0
ویژه نامه ها

پایان کابوس جودو/ جودوی ایران با حکم دادگاه جهانی رفع تعلیق شد

دادگاه حکمیت ورزش بعد از سه بار تعویق برای اعلام رای پرونده شکایت فدراسیون جودو ایران، در نهایت رای به نفع ایران صادر کرد و تعلیق را رفع کرد.
پایان کابوس جودو/ جودوی ایران با حکم دادگاه جهانی رفع تعلیق شد
به گزارش راسخون؛ دادگاه حکمیت ورزش امروز دوشنبه ۱۱ اسفندماه با ارسال نامه‌ای به تهران رأی به نفع ایران صادر کرد تا در نهایت تعلیق جودو ایران برداشته و پرونده شکایت ایران از فدراسیون جهانی بسته شود.

ماجرای تلخ تعلیق جودو توسط فدراسیون جهانی این رشته و بعد از آن شکایت فدراسیون جودوی ایران به دادگاه بین‌المللی حکمیت ورزش(CAS) و طولانی شدن پروسه رسیدگی به این پرونده برای رفع تعلیق جودو مثل خوره به جان این رشته افتاده بود و شرایط جودو را بین فدراسیون‌های داخلی به مخاطره انداخته بود.

تنها امید و روزنه رهایی فدراسیون جودوی ایران مشخص شدن رأی نهایی و قطعی دادگاه حکمیت ورزش(CAS) بود که آن هم روز گذشته با اعلام وکیل فدراسیون جودو گویا به سود ما بوده و نوید بخش تبرئه جودو و رهایی این رشته ورزشی از بند تعلیق بوده است.
 
پایان کابوس جودو/ جودوی ایران با حکم دادگاه جهانی رفع تعلیق شد

بالاخره حکم تبرئه رسید دادگاه حکمیت ورزش بعد از سه بار به تعویق انداختن صدور رأی نهایی پرونده شکایت فدراسیون جودوی ایران درباره تعلیق اجباری فدراسیون جهانی، نهایتاً رأی را به نفع فدراسیون جودوی کشورمان صادر کرد و تعلیق جودوی ایران را بعد از یک سال بلاتکلیفی رفع کرد. دادگاه حکمیت ورزش روز گذشته (دوشنبه ۱۱ اسفندماه) با ارسال نامه‌ای به تهران و دفتر وکیل رسمی فدراسیون جودو رأی را به نفع ایران صادر کرد تا در نهایت تعلیق جودو برداشته و پرونده شکایت ایران از فدراسیون جهانی بسته شود. 
 

بیانیه فدراسیون جودو پس از رفع تعلیق

 
پایان کابوس جودو/ جودوی ایران با حکم دادگاه جهانی رفع تعلیق شد

پس از رفع تعلیق جودوی ایران فدراسیون جودو بیانیه‌ای را به این شرح منتشر کرده است:

براساس هماهنگی های صورت گرفته توسط وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک و فدراسیون جودو جمهوری اسلامی ایران با توجه به دفاعیات حقوقی مؤثری که بعمل آمد، دیوان داوری ورزش طی رأیی که در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۱۱ صادر کرد رأی کمیته انضباطی فدراسیون جهانی مبنی بر تعلیق فدراسیون جودو ایران را باطل اعلام و مقرر کرد بمنظور بررسی های بعدی این پرونده به فدراسیون جهانی جودو ارجاع شود.

بدون تردید فدراسیون جودو جمهوری اسلامی ایران خود را همچنان تابع اصول منشور المپیک و مقررات اساسنامه فدراسیون جهانی جودو می شناسد و از همکاری و تعامل روزافزون با فدراسیون جهانی در همین چارچوب استقبال خواهد کرد.

فدراسیون جودو بدینوسیله مراتب قدردانی خود را از عملکرد شایسته تیم حقوقی، حمایت های وزیر محترم ورزش و جوانان، مساعدت های رییس محترم کمیته‌ملی المپیک و همراهی های معاون محترم توسعه ورزش قهرمانی وزارت ورزش در مسیر تحقق این‌ پیروزی بزرگ حقوقی ورزشی اعلام می دارد.

