0
ویژه نامه ها

بسته تحلیلی خبری روز (یکشنبه،7 دیماه 99)

اعتراف روزنامه آمریکایی به پیشرفت ایران در دوره تحریم‌ها/ وال‌استریت ژورنال در تحلیلی نوشت: «اقتصاد ایران خود را با تحریم‌ها منطبق کرده و با وجود سختی‌ها و مشکلات، حتی در برخی زمینه‌ها شاهد رشد و توسعه بوده است».
بسته تحلیلی خبری روز (یکشنبه،7 دیماه 99)
▼حرف روز        

 نقشه راه بسط عدالت فراگیر

دیروز «سند تحول قضایی» برای اجرا به تمام مجموعه‌های دستگاه قضائی ابلاغ شد. در بخشی از دیباچه این سند مهم به امضای آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه آمده است: «مطالبه صریح رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر انجام تحول قضائی به‌عنوان آورده دوره جدید و نیز انتظارات روزافزون مردم، موقعیتی ویژه و تاریخی پدید آورده و تحول قضائی را در هم‌ترازی با گام دوم انقلاب، به اولویت انکارناپذیر قوه قضائیه تبدیل نموده است».

نکات تحلیلی: 1- لب‌الباب بخش قضا در اسلام، تحقق و اجرایی‌سازی عدالت و چشاندن طعم شیرین آن در کام همه کسانی است که به گونه‌ای مظلوم واقع شده‌اند. بدون تردید، بخش قضایی اگر مبتنی بر اصول اسلامی و انسانی تحول یابد و عادلانه مدیریت شود، تأثیر چشم‌گیری در افزایش اعتماد عمومی و کاهش نارضایتی مردم و البته خنثی‌سازی طراحی‌های دشمنان نظام اسلامی خواهد داشت. 2- سند تحول قضایی مطابق با آنچه در دیباچه آن آمده، نقشه راه جدید قوه قضائیه در بسط عدالت فراگیر خواهد بود. در این بخش، قوه قضائیه مضاف بر پیش‌روندگی در انجام وظایفش مطابق با این سند، رسالت مهم دیگری نیز دارد و آن، پیش برندگی‌ در زمینه‌سازی برای اجرای بیانیه گام دوم انقلاب به‌منظور تبدیل‌شدن به نهادی در تراز حکومت اسلامی و تعمیم دادن این الگو به سایر بخش‌ها و قوای نظام است. 3- عامل مهمی که همگان را– اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا و چپ و راست - در ایران به تحول در قوه قضائیه امیدوار کرده، عزم جزم و عملکرد رئیس این دستگاه در 22 ماهی است که سکان مدیریت این قوه را بر عهده گرفته و با ورود قاطعانه و توأمان در پرونده‌های فساد اقتصادی و فساد قضایی، به تدارک سرمایه اجتماعی و جلب اعتماد عمومی برای اجرای کامل سند تحول قضائی تراز اسلامی پرداخته است. نشانه این صداقت، تبدیل ظرفیت‌های بالقوه به بالفعل با سالم‌سازی خود دستگاه قضائی است که با اقتدار و بدون توجه به حاشیه‌سازی‌ها دنبال می‌شود.

نکته راهبردی: این سند با بررسی‌های جامع پژوهشی از سوی کارشناسان، قضات و حقوقدانان حوزوی و دانشگاهی منقح شده و مسلماً زمانی می‌تواند زمینه‌های تحقق اهداف خود را فراهم نماید که به جد جامه عمل بپوشد. برای رسیدن به این منظور، نظارت همگانی مردمی بر مبنای اصل امربه‌معروف و نهی از منکر و بازخوردگیری دائمی برای ارتقاء فرایندی مستمر این سند، راه تحقق آن را هموارتر و امیدواری مردم را بیشتر خواهد کرد. (نویسنده: فتح‌الله پریشان)

▼گزارش روز                             

چرا رهبری را سانسور کرده‌اید؟

در روزهای گذشته مستندی از دیدارهای مقام معظم رهبری با اهالی شعر، سینما، تئاتر، کتاب، طنز، کاریکاتور، نخبگان علمی و ... با عنوان «غیررسمی» در صداوسیما پخش شد.

