0
ویژه نامه ها

واکسیناسیون فرهنگیان، نگرانی والدین و دانش‌آموزان

با وجود اصرار وزارت آموزش‌وپرورش برای آموزش حضوری و بازگشایی دوباره مدارس از مهرماه، اما نگرانی خانواده‌های دانش‌آموزان همچنان باقی است. آنها می‌گویند هرچند معلمان و کادر مدارس واکسینه می‌شوند اما واکسینه‌نشدن دانش‌آموزان، احتمال ابتلای آنها از همدیگر و انتقال و انتشار آن در بین اعضای خانواده را باقی می‌گذارد.
واکسیناسیون فرهنگیان، نگرانی والدین و دانش‌آموزان
به گزارش راسخون؛ غیر حضوری شدن آموزش دانش‌آموزان کشور در پی شیوع کرونا در حالی ۱.۵ساله شده که در طول این مدت وزیر آموزش‌وپرورش با این استدلال که «مطالعات نشان می‌دهد تأثیر تعیین‌کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع بیماری کرونا وجود ندارد» تلاش زیادی کرد تا حتی فقط بخشی از دانش‌آموزان را بر اساس پروتکل‌ها و شیوه‌نامه‌هایی که طراحی کرده بودند، به مدرسه بکشاند اما موج نگرانی خانواده‌ها برای فرستادن فرزندان‌شان به مدرسه چنان بود که فرمان بازگشایی مدارس از ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ چند هفته‌ای بیشتر دوام نیاورد و آموزش حضوری در همان مهر ماه در اکثر نقاط کشور رو به تعطیلی رفت.

اما نگرانی برای سلامت معلمان و دانش‌آموزان و آموزش غیر حضوری تا کی می‌خواست ادامه پیدا کند؟ اگر همه ضعف‌های زیرساختی آموزش مجازی از مشکلات شبکه شاد گرفته تا وضعیت اینترنت در کشور و مصایب تهیه تبلت و گوشی هوشمند برای شرکت دانش‌آموزان در کلاس‌های آنلاین را هضم کنیم، اذعان خانواده‌ها به افت تحصیلی دانش‌آموزان و کاهش کیفیت یادگیری آنها در شیوه آموزش مجازی نکته‌ای است که بیم بارآمدن نسلی با پایه ضعیف درسی را دوچندان می‌کند؛ به‌خصوص که عدم‌ امکان نظارت آنچنانی بر امتحانات مجازی هم کیفیت و سلامت سنجش دانش‌آموزان را با چالش مواجه کرده است. از سوی دیگر از دست رفتن فرصت‌ تمرین زیست‌پذیری اجتماعی و فعالیت‌های مشارکتی دانش‌آموزان با فاصله‌گرفتن طولانی آنها از مدرسه و جمع همسالان نیز مزید بر علت شده است.

با همه اینها، امیدواری برای بازگشایی مدارس مشروط به واکسیناسیون معلمان و دانش‌آموزان است و محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش‌وپرورش نیز به محض شروع هر چند محدود واکسیناسیون در کشور، رایزنی‌ها برای پوشش معلمان و دانش‌آموزان را آغاز کرد. محمد محسن‌بیگی، مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی وزارت آموزش‌وپرورش، درباره این پیگیری‌ها می‌گوید: «وزیر آموزش‌وپرورش یک‌ بار در اسفند ‌۱۳۹۹ در مکاتبه با وزیر بهداشت و بار دیگر در اواخر فروردین ۱۴۰۰ به‌صورت مکتوب از رئیس‌جمهور خواست تا برای زمینه‌چینی جهت بازگشایی مدارس، فرهنگیان در اولویت واکسیناسیون قرار گیرند.»

