0
ویژه نامه ها

بسته تحلیلی خبری (یک شنبه 5 بهمن 99)

وزیر خارجه کشورمان در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفت: هیچ ایرانی نمی‌تواند بپذیرد که آمریکا به او دستور دهد. هیچ فرقی نمی‌کند ایرانی طرفدار کدام گروه، ایده و تفکر باشد. این را نه‌ فقط من که «هنری کیسینجر» هم می‌‌گوید که ایران میراث‌دار قدیمی‌ترین هویت ملی جهان است. هویت ایرانی قدیمی‌ترین هویت فرهنگی است و ما نمی‌‌توانیم بپذیریم که دیگری از سر زورگویی بر ما حکومت کند.
بسته تحلیلی خبری (یک شنبه 5 بهمن 99)
▼حرف روز

هراس‌افکنی به‌جای ایده‌پردازی؟!

موضوع ترساندن مردم از مسائلی موهوم و خیالی برای برخی عناصر و گروه‌های سیاسی جریان اصلاح‌طلبی به امری قطعی و محتوم تبدیل‌شده است.

نکات تحلیلی: پاسخ یک تفکر سیاسی که هشت سال با نگاه و سلیقه سیاسی آنها بخش اجرایی کشور اداره می‌شده به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم چیست جزء آن‌که به اقدامات سلبی روی بیاورند و هراس و ترس به دل مردم بیندازند. در این میان اما ترساندن مردم از افراد نظامی که شاید پا در عرصه انتخابات 1400 بگذارند قطعی‌ترین برنامه آنها برای دوگانه‌سازی و پیروزی در انتخابات آینده است. در این راستا البته آن‌قدر دچار ابتذال و تعصب فکری و جناحی شده‌اند که برای دست یافتن به اغراض سیاسی خود به کم‌مایه‌ترین تحلیل‌ها نیز روی می‌آورند.

مثلاً همین چند روز پیش یکی از روزنامه‌های مطرح کشور، متعرض به نطق پیش از دستور رئیس مجلس شورای اسلامی شد و نوشت که این نطق دلیلی دیگر بر این ادعاست که نظامیان نباید رئیس‌جمهور شوند! این نشریه بیان کرده که چرا آقای قالیباف در نطق خود به‌جای اینکه بگوید از وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس دعوت ‌شده‌اند، گفته احضار شده‌اند! و چرا به‌ جای اینکه بگوید با متولیان بورس کشور مطابق قانون رفتار خواهد کرد، گفته است در صورت بروز تخلف، مجلس با آنها برخورد قاطعانه خواهد کرد. فرض کنید رئیس مجلس می‌گفت مجلس متولیان بورس کشور را به خانه ملت دعوت می‌کند.

اصلاً بگوید ضمن دعوت، ناهار را نیز مهمان نمایندگان هستند، در این صورت آیا مشکلی از نگرانی‌های چندماهه مردم که با تشویق و ترغیب مسئولان، سرمایه‌شان را وارد بازار سرمایه کردند و اکنون شاهد از بین رفتن نیمی و یا بیشتر سرمایه‌های خود هستند برطرف می‌شود. اگر اثبات شود کسانی با تخلف، وضعیت فعلی را برای بازار سرمایه کشور رقم‌زده باشند، در این صورت با آنها چه باید کرد؟ اگر رئیس مجلس شورای اسلامی بگوید مجلس برخورد قاطعانه خواهد کرد، این عبارت دارای کدام اشکال سیاسی و حقوقی است؟ مسئله اما اینها نیست. مسئله ساختن بهانه برای به‌پیش بردن پروژه رقیب‌هراسی است. مسئله پیروزی در انتخابات با هر روشی است.

نکته پایانی: توصیه مهم اما آن است که در شرایط کنونی و تا چند ماه مانده به انتخابات 1400، همه جریان‌ها و نیروهای سیاسی به اثبات و ارائه کارنامه خود بپردازند. بهترین راه برای اثبات خود و یا جناح سیاسی متبوع خود، نیز ارائه برنامه و ترسیم ایده‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی معطوف به مسائلی است که جامعه و مردم با آنها مواجه هستند. (نویسنده: عزیز غضنفری)
 

هجمه به شورای نگهبان

هرچند بیش از چهار ماه تا انتخابات ریاست جمهوری 1400 باقی‌مانده، اما ماجرای رقابت‌های انتخاباتی آغاز شده است. در این میان برخی موضوعات همواره مورد مناقشه بوده و بخشی از فضای رسانه‌ای معطوف به انتخابات را به خود اختصاص داده است. یکی از مهم‌ترین مناقشاتی که در طول سال‌های اخیر در انتخابات کشور برجسته شده، مسئله بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی است که تمایل دارند در آوردگاه انتخابات ریاست‌جمهوری حضور یابند. این موضع در انتخابات 1400 نیز چالش‌برانگیز شده و بخش عمده‌ای از مناقشات جریان‌های سیاسی داخلی و جنگ روانی دشمن بر این موضوع متمرکز خواهد بود.