گزاره‌های خبری: 1- استفاده محدود از رسانه؛ این دیدارها برای کسانی که با مشی و مرام رهبر انقلاب آشنا نبودند، بسیار شگفت و مایه تعجب بود که ایشان فرصتی برای گپ و گفت، بدون الزامات رسمی داشته باشند و این‌گونه با آغوش باز انتقادات را بپذیرند. رسانه‌ها از قبل می‌توانستند این قبیل مراودات زیبای علمی و سیاسی را به تصویر بکشند که شاید برای اینکه شائبه تبلیغاتی برای رهبری پیش نیاید، اقدام به این فعالیت رسانه‌ای نداشته‌اند. 2- فراموش کردن قدرت نرم رهبری؛ این دیدارها یک لایه دیگر از توانایی ارتباطی مقام معظم رهبری با فرهیختگان جامعه را نشان داد و این‌که ایشان چهره‌ای مردمی، فرهنگی و بسیار انتقادپذیر و اهل معنا است. رسانه‌های غربی در سال‌های گذشته با شگردهای رسانه‌ای به دنبال برجسته کردن قدرت سخت نظام و رهبری بوده‌اند تا بتوانند ابعاد قدرت نرم شخصیتی ایشان را پنهان کنند. 3- شخصیت فراجناحی؛ رهبری چتر محبت و ملاطفت را بر روی همه جریان‌های سیاسی، اهالی فرهنگ و ادب با طیف‌های مختلف فکری در خانه پدری گشوده‌اند و در این دیدارها دغدغه‌ها و انتقادات آن‌ها را با روی گشاده پذیرفته‌اند؛ همین نشان‌دهنده آن است که ایشان در حصارهای تنگ جناحی خود را محدود نکرده‌اند؛ ولی متأسفانه رسانه‌های داخلی تا کنون نتوانسته‌اند این ابعاد برجسته شخصیتی معظم له را به‌خوبی نشان دهند.

نکته پایانی: با نمایش این مستندهای کوتاه، اهالی رسانه به این نتیجه رسیده‌اند که فقط یک شخصیت در این نظام سانسور شده است و آن هم رهبر معظم انقلاب بوده است؛ زیرا به استثنای سخنان و دیدارهای رسمی وی، ابعاد علمی، مذهبی و حتی سبک زندگی و مدیریتی ایشان را نشان نداده‌اند و حتی اگر نشان داده‌اند، تصویر، به‌درستی منتقل نشده و مخاطب معنای پیام را به‌درستی درک نکرده است. ولایت‌فقیه و مقام معظم رهبری نعمت بزرگ انقلاب برای ملت‌های مسلمان است و به قول شهید سلیمانی، ایشان به‌اندازه یک حکومت به ایران و اسلام خدمت کرده‌اند و باید با ابزارهای رسانه‌ای که امروزه دامنه و اثربخشی آن‌ها افزایش یافته است، جنبه‌های شخصیتی، علمی، فرهنگی و سیاسی ایشان را به جامعه نشان داد. (نویسنده: فرهاد مهدوی)

▼ خبر ویژه                       

چالش مکان‌یابی نیروهای آمریکایی در منطقه

«بکا واسر» و «آرون استین»، از مرکز امنیت نوین امریکا (CNES) در تحلیلی معترف شدند: «افزایش توانمندی‌های ایران، ایالات‌متحده را مجبور به بازنگری در معماری دفاعی‌اش در خاورمیانه می‌کند. به جای تکیه بر شمار اندکی از پایگاه‌های دائمی و بزرگ در نزدیک ایران، ایالات‌متحده باید بر مجموعه‌ای از پایگاه‌های کوچک و پراکنده تمرکز کند. گذار به سمت راهبرد حضور کم‌تر و دیپلماسی بیشتر در منطقه، ایالات‌متحده را وامی‌دارد تا از یک معماری توزیع‌شده انعطاف‌پذیر برای امنیت نیروهای آمریکایی بهره ببرد. همچنان ‌که برتری هوایی ایالات‌متحده، به‌ویژه برای شیوه جنگی آمریکا ضروری شده، توانایی‌های دشمن نیز بر جلوگیری از تجمع نیروهای ایالات‌متحده قبل از درگیری تمرکز یافته است. گسترش موشک‌های بالستیک و کروز و همچنین هواپیماهای بدون سرنشین می‌تواند توانایی نظامی ایالات‌متحده برای عملیات از پایگاه‌های جلویی را مختل کند. ایران سخت‌افزار و توانایی اجرای حملات دقیق به اهداف نزدیک را دارد. سرمایه‌گذاری ایران در قابلیت‌های موشکی، نیروهای آمریکایی را با چالش مکان‌یابی و نابودی اهداف کوچک و پراکنده روبه‌رو می‌کند. به‌این‌ترتیب، ایران با دارا بودن بزرگ‌ترین زرادخانه موشکی خاورمیانه می‌تواند به مهم‌ترین و بزرگ‌ترین پایگاه‌های ایالات‌متحده به‌راحتی آسیب بزند.

