0
ویژه نامه ها

بسته تحلیلی خبری (سه شنبه 12 اسفند99)

عزت‌الله ضرغامی با اشاره به لیست‌های منتشرشده از کابینه‌های احتمالی دولت بعدی، در پیامی توییتری نوشت: «اگر معرفی کابینه هر نامزد می‌توانست شور انتخابات را بالا ببرد، حالا دیگر، دستمایه شوخی نزد افکار عمومی است. از کابینه «میتی‌کومان» گرفته تا کابینه منسوب به من! جالب اینکه برخی سیاسیون باسابقه بر اساس همین شوخی‌ها، در حال رؤیا پردازی برای وزارت احتمالی هستند! از خود من که خیلی می‌پرسند!»
بسته تحلیلی خبری (سه شنبه 12 اسفند99)
▼حرف روز            

معرکه نامزدهای انتخاباتی

هر چقدر به روزهای پایانی سال نزدیک‌تر می‌شویم، به‌تدریج فضای کشور بیشتر در معرض انتخاباتی شدن قرار می‌گیرد؛ اخبار فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی در رسانه‌های مختلف بازتاب داده می‌شود و این روزها روزنامه‌ای نیست که روزانه مطلبی در باب انتخابات و نامزدهای احتمالی آن نداشته باشد.

نکات تحلیلی: 1- ازجمله ویژگی‌های انتخابات 1400 آن است که برخلاف انتخابات سال 1396، در آن رئیس‌جمهور فعلی در عرصه رقابت‌های انتخاباتی حضور ندارد. رئیس‌جمهورها همواره دست برتر را در انتخابات داشته‌اند و در طول چهار دهه گذشته همواره پیروز انتخابات در دور دوم بوده‌اند. عدم حضور رئیس‌جمهور، توازنی را در رقابت‌های انتخاباتی ایجاد می‌کند و این امر موجب شده تا موجی بلند برای ثبت‌نام در انتخابات از جانب فعالین سیاسی جناح‌های مختلف کشور برای ورود به رقابت‌های انتخاباتی 1400 شکل گیرد. 2- حضور چهره‌های سیاسی مختلف در انتخابات در ذات خود اقدام مثبتی است که باید به استقبال آن رفت. هرچقدر افراد با توانمندی‌های مختلف در صحنه انتخابات حاضر باشند، حق انتخاب مردم بیشتر خواهد شد. ضمن آنکه این تکثر خود عاملی برای رونق بخشیدن به انتخابات و کمکی برای تحقق مشارکت حداکثری است و طیف‌های مختلف بیشتری را برای حضور در پای صندوق رأی ترغیب خواهد کرد. لذا این حضور گسترده را در نگاه اول باید به فال نیک گرفت و از آن استقبال کرد. 3- باید توجه نمود که بخشی از اسامی که این روزها می‌شنویم، نام‌هایی هستند که حضور آنان نه مبتنی بر خبری واقعی، که با جوسازی‌های رسانه‌ای بر سر زبان‌ها افتاده است. به‌هرحال شایعه‌افکنی و بازی با نام‌ها برای برخی از رسانه‌ها و برخی محافل سیاسی منافعی دارد و علاقه‌مندند تا برخی نام‌ها را مطرح کرده و اهداف خود را از طرح آن دنبال کنند. 4- حضور نامزدها در انتخابات با رعایت صلاحیت‌ها معنا می‌یابد. کسی که در کارنامه خود عملکرد برجسته‌ای در مدیریت اجرایی کشور نداشته است، خود به‌خوبی می‌داند که به‌هیچ‌وجه برای انتخابات ریاست جمهوری تأیید صلاحیت نخواهد شد. لذا با ورودش به این صحنه بدون شک اغراض دیگری را دنبال می‌کند که باید به آن‌ها توجه نمود.

نکته راهبردی: آنچه اهمیت دارد آن است که در ورای نام‌ها، کارنامه‌ها موردتوجه قرار گیرد و امور کشور بر عهده فردی گذاشته شود که لایق‌ترین و باکفایت‌ترین فرد برای سپردن عالی‌ترین جایگاه اجرایی کشور باشد؛ که البته این مهم در نظام مردم‌سالاری دینی، بر عهده مردم گذاشته شده است.
(نویسنده: مهدی سعیدی)

▼گزارش روز                                    

شوق مذاکره غرب‌گرایان

دو جریان سیاسی اصلاحات و اعتدال که قوه اجرایی کشور طی هشت سال اخیر در اختیار آن‌ها بوده است، فکر می‌کرد نشستن پای میز مذاکره با آمریکا مشکلات کشور را حل می‌کند، نگاه غلطی که دولت فعلی با تجربه این سیاست، صحتش را زیر سؤال برد؛ اما این روزها با به قدرت رسیدن جو بایدن در آمریکا، بیش از هر زمان دیگری این نگاه غلط توسط غرب‌گرایان داخلی تکرار می‌شود.