آرش میراسماعیلی
رییس فدراسیون جودو جمهوری اسلامی ایران
 

ماجرای تعلیق فدراسیون جودو چه بود؟

 
پایان کابوس جودو/ جودوی ایران با حکم دادگاه جهانی رفع تعلیق شد

سعید ملایی نماینده وزن 81- کیلوگرم تیم ملی جودوی ایران، جودو و ورزش ایران را وارد چالش بزرگی کرد. برای پرداختن به موضوع سعید ملایی ناچاریم به گذشته نه چندان دور فلش بک بزنیم. قطعا سعید ملایی بدون اطلاع وارد یک بازی سیاسی کثیف شده و راه را برای نتانیاهو نخست وزیر رژیم کودک کش اسرائیل و ویزر رئیس فدراسیون جهانی (شریک تجاری نتانیاهو) باز کرده تا آنها از این موضوع بهترین و بیشترین بهره سیاسی را برده باشند و ورزش ایران را حتی در المپیک دچار معضل و گرفتاری کنند. سعید ملایی نماینده وزن 81 کیلوگرم تیم ملی جودو کشورمان در یکی از سفرهای خود به کشور آلمان با "سپاستین" در یکی از باشگاه های آلمانی آشنا می‌شود، "سپاستین" دارنده مدال برنز پاراالمپیک (کم بینایان) در رشته جودو است. در ادامه این دوستی و رابطه‌ای صمیمانه‌ای که بین سعید ملایی و او شکل می‌گیرد، پای "فابین" (همسر فعلی ملایی) به زندگی سعید باز می‌شود. "فابین" و "سپاستین" خواهر و برادری هستند که طبق شنیده‌ها از مادری یهودی و پدری آلمانی متولد شده‌اند که سرانجام ارتباط "سپاستین" با ملایی به ازدواج "فابین" و ملایی ختم می‌شود و قهرمان جودوی ایران وارد زندگی جدید و پرحاشیه‌ای می‌شود، آن‌هم با این روند پرسرعت! و این ازدواج سرآغاز حاشیه برای جودوی ایران می‌شود.
 
عکس یادگاری «فابین» با برج میلاد و اورشلیم
همسر سعید ملایی که به زبان فارسی تقریبا مسلط است و حتی در مصاحبه‌هایی که از او در فضای مجازی منتشر شده، کاملا نشان می‌دهد که او زبان فارسی را به سرعت یاد گرفته و پس از ازدواج با سعید ملایی بارها به ایران نیز سفر می‌کند و حتی در یکی از سفرهای "فابین" به تهران "سپاستین" برادر " فابین" نیز حضور پیدا می‌کند و حتی عکس یادگاری آنها روی برج میلاد تهران در صفحه مجازی آنها دیده می‌شود. البته آنها گویا به گرفتن عکس یادگاری علاقه شدیدی دارند، چون با توجه به اینکه شنیده شده مادر آنها یهودی است، رفت و آمد "فابین" و "سپاستین" به سرزمین های اشغالی قدس منعی ندارد و حتی عکس این خواهر و برادر در شهر قدیمی و تاریخی اورشلیم نیز در صفحه مجازی آنها منتشر شده که عکس‌های آنها نیز مورد تایید ملایی قرار گرفته است!

