0
ویژه نامه ها

اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام شد+ واکنش ها

نامزدهای قطعی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام شدند؛ سعید جلیلی، ابراهیم رئیسی، محسن رضایی، امیرحسین قاضی زاده هاشمی، ناصر همتی، علیرضا زاکانی و محسن مهرعلیزاده چهره های شاخص هستند.
اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام شد+ واکنش ها
به گزارش راسخون؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، متن کامل این اطلاعیه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

در اجرای ماده ۶۰ قانون انتخابات ریاست جمهوری به آگاهی مردم شریف ایران اسلامی می‌رساند، اسامی نامزدهای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران که صلاحیت آنان مورد تأیید شورای نگهبان قرار گرفته است به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر می‌باشد:

۱. آقای سعید جلیلی- فرزند محمدحسن- کد نامزد ۲۲
۲. آقای محسن رضایی میرقائد- فرزند نجف- کد نامزد ۴۴
۳. آقای سیدابراهیم رئیس الساداتی مشهور به رئیسی- فرزند سیدحاجی- کد نامزد ۳۳
۴. آقای علیرضا زاکانی- فرزند حسین- کد نامزد ۵۵
۵. آقای سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی- فرزند سیدحسن- کد نامزد ۶۶
۶. آقای محسن مهرعلی زاده- فرزند رحیم- کد نامزد ۷۷
۷. آقای عبدالناصر همتی- فرزند احمدعلی- کد نامزد ۸۸

از جمله چهره‌هایی که در این انتخابات ثبت‌نام کردند و صلاحیت‌شان احراز نشد علی لاریجانی رئیس سابق مجلس شورای اسلامی و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور بودند.

بر اساس ماده ۶۶ قانون، فعالیت انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری رسماً از تاریخ اعلام اسامی آنان به وسیله وزارت کشور آغاز و تا ۲۴ ساعت قبل از شروع اخذ رأی خاتمه می‌پذیرد.
 

سوابق هفت کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰

این هفت نفر از میان 40 داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری که طی روزهای 21 تا 25 اردیبهشت با مراجعه به وزارت کشور ثبت‌نام کردند و پرونده ثبت‌نام آنان مورد تایید اولیه شورای نگهبان قرار گرفت، انتخاب شدند.


سعید جلیلی؛ دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی

 
اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام شد

سعید جلیلی دبیر سابق شورای عالی امنیت نیز همچون سیدابراهیم رئیسی و محسن مهرعلیزاده برای دومین بار در جمع کاندیداهای نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری حضور دارد. او در سال 92 نیز کاندیدا بود که با 4 میلیون و 168 هزار رای (11/36 درصد) نفر سوم شد.

جلیلی که یکی از دو نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی و عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام است، اگرچه تا پیش از ثبت‌نام گمانه‌زنی‌هایی در خصوص حضور او مطرح می‌شد، اما وی هیچگاه این موضوع را نه تایید و نه رد کرد. 

ضمن اینکه خبری منتشر شد که در صورت ثبت‌نام رئیسی، وی در انتخابات شرکت نمی‌کند که از سوی دفتر جلیلی و رجانیوز اعلام شد تصمیم نهایی جلیلی در روز پایانی ثبت‌نام اعلام می‌شود که در نهایت جلیلی پس از ثبت‌نام رئیسی و در بعد از ظهر روز آخر و به عنوان آخرین چهره مطرح ثبت‌نام کرد. او در صحبت‌های پس از ثبت‌نام گفت:  کشور را با نمایش نمی‌توان اداره کرد؛ در هشت سال گذشته این تجربه خود را به‌خوبی نشان داد.

گفته می‌شود جلیلی در هشت سال گذشته با تشکیل دولت در سایه، برنامه‌هایی برای اداره کشور آماده کرده است. در انتخابات سال 92، علی باقری کنی رئیس ستاد وی بود، اما هنوز رئیس ستاد او برای انتخابات 1400 مشخص نشده است.

جلیلی در انتخابات سال 96 به حمایت از رئیسی پرداخت و برای او تبلیغ و سخنرانی کرد.
 