گزاره‌های خبری: 1- اشتیاق مذاکره با آمریکا باعث شد برخی از سیاسیون اصلاح‌طلب، اقدامات جمهوری اسلامی را زیر سؤال ببرند. به‌عنوان نمونه فریدون مجلسی (تحلیلگر روابط بین‌الملل) در این خصوص اظهار داشت «در ایران دو اقدام برخلاف دیدگاه‌های بایدن انجام شد. نخست بالا بردن میزان غنی‌سازی تا 20 درصد بود و دوم طرح مجلس در زمینه اقدام متقابل نسبت به آمریکا». او در ادامه افزود: «پس‌ازاینکه آمریکا از برجام خارج شد، ایران نیز در مقاطع مختلف تعهدات برجامی خود را کاهش داد. این در حالی است که انتظار می‌رفت ایران در این زمینه با آمریکا به توافق برسد!». 2- دکتر احمد نقیب زاده «عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران» نیز روز گذشته در مصاحبه با روزنامه آرمان با بیان این نکته که نشانه مثبتی از سوی دولت بایدن ارسال شده است، اظهار داشت: «وضعیت پیش‌آمده در این برهه زمانی برای هر دو طرف یک فرصت است. این اراده وجود دارد که از این فرصت استفاده شود تا مشکلات کنار گذاشته شود و مسائل را حل کنند.»

گزاره‌های تحلیلی: 1- بایدن پیشاپیش اعلام کرده است محدودیت صنعت موشکی و پیشگیری از حضور ایران در منطقه، شرط بازگشت وی به برجام است. این شروط دقیقاً همان شروطی است که ترامپ با تکیه بر آن از برجام خارج شد. 2- تجربه هشت‌ساله دولت اعتدال به ملت نشان داد که بعد از مذاکره با آمریکا، آن‌ها با خدعه و نیرنگ و تقلب از انجام تعهدات خود سر باز می‌زنند؛ بنابراین راه‌حل مشکلات کشور را نباید در مذاکره با آن جستجو کرد. 3- باوجود تمام انتقاداتی که بر برجام وارد است، جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته به تعهدات خود پایبند بوده و این طرف غربی و آمریکایی بوده که امتیازات نقد گرفت و به قول‌های نسیه خود عمل نکرد. 4- عاشقان نشستن پای میز مذاکره با آمریکا و عکس گرفتن با جان‌کری، باوجود تمام فشاری که در هشت سال گذشته بر ملت وارد شده است، برای یک‌بار هم که شده به وعده‌های داده شده به ملت و «خسارت محض برجام» نگاه بیندازند و بعد از مذاکره بی‌مقدمه با غرب سخن بگویند. (نویسنده: فرهاد کوچک‌زاده)

▼ خبر ویژه              

همراهی اروپا با آمریکا برای تصویب قطعنامه ضدایرانی

رویترز گزارش داد، آلمان، فرانسه و انگلیس پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در نشست دیروز شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توزیع کرده‌اند که در آن خواستار محکومیت ایران شده‌اند. این اقدام کشورهای اروپایی در حالی است که ایران و روسیه نسبت به عواقب تصویب این قطعنامه هشدار داده‌اند. تهران طی نامه‌ای به اعضای آژانس گفته است، تصویب قطعنامه توبیخی علیه تهران را «غیرسازنده» می‌داند و آن را به‌مثابه پایان بیانیه مشترک ۲۱ فوریه بین جمهوری اسلامی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارزیابی می‌کند. وزیر امورخارجه کشورمان نیز در واکنش به این سوگیری طرف‌های غربی گفت: «حرکت غلطی را اروپایی‌ها با حمایت از آمریکا در شورای حکام شروع کرده‌اند. به‌هم‌ریختگی شرایط کنونی را از طریق سفیر ایران در وین به همه اعضای شورای حکام توضیح داده‌ایم، امیدواریم عقل غلبه کند و اگر چنین نشود، راهکار‌هایی داریم.

▼ اخبار

دیپلماسی، غافل از همسایگان است!