▼ اخبار

شروع فصل شکار برای ایران

«عماد آبشناس» تحلیلگر مسائل سیاسی در خبرگزاری بین‌المللی اسپوتنیک نوشت: «اینکه آمریکایی‌ها اعلام می‌کنند زیردریایی اتمی خود را به خلیج‌فارس فرستاده‌اند، برای ایرانی‌ها هیچ اهمیتی ندارد، چون قطعاً این زیردریایی بارها بی‌سروصدا وارد خلیج‌فارس شده و از آنجا خارج شده و قطعاً هم ایرانی‌ها تحرکات آن را رصد کرده‌اند. رهبران کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس که میزبان این زیردریایی و زیردریایی اسرائیلی هستند باید کلاهشان را بالاتر بگذارند. بد نیست این اعراب نگاهی به سوریه و لیبی کنند تا متوجه شوند حضور اسرائیلی‌ها و همراهی با نقشه آمریکایی‌ها قرار است چه بلایی بر سر این‌ها بیاورد. اگر زیردریایی اسرائیلی که می‌خواهد وارد خلیج‌فارس شود از سمت عمان (تنگه هرمز) وارد شود، یک بحث است و اگر به یک‌باره حتی اشتباهی وارد حریم آبی ایران شود، بحث دیگری است؛ آن‌وقت ایرانی‌ها هر کاری بخواهند می‌توانند با این زیردریایی انجام دهند. مطمئن باشید صدها شکارچی نهنگ اسرائیلی در کمین آن هستند. مطمئن باشید ایرانی‌ها یک تور فولادی بزرگ پهن کرده‌اند تا در صورت امکان زیردریایی اسرائیلی که می‌خواهد وارد خلیج‌فارس شود را بگیرند یا نابود کنند. طبق همه قوانین بین‌المللی این هم حق مسلم ایران است. ظاهراً فصل شکار برای ایرانی‌ها کم‌کم دارد شروع می‌شود.
 

پیشنهاد اخذ مالیات از تراکنش‌های بانکی درشت

«سید محمدرضا میرتاج‌الدینی»، نائب رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس پیشنهاد داد: «برای تراکنش‌های بانکی بیش از ۱۰ میلیون تومان در کشور یک در هزار مالیات در نظر گرفته شود. به فرض اگر به حساب کسی بیش از 10 میلیون تومان واریز شد، به‌صورت اتوماتیک یک در هزار مالیات، یعنی از 10 میلیون تومان، 100 هزار تومان به حساب خزانه ریخته شود. در حال حاضر گردش مالی در کشور 10 تا 20 برابر تولید ناخالص داخلی است. اگر چنین عرصه‌ای برای تراکنش‌های بانکی در نظر گرفته شود، حتی می‌توان بسیاری از مالیات‌ها را در کشور حذف و معافیت‌های مالیاتی را در راستای رونق کسب‌وکار، تولید و مواردی از این دست توسعه داد؛ چون درآمدی که از این محل حاصل می‌شود، حداقل 10 برابر درآمد مالیاتی فعلی است». وی بر ضرورت اصلاح نظام مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی در کشور تأکید کرد و افزود: «متأسفانه بسیاری از افراد با دلال‌بازی و بنگاه‌داری غیرمولد به سودهای کلان می‌رسند که هیچ‌گونه مالیاتی نمی‌پردازند».
 

حلقه‌های امنیتی ایران در منطقه

«هیدای زیلبرمان»، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی در گفتگو با پایگاه خبری ایلاف تأکید کرد، ایران از خاک عراق و یا یمن به اسرائیل حمله خواهد کرد. او گفت: «ما اطلاعاتی در دست داریم که نشان می‌دهد ایران پهپادها و موشک‌های هوشمندی ساخته است که می‌توانند به اسرائیل برسند». وی گفت: «اسرائیل از نزدیک تحرکات ایران در منطقه را رصد می‌کند». زیلبرمان خاطرنشان کرد: «زمانی که رئیس ستاد ارتش نسبت به حمله از خاک «کشورهای حلقه دوم» به اسرائیل هشدار دارد، منظورش از کشورهای حلقه دوم، عراق و یمن است و کشورهای حلقه اول همان لبنان و سوریه هستند». سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی مدعی شد که «ایران در سال ۲۰۱۹ از یمن و عراق و همچنین از خاک خود پالایشگاه آرامکوی عربستان را با ده‌ها پهپاد و موشک هدایت‌شونده هدف قرار داد، بدون اینکه یکی از آن‌ها شناسایی شود و این نشان‌دهنده قدرت بسیار ایران در این زمینه است».
 