نکات تحلیلی: 1- به‌تازگی سعید حجاریان یکی از تئوری پردازان تندروی جریان اصلاح‌طلب در گفتگو با روزنامه اعتماد به موضوع نظارت استصوابی پرداخته و مدعی شده: «ما اشتباه کردیم تن به نظارت استصوابی دادیم و از این به بعد نباید اشتباهمان را تکرار کنیم. اگر انتخابات نمایانگر اراده عمومی شهروندان است باید مسئله نظارت استصوابی ازیک‌طرف و شهروند درجه دوم و باقی سازوکارهای تبعیضی از طرف دیگر حل شود».

2- آغاز زودهنگام حمله به شورای نگهبان درحالی‌که هنوز هیچ اقدامی از جانب این شورا صورت نگرفته است، به‌خوبی حکایت از سناریویی جنجالی و هماهنگ شده برای انتخابات پیش رو دارد که جریان رادیکال اصلاح‌طلب به همراه اپوزیسیون و رسانه‌های بیگانه در دستور کار خود قرار داده‌اند.

3- آثار فقدان نظارت استصوابی شورای نگهبان را می‌توان در انتخابات شوراهای شهر و روستا مشاهده نمود. این انتخابات تنها انتخاباتی است که شورای نگهبان بر آن نظارتی ندارد و این وظیفه بر عهده مجلس است. انتخاباتی که واقعاً پر از تشتت و ضعف‌های جدی است که حاصل آن تعطیل شدن برخی از شوراها، دستگیری برخی از اعضا و ناکارآمدی و فشل بودن بخش قابل‌ملاحظه‌ای از شوراها در سراسر کشور در طول دو دهه اخیر بوده است.

4- مسئله صلاحیت‌ها را می‌توان دال مرکزی توزیع قدرت در نظام سیاسی در اسلام دانست. در نظام اسلامی هیچ مسند قدرتی نیست که صاحب آن بدون داشتن صلاحیت، مشروعیت تکیه زدن بر آن را داشته باشد. هر فرد در نظام اسلامی اگر به‌اندازه ذره‌ای از قدرت برخوردار باشد، باید به همان اندازه از صلاحیت برخوردار باشد، وگرنه حق اعمال آن قدرت را ندارد و قدرت مذکور نامشروع خواهد بود. به‌واقع صلاحیت رمز مشروعیت به‌حساب می‌آید و این منطق جاری در نظام اسلامی است که حاصل آن شایسته‌سالاری و تکیه زدن صاحبان صلاحیت بر مسند قدرت است. این احراز صلاحیت مطابق قانون اساسی کشور بر عهده شورای نگهبان است. (نویسنده: مهدی سعیدی)

▼گزارش روز

ما اشتباه کردیم!

«صادق خرازی» دبیر کل حزب ندای ایرانیان در ششمین مجمع عمومی این حزب در نقد عملکرد دولت دکتر روحانی، اعلام کرد: «ما اشتباه کردیم و باید از رئیس‌جمهور اجاره‌ای که داشتیم، توبه کنیم و این وضع را ما به وجود آوردیم». حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران نیز گلایه‌مندی حزبش از دولت را این‌گونه به زبان آورد: «وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند». علی تاجرنیا، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت نیز با این پرسش که: «از چهره‌های سیاسی بخواهید ۱۰ وزیر از دولت روحانی نام ببرند، بلد نیستند»؛ به دنبال فرار از پاسخ به عملکرد دولتی برآمد که حمایت‌های حزب او و هم‌طیفی‌های اصلاح‌طلبش در انتخابات 92 و 96، باعث روی کار آمدن آن شده‌اند. سؤال این است که دلیل رویگردانی جریان اصلاح‌طلب از دولت، علی‌رغم اینکه پیش‌ازاین اعلام کرده بودند «تضمین دولت روحانی هستیم»، چیست؟