«محسن رضایی» روز دوشنبه یازدهم اسفندماه در همایش بین‌المللی «قره‌باغ ۱۷ ربیع؛ برترین گفتمان در مورد قره‌باغ» در قم گفت: «ایران بر آزادسازی کامل قره‌باغ تأکید دارد. کل قره‌باغ باید آزاد شود و نیروهای نظامی هیچ کشوری نباید در آنجا باشد. جمهوری اسلامی ایران برادر صمیمی جمهوری آذربایجان است. غیبت ما در کمیته آتش‌بس قره‌باغ، افتخارآمیز نیست. همه طرف‌های درگیر و همه ناظران بین‌المللی بدانند که خواست و اراده مردم منطقه این است که ایران باید در کمیته آتش‌بس و بازسازی قره‌باغ مشارکت داشته باشد». دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اقدامات وزارت امور خارجه در تأمین منافع ملی در مسئله قره‌باغ و حوزه قفقاز را ناکافی دانست و گفت: «دیپلماسی رسمی ما در این هشت سال، از همسایگان ایران غفلت کرده است. اگر دیپلماسی رسمی ما نه بر پایه سراب غرب بلکه با تأکید بر 15 کشور همسایه و 25 کشور منطقه بود، اگر به‌جای 5+1 راهبرد 25+1 را دنبال می‌کردیم، همین 15 کشور همسایه و 25 کشور منطقه با کمک فعالان بخش خصوصی کشورمان، می‌توانستند در شکست دادن تحریم‌های ظالمانه مشارکت مؤثر داشته باشند».
 

این نیز همچون برجام برای ما خیری ندارد!

با فرارسیدن موعد رأی‌گیری مجمع تشخیص درباره FATF، کارشناسان اقتصادی و امنیتی کشور همچنان بر آسیب‌زا بودن پذیرش آن از سوی کشورمان تأکید دارند؛ رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور می‌گوید: «پذیرش مکانیسم‌های FATF شفافیت بخشی به سازوکار دور زدن تحریم‌هاست و این کار عملاً خودزنی و خودتحریمی است. طرفداران تصویب لوایح FATF در چنین شرایطی بدون آنکه روی عواقب و تبعات متمرکز شوند، سعی در تصویب لوایح به‌مثابه یک الزام و مقوله اجتناب‌ناپذیر دارند. این پیش‌فرض نادرست و مغایر با استراتژی مقاومت فعال در برابر دشمنان ایران است. دشمنان معتقدند هر اندازه صحنه را پیچیده‌تر و ابعاد زمین‌بازی با ایران را گسترده‌تر سازند، قدرت مانور بیشتری برای امتیازگیری از ایران خواهند داشت». پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز تأکید می‌کند: «هیچ تضمینی برای گشایش‌های اقتصادی در ایران،‌ در FATF وجود ندارد و مجموع این کنوانسیون‌ها همانند برجام برای ما خیری نخواهد داشت. در شرایط تحریم به سر می‌بریم و شفافیت اقتصادی در این وضعیت به معنای دادن اطلاعات اقتصادی کشور به دشمن است».
 

ماجرای انجام تکلیف درسی فرزند رهبر معظم انقلاب در فضای مجازی

«سادات‌اعلایی» معلم دبستان علوی تهران می‌گوید: «در مدرسه‌ای که آقای میثم خامنه‌ای، فرزند رهبر انقلاب درس می‌خواندند، معلم از دانش‌آموزان می‌خواهد که مقوایی برای درس ریاضی تهیه کنند و این رسمی که در تصویر می‌بینید را روی آن ترسیم کنند و به مدرسه بیاورند. ایام جنگ بود و کمبود اقلام؛ مقوا هم به‌راحتی پیدا نمی‌شد، لذا آقای خامنه‌ای رئیس‌‌جمهور وقت یک پاکت مقوایی که آن زمان به‌جای کیسه نایلونی برای خرید میوه و اقلام استفاده می‌شد را باز می‌کنند و برای انجام رسم به فرزندشان می‌دهند و این جمله را خطاب به معلم روی آن مقوا می‌نویسند: آقای آموزگار محترم! مقوا نداشتیم، من به میثم و دیگر بچه‌ها گفته‌‌ام از این کاغذها که باید دور ریخته می‌شد استفاده کنند، لطفاً مؤاخذه نکنید، بلکه تشویق هم بفرمائید». عکس دست‌نوشته رهبر معظم انقلاب از دیروز در فضای مجازی منتشر شده است.
 

اقدام مشابه آمریکا و انگلیس علیه دو ملت سوریه و ایران!