ولیعهد جوان دست به دامان بایدن شد

«محمد بن‌سلمان» از سه سال پیش که ردای ولایت‌عهدی را پوشید، تصور می‌کرد که دست‌کم تا سال ۲۰۲۴ پشتش به حمایت ترامپ و نتانیاهو گرم است و مسیر برای سلطنتش باز خواهد شد. ارتباط خوب تیم بایدن با بن‌نایف و ناخرسندی آنان از رفتارهای ناپخته بن‌سلمان به‌علاوه شرایط نابسامان نتانیاهو، جایی برای ادامه کار به شکل کنونی برای او باقی نگذاشته است. بن‌سلمان عملاً هیچ دستاورد قابل‌ملاحظه‌ای نه در عرصه داخلی و نه در عرصه خارجی نداشته و لذا تلاش می‌کند جایگاهی برای خود نزد مستأجرین جدید کاخ سفید دست‌وپا کند. به گزارش برخی منابع خبری، بن‌سلمان اخیراً با ارسال پیامی به بایدن، از او در ازای کمک‌های مالی جهت جبران بخشی از هزینه‌های ناشی از کرونا، طلب حمایت کرده است.

▼ اخبار کوتاه
◄ تجلی خشم مقدس در 9 دی/ حجت‌الاسلام حاجی صادقی، نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران از ۹ دی سال 88 به‌عنوان روز تجلی بصیرت و قدرت ملت ولایتمدار ایران یاد کرد و گفت: «حرکت مردم در این روز خودجوش بود. این روز تجلی خشم مقدس بود. دشمن پس از شکست در فتنه ۸۸ خود را ارزیابی و آسیب‌شناسی کرد که چرا در فتنه سال ۸۸ موفق عمل نکرد و به این نتیجه رسید که با وجود ولایت‌فقیه نمی‌شود فتنه کرد؛ ازاین‌رو در دهه نود یکی از محورهای تهاجم دشمن این بود که جایگاه ولایت را تحریف کنند».

◄ اقدام زننده جریان سیاسی خاص در مورد حاج قاسم/ سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس گفت: «مجلس برنامه جدید برای ورود نظامیان به ریاست جمهوری ندارد. قانون از اول انقلاب همان است. ما این شبهات را جنگ روانی برخی از عناصر امنیتی درون جریان‌های سیاسی می‌دانیم. از یاد نبرده‌ایم که در مورد سردار سلیمانی نیز چنین شبهاتی را مطرح کردند که حرکت زننده‌ای بود».

◄ تحرکات و استحکام‌سازی امنیتی بی‌سابقه آمریکا در «اربیل» / یک منبع امنیتی عراق اعلام کرد: «نیروهای آمریکایی در پایگاه «الحریر» اربیل در حال انجام تحرکات جدید و استحکام‌سازی هستند. کنسولگری آمریکا در اربیل شاهد ایجاد استحکامات جدید است و نیروهای حفاظتی و امنیتی جدیدی در جاده منتهی به کنسولگری مستقر شده‌اند. چند روزی است تدابیر امنیتی در الحریر تشدید شده و یک گروه از نیروهای نظامی که از سوریه آمده‌اند، در این پایگاه مستقر شده‌اند».

◄ اعتراف روزنامه آمریکایی به پیشرفت ایران در دوره تحریم‌ها/ وال‌استریت ژورنال در تحلیلی نوشت: «اقتصاد ایران خود را با تحریم‌ها منطبق کرده و با وجود سختی‌ها و مشکلات، حتی در برخی زمینه‌ها شاهد رشد و توسعه بوده است».