گزاره‌های تحلیلی: 1- یکی از دلایل گلایه‌های اصلاح‌طلبان از دولت، با هدف سهم‌خواهی حداکثری از قدرت بوده است. ادعای این طیف آن است که دولت بعد از روی کار آمدن سهم کمی برایشان در نظر گرفت. این در حالی است که اکثر وزرای روحانی بخصوص در دولت اول، همگی از چهره‌های مشهور اصلاح‌طلب بوده‌اند. محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور در پاسخ به صادق خرازی، به این نکته اشاره می‌کند و می‌گوید: «به آن‌ها سمت دادیم، به‌جای تشکر، طلبکار شدند». 2- این روزها، فرار از کارنامه عملکردی دولت تنها از سوی جریان حامی آن یعنی جریان اصلاح‌طلب صورت نمی‌گیرد، بلکه خود دولت نیز با بهانه‌تراشی‌های مختلف همچون؛ بدشانس بودیم، اختیاری نداریم، نگذاشتند یا نمی‌گذارند، همش تقصیر ترامپ بود، تقصیر تحریم‌ها بود و ... سعی در پاک کردن ناکارآمدی‌های خویش برآمده است. 3- راهکار مواجهه با این کارنامه غیرقابل‌دفاع توسط جریان حامی دولت، به‌جای پذیرش اشتباه و ارائه نقشه راه منسجم و کارآمد برای آینده و تلاش برای جلب نظر مجدد حامیان خویش در جامعه، مقصر تراشی و پاسکاری داخل جریانی تقصیرات و فرار از مسئولیت و پاسخگویی به ملت بوده است.

نکته پایانی: انتخابات 1400 در راه است و مردم از عملکرد دولت راضی نیستند. مقبولیت اجتماعی دولت و جریان حامی و مبلغش کاهش شدیدی یافته است؛ بنابراین نقد و تخریب دولت و جدا کردن سفره اصلاحات از دولتی که به‌حق زاییده همین جریان بوده است، با هدف انتخاباتی و جلب نظر افکار عمومی برای 1400 انجام می‌َشود. (نویسنده: حسین عباسیان)
 

ما و مسئله بایدن

«ژانت یلن» گزینه پیشنهادی جو بایدن برای تصدی سمت ریاست وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته، جمهوری اسلامی ایران تنها در صورت پایبندی به محدودیت‌های وضع‌شده در برجام از رفع تحریم‌ها بهره‌مند خواهد شد.

گزاره تحلیلی: ۱ـ این اظهارات ژانت یلن نشان می‌دهد که گردانندگان کنونی کاخ سفید در مقدمه استراتژی خود علیه ایران با این مسئله مواجه هستند که چگونه بدون برداشتن تحریم‌ها ایران را ملزم به تعهدات برجامی نمایند. ۲ـ این مهم نمایانگر این است که جمهوری اسلامی گام درست و اساسی را در جهت متوازن‌سازی برجام آن ‌هم از طریق کاهش تعهدات برجامی برداشته و طرح بایدن برای توسعه و تعمیم‌پذیری برجام را در همان ابتدا متوقف نموده است. ۳ـ بایدن اکنون با این چالش‌های بزرگ روبه‌رو است؛ به همت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی تهدید نظامی علیه ایران فاقد اعتبار گردیده، تحریم‌های ظالمانه در حال حاضر در نقطه ماکزیمم خود قرار دارد و ایران در حال خنثی‌سازی و عبور از آنهاست، همچنین باتجربه اندوخته شده از بدعهدی‌های آمریکا در افکار عمومی نشانه‌‌ای از مطالبه فراگیر برای مذاکره دیده نمی‌شود و از همه مهم‌تر جمهوری اسلامی بازگشت آمریکا به برجام را منوط به اقدامات واقعی آمریکا برای لغو تحریم‌ها کرده است.

جمع‌بندی: اکنون با ابتکار عمل جمهوری اسلامی، همه مسیرها بر روی بایدن و تیم امنیتی آن مسدود شده و مسئله ایران برای آنان غامض و پیچیده گشته است و بایدن راهی جز مواجه‌شدن با جمهوری اسلامی در موضع برابر را ندارد. این مسیر می‌تواند معطوف به نتیجه شود، مشروط به اینکه در این راه کماکان منسجم عمل کنیم، اجازه ندهیم دو قطبی‌سازی‌های کاذب ما را از مسیر منحرف کند و وعده‌های بی‌پشتوانه اغوای‌مان نماید و در ادامه راه منافع ملی را خرج منافع جریانی نکنیم. (نویسنده: احمد بنافی)
 
▼ اخبار ویژه

1ـ صدور حکم بازداشت برای تروریست ترامپ

قاضی مأمور بررسی پرونده ترور شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابو مهدی المهندس گفت: حکم بازداشت ترامپ پس‌ازآن صادر شد که دادگاه تحقیقات خود را برای کشف حقیقت، جمع‌آوری همه مدارک و شنیدن سخنان ‌همه شاهدان و اولیای دم تکمیل کرد. اولیای دم شهدا و وکلای آنها، ترامپ را با استناد به سخنان صریح او متهم کردند.

دادگاه این پرونده را با این نگاه پیگیری کرد که مسئله‌ای جنایی در خاک عراق رخ‌ داده است و قوانین عراق باید در مورد آن جاری شود. در این مسئله دستوری از سوی دولت عراق وجود نداشته است و قانونی هم در این زمینه موجود نیست بلکه اقدامی که انجام شد دارای مبنای جهانی است. دادگاه به‌این‌علت وارد عمل شد که شماری از کسانی که جرم علیه آنها واقع‌ شده است عراقی هستند، جنایتکار هم مشخص است و به ارتکاب جرم اعتراف کرده است. قانونی وجود ندارد و توافق‌نامه‌ای هم در این زمینه میان عراق و آمریکا موجود نیست که ارتکاب چنین جنایتی را مجاز بشمارد.
 