حاجی‌میرزایی همچنین با انتشار آماری از تجربه تصمیم‌گیری کشورها برای اولویت‌بخشی به واکسیناسیون معلمان تلاش کرد که مسئولان و ستاد ملی مقابله با کرونا را در این زمینه راضی کند. آمار اعلامی وزیر آموزش‌وپرورش حاکی از این بود که در ۷۶ کشور دنیا، معلمان در اولویت‌ دریافت واکسن کرونا قرار گرفته‌اند و ۱۳ کشور نیز اولویت اول خود را به این قشر اختصاص داده‌اند.»

بالاخره در نیمه اردیبهشت‌ماه امسال، چراغ سبز ستاد ملی مقابله با کرونا برای واکسیناسیون فرهنگیان از سوی علیرضا رئیسی سخنگوی این ستاد نشان داده شد که گفت: «آرزوی ما این است که همه آموزش‌ها حضوری شود، زیرا مباحث آموزشی در دوران کرونا آسیب جدی دیدند. بحث این را داریم که از اول مهر ۱۴۰۰ مدارس و دانشگاه‌ها بازگشایی شوند و برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا معلمان و استادان دانشگاهی از مردادماه واکسینه شوند که بتوانند کلاس برگزار کنند.»

با توجه به اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا معلمان و اساتید دانشگاهی از مردادماه واکسینه می‌شوند تا بتوانند در مهرماه سال ۱۴۰۰ با حضور در مدارس به کار آموزش دانش‌آموزان ادامه دهند.

اکنون که در حال گذر از پیک چهارم کرونا در کشور هستیم، دغدغه خانواده‌ها و دانش آموزان برای بازگشایی مدارس از مهرماه ۱۴۰۰ بیشتر شده است. آنان علاوه براینکه نگرانی حضوری بودن امتحانات دو پایه نهم و دوازدهم را دارند، درباره بازگشایی مدارس و آموزش حضوری فرزندان خود نیز نگران هستند.

محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به نگرانی والدین در این مورد اظهار کرده است: «من هم یک پدر هستم و دغدغه. والدین را درک می‌کنم و کاری بدون نظر مسئولان بهداشتی نخواهیم داشت؛ در مهر ۱۴۰۰ اگر مصونیت جمعی ایجاد شده باشد مدارس بازگشایی می‌شوند و اگر اینطور نباشد روش غیرحضوری را خواهیم داشت.»
 

آمار فرهنگیانی که تحت پوشش واکسیناسیون کرونا قرار می‌گیرند


واکسیناسیون فرهنگیان، نگرانی والدین و دانش‌آموزان

محسن‌بیگی درباره جمعیت فرهنگیان تحت پوشش واکسیناسیون به همشهری گفت: «معلمان و فرهنگیان شاغل در مدارس دولتی و ادارات آموزش و پرورش حدود ۹۵۰ هزار تا یک‌ میلیون نفر هستند که واکسینه می‌شوند. بر اساس اطلاعات و آماری که از مدارس غیر دولتی در اختیارمان قرار گرفته است، واکسیناسیون برای ۲۰۰ هزار نفر هم در این مدارس انجام خواهد شد. البته هنوز هم برخی مدارس غیر دولتی آمار خود را ارائه نکرده‌اند اما تا تیرماه برای اعلام آمارشان فرصت دارند. البته با اضافه‌شدن آمار همکاران فرهنگی چندین مدرسه غیر دولتی دیگر، آمار کلی چندان تغییری نخواهد کرد.»
 

همه نیروهای مدارس واکسینه می‌شوند

به‌ گفته محسن‌بیگی، فقط معلمان نیستند که تحت پوشش واکسیناسیون قرار می‌گیرند بلکه همه کادر مدارس اعم از معلمان، معاون اجرایی، نیروهای خدماتی و سایر کارکنان مدارس که با دانش‌آموزان در ارتباط هستند، واکسینه می‌شوند.