◄ سندی برای تحول قضائی در کشور/ در سند تحول قضائی، هفت مأموریت اصلی دستگاه قضا مشخص شده است. مأموریت اول، «رسیدگی به تظلمات، تعدیات، شکایات، حل‌وفصل دعاوی و رفع خصومات»؛ مأموریت دوم، «احیاء حقوق عامه، گسترش عدل و آزادی‌های مشروع»؛ مأموریت سوم، «نظارت بر اجرای صحیح قوانین و حسن جریان امور»؛ مأموریت چهارم، «کشف جرم، تعقیب و مجازات و تعزیر مجرمین و اجرای حدود و مقررات مدون جزایی اسلام»؛ مأموریت پنجم، «پیشگیری از وقوع جرائم و دعاوی»؛ مأموریت ششم، «اصلاح مجرمان»؛ مأموریت هفتم، «حمایت از حقوق مالکیت اشخاص».
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
حکمت | گشاده دست باش ! / استاد توکلی
حکمت | گشاده دست باش ! / استاد توکلی

حکمت | گشاده دست باش ! / استاد توکلی

اهل مدارا با همسر باشید/ استاد عالی
اهل مدارا با همسر باشید/ استاد عالی

اهل مدارا با همسر باشید/ استاد عالی

گونی پر از گربه!/ استاد قرائتی
گونی پر از گربه!/ استاد قرائتی

گونی پر از گربه!/ استاد قرائتی

تلاوت آیه 37 سوره توبه/ استاد محمدصدیق منشاوی
تلاوت آیه 37 سوره توبه/ استاد محمدصدیق منشاوی

تلاوت آیه 37 سوره توبه/ استاد محمدصدیق منشاوی

تلاوت زیبای سوره طارق/ مصطفی اسماعیل
تلاوت زیبای سوره طارق/ مصطفی اسماعیل

تلاوت زیبای سوره طارق/ مصطفی اسماعیل

فرازی ملکوتی از استاد محمد اللیثی/ سوره مبارکه تکویر
فرازی ملکوتی از استاد محمد اللیثی/ سوره مبارکه تکویر

فرازی ملکوتی از استاد محمد اللیثی/ سوره مبارکه تکویر

تصنیف «وهم سپیده»/ بهرام حصیری
تصنیف «وهم سپیده»/ بهرام حصیری

تصنیف «وهم سپیده»/ بهرام حصیری

لحظه انفجار در مسجد شیعیان شهر قندهار
لحظه انفجار در مسجد شیعیان شهر قندهار

لحظه انفجار در مسجد شیعیان شهر قندهار

حکمت | تقوایی که میگن، چیه؟ / استاد توکلی
حکمت | تقوایی که میگن، چیه؟ / استاد توکلی

حکمت | تقوایی که میگن، چیه؟ / استاد توکلی

معنی اسم ادیان و نام های هم آوا با آن
معنی اسم ادیان و نام های هم آوا با آن

معنی اسم ادیان و نام های هم آوا با آن

معنی اسم ادوین و نام های هم آوا با آن
معنی اسم ادوین و نام های هم آوا با آن

معنی اسم ادوین و نام های هم آوا با آن

بسته تحلیلی خبری (سه شنبه 27 مهر 1400)
بسته تحلیلی خبری (سه شنبه 27 مهر 1400)

بسته تحلیلی خبری (سه شنبه 27 مهر 1400)

نماهنگ «منجی»/ حاج محمد کمیل
نماهنگ «منجی»/ حاج محمد کمیل

نماهنگ «منجی»/ حاج محمد کمیل

معنی اسم ادهم و نام های هم آوا با آن
معنی اسم ادهم و نام های هم آوا با آن

معنی اسم ادهم و نام های هم آوا با آن

میوه از باغ بیرون زده رو میشه خورد ؟!/ آموزش احکام
میوه از باغ بیرون زده رو میشه خورد ؟!/ آموزش احکام

میوه از باغ بیرون زده رو میشه خورد ؟!/ آموزش احکام

یادداشت ها و اخبار ویژه روزنامه های داخلی (سه شنبه 27 مهر 1400)
یادداشت ها و اخبار ویژه روزنامه های داخلی (سه شنبه 27 مهر 1400)

یادداشت ها و اخبار ویژه روزنامه های داخلی (سه شنبه 27 مهر 1400)

پول‌پاشی ۱۲ هزار میلیاردی برای پردرآمدها
پول‌پاشی ۱۲ هزار میلیاردی برای پردرآمدها

پول‌پاشی ۱۲ هزار میلیاردی برای پردرآمدها

دیدار وزرای خارجه ایران و ونزوئلا
دیدار وزرای خارجه ایران و ونزوئلا

دیدار وزرای خارجه ایران و ونزوئلا

اشتباهات رایج درباه کرونا
اشتباهات رایج درباه کرونا

اشتباهات رایج درباه کرونا

خواب شوم آمریکا در مذاکرات وین
خواب شوم آمریکا در مذاکرات وین

خواب شوم آمریکا در مذاکرات وین

تهدید صداوسیما به قطع بودجه!
تهدید صداوسیما به قطع بودجه!

تهدید صداوسیما به قطع بودجه!