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) در گزارشی آورد: «نیرو‌های اشغالگر آمریکایی ۴۵ کامیون بارگیری شده با گندم و جوی دزدیده شده از زمین‌های کشاورزی سوریه را از گذرگاه غیرقانونی «الولید» به عراق حمل کردند. در ادامه این گزارش اشاره شده که نیرو‌های آمریکا از گذرگاه الولید برای انتقال غلات و نفت سوریه به عراق استفاده می‌کنند». طبق گزارش‌ها، آمریکا به‌صورت روزانه منابع این کشور ازجمله نفت و غلات را غارت و آن را به عراق قاچاق می‌کند. انگلیسی‌ها نیز در دوره جنگ جهانی اول با قاچاق اقلام غذایی ایران ‌همچون گندم، جو و برنج، موجب بروز قحطی بی‌ُسابقه در کشورمان شدند که به نقل منابع تاریخی درنتیجه این خباثت، میلیون‌ها هم‌وطن کشته شدند و یک هولوکاست واقعی در ایران اتفاق افتاد.

اخبار کوتاه
◄ بار‌ها ۱۰ دقیقه وقت خواستم، ولی روحانی قبول نکرد! / «سید محمد بطحائی»، وزیر مستعفی آموزش‌وپرورش در لایو اینستاگرامی با یک پایگاه خبری داخلی، دلیل استعفای خود را این بیان می‌کند که بار‌ها از روحانی برای موضوع «طرح رتبه‌بندی معلمان»، وقت ملاقات خواسته، ولی او وقتی نداده، بعد موضوع را به آقای واعظی ارجاع داده‌اند، آقای واعظی هم به آقای نوبخت ارجاع داده‌اند و درنهایت هم آقای نوبخت بدون هماهنگی با وزیر آموزش‌وپرورش در مورد طرح رتبه‌بندی معلمان تصمیم گرفته است! نکته جالب حرف‌های بطحائی این است که می‌گوید وزیران دیگر خیلی بدتر از این‌ها را تحمل می‌کنند!

◄ روایت ضرغامی درباره کابینه «میتی‌کومان»/ عزت‌الله ضرغامی با اشاره به لیست‌های منتشرشده از کابینه‌های احتمالی دولت بعدی، در پیامی توییتری نوشت: «اگر معرفی کابینه هر نامزد می‌توانست شور انتخابات را بالا ببرد، حالا دیگر، دستمایه شوخی نزد افکار عمومی است. از کابینه «میتی‌کومان» گرفته تا کابینه منسوب به من! جالب اینکه برخی سیاسیون باسابقه بر اساس همین شوخی‌ها، در حال رؤیا پردازی برای وزارت احتمالی هستند! از خود من که خیلی می‌پرسند!»

◄ روی‌آوری اراذل‌واوباش به جاسوسی!/ دادستان تهران خبر داد: «بسیاری از اراذل‌واوباش رویکرد سنتی را تغییر داده‎اند و به نوچه‎پروری روی آورده‎ و با اتصال به سرویس‎های جاسوسی مورد بهره‎برداری سیاسی قرار گرفته و ابعاد امنیتی وسیع‎تری پیدا کرده‎اند. در دادسرا شعب ویژه برای برخورد با اراذل‌واوباش تشکیل شده است. باید دستگاه‎های امنیتی نتایج عملکرد خود در زمینه مقابله با این افراد را به جامعه اعلام کنند».

◄ آمریکا به صداوسیمای ایران خسارت می‌پردازد/ دیوان لاهه آمریکا را به استرداد اموال صداوسیما یا پرداخت مابه‌ازای آن به ارزش تقریبی 1.3 میلیون دلار محکوم کرد. پیشتر صداوسیما از دولت آمریکا به دلیل توقیف تجهیزات خریداری‎ شده توسط رادیو و تلویزیون کشورمان، شکایت کرده بود.

◄ سردار قریشی جانشین سازمان بسیج شد/ فرمانده کل سپاه در احکامی، سردار سید قاسم قریشی (معاون هماهنگ‌کننده نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه) را به‌عنوان جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین و سردار خراسانی را به‌عنوان معاون هماهنگ‌ کننده سازمان بسیج منصوب کرد.

◄ اطلاعات شرکت‌های دولتی و بانک‌ها شفاف می‌شود/ مجلس، دولت را مکلف کرد هر سه ماه یک‌بار نسبت به ثبت و به‌روزرسانی کلیه اطلاعات شرکت‌های دولتی و بانک‌ها نظیر اطلاعات نیروی انسانی، بودجه و صورت‌های مالی در سامانه یکپارچه اطلاعات شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیر‌دولتی مستقر در وزارت امور اقتصاد اقدام کنند.