او افزود: فهرست فرهنگیان برای اجرای برنامه واکسیناسیون‌شان آماده است و باید اطلاعات‌مان را تا تیرماه تکمیل کنیم. آموزش‌وپرورش، اطلاعات هویتی و کد ملی همکاران فرهنگی را به وزارت بهداشت اعلام می‌کند و آنها هم اطلاعات را در سامانه قرار می‌دهند. سپس به همکاران فرهنگی اعلام خواهند کرد که با مراجعه به نزدیک‌ترین مرکز به محل سکونت‌شان نسبت به واکسیناسیون اقدام کنند.
 

نوع واکسن تزریقی به فرهنگیان مشخص نیست

مدیر کل دفتر سلامت و امور تندرستی وزارت آموزش‌وپرورش در پاسخ به این سؤال که چه نوع واکسنی برای فرهنگیان تزریق می‌شود، اظهار کرد: «نوع واکسن هنوز مشخص نیست. این موضوع قابل پیش‌بینی هم نیست و تعیین نوع آن در اختیار آموزش‌وپرورش قرار ندارد. وزارت بهداشت در این‌ باره تصمیم نهایی را می‌گیرد.»

محسن‌بیگی حتی گفت: «در بازه زمانی تزریق واکسن ممکن است واکسنی که به فرهنگیان یک استان تزریق می‌شود با واکسن تزریقی به فرهنگیان استان دیگر فرق داشته باشد. اصل قضیه انجام واکسیناسیون و ایجاد یک ایمنی نسبی در همکاران فرهنگی است که در ارتباط با دانش‌آموزان در مدارس قرار دارند.»
 

بازگشایی مدارس در سال تحصیلی آینده قطعی نیست


واکسیناسیون فرهنگیان، نگرانی والدین و دانش‌آموزان

با توجه به نهایی‌شدن برنامه‌ریزی‌ها برای واکسیناسیون فرهنگیان و اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری برای بازگشایی مدارس به‌خصوص در پایه‌های اول، دوم و سوم ابتدایی، میزان قطعیت و فراگیری این اقدام را از مهرزاد حمیدی، معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش‌وپرورش پیگیر شدیم. حمیدی گفت‌: «آموزش‌وپرورش از نظر ماموریت خود مطمئن است که هیچ آموزشی جای آموزش حضوری را نمی‌گیرد. برنامه ما برای بازگشایی مدارس در بهار امسال هم آماده بود. برنامه مکمل برای بازگشایی مدارس طراحی کرده‌ایم که یک طرف آن، آمادگی مدارس و طرف دیگر، رنگ‌بندی کرونایی شهرهاست و این دستورالعمل در شورای معاونین وزارت آموزش‌وپرورش مطرح شده و قابل اجراست.»

او درباره میزان قطعیت بازگشایی مدارس اظهار نظر صریحی مطرح نکرد اما گفت: «کیفیت بازگشایی مدارس به مصوبات نهایی ستاد ملی مقابله با کرونا بستگی دارد. برنامه‌ای که برای بازگشایی مدارس در بهار ۱۴۰۰ تدوین کرده بودیم آماده و روی میز است. ضمن این که باید توجه داشته باشیم که وضعیت فعلی کشور در حوزه کرونا مانند سال گذشته نیست، چون فضای جامعه ایران و کل دنیا در زمینه مواجهه با کرونا پس از واکسیناسیون گسترده‌ای که صورت می‌گیرد، متفاوت می‌شود. یعنی وقتی قشر زیادی از جامعه واکسن بزنند و در کل دنیا هم این اتفاق بیفتد، ممکن است زنجیره انتقال بیماری از بین برود.»

با وجود اصرار وزارت آموزش‌وپرورش برای آموزش حضوری و بازگشایی دوباره مدارس از مهرماه، اما نگرانی خانواده‌های دانش‌آموزان همچنان باقی است. آنها می‌گویند هرچند معلمان و کادر مدارس واکسینه می‌شوند اما واکسینه‌نشدن دانش‌آموزان، احتمال ابتلای آنها از همدیگر و انتقال و انتشار آن در بین اعضای خانواده را باقی می‌گذارد.
 