 محسن رضایی؛ دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام

 
اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام شد

محسن رضایی دبیر کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام با 67 سال سن، مسن‌ترین کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 است. او در سال‌های 84، 88 و 92 نیز در جمع کاندیداهای نهایی انتخابات قرار گرفت، اما در سال 84 پیش از برگزاری انتخابات انصراف داد و در سال‌های 88 و 92 به ترتیب با 681 هزار (1/73 درصد) و 3 میلیون و 884 هزار رای (10/59 درصد) سوم و چهارم شد.

رضایی هم که در روز آخر ثبت‌نام کرد، پس از ثبت‌نام در واکنش به نطق‌های لاریجانی و جهانگیری گفت: اقتصاد پادگان یا دادگاه نیست اما جای فلسفه‌بافی هم نیست. اقتصاد از فلسفه بافی آسیب جدی دیده است؛ اقتصاد یک علم است اما متاسفانه برخی علم اقتصادی ندارند... بسیاری از افرادی که اینجا آمدند تراژدی همراه با اجرای یک نمایشنامه کمدی بودند.

رضایی از شهریور ماه سال 60 و زمانی که 27 ساله بود، با حکم امام خمینی(ره) فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد و در طول سال‌های جنگ و پس از آن عهده‌دار این نهاد بود. رضایی پس از 16 سال فرماندهی سپاه، به عضویت مجمع تشخیص درآمد و دبیر آن شد.

او که یکی از منتقدان جدی برنامه‌های اقتصادی دولت‌هاست، در روز ثبت‌نام در میان هوادارانش که لباس‌های اقوام مختلف را پوشیده بودند، به وزارت کشور رفت.
 

سیدابراهیم رئیسی؛ رئیس قوه قضائیه

 
اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام شد

سیدابراهیم رئیسی رئیس کنونی قوه قضائیه برای دومین‌بار است که در بین کاندیداهای نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری قرار می‌گیرد. او پیش از ریاست دستگاه قضا، عهده‌دار مسئولیت‌هایی همچون تولیت آستان قدس رضوی، دادستانی کل کشور، معاونت اول قوه قضائیه و سازمان بازرسی کل کشور بوده است.

رئیسی که عضو حقیقی و حقوقی مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده و نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری است، پیش از ظهر آخرین روز ثبت‌نام انتخابات‌های ریاست‌جمهوری به وزارت کشور رفت. 

اگرچه از یکی دو ماه پیش گمانه‌زنی‌ها و دعوت‌های بسیاری برای حضور رئیسی در انتخابات ریاست‌‌جمهوری از سوی رسانه‌ها و گروه‌های سیاسی صورت گرفت، اما خبر قطعی کاندیداتوری وی دو روز پیش از ثبت‌نام منتشر شد رئیسی در نطق پس از ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام کرد که مستقل وارد انتخابات شده است.

علی نیکزاد نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی چند روز پیش با حکم آیت‌الله رئیسی، رئیس شورای هماهنگی ستادهای مردمی وی شد. نیکزاد که سابقه عهده‌داری وزارت راه و شهرسازی در کارنامه خود دارد، در دوره پیش رئیس ستاد رئیسی بود.
 

علیرضا زاکانی؛ رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

 
اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام شد

علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز در آخرین روز از ثبت‌نام انتخابات‌های ریاست‌جمهوری به وزارت کشور رفت و داوطلب کاندیداتوری انتخابات شد. زاکانی در سال‌های 92 و 96 نیز  در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد، اما صلاحیتش احراز نشد.

زاکانی 13 سال سابقه نمایندگی مجلس و یک سال ریاست بر مرکز پژوهش‌های مجلس را دارد. او در سخنان پس از ثبت‌نام در انتخابات گفت: "مسببین وضع اسفبار فعلی و حامیان آنان طلباکارانه به میدان آمدند و سودای دولت سوم روحانی را در سر می‌پرورانند. پیشرفت ایران با تصمیمات بیست دقیقه‌ای محقق نخواهد شد."