در هر صورت سفرهای "فابین" به تهران دستاوردهای زیادی برای او و سرکردگان این سناریو داشت. سفرهای پر رمز و راز و دیدارهایی که با نزدیکان و دوستان سعید ملایی در رستوران های تهران داشته‌اند، زمینه مهاجرت ملایی و برخی از مربیان را پررنگ تر کرد تا اینکه ملایی در یک اقدام بسیار زشت و عوامفریبانه در مسابقات جهانی توکیو به مسئولان فدراسیون جهانی اعلام کرد که مسئولان ایرانی به او از تهران اعلام کرده‌اند که حق مبارزه کردن با نماینده رژیم اشغالگر قدس را ندارد، اما او دوست داشته که مبارزاتش را تا فینال ادامه دهد و شکست مقابل نماینده بلژیک به دستور مسئولان ورزش ایران بوده است (مثلا مصلحتی)، اما این در حالی است که ملایی در مسابقات جهانی ژاپن به گفته همه کارشناسان از لحاظ فنی مقابل نماینده بلژیک شکست خورد و برای جنجال آفرینی دروغ بزرگی را گفت و سرانجام ناخواسته وارد بازی کثیف سیاسی شد. ملایی که مدت‌ها بود سودای مهاجرت را بر سرداشت، سرانجام با وسوسه‌های اطرافیان خود تصمیم گرفت برای رسیدن به معشوقه (فابین) خود مسیر اشتباهی را انتخاب کند، چرا که او می‌توانست بهتر از این؛ مسیر زندگی خود را انتخاب کند، او با این روشی که انتخاب کرد، ابتدا به کشور خود خیانت نمود و بعد از آن خانواده جودو را گرفتار کرد! سعید با تصمیم پر از غلط خود ورزش ایران را به شدت تحت فشار قرار داده است. او نباید در انتخاب این مسیر گذشته خود را فراموش می‌کرد، چرا که ملایی امروز به هر آنچه که رسیده، از جودو و ورزش ایران بوده، اما با مشاوره‌های غلط گرفتن از اطرافیان خود به راحتی وارد یک بازی سیاسی کثیف شد.
 
تهدید مسئولان ورزش از سوی ملایی از دوران رییس سابق
 
پایان کابوس جودو/ جودوی ایران با حکم دادگاه جهانی رفع تعلیق شد

البته سعید ملایی در دوران ریاست فدراسیون قبلی در طی شدن این پروسه بارها با رسانه‌های مختلف مصاحبه‌هایی را انجام می‌دهد که غیر مستقیم مسئولان ورزش ایران را تهدید کرد که اگر به شرایط او رسیدگی نشود، قطعا با توجه به پیشنهادهای خارجی که از اروپا دارد، فکر خواهد کرد و دست به مهاجرت می‌زند. سرانجام سعید ملایی در کمتر از دوسال تهدید خود را عملی کرد و آن هم با بدترین شکل ممکن، البته سعید در شرایطی تصمیم گرفته مسیر زندگی‌اش را در ورزش حرفه‌ای تغییر دهد که به اعتقاد برخی‌ها، از جمله مجید زارعیان، سرمربی تیم ملی جودو، این اتفاقات یک جریان‌سازی از طرف فدراسیون جهانی بوده برای اینکه ملایی را به حاشیه ببرند.

زارعیان پس از بازگشت خود از مسابقات جهانی جودو به ایران در صحبت‌های خود، مدعی شد: «یک‌سری برنامه‌های از پیش تعیین‌شده باعث شد حواشی‌ای برای جودوی ایران رخ دهد. از مبارزه سوم به‌ بعد ملایی با مأمور امنیتی ویزر روی تاتامی می‌رفت. آن‌ها اجازه نمی‌دادند حتی من برای کوچ در کنار ورزشکارمان باشم. برنامه‌هایی از پیش تعیین شده بود که جودوکار ایران و رژیم اشغالگر قدس با هم مبارزه کنند، موضوع را کاملا سیاسی کرده بودند، اما باخت ملایی به بلژیک که با تمام وجود در مقابلش ظاهر شد و به زعم کارشناسان تمام تلاشش را برای برد کرد، همه معادلات فدراسیون جهانی را به‌هم ریخت. طبق قانون هیچ‌گاه جدول مسابقات قهرمانی جهان تغییر نمی‌کند. مسابقه جودوکار اسرائیل بعد از مبارزه ملایی بود، اما جدول را طوری جابه‌جا کردند که مبارزه او با جودوکار مصری و بازی ملایی جابه‌جا شود که خلاف قانون بود. بعد از پایان مسابقات با مأمور امنیتی و با یک ون به همراه سعید آمدند هتل، ملایی را بدون اجازه من جابه‌جا کردند که این کار کاملا غیرقانونی بود. او برای برگشت به ایران بلیت داشت، اما مأموران امنیتی نگذاشتند همراه من بیاید و بلیت آلمان برایش تهیه کرده بودند. فکر می‌کنم همه‌چیز از پیش تعیین شده بود. قبل از سفر به ژاپن، عده‌ای در ایران با جوسازی‌ها این اتفاقات را چیده بودند و مرتبا با سعید در تماس بودند».