2ـ اشخاص حقیقی ‌و حقوقی متعدد پیگیر شکایت از آذری‌‌جهرمی

پرونده قضایی آذری‌‌جهرمی با شکایت تعداد زیادی از اشخاص حقیقی و حقوقی تشکیل‌شده اما در متن تقطیع شده منتشره اغلب این موارد اتهامی حذف‌شده است. برخی دیگر از عناوین اتهامی متعدد آذری‌‌جهرمی در پرونده قضایی تشکیل‌شده برای وی، نتیجه گزارش‌های نهاد‌های مردم‌نهاد، ضابطین و ارگان‌های مختلف بوده است که بر اساس نص صریح قانون به دلیل مقدماتی بودن تحقیقات و پرونده این دادسرا از اعلام جزئیات آن ممکن نبود. دادستانی تهران، با رد کردن برخی گمانه‌زنی‌ها و شایعات منتشرشده در فضای مجازی اعلام کرده است، طی دو سال گذشته و در دور جدید دادستانی تهران، هیچ حکم قضایی مبنی بر فیلترینگ یا مسدودسازی شبکه اجتماعی‌ای صادر نشده است.
 

3- فیلسوف آمریکایی: آمریکا سردمدار تروریسم است

«نوام چامسکی»،‌فیلسوف سرشناس آمریکایی نوشت: «آمریکا تنها کشوری است که در دادگاه جهانی بابت تروریسم بین‌المللی محکوم شده است. همان‌طور که نمی‌توانید اوباش جمهوری‌خواه را متقاعد کنید که در انتخابات باخته‌اند، نمی‌توانید لیبرال‌ها را متقاعد کنید که آمریکا سردمدار تروریسم است و افرادی که به کنگره حمله کردند از ناکجاآباد نیامده بودند. رسانه‌های آمریکا این‌طور به مردم القا می‌کنند که در آمریکا همه‌چیز فوق‌العاده است و گاهی نیز وقفه‌ای در آن اتفاق می‌افتد اما این حقیقت نیست».

▼ اخبار

اعتماد‌سازی یا نمایش تبلیغاتی؟

بایدن در روز نخست ریاست‌جمهوری ممنوعیت ورود اتباع کشورهای مسلمان به آمریکا را لغو کرد. اما آیا این اقدام حاکی از اعتمادسازی است یا یک نمایش تبلیغاتی برای مقابله با بحران مشروعیت؟ شرایط کنونی جهان اسلام به‌ویژه در غرب آسیا مانند اختلافات قومی و مذهبی، حضور نیروهای خارجی و تشدید ناامنی و بی‌ثباتی، فعالیت تروریست‌هایی چون القاعده و داعش که ساخته‌وپرداخته آمریکا هستند، تبعیض، تحریم‌ و حتی اقدام نظامی غرب، تأسیس و حمایت از رژیم صهیونیستی به‌عنوان دشمن اول جهان اسلام، جنایات مهر‌ه‌های دست‌نشانده مانند آنچه در یمن، سوریه، عراق، کشمیر، میانمار، نیجریه و... رخ می‌دهد، همگی نتیجه سیاست‌های خصمانه آمریکاست. با این تفاسیر و با توجه به ترکیب تیم اجرایی بایدن، اقدام او مبنی بر لغو ممنوعیت سفر اتباع کشورهای اسلامی به آمریکا را نمی‌توان گامی صادقانه در جهت اعتمادسازی با کشورهای اسلامی دانست.


چهار محور مصوب نزدیکان خاتمی برای انتخابات 1400

به گزارش جهان نیوز، اتاق فکر جریان اصلاحات محورهای زیر برای انتخابات1400 در نظر گرفته‌اند: اول: اینکه، انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ برای جریان اصلاحات یک آزمون سرنوشت‌ساز است. دوم: تأکید افراد جبهه اصلاح‌طلب این است که باید همه تلاش خود را برای مشارکت و بقای در قدرت به کار ببندند. سوم: اصلاح‌طلبان در محور سوم ترسیم مسیر اصلاحات برای انتخابات۱۴۰۰، تأکیددارند که باید کارنامه دولت روحانی را از جریان اصلاحات جدا کنند. چهارم: این عناصر جریان اصلاح‌طلب در محور چهارم مؤکدا معتقدند که بایستی به‌عنوان تریبون مردم، مطالبات خود را از دولت و حاکمیت مطرح نماییم.
 