او یکی از منتقدان جدی برجام و تصویب بیست دقیقه‌ای آن در مجلس نهم با ریاست لاریجانی است و در آن مجلس ریاست کمیسیون ویژه بررسی برجام را نیز برعهده داشت.

زاکانی موسس جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی است و سه دوره دبیرکلی آن را برعهده داشت که اکنون دبیرکل این جمعیت مالک شریعتی نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون انرژی مجلس است.

تاکنون رئیس ستاد زاکانی مشخص نشده است.
 

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی؛ نایب‌رئیس مجلس

 
اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام شد

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی جوان‌ترین کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 است. او نیز همچون زاکانی 13 سابقه نمایندگی مجلس و یک سال نایب‌رئیسی مجلس یازدهم دارد.

او که در فروردین‌ماه امسال اعلام کاندیداتوری کرد و در روز دوم ثبت‌نام‌ها به وزارت کشور رفت، گفته می‌شود از یک سال پیش در حال تدوین برنامه برای ریاست‌جمهوری است. شعار دولت او «دولت سلام» است و در توضیح این شعار گفته است: دولتِ سلام، سلام به تازگی و تغییر بنیادین است و من به‌جای اینکه یک کاندیدا به عنوان یک فرد باشم، به‌عنوان نماد یک تفکر برای تغییر ساختارهای اداره کشور هستم.

قاضی‌زاده 50 ساله پسرعموی وزیر سابق بهداشت و برادر سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی نماینده مجلس و عضو کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است.
هاشمی‌زاده که پزشک است و مدتی نیز رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان بوده، از اعضای اولیه جبهه پایداری است و در سال‌های 92 و 93 سخنگوی این حزب بود، اما اکنون دیگر عضو آن حزب نیست و ارتباط تشکیلاتی ندارد.
 

محسن مهرعلیزاده؛ استاندار سابق اصفهان

 
اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام شد

محسن مهرعلیزاده  از مدیران ارشد دولت اصلاحات است. وی در دولت اول خاتمی استاندار خراسان و در دولت دوم او رئیس سازمان تربیت بدنی بود. با آغاز دولت دوازدهم، مهرعلیزاده از سوی دولت روحانی به عنوان استاندار اصفهان انتخاب شد.  

 عضو فعلی  هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش در ابتدای دولت دوازدهم  به عنوان استاندار اصفهان انتخاب شد اما تنها یک سال بعد به موجب اینکه مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان می‌شد، مجبور شد تا از سمت خود استعفا دهد.  

مهرعلیزاده پیش از این نیز در سال 84 برای کاندیداتوری در  انتخابات دوره هشتم ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرده بود. در آن دوره با وجود اینکه صلاحیت وی و مصطفی معین از سوی شورای نگهبان احراز نشد اما به موجب حکم رهبر انقلاب به جرگه نامزدهای تایید صلاحیت شده افزوده شد. 

نکته قابل توجه درباره مهرعلیزاده این است که علی‌رغم شهرت او به عنوان یک چهره‌ سیاسی اصلاح‌طلب،  اما جبهه اصلاحات ایران ترجیح داد تا نام او را در میان کاندیداهای پیشنهادی خود قرار ندهد که برخی‌ها معتقدند علت این تصمیم جبهه اصلاحات نقش مهرعلیزاده در شکست اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری 84 است.

مهرعلیزاده در سومین روز نام‌نویسی از داوطلبان کاندیداتوری در انتخابات، با حضور در وزارت کشور اقدام به ثبت نام کرد.
 

عبدالناصر همتی؛ رئیس کل بانک مرکزی

 
اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام شد

عبدالناصر همتی نیز در روز پایانی ثبت‌نام‌ها به وزارت کشور مراجعه کرد. او که سابقه مدیریت بانکی و رسانه‌ای دارد در سال 97 و پس از سیف رئیس کل بانک مرکزی شد.

در کارنامه او ریاست بیمه مرکزی ایران، مدیرعاملی بانک‌های ملی و سینا و معاونت صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران به چشم می‌خورد.

او پس از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با برنامه مشخص و برای اصلاح حکمرانی اقتصادی وارد شده‌ام. 