بنابر اظهارات ویزر گفته می‌شود ملایی قصد داشته در این مسابقات با نماینده اسرائیل بازی کند، اما، چون خانواده‌اش تحت فشار قرار می‌گیرند از این کار صرف‌نظر می‌کند. حتی او از بازی سوم به‌ بعد با زارعیان درگیری لفظی پیدا می‌کند و بدون مربی روی تاتامی می‌رود، طوری که حتی باعث می‌شود، رضا صالحی‌امیری از ایران با زارعیان تماس می‌گیرد تا با ملایی صحبت کند، اما او به دلیل وجود مأموران امنیتی در سالن نمی‌تواند پیغام رئیس کمیته ملی المپیک را به شاگردش برساند.

زارعیان، در ادامه صحبت‌های خود حتی موضوع تحت فشار بودن خانواده سعید ملایی را نیز رد کرده بود. او در رابطه با این موضع اظهار داشت: این خبر‌ها کاملا کذب است. این موضوع را خودشان به سعید القا کرده بودند. کسی از ایران حتی به ما زنگ هم نزد که مبارزه کنیم یا خیر، چه برسد که خانواده ورزشکار را تهدید کنیم. فکر می‌کنم همه‌چیز از پیش تعیین‌شده بود، قبل از سفر به ژاپن، عده‌ای در ایران با جوسازی‌ها این اتفاقات را چیده بودند و مرتبا با سعید در تماس بودند.
 
گزارش پر ابهام فدراسیون جهانی برای تکمیل کردن سناریو تعلق جودوی ایران
اخیر نیز فدراسیون جهانی جودو با ارسال گزارشی ادعای عجیب و پوچی را مطرح کرده مبنی بر اینکه در مسابقات مختلف در طول دو سال گذشته (از دوران ریاست قبلی تا کنون) سعید ملایی برای روبرو نشدن با نماینده رژیم اشغالگر قدس دست به شکست مصلحتی زده که این گزارش خلاف واقع است، در واقع آنها با ارائه این گزارش بدنبال تکمیل کردن پازل اتفاقات مسابقات جهانی توکیو بوده‌اند.
 
پایان کابوس جودو/ جودوی ایران با حکم دادگاه جهانی رفع تعلیق شد

آنها مدعی شده‌اند که سعید ملایی 28 اکتبر سال 2018 در مسابقات گراند اسلم ابوظبی، در 17 نوامبر سال 2018 در مسابقات گرند پری هلند، 28 نوامبر سال 2018، مسابقات 16 دسامبر مقابل "ساساکی" از ژاپن و مسابقات گرند اسلم پاریس در تاریخ 9 فوریه سال 2019 و مسابقات جهانی توکیو در سال 2019 مقابل نماینده بلژیک مصلحی باخته است. این ادعای های پوچ در حالی از سوی فدراسیون جهانی مطرح شده که مبارزات سعید ملایی در تعدادی از این رقابت‌ها با شکست فنی روبرو شده است. مثلا شکست مقابل "ساساکی" نماینده ژاپن که عناوینی بسیار زیادی در دنیای جودو دارد و یا شکست مقابل نماینده بلژیک در مسابقات جهانی همه از جمله مبارزاتی است که ملایی از لحاظ فنی بازنده میدان بوده، اما فدراسیون جهانی برای اینکه به اهداف شوم خود برسد، تمام این شکست‌ها را مصلحتی اعلام کرده تا از این طریق و همکاری سعید ملایی پازل تعلیق جودوی ایران تکمیل شود.