◄ پاک‎دستی یک پاکبان/ تصویر یک پاکبان اصفهانی این روزها در شبکه‎های اجتماعی دست‌به‌دست می‎شود. رسول جعفری وقتی سرگرم کار بود متوجه یک دستبند ۱۵ میلیونی در زباله‎ها شده و با کلی پرس‎وجو دستبند را به صاحبش رساند.
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
در ماه رمضان هوشیار باشید/ استاد سیدحسین مومنی
در ماه رمضان هوشیار باشید/ استاد سیدحسین مومنی

در ماه رمضان هوشیار باشید/ استاد سیدحسین مومنی

اطلاعاتی از دو ماهگی نوزاد
اطلاعاتی از دو ماهگی نوزاد

اطلاعاتی از دو ماهگی نوزاد

گاف‌های ناتمام بایدن!
گاف‌های ناتمام بایدن!

گاف‌های ناتمام بایدن!

لخته خون تا سندروم نشت مویرگی با آسترازنکا!
لخته خون تا سندروم نشت مویرگی با آسترازنکا!

لخته خون تا سندروم نشت مویرگی با آسترازنکا!

خوابی که اسرائیل برای ایران می بیند
خوابی که اسرائیل برای ایران می بیند

خوابی که اسرائیل برای ایران می بیند

انیمیشن آرمن/ قسمت پنجم: شروعی دوباره
انیمیشن آرمن/ قسمت پنجم: شروعی دوباره

انیمیشن آرمن/ قسمت پنجم: شروعی دوباره

مستند آقا مرتضی|قسمت پنجم
مستند آقا مرتضی|قسمت پنجم

مستند آقا مرتضی|قسمت پنجم

تلاوت آیه 45-46 سوره احزاب/ سیدمحمدجواد حسینی
تلاوت آیه 45-46 سوره احزاب/ سیدمحمدجواد حسینی

تلاوت آیه 45-46 سوره احزاب/ سیدمحمدجواد حسینی

اهل مدینه فاطمه ام را نظر زدند(روضه)/ سیدرضا نریمانی
اهل مدینه فاطمه ام را نظر زدند(روضه)/ سیدرضا نریمانی

اهل مدینه فاطمه ام را نظر زدند(روضه)/ سیدرضا نریمانی

کنایه مجری به شهرداری و شورای شهر آبادان
کنایه مجری به شهرداری و شورای شهر آبادان

کنایه مجری به شهرداری و شورای شهر آبادان

راضی بودن به قضای الهی/ دکتر رفیعی
راضی بودن به قضای الهی/ دکتر رفیعی

راضی بودن به قضای الهی/ دکتر رفیعی

محمدرضا عارف هم آمدنی شد!
محمدرضا عارف هم آمدنی شد!

محمدرضا عارف هم آمدنی شد!

استوری | خانه هایتان را نورانی کنید
استوری | خانه هایتان را نورانی کنید

استوری | خانه هایتان را نورانی کنید

حضور شیخ حسین انصاریان در حرم حضرت علی(ع)
حضور شیخ حسین انصاریان در حرم حضرت علی(ع)

حضور شیخ حسین انصاریان در حرم حضرت علی(ع)

خرید ۲ میلیون واکسن روسی!
خرید ۲ میلیون واکسن روسی!

خرید ۲ میلیون واکسن روسی!

زنی که بر اثر کرونا مرد و زنده شد!
زنی که بر اثر کرونا مرد و زنده شد!

زنی که بر اثر کرونا مرد و زنده شد!

چرا بابت گرانی بنزین عذرخواهی نمی کنند؟!
چرا بابت گرانی بنزین عذرخواهی نمی کنند؟!

چرا بابت گرانی بنزین عذرخواهی نمی کنند؟!

قانونمند شدن رمزارزها!
قانونمند شدن رمزارزها!

قانونمند شدن رمزارزها!

سگ‌های رباتی نظامی در چین!
سگ‌های رباتی نظامی در چین!

سگ‌های رباتی نظامی در چین!

بسته تحلیلی خبری (شنبه 28 فروردین1400)
بسته تحلیلی خبری (شنبه 28 فروردین1400)

بسته تحلیلی خبری (شنبه 28 فروردین1400)

حسن ظن به خدا موجب نجات است/ دکتر رفیعی
حسن ظن به خدا موجب نجات است/ دکتر رفیعی

حسن ظن به خدا موجب نجات است/ دکتر رفیعی