اگرچه از چند ماه پیش برخی گمانه‌زنی می‌کردند که همتی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری شود، اما در روزها و هفته‌های منتهی به ثبت‌نام هیچ واکنش و موضع‌گیری از سوی وی مشاهده نشد تا اینکه در روز پایانی و بدون اعلام خبر قبلی، ثبت‌نام کرد.

در خصوص گرایش سیاسی وی اختلاف‌نظرهایی وجود دارد. برخی او را اصلاح‌طلب و برخی دیگر او را مستقل می‌دانند.  


تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد

 
اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام شد

با اعلام نهایی اسامی داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری، تبلیغات این انتخابات آغاز شد.

‌ماده ۶۶ قانون انتخابات ریاست جمهوری تصریح می کند که «فعالیت های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری رسماً از تاریخ اعلام اسامی آنان به وسیله وزارت کشور آغاز و تا ۲۴ ساعت قبل از شروع‌ اخذ رأی خاتمه می‌پذیرد.»
 

اولین واکنش ابراهیم رئیسی به ردصلاحیت کاندیداهای انتخابات

 
اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام شد

بعد از اعلام تائید صلاحیت شدگان نهایی از سوی شورای نگهبان ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه و کاندیدای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در صفحه کاربری‌اش در توئیتر از رایزنی برای تائید صلاحیت کاندیداهای دیگر خبر داد. او نوشت: از دیروز عصر که از نتایج تعیین صلاحیت‌ها مطلع شدم، شاید شماها و خود آقایان هم خبر نداشته باشند، من تماس‌هایی گرفتم و در حال انجام رایزنی‌هایی هستم که صحنه انتخابات، رقابتی‌تر و مشارکتی‌تر شود.
 

واکنش نامزدهای رد صلاحیت شده

 
اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام شد+ واکنش ها

لاریجانی: راضی به رضای الهی هستم
علی لاریجانی داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ پس از ردصلاحیت توسط شورای نگهبان، بیانیه‌ای را صادر کرد.

او خطال به «ملت عزیز و عظیم‌الشان ایران»، نوشته است: در این دوره از انتخابات، بر حسب وظیفه اسلامی، ملی و انقلابی و بر اساس تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر حضور حداکثری در انتخابات و توصیه مراجع عظام تقلید و برخی صاحب‌نظران دانشگاهی و اقشار مختلف مردم، لازم دیدم برای خدمتگزاری به ملت، به صحنه انتخابات وارد شوم.

وی افزوده است: با حمایت شما عزیزان به خصوص نخبگان جامعه، برای رفع مشکلات پیش روی ملت، عزمی راسخ داشتم؛ اما حال آنکه روند انتخابات اینگونه رقم زده شد، بنده وظیفه خویش را در پیشگاه الهی و ملت عزیز انجام داده‌ام و راضی به رضای الهی هستم و از همه کسانیکه در این مدت کوتاه، ابراز لطف فرمودند، سپاسگزارم و امیدوارم برای اعتلای ایران اسلامی، در انتخابات حضور یابید.
 
جهانگیری پیگیر حکم حکومتی نمی‌شود
همچنین رسانه‌ها به نقل از یکی از منابع نزدیک به اسحاق جهانگیری، معاون اول ررئیس‌جمهور گزارش داده‌اند که وی به اعضای ستاد خود اعلام کرده از نظر او نامزدی در انتخابات ۱۴۰۰ تمام شده و پیگیری برای بازگشت مجدد ندارد و به دنبال حکم حکومتی یا اعتراض به نتیجه‌ اعلام شده توسط شورای نگهبان‌ نخواهد بود‌.

در ادامه‌ نیز جهانگیری بیانیه‌ای در این خصوص صادر کرد که به شرح زیر است:

«با اعلام اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری از سوی شورای نگهبان، عدم احراز صلاحیت اینجانب نیز مشخص شد. به طور طبیعی مسئولیت این تصمیم و مبانی و معیارهای حقوقی و قانونی و نیز آثار سیاسی و اجتماعی مترتب بر آن متوجه شورا است، اما بار بزرگ مسئولیت در پیشگاه خداوند و تعهد در برابر شما هموطنان عزیز را از دوش من برداشت.