بازتاب پوستر «انتقام حتمی است»

پوستر منتشرشده در سایت رهبر معظم انقلاب که در آن وعده انتقام سخت از آمران به قتل سردار قاسم سلیمانی مورد تأکید قرارگرفته بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های دنیا داشت. روزنامه دیلی‌بیست در پوشش این خبر نوشته رهبر عالی‌قدر ایران با انتشار این تصویر ترامپ را به ترور تهدید کرده است. پایگاه انگلیسی «دیلی‌استار» هم نوشته رهبر عالی‌قدر ایران در یک «توئیت ترسناک پهپادی» وعده انتقام داد. پایگاه خبری «هیل»، نزدیک به کنگره آمریکا نوشته است: «این توئیت شامل تصویری از یک فرد بور بالباس قرمز است که به رئیس‌جمهور سابق آمریکا شباهت دارد و سایه شوم یک هواپیمای پنهان‌کار که بالای سرش در حال پرواز است آنجا افتاده است.» خبرگزاری رویترز هم این خبر را منعکس کرده و نوشته حساب کاربری رهبر ایران در توییتر تصویر یک گلف باز شبیه به ترامپ را حین هدف قرار گرفتن توسط پهپاد منتشر کرده و وعده داده از او بابت قتل یک ژنرال ارشد ایرانی انتقام گرفته خواهد شد.
 

ادعای رژیم صهیونیستی در مورد مذاکرات محرمانه

روزنامه صهیونیستی جروزالم‌ پست مدعی شد: «مذاکرات بازگشت آمریکا به برجام سه هفته است که در نیویورک به‌صورت محرمانه بین نمایندگان دولت بایدن و دولت ایران در حال انجام است. این مذاکرات بدون اطلاع دیگر بازیگران مهم اروپایی ازجمله انگلیس، فرانسه و آلمان انجام شده است. بر طبق این گزارش، قرار است تعداد کمی از تحریم‌ها ازجمله تحریم فروش نفت در پی بازگشت آمریکا به برجام برطرف شود». این در حالی است که عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرده است: «با دولت جدید امریکا هیچ تماسی نداشته‌ایم». وی گفت؛ «فقط منتظریم ببینیم رئیس‌جمهور جدید امریکا چگونه می‌خواهد مواضع اشتباه ترامپ را تصحیح کند. هیچ برجام پلاس، هیچ توافق جدید، هیچ مذاکرات جدید در مورد برجام وجود نخواهد داشت. موشک‌های ایران تنها ابزار دفاعی مطمئن برای ایران هستند و در مورد این مسئله هیچ مذاکره‌ای وجود ندارد».
 

درآمد نجومی دولت از بورس در مقایسه با سال گذشته

بررسی‌ها نشان می‌دهد در ۹ ماهه سال جاری دولت درمجموع ۱۳ هزار و ۴۱۳ میلیارد تومان درآمد مالیاتی از نقل‌وانتقال سهام در بورس و فرابورس داشته و همچنین آن‌طور که دژپسند، وزیر اقتصاد گفته است، دولت در نیمه اول امسال، ۳۳ هزار میلیارد تومان درآمد از محل واگذاری سهام خود در شرکت‌های دولتی به دست آورده است. به‌عبارتی‌دیگر، دولت در ۹ ماهه امسال درمجموع ۴۶ هزار و ۴۱۳ میلیارد تومان درآمد از بورس داشته است. درآمد دولت در ۹ ماهه سال ۹۸ از بورس ۴ هزار و ۷۳۱ میلیارد تومان بوده است. با این حساب، مقایسه رقم ۴۶ هزار و ۴۱۳ میلیارد تومانی درآمد دولت از بورس طی ۹ ماهه امسال با درآمد ۴ هزار و ۷۳۱ میلیارد تومانی مدت مشابه سال ۹۸ نشان از رشد ۸۸۱ درصدی درآمد از بورس دارد که در نوع خود بی‌سابقه است!


استاندارد دوگانه رسانه‌های غربی؛ از سقوط E11A تا هواپیمای اوکراینی

آمریکا امروز بالاخره پس از گذشت یک سال اعلام کرد خاموش ‌شدن موتور و خطای انسانی دلایل سقوط هواپیمای E11A در ژانویه ۲۰۲۰ در «غزنی» افغانستان بوده است. در همان زمان میدان‌داری رسانه‌های نشان‌داری چون «رویترز» در سانسور و فرافکنی چنین موضوع مهمی تا حدودی ابعاد مختلف این پنهان‌کاری بزرگ را افشا کرد. اطلاع‌رسانی قطره‌چکانی آمریکایی‌ها در این خصوص که تنها با انتشار یک بیانیه مبهم پنتاگون صورت گرفت، تردیدها در مورد لاپوشانی کاخ سفید را به یقین تبدیل کرد. حال انتشار این خبر حداقلی درباره چرایی سقوط هواپیمای مذکور در حالی پس از یک سال انجام می‌شود که همچنان سؤالات فراوانی درباره اصل ماجرا و سرنوشت سرنشینان آن وجود دارد. گرچه «پنهان‌کاری» آمریکایی‌ها در چنین موضوعاتی سابقه‌دار است و در این مورد خاص یک سال طول کشید تا تنها علت سقوط را اعلام کنند، اما همراهی رسانه‌های غربی با آن در حالی است که در ماجرای هواپیمای اوکراینی روزانه به تولید «محتوای جنایت‌کارانه» علیه ایران مشغول بودند.
 

