل مردم

خوزستان زیر آب / ورود فاضلاب به منازل مردم

خوزستان زیر آب / ورود فاضلاب به منازل مردم

خوزستان زیر آب / ورود فاضلاب به منازل مردم


منبع:
1.عصرایران / خوزستان زیر آب/ ورود فاضلاب به منازل/ خطر فرو ریختن خانه‌های مناطق حاشیه‌نشین
2.عصرایران / لحظه ورود سیل به خانه مردم در ماهشهر 
3.ایلنا / برآورد خسارت سیل خوزستان پس از فروکش شدن سیل/ مشکل خوزستان نبود شبکه سراسری فاضلاب است
4.صدا و سیما / امدادرسانی ۸۰۰نیروی جهادی در مناطق سیل زده
توییتر
** درج توییت های کاربران توییتر نشان از تایید یا رد آنها نیست و صرفا برای آگاهی مخاطبین درج می شود.
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
گسترش استفاده از خودروهای برقی
گسترش استفاده از خودروهای برقی

گسترش استفاده از خودروهای برقی

میکروساخت و تولید افزودنی در رشد مصنوعی سلول های گیاهی
میکروساخت و تولید افزودنی در رشد مصنوعی سلول های گیاهی

میکروساخت و تولید افزودنی در رشد مصنوعی سلول های گیاهی

واقعیت پدیده سلبریتیسم در ایران
واقعیت پدیده سلبریتیسم در ایران

واقعیت پدیده سلبریتیسم در ایران

تقریب مذاهب اسلامی در پرتو کتاب و سنت و اجتهاد فراگیر
تقریب مذاهب اسلامی در پرتو کتاب و سنت و اجتهاد فراگیر

تقریب مذاهب اسلامی در پرتو کتاب و سنت و اجتهاد فراگیر

بیماری بورسیت چیست ، انواع، علل، علائم و تشخیص این بیماری را بشناسیم
بیماری بورسیت چیست ، انواع، علل، علائم و تشخیص این بیماری را بشناسیم

بیماری بورسیت چیست ، انواع، علل، علائم و تشخیص این بیماری را بشناسیم

نمایشگاه مجازی کتاب تهران/ خوب یا بد؟
نمایشگاه مجازی کتاب تهران/ خوب یا بد؟

نمایشگاه مجازی کتاب تهران/ خوب یا بد؟

دستور تهیه سه نوع پنینی
دستور تهیه سه نوع پنینی

دستور تهیه سه نوع پنینی

علت درد شانه و کتف، علائم، دلایل، تشخیص و درمان آن
علت درد شانه و کتف، علائم، دلایل، تشخیص و درمان آن

علت درد شانه و کتف، علائم، دلایل، تشخیص و درمان آن

موارد مصرف و عوارض جانبی سیتالوپرام
موارد مصرف و عوارض جانبی سیتالوپرام

موارد مصرف و عوارض جانبی سیتالوپرام

طرز تهیه چند نوع پیتزای ابتکاری
طرز تهیه چند نوع پیتزای ابتکاری

طرز تهیه چند نوع پیتزای ابتکاری

موارد مصرف و عوارض جانبی آدرال
موارد مصرف و عوارض جانبی آدرال

موارد مصرف و عوارض جانبی آدرال

دستور پخت چند نوع پیتزای بادمجان
دستور پخت چند نوع پیتزای بادمجان

دستور پخت چند نوع پیتزای بادمجان

موارد مصرف و عوارض جانبی سیپروفلوکساسین
موارد مصرف و عوارض جانبی سیپروفلوکساسین

موارد مصرف و عوارض جانبی سیپروفلوکساسین

موارد مصرف و عوارض جانبی ریتالین
موارد مصرف و عوارض جانبی ریتالین

موارد مصرف و عوارض جانبی ریتالین

علل درد کمر در هنگام سرفه کردن یا عطسه ناگهانی
علل درد کمر در هنگام سرفه کردن یا عطسه ناگهانی

علل درد کمر در هنگام سرفه کردن یا عطسه ناگهانی

طرز تهیه چند نوع اسنک سالم و خوشمزه
طرز تهیه چند نوع اسنک سالم و خوشمزه

طرز تهیه چند نوع اسنک سالم و خوشمزه

علل و درمان آفتاب سوختگی
علل و درمان آفتاب سوختگی

علل و درمان آفتاب سوختگی

موارد مصرف و عوارض جانبی فلکسریل
موارد مصرف و عوارض جانبی فلکسریل

موارد مصرف و عوارض جانبی فلکسریل

دستور تهیه چند نوع اسنک خوشمزه در خانه
دستور تهیه چند نوع اسنک خوشمزه در خانه

دستور تهیه چند نوع اسنک خوشمزه در خانه

موارد مصرف و عوارض جانبی هیدروکودون استامینوفن
موارد مصرف و عوارض جانبی هیدروکودون استامینوفن

موارد مصرف و عوارض جانبی هیدروکودون استامینوفن

علت درد مچ دست و راه‌های جلوگیری و درمان آن
علت درد مچ دست و راه‌های جلوگیری و درمان آن

علت درد مچ دست و راه‌های جلوگیری و درمان آن