نگرانی خانواده‌ها از واکسینه‌نشدن دانش‌آموزان

مهرزاد حمیدی، معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش‌وپرورش در واکنش به این نگرانی می‌گوید: «این موارد، مسائل تخصصی هستند و باید متخصصان ایمونولوژی درباره آن نظر دهند. در خصوص واکسیناسیون افراد زیر ۱۸ سال باید بررسی کنیم و ببینیم که سازمان جهانی بهداشت و پروتکل‌ها چه می‌گویند. آیا اصلا واکسیناسیون برای سنین زیر ۱۸ سال ضرورتی دارد یا خیر یا این که اگر این افراد مبتلا شوند، متوجه خطراتی می‎شوند یا خیر. به هر صورت ما تابع تصمیم‌ها و مصوبه‌های ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم.»

محمد محسن‌بیگی، مدیر کل دفتر سلامت و امور تندرستی وزارت آموزش‌وپرورش نیز احتمال واکسیناسیون دانش‌آموزان در مردادماه را رد کرد و گفت: «دانش‌آموزان هیچ واکسنی دریافت نخواهند کرد، به‌ دلیل این که فعلا از نظر علمی مجوز تزریق واکسن‌های موجود در بازار برای افراد زیر ۱۸ سال صادر نشده است. بنابراین برنامه واکسیناسیون آنها مطرح نیست.»

او در پاسخ به این سؤال که آیا برای دانش‌آموزان مبتلا به بیماری‌های پرخطر هم پیش‌بینی خاصی صورت گرفته است، عنوان کرد: «برای دانش‌آموزانی که به‌ دلیل ابتلا به بیماری‌های خاص و پرخطر، ریسک‌فاکتور هستند، بر اساس پروتکل‌های وزارت بهداشت در خصوص این بیماران رفتار می‌شود و هر تصمیمی که وزارت بهداشت برای واکسیناسیون آنها در نظر می‌گیرد، ارتباط برنامه‌ریزی‌شده‌ای با آموزش‌وپرورش ندارد.»
 

به سلامت دانش آموزان خیانت نکنیم

در شرایطی که برخی کارشناسان آموزشی بر آموزش حضوری دانش آموزان تاکید دارند و ادامه شرایط فعلی را شکست بزرگی برای نظام آموزشی می دانند، اما برخی کارشناسان سلامت کاملا با این دیدگاه مخالف هستند و هرگونه بازگشایی حضوری مدارس را خیانت به سلامت دانش آموزان تعبیر می کنند.

دکتر ایمان بدری زاده، متخصص بیماری های عفونی در گفتگو با الف نسبت به طرح مباحثی مثل بازگشایی مدارس انتقاد می کند و می گوید: «آنهایی که می گویند باید مدارس را به شکل حضوری بازگشایی کنیم، بهتر است سری به آی سی یو ها و بیمارستان های ریفرال کرونا بزنند تا از نزدیک ببیند که وضعیت تا چه حد فاجعه است.»

او تاکید می کند: «واقعا برای من جای سوال است چطور در شرایطی که ویروس کرونای انگلیسی جولان می دهد و اتفاقا این ویروس جهش یافته، کودکان و نوجوانان را به شدت درگیر می کند، بحث بازگشایی مدارس را مطرح می کنند. قدرت سرایت و کشندگی این ویروس جهش یافته، حدود سه برابر کرونای اولیه است و در بازه زمانی 72 ساعت، علایم حاد کرونا را در بسیاری از بیماران ایجاد می کند. در چنین شرایط وخیمی، بازگشایی مدارس به معنی خیانت به سلامت دانش آموزان است.»