سیلی برای ورود به خط ویژه!

«علی‌اصغر عنابستانی» دیروز به علت جلوگیری کردن سرباز راهنمایی‌ورانندگی از ورود وی به خط ویژه اتوبوس، خشمگین شده و به صورت این سرباز سیلی زده است. مردم نیز پس از مشاهده این رفتار نماینده، با او درگیر شدند و شیشه ماشین او را برای تلافی شکستند. دکتر قالیباف،‌ رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش به این رفتار نماینده مجلس، نوشت: «در برابر قانون همه مساوی هستند. در صورت احراز تخلف، هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان بدون مسامحه برخورد قانونی خواهد کرد».

امیر دریادار رحیمی پور، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: «در خصوص موضوع زدوخورد نماینده مجلس با یکی از سربازان نیروی انتظامی معاونت حقوقی ناجا وارد عمل شده و در حال تنظیم شکایت است و از طریق دادگاه کارکنان دولت به این پرونده رسیدگی می شود». وی گفت: «فرض کنیم که سرباز هم در این رابطه مقصر بوده، لذا به‌هیچ‌ عنوان هیچ فردی حق این را ندارد سربازی را مورد ضرب و شتم قرار دهد؛ این پرونده در حال بررسی ستاد کل است و نتیجه آن متعاقباً به اطلاع عموم خواهد رسید».
 

آمریکا نمی‌تواند جریان مقاومت را تسلیم خود کند

«الیاس المر» در گفت‌وگو با «رسالت» اظهار داشت: «هدف آمریکا در قبال لبنان، منطقه و جریان مقاومت مشخص است. آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ، انواع تحریم‌های اقتصادی سخت را علیه حزب‌الله و ملت لبنان و بانک‌های این کشور وضع کرد تا به خیال خود، مقاومت را تسلیم خودکرده و در مقابل، جبهه‌بندی‌های داخلی بیروت را به سود جریان طرفدار خود تغییر دهد. دولت جدید آمریکا ( دولت بایدن) نیز درصدد است به هر نحو ممکن، جبهه مقاومت را تضعیف و آن را تسلیم خود کند اما قطعا در این مسیر ناکام خواهد ماند. دبیر اتحادیه المشرقی لبنان افزود: «بهتر است آمریکایی‌ها حقایق موجود در لبنان و قدرت مقاومت را بپذیرند زیرا قدرت تسلیم سازی آن در برابر خود را نداشته و در آینده نیز نخواهند داشت. جریان مقاومت در قبال بحران‌ها و توطئه‌های مستمری که علیه آن وجود داشته است، همواره بهترین واکنش‌ها را از خود نشان داده و مانع از رسیدن آمریکا به اهدافش شده است.»
 
▼ اخبار کوتاه
◄ مسئول حمله به ریاض/ یکی از گروه‌های مقاومت عراق با انتشار متنی اعلام کرد که حمله شنبه به پایتخت عربستان سعودی کار این گروه بوده و در انتقام خون شهدای انفجارهای تروریستی بغداد انجام شده است. گروه مقاومت اسلامی «ألویة الوعد الحق»، طی بیانیه‌ای در کانال تلگرامی خود نوشت: «پس از زیاده‌خواهی و اصرار اعراب خلیج [فارس] بر جنایت در حق ملت‌های منطقه و ادامه حمایت‌های آن‌‌ها از باندهای تبه‌کار داعش و گروهک‌های تکفیری که دستانشان به خون بی‌گناهان آغشته شده، ما فرزندان شبه‌جزیره عرب به وعده خود عمل کرده و پهپادهای رعب و وحشت را به پادشاهی آل سعود فرستادیم و دژهای آن‌ها در قصر الیمامه و اهداف دیگر را در ریاض هدف قرار دادیم».

◄ توانایی مقابله با پهپادهای ایرانی توسط رژیم صهیونیستی/ «اسرائیل دیفنس» گزارش داد: «ایرانی‌ها برای از میان برداشتن پدافند هوایی اسرائیل، توانمندی هجومی برای خود ایجاد کرده‌اند. سامانه‌های پدافند هوایی مخصوص مقابله با پهپاد در اسرائیل، راهکار بی‌نقصی برای مقابله با پرنده‌های بدون سرنشین ندارد. وجود بسیاری از پایگاه‌های پهپادی ایران در زیر زمین، توانمندی اسرائیل را برای خنثی کردن این عملیات‌ها کاهش می‌دهد».