من به قصد گشایش در زندگی مردم، توسعه ایران و آغاز مرحله نوینی از اصلاحات وارد عرصه انتخابات شدم.

به رغم میل و مصلحت شخصی، با توکل به خداوند بزرگ از قبول مسئولیت شانه خالی نکردم و آبرو و تجربه‌ام را که متعلق به مردم است، تقدیم ملت کردم.

من به درخواست شخصیت‌های دلسوز اصلاح طلب، تشخیص جبهه اصلاحات ایران و اصرار بسیاری از جوانان و فعالان سیاسی و مدنی که دغدغه امروز و فردای ایران را دارند، با آگاهی از تنگناها و شرایط دشوار پیش رو برای دور کردن خطر مشارکت پایین و دفاع از صندوق رأی و حق مردم در پیشبرد دموکراسی و عدالت همه جانبه قدم در این راه نهادم. رأی و حقی که پایه جمهوریت نظام است و امام بزرگوار و رهبر معظم انقلاب همواره بر آن تاکید داشته‌اند.

به خدا پناه می‌برم و عدم احراز صلاحیت بسیاری از شایستگان را تهدیدی جدی برای مشارکت همگانی و رقابت عادلانه گرایش‌ها و جریان‌های سیاسی به ویژه اصلاح‌گرایان می‌دانم و امیدوارم که جمهوریت نظام، مشارکت موثر مردم در تعیین سرنوشت خود، منافع ملی و آینده ایران فدای مصالح آنی سیاسی نشود.

اکنون تکلیف از من ساقط است و پایان فعالیت‌های انتخاباتی خود را اعلام می‌کنم و از اقشار مختلف مردم و نخبگان و فعالان سیاسی و آشنا به مسایل کشور به ویژه از همفکران و جوانان و شخصیت‌های دلسوز و احزاب و تشکل‌های سیاسی و صنفی که در این روزها برای کاستن از رنج مردم و کمک به ترسیم آینده‌ای بهتر و امید بخش برای ایران در همه جای کشور مشتاقانه و دلسوزانه به میدان آمدند و به اینجانب اعتماد و ابراز لطف داشته‌اند، کمال تشکر و قدردانی را دارم و عموم شهروندان را به مشارکت در انتخابات دعوت می‌کنم.»
 
پزشکیان اعتراض نمی‌کند
دفتر اطلاع‌رسانی مسعود پزشکیان نیز پس از عدم احراز صلاحیت او توسط شورای نگهبان اطلاعیه‌ای صادر کرد و گفت‌ که پزشکیان قصد اعتراض به تصمیم شورای نگهبان را ندارد.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

«چه مبارک سحری بود چه فرخنده شبی
ضمن تشکر از اقشار مختلف مردم از تمام استان‌های کشور، شخصیت‌ها و احزاب که لطف و حمایت خود را از آقای دکتر پزشکیان اعلام کرده‌اند، اعلام می‌کنیم که ایشان قصد اعتراض به تصمیم شورای نگهبان را نداشته و هیچ گونه رایزنی جهت احراز صلاحیت خود نکرده و نخواهد کرد.»
 
تشنج در مجلس در اعتراض به رد صلاحیت احمدی‌نژاد
علیرضا بیگی، رئیس ستاد محمود احمدی‌نژاد و نماینده تبریز در نطق خود ضمن انتقاد از رد صلاحیت وی، گفته که «منزل احمدی‌نژاد در چند روز اخیر محاصره شده است».

او همچنین مدعی شده است که «شبکه نفوذ با حذف مردم می‌خواهد انتخاباتی را مهندسی کند که نتیجه آن تشکیل دولت ائتلافی است که باید پاسخگوی وعده‌های داده شده باشد».

در همین حین نمایندگان به او معترض شدند و لحظاتی جو پارلمان متشنج شد.

واکنش علی مطهری به رد صلاحیت لاریجانی
علی مطهری در واکنش به عدم احراز صلاحیت علی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری توئیتی را منتشر کرد.