اما برای شفاف شدن سناریو وزیر رئیس فدراسیون جهانی و نتانیاهو نخست وزیر سابق رژیم اشغالگر قدس، یک مثال ساده می‌زنیم. طی دو سال گذشته محمد رشنونژاد به همراه تیم ملی کشورمان راهی رقابت‌های بین المللی هلند شد و دیگر هیچ وقت به کشورمان بازنگشت و پناهنده شد و در حال حاضر نیز برای تیم ملی این کشور فعالیت می‌کند. سوال ما این است که اگر فدراسیون جهانی دلسوز ورزشکاران ایرانی است (که قطعا این طور نیست و بدنبال اهداف سیاسی هستند) چرا زمانی که رشنونژاد پناهنده شد و زیر پرچم فدراسیون جهانی قرار گرفت، فدراسیون جهانی روی این موضوع پافشاری نکردند؟ حالا چه اتفاقی رخ داده که آنها به این شکل برای جودوی ایران دام پهن کرده‌‌اند؟ اینکه همسر وزیر رئیس فدراسیون جهانی یهودی است و رابطه بسیاری نزدیکی هم گویا با نخست وزیر سابق رژیم اشغالگر قدس دارد، برای همگان آشکار است و تمام این سرنخ ها نشان می‌دهد که آنها به دنبال اهداف دیگری در ورزش ایران هستند که قطعا با مقاومت ورزشکاران ایرانی به اهداف نحس و شوم خود نخواهند رسید.


واکنش کاربران

 
پایان کابوس جودو/ جودوی ایران با حکم دادگاه جهانی رفع تعلیق شد
 
پایان کابوس جودو/ جودوی ایران با حکم دادگاه جهانی رفع تعلیق شد

پایان کابوس جودو/ جودوی ایران با حکم دادگاه جهانی رفع تعلیق شد


پایان کابوس جودو/ جودوی ایران با حکم دادگاه جهانی رفع تعلیق شد

پایان کابوس جودو/ جودوی ایران با حکم دادگاه جهانی رفع تعلیق شد

پایان کابوس جودو/ جودوی ایران با حکم دادگاه جهانی رفع تعلیق شد

پایان کابوس جودو/ جودوی ایران با حکم دادگاه جهانی رفع تعلیق شد

پایان کابوس جودو/ جودوی ایران با حکم دادگاه جهانی رفع تعلیق شد

پایان کابوس جودو/ جودوی ایران با حکم دادگاه جهانی رفع تعلیق شد


منبع:
1. پیشخوان/ پایان کابوس جودو
2. مشرق نیوز/ بیانیه فدراسیون جودو پس از رفع تعلیق
3. نسیم آنلاین/ چرا فدراسیون جودو تعلیق شد؟
4. مهر/ با رای دادگاه حکمیت ورزش؛ جودو ایران بعد از یک سال رفع تعلیق شد

** درج توییت های کاربران توییتر نشان از تایید یا رد آنها نیست و صرفا برای آگاهی مخاطبین درج می شود.
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
طرز تهیه چند نوع دسر با جو پرک
طرز تهیه چند نوع دسر با جو پرک

طرز تهیه چند نوع دسر با جو پرک

دستور تهیه سالاد فصلی بهاری
دستور تهیه سالاد فصلی بهاری

دستور تهیه سالاد فصلی بهاری

طرز تهیه سوپ مارچوبه
طرز تهیه سوپ مارچوبه

طرز تهیه سوپ مارچوبه

واکنش وزیر بهداشت به سخن رئیس جمهور
واکنش وزیر بهداشت به سخن رئیس جمهور

واکنش وزیر بهداشت به سخن رئیس جمهور

مبین | جز او هیچ خدایی نیست / استاد عبدالباسط
مبین | جز او هیچ خدایی نیست / استاد عبدالباسط