بدری زاده با اشاره به اینکه نباید موج چهارم کرونا را دست کم بگیریم، تصریح می کند: «اگر موج تازه کرونای انگلیسی شیوع پیدا کند، دوباره بسیاری از فعالان کادر درمان را از دست خواهیم داد و توان نظام سلامت کاهش پیدا می کند. در آن صورت شک نکنید که آمار مرگ و میرهای کرونا نیز افزایش خواهد یافت. هروقت پاندمی کرونا را دست کم گرفتیم، دقیقا از همان جا ضربه خوردیم. بازگشایی مدارس و عادی انگاری در شرایطی که موج چهارم کرونا آغاز شده، بی تدبیری محض است که چوب این اتفاق تلخ را دانش آموزان، والدین و کادر درمان خواهند خورد.»
 

بازگشایی مدارس، دغدغه‌ای جهانی


واکسیناسیون فرهنگیان، نگرانی والدین و دانش‌آموزان

در شرایطی که اغلب کارشناسان نظام سلامت نسبت به بازگشایی مدارس، مخالفت جدی دارند، باید در نظر داشت که در برخی کشورهای توسعه یافته که به شدت درگیر کرونا هستند، مدارس به طور کامل تعطیل نشده است. ایجاد مدارس ایمن و پاک از جمله اهداف جدی است که در دوران کرونا در بسیاری از کشورها دنبال می شود. 

چندی قبل نیز «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل متحد ضمن ابراز تاسف از تعطیلی مدارس جهان، عنوان کرد: «میلیون‌ها کلاس در سراسر جهان به دلیل شیوع کرونا حدود یک سال است که خالی هستند. این فاجعه‌ای برای کودکان، برای کشورهایشان و برای آینده بشریت است. ما باید بازگشایی ایمن مدارس را در اولویت داشته باشیم و حق تحصیل هر کودک را حفظ کنیم.»

با توجه به انبوه اظهارنظرهای موافق و مخالف درباره بازگشایی حضوری مدارس، شاید نتوان به طور قاطع اعلام کرد که آیا بازگشایی مدارس در نهایت به مصلحت دانش آموزان تمام می شود یا خیر. در عین حال اگر واکسیناسیون سراسری کرونا در کشورمان سرعت بگیرد و دانش آموزان را هم شامل شود، در آن صورت بسیاری از این تردیدها و نگرانی ها کنار خواهد رفت و مدارس کاملا پاک و ایمن، پذیرای دانش آموزان خواهد بود.


واکنش کاربران


واکسیناسیون فرهنگیان، نگرانی والدین و دانش‌آموزان

واکسیناسیون فرهنگیان، نگرانی والدین و دانش‌آموزان

واکسیناسیون فرهنگیان، نگرانی والدین و دانش‌آموزان

واکسیناسیون فرهنگیان، نگرانی والدین و دانش‌آموزان


واکسیناسیون فرهنگیان، نگرانی والدین و دانش‌آموزان

واکسیناسیون فرهنگیان، نگرانی والدین و دانش‌آموزان

واکسیناسیون فرهنگیان، نگرانی والدین و دانش‌آموزان
واکسیناسیون فرهنگیان، نگرانی والدین و دانش‌آموزان


منبع:
1. ایسنا/ واکسیناسیون فرهنگیان، نگرانی دانش‌آموزان
2. اقتصاد آنلاین/ زمان واکسیناسیون معلمان مشخص شد
3. الف/ بازگشایی مدارس؛ شاید وقتی دیگر؟!

** درج توییت های کاربران توییتر نشان از تایید یا رد آنها نیست و صرفا برای آگاهی مخاطبین درج می شود.
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
صرفه جویی در مصرف انرژی به سبک ژاپنی ها
صرفه جویی در مصرف انرژی به سبک ژاپنی ها

صرفه جویی در مصرف انرژی به سبک ژاپنی ها

اسباب بازی هایی که می توانید با استفاده از وسایل خانه بسازید
اسباب بازی هایی که می توانید با استفاده از وسایل خانه بسازید