علی مطهری فعال سیاسی و داوطلب شرکت در انتخابات ریاست جمهوری در توئیتی نوشت: از رد صلاحیت خودم با وجود آنکه می‌دانم دلیل قانع کننده‌ای ندارند می‌گذرم، اما از رد صلاحیت آقای لاریجانی که همیشه گوش به فرمان نظام بوده و تجربه‌ی گرانسنگی برای امروز جامعه‌ی ما داشت در حیرتم! استناد به مصوبه‌ی شورای عالی امنیت ملی درباره اقامت یا تحصیل اقوام درجه یک مقامات عالی در کشور‌های دیگر پذیرفته نیست، زیرا این شورا حق قانون گذاری ندارد. قانون گذار فقط مجلس است.
 
انتقاد تند آملی لاریجانی از رد صلاحیت های گسترده!
صادق آملی لاریجانی عضو شورای نگهبان نوشت: از اولین حضور این‌جانب در شورای‌نگهبان در سال 1380، قریب به بیست سال می‌گذرد. در تمام این مدت، از شورای نگهبان دفاع کرده‌ام، حتی در سال‌هایی که در قوه قضاییه بودم؛ اما هیچ گاه تصمیمات شورا را تا این حد غیر قابل دفاع نیافته‌ام؛ چه در تأیید صلاحیت‌ها و چه در عدم احراز صلاحیت‌ها.

سبب این نابسامانی‌ها تا حد زیادی، دخالت‌های فزاینده دستگاه‌های امنیتی از طریق گزارش‌های خلاف واقع، در تصمیم سازی برای شورای نگهبان است؛ به ویژه اگر عضو مسئولی که باید گزارش‌های محققانه به شورا ارائه کند خود، عامدانه چیزی بر آن بیفزاید!!

چنان که از وزارت اطلاعات با قاطعیت تمام مطلبی نقل می‌کنند، حال آنکه با پرسش از معاونت مربوطه در وزارت اطلاعات به صراحت این مطلب تکذیب می‌شود.

گلایه بنده از سر دغدغه‌ای است برای حفظ شأن و اعتبار شورای نگهبان.

این فقیر وقتی با چنین وضعیتی مواجه شدم و استدلال‌هایم را بی‌تأثیر یافتم، ‌این کلام حق متعال را بر همکاران عزیزم در شورا تلاوت کردم: «یا ایها الذین آمنوا اتقوا الله و لتنظر نفس ما قدمت لغد و اتقوا الله ان الله خبیر بما تعملون».

در میانه این زمانه غریب و رفتارهای عجیب به خدا پناه می‌بریم و به محضر او عرضه می‌داریم: اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون.
 

چرا نامزدهای تایید شده از همه جناح‌ها نیستند؟ 

سخنگوی شورای نگهبان در باره تایید نشدن نامزدهای جناح های مختلف توضیحاتی داد.

 


واکنش های کاربران

 
اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام شد+ واکنش ها


اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام شد+ واکنش ها

اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام شد+ واکنش ها
 
اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام شد+ واکنش ها

اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام شد+ واکنش ها
اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام شد+ واکنش ها
 
اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام شد+ واکنش ها


اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام شد+ واکنش ها

اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام شد+ واکنش ها
اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام شد+ واکنش ها


منبع:
1. ایمنا/اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام شد+ لیست اسامی
2. تسنیم/ سوابق هفت کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰
3. تابناک/ تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد
4. دنیای اقتصاد/ اولین واکنش ابراهیم رئیسی به ردصلاحیت کاندیداهای انتخابات
5. بهتر نیوز/ واکنش علی مطهری به رد صلاحیت لاریجانی
6. اقتصاد نیوز/ انتقاد تند آملی لاریجانی از رد صلاحیت های گسترده!
7. تجارت نیوز/ واکنش نامزدهای رد صلاحیت شده/ تلاش رئیسی برای رقابتی‌تر شدن انتخابات
8. اقتصاد نیوز/ چرا نامزدهای تایید شده از همه جناح‌ها نیستند؟ + فیلم