مبین | جز او هیچ خدایی نیست / استاد عبدالباسط

علت سفر چانگ سیه کیون به عنوان نخست وزیر کره جنوبی به ایران چیست؟
علت سفر چانگ سیه کیون به عنوان نخست وزیر کره جنوبی به ایران چیست؟

علت سفر چانگ سیه کیون به عنوان نخست وزیر کره جنوبی به ایران چیست؟

حکمت | دجال؛ بزرگترین فتنه‌ی دنیا / استاد علوی تهرانی (نسخه اینستاگرام)
حکمت | دجال؛ بزرگترین فتنه‌ی دنیا / استاد علوی تهرانی (نسخه اینستاگرام)

حکمت | دجال؛ بزرگترین فتنه‌ی دنیا / استاد علوی تهرانی (نسخه اینستاگرام)

شناسایی عامل خرابکاری 1400 مجتمع غنی سازی نطنز + نظر کاربران درباره این خرابکاری
شناسایی عامل خرابکاری 1400 مجتمع غنی سازی نطنز + نظر کاربران درباره این خرابکاری

شناسایی عامل خرابکاری 1400 مجتمع غنی سازی نطنز + نظر کاربران درباره این خرابکاری

حسن رعیت یا همان حسن میرکاظمی کسیت و متهم به چه مواردی است؟
حسن رعیت یا همان حسن میرکاظمی کسیت و متهم به چه مواردی است؟

حسن رعیت یا همان حسن میرکاظمی کسیت و متهم به چه مواردی است؟

اختلال زن نمایی در مردان
اختلال زن نمایی در مردان

اختلال زن نمایی در مردان

اختلال مرد نمایی در خانم‌ها
اختلال مرد نمایی در خانم‌ها

اختلال مرد نمایی در خانم‌ها

حکمت | از پشت شیشه تو رو می‎بینند / استاد رنجبر
حکمت | از پشت شیشه تو رو می‎بینند / استاد رنجبر

حکمت | از پشت شیشه تو رو می‎بینند / استاد رنجبر

بلوغ غیر طبیعی در دخترها
بلوغ غیر طبیعی در دخترها

بلوغ غیر طبیعی در دخترها

حکمت | دجال؛ بزرگترین فتنه‌ی دنیا / استاد علوی تهرانی
حکمت | دجال؛ بزرگترین فتنه‌ی دنیا / استاد علوی تهرانی

حکمت | دجال؛ بزرگترین فتنه‌ی دنیا / استاد علوی تهرانی

تلاوت آیه 10 سوره تحریم/ شعبان عبدالعزیز صیاد
تلاوت آیه 10 سوره تحریم/ شعبان عبدالعزیز صیاد

تلاوت آیه 10 سوره تحریم/ شعبان عبدالعزیز صیاد

تلاوت زیبای آیات 16-21 سوره حجر/ استاد حصان
تلاوت زیبای آیات 16-21 سوره حجر/ استاد حصان

تلاوت زیبای آیات 16-21 سوره حجر/ استاد حصان

هیولایی مرگبارتر از کرونا...!
هیولایی مرگبارتر از کرونا...!

هیولایی مرگبارتر از کرونا...!

معنی درست راستی آزمایی برجام؟!
معنی درست راستی آزمایی برجام؟!

معنی درست راستی آزمایی برجام؟!

قطعه بی کلام «یاد آن دلاوران به خیر»
قطعه بی کلام «یاد آن دلاوران به خیر»

قطعه بی کلام «یاد آن دلاوران به خیر»

خونریزی های بعد از یائسگی
خونریزی های بعد از یائسگی

خونریزی های بعد از یائسگی

ترانه «یاد آن شب»/ حسین محمود شاهی
ترانه «یاد آن شب»/ حسین محمود شاهی

ترانه «یاد آن شب»/ حسین محمود شاهی