اسباب بازی هایی که می توانید با استفاده از وسایل خانه بسازید

نکاتی در خصوص نه ماهگی نوزاد
نکاتی در خصوص نه ماهگی نوزاد

نکاتی در خصوص نه ماهگی نوزاد

مستند "قرآنِ موسی"/ زندگی شهید مدافع حرم موسی جمشیدیان
مستند "قرآنِ موسی"/ زندگی شهید مدافع حرم موسی جمشیدیان

مستند "قرآنِ موسی"/ زندگی شهید مدافع حرم موسی جمشیدیان

بانوی شفاعت در کلام استاد رفیعی
بانوی شفاعت در کلام استاد رفیعی

بانوی شفاعت در کلام استاد رفیعی

کریمه اهل بیت(علیهم السلام)/ حجت الاسلام محمد هادی هدایت
کریمه اهل بیت(علیهم السلام)/ حجت الاسلام محمد هادی هدایت

کریمه اهل بیت(علیهم السلام)/ حجت الاسلام محمد هادی هدایت

تیزر فیلم «خورشید» مجید مجیدی
تیزر فیلم «خورشید» مجید مجیدی

تیزر فیلم «خورشید» مجید مجیدی

حرف های قاضی قلابی!
حرف های قاضی قلابی!

حرف های قاضی قلابی!

آیا پاندمی مرگباری از مریخ به زمین می آید؟!
آیا پاندمی مرگباری از مریخ به زمین می آید؟!

آیا پاندمی مرگباری از مریخ به زمین می آید؟!

زندان‌های رژیم صهیونیستی
زندان‌های رژیم صهیونیستی

زندان‌های رژیم صهیونیستی

شایعه جنجالی مهاجرت رضا رشیدپور
شایعه جنجالی مهاجرت رضا رشیدپور

شایعه جنجالی مهاجرت رضا رشیدپور

باز شدن راه سفر به عتبات عالیات!
باز شدن راه سفر به عتبات عالیات!

باز شدن راه سفر به عتبات عالیات!

آتش‌سوزی یک واحد مسکونی
آتش‌سوزی یک واحد مسکونی

آتش‌سوزی یک واحد مسکونی

تحریم و لغو تحریم آمریکا درمورد چند شخص و نهاد ایران
تحریم و لغو تحریم آمریکا درمورد چند شخص و نهاد ایران

تحریم و لغو تحریم آمریکا درمورد چند شخص و نهاد ایران

اهمیت جایگاه عقیده در شخصیت انسانی/ استاد حامد کاشانی
اهمیت جایگاه عقیده در شخصیت انسانی/ استاد حامد کاشانی

اهمیت جایگاه عقیده در شخصیت انسانی/ استاد حامد کاشانی

معرفی مراکز تعمیر اسنوا-ال جی-سامسونگ
معرفی مراکز تعمیر اسنوا-ال جی-سامسونگ

معرفی مراکز تعمیر اسنوا-ال جی-سامسونگ

درمان اضطراب در نوجوانان
درمان اضطراب در نوجوانان

درمان اضطراب در نوجوانان

آمادگی نیروهای ویژه صابرین سپاه پاسداران!
آمادگی نیروهای ویژه صابرین سپاه پاسداران!

آمادگی نیروهای ویژه صابرین سپاه پاسداران!

یا فاطمه شفیعه‌ی ما اشفعی لنا/ میثم مطیعی
یا فاطمه شفیعه‌ی ما اشفعی لنا/ میثم مطیعی

یا فاطمه شفیعه‌ی ما اشفعی لنا/ میثم مطیعی

شاعری در قطار قم مشهد/ حاج میثم مطیعی
شاعری در قطار قم مشهد/ حاج میثم مطیعی

شاعری در قطار قم مشهد/ حاج میثم مطیعی

به خاطر حاج قاسم درست رای میدهیم
به خاطر حاج قاسم درست رای میدهیم

به خاطر حاج قاسم درست رای میدهیم