** درج توییت های کاربران توییتر نشان از تایید یا رد آنها نیست و صرفا برای آگاهی مخاطبین درج می شود.
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
دستور پخت کتلت مرغ
دستور پخت کتلت مرغ

دستور پخت کتلت مرغ

دستور پخت کتلت گوشت یا شامی کباب
دستور پخت کتلت گوشت یا شامی کباب

دستور پخت کتلت گوشت یا شامی کباب

نگرانی سازمان جهانی بهداشت از کاهش اثربخشی واکسن‌های کرونا در برابر سویه دلتا
نگرانی سازمان جهانی بهداشت از کاهش اثربخشی واکسن‌های کرونا در برابر سویه دلتا

نگرانی سازمان جهانی بهداشت از کاهش اثربخشی واکسن‌های کرونا در برابر سویه دلتا

حکمت | امانت‌داران اموال الهی / استاد حسینی قمی (نسخه اینستاگرام)
حکمت | امانت‌داران اموال الهی / استاد حسینی قمی (نسخه اینستاگرام)

حکمت | امانت‌داران اموال الهی / استاد حسینی قمی (نسخه اینستاگرام)

دستور تهیه مک اند چیز
دستور تهیه مک اند چیز

دستور تهیه مک اند چیز

دستور پخت دلمه نخود با سبزیجات
دستور پخت دلمه نخود با سبزیجات

دستور پخت دلمه نخود با سبزیجات

دستور پخت دلمه قارچ به دو روش متفاوت
دستور پخت دلمه قارچ به دو روش متفاوت

دستور پخت دلمه قارچ به دو روش متفاوت

دستور پخت فلفل دلمه ای شکم پر
دستور پخت فلفل دلمه ای شکم پر

دستور پخت فلفل دلمه ای شکم پر

دستور پخت دلمه کدو سبز
دستور پخت دلمه کدو سبز

دستور پخت دلمه کدو سبز

حکمت | مرز صله رحم تا کجاست؟  / استاد حسینی قمی (نسخه اینستاگرام)
حکمت | مرز صله رحم تا کجاست؟ / استاد حسینی قمی (نسخه اینستاگرام)

حکمت | مرز صله رحم تا کجاست؟ / استاد حسینی قمی (نسخه اینستاگرام)

دستور پخت دلمه گوجه فرنگی
دستور پخت دلمه گوجه فرنگی

دستور پخت دلمه گوجه فرنگی

دستور پخت دلمه سیب زمینی
دستور پخت دلمه سیب زمینی

دستور پخت دلمه سیب زمینی

دستور پخت دلمه پیاز
دستور پخت دلمه پیاز

دستور پخت دلمه پیاز

دستور پخت دلمه بادمجان
دستور پخت دلمه بادمجان

دستور پخت دلمه بادمجان

هوش هیجانی چیست؟/ دکتر همتی
هوش هیجانی چیست؟/ دکتر همتی

هوش هیجانی چیست؟/ دکتر همتی

تلاوت «شهاد زمانی» در اولین نشست خبری رئیس جمهور
تلاوت «شهاد زمانی» در اولین نشست خبری رئیس جمهور

تلاوت «شهاد زمانی» در اولین نشست خبری رئیس جمهور

دستور پخت دلمه مرغ به دو روش مختلف
دستور پخت دلمه مرغ به دو روش مختلف

دستور پخت دلمه مرغ به دو روش مختلف

وابستگی به مادر/ استاد همتی
وابستگی به مادر/ استاد همتی

وابستگی به مادر/ استاد همتی

تلاوت زیبای سوره ملک/ شحات محمد انور
تلاوت زیبای سوره ملک/ شحات محمد انور

تلاوت زیبای سوره ملک/ شحات محمد انور

تقویت معنویت و باورهای دینی در کودکان/ دکتر همتی
تقویت معنویت و باورهای دینی در کودکان/ دکتر همتی

تقویت معنویت و باورهای دینی در کودکان/ دکتر همتی

با ترس کودک چه کنیم؟/ استاد دکتر همتی
با ترس کودک چه کنیم؟/ استاد دکتر همتی

با ترس کودک چه کنیم؟/ استاد دکتر همتی