◄ زرنگی مشکل خودت را حل کن!/ به دنبال اعلام حمایت سفارت آمریکا در مسکو از معترضان به دولت روسیه، وزارت خارجه روسیه به مقامات آمریکایی توصیه کرد به جای دخالت در امور سایر کشورها، نظاره‌گر مشکلات خود باشند.

◄ آخرین خبرها از مراسم 22 بهمن/ سخنگوی ستاد مدیریت کرونا در برنامه زنده «تیتر امشب» خبر داد: «مراسم 22 بهمن امسال به صورت مانور و رژه موتوری و خودرویی خواهد بود». رئیسی افزود: «سخنرانی مراسم، زنده از صداوسیما پخش خواهد شد و تجمعی برای این سخنرانی نخواهد بود».

◄دندان ایمپلنت تمام ایرانی!/ بعد از اینکه به دلیل تحریم‎ها، طرف اروپایی از قرارداد تولید مشترک ایمپلنت دندان با کشورمان سر باز زد، شرکت ایرانی به‌تنهایی این ایمپلنت را ساخت. با تولید ایمپلنت دندان در داخل کشور، سالانه ۱۰۰ میلیون یورو صرفه‎جویی ارزی صورت می‌گیرد.

◄ ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو حذف نمی‌‌شود/ «باقرزاده» عضو کمیسیون تلفیق گفت: «ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دارو در سال آینده حذف نمی‌‌شود و مصوب شد که 2.5 میلیارد دلار ارز به دارو و تجهیزات پزشکی تخصیص یابد. مابه‌‌التفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی و ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی برای داروها حدود ۳۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است که از طریق بانک مرکزی تخصیص خواهد یافت»

◄ تعبیر صاحب نظریه «پایان تاریخ» از آمریکای امروز/ فوکویاما در مقاله‌ای با عنوان «تا ریشه پوسیده» در «فارین‌افرز» نوشت: «در دوره ترامپ روند زوال آمریکا با سرعتی حیرت‌انگیز و در مقیاسی که پیش‌بینی‌اش دشوار بود، ادامه یافت. بسترهای موجودی که زمینه‌ساز این بحران بوده‌اند بی‌هیچ تغییری پابرجا هستند؛ سیستم هنوز به‌سختی تن به اصلاح خود می‌دهد. ۷۷ درصد از جمهوری‌خواهان معتقدند که در انتخابات سال ۲۰۲۰ تقلب عمده‌ای صورت گرفته است. آمریکایی که ترامپ تحویل داد یک آمریکای دوپاره است که دچار اختلاف‌نظر داخلی بر سر ایده‌آل‌های دموکراتیک خود خواهد بود».

◄ افزایش صادرات نفت ایران در روزهای اخیر/ بیژن زنگنه، وزیر نفت در حاشیه بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی نفت اظهار داشت: من نگران بازارهای ازدست‌رفته نیستم و خریداران نفت هم خود را به یک یا دو فروشنده محدود نمی‌کنند. در صورت لغو تحریم قدرتمندتر از گذشته به بازار برمی‌گردیم، کوتاه‌تر از زمانی که فکر می‌کنید. صادرات نفت ایران در روزهای اخیر به‌شدت افزایش پیداکرده است.
 
◄ اندر حکایت ارز 4200 تومانی/ احمد امیرآبادی فراهانی (نماینده مردم قم و عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی) گفت: «تاکنون به میزان قابل‌توجهی ارز چهار هزار و دویست‌تومانی برای واردات کالاهای اساسی، نهاده‌های دامی و دارو تخصیص‌ یافته اما این کالاها با قیمت دولتی به دست مردم نرسیده است. این رانت‌خواران در حقیقت از وابستگان، اطرافیان، هم جناحی‌ها، هم‌گروهی‌ها و نزدیکان دولتمردان بودند.»

◄ اولین ترس و دلهره ترامپ از انتقام سخت/ ترامپ پیش از پایان دوره ریاست‌جمهوری‌اش دستور داده سه مقام کلیدی (استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری سابق، مارک میدوز، رئیس دفتر کاخ سفید و رابرت اوبرایان، مشاور سابق امنیت ملی) که دولت را ترک می‌کنند به مدت ۶ ماه دیگر هم موردحفاظت قرار گیرند.

◄ ایران میراث دار قدیمی‌ترین هویت ملی جهان/ وزیر خارجه کشورمان در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفت: هیچ ایرانی نمی‌تواند بپذیرد که آمریکا به او دستور دهد. هیچ فرقی نمی‌کند ایرانی طرفدار کدام گروه، ایده و تفکر باشد. این را نه‌ فقط من که «هنری کیسینجر» هم می‌‌گوید که ایران میراث‌دار قدیمی‌ترین هویت ملی جهان است. هویت ایرانی قدیمی‌ترین هویت فرهنگی است و ما نمی‌‌توانیم بپذیریم که دیگری از سر زورگویی بر ما حکومت کند.

◄ گزینه‌های حزب کارگزاران برای 1400/ علی‌محمد نمازی (عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران) اعلام داشت: «گزینه‌های حزب کارگزاران احتمالاً از میان آقایان محسن هاشمی و محمدجواد ظریف انتخاب خواهد شد.» اگرچه شنیده‌ها حاکی از این است که آقای جهانگیری نیز قصد کاندیداتوری در انتخابات را دارد؛ اگر این خبرها صحت داشته باشد از آنجاکه آقای جهانگیری از اعضای باسابقه حزب کارگزاران است، طبیعتاً ایشان نیز در دایره کاندیداهای حزب قرار خواهد گرفت.
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
پایان یک انحصارطلبی/ با تأیید شورای نگهبان وکالت کسب و کار شناخته شد
پایان یک انحصارطلبی/ با تأیید شورای نگهبان وکالت کسب و کار شناخته شد

پایان یک انحصارطلبی/ با تأیید شورای نگهبان وکالت کسب و کار شناخته شد

استفاده از انرژی هسته‌ای برای تولید برق
استفاده از انرژی هسته‌ای برای تولید برق

استفاده از انرژی هسته‌ای برای تولید برق

تفکیک قوا در نظریه مردم سالاری دینی و قانون اساسی
تفکیک قوا در نظریه مردم سالاری دینی و قانون اساسی

تفکیک قوا در نظریه مردم سالاری دینی و قانون اساسی

کمپی برای ترک گناه در کنار  نهری بهشتی
کمپی برای ترک گناه در کنار نهری بهشتی

کمپی برای ترک گناه در کنار نهری بهشتی

هرآنچه که باید راجع به بیماری میاستنی گراویس بدانیم
هرآنچه که باید راجع به بیماری میاستنی گراویس بدانیم

هرآنچه که باید راجع به بیماری میاستنی گراویس بدانیم

از علت تا درمان فلج بل
از علت تا درمان فلج بل

از علت تا درمان فلج بل

از علت تا درمان ضایعات مغزی
از علت تا درمان ضایعات مغزی

از علت تا درمان ضایعات مغزی

جنجال گرانی اینترنت و بودجه صدا و سیما/ آیا اینترنت در سال 1400 گران می شود؟
جنجال گرانی اینترنت و بودجه صدا و سیما/ آیا اینترنت در سال 1400 گران می شود؟

جنجال گرانی اینترنت و بودجه صدا و سیما/ آیا اینترنت در سال 1400 گران می شود؟

آموزش تهیه انواع دسر با انگور
آموزش تهیه انواع دسر با انگور

آموزش تهیه انواع دسر با انگور

دستور تهیه انواع دسر انگور
دستور تهیه انواع دسر انگور

دستور تهیه انواع دسر انگور

طرز تهیه چند مدل دسر انگور
طرز تهیه چند مدل دسر انگور

طرز تهیه چند مدل دسر انگور

تهیه انواع دسر با شیر
تهیه انواع دسر با شیر

تهیه انواع دسر با شیر

سندروم بهجت، علل و علائم آن
سندروم بهجت، علل و علائم آن

سندروم بهجت، علل و علائم آن

دستور تهیه چهار مدل دسر شیر
دستور تهیه چهار مدل دسر شیر

دستور تهیه چهار مدل دسر شیر

همه جیز راجع به تومور کاذب مغزی
همه جیز راجع به تومور کاذب مغزی

همه جیز راجع به تومور کاذب مغزی

از علت تا درمان داغ شدن کف پا
از علت تا درمان داغ شدن کف پا

از علت تا درمان داغ شدن کف پا

دستور تهیه انواع دسر شیر
دستور تهیه انواع دسر شیر

دستور تهیه انواع دسر شیر

تنگی کانال نخاعی چیست و چگونه درمان میشود؟
تنگی کانال نخاعی چیست و چگونه درمان میشود؟

تنگی کانال نخاعی چیست و چگونه درمان میشود؟

آموزش درست کردن چند مدل دسر شیر
آموزش درست کردن چند مدل دسر شیر

آموزش درست کردن چند مدل دسر شیر

هرآنچه که باید راجع به سنکوپ بدانیم
هرآنچه که باید راجع به سنکوپ بدانیم

هرآنچه که باید راجع به سنکوپ بدانیم

دستور تهیه چند مدل دسر شیر
دستور تهیه چند مدل دسر شیر

دستور تهیه چند مدل دسر شیر