0
ویژه نامه ها

بسته تحلیلی خبری (سه شنبه 29 تیر 1400)

رئیس قوه قضائیه در جمع فعالین رسانه گفت: «بهره‌برداری‌های خاص و مقطعی از مردم کار ناپسندی است. اگر مردم احساس کنند ظاهرسازی می‌کنیم و حرف‌های خوب را برای رسیدن به اهداف و اغراض سیاسی بیان می‌کنیم، سخن ما را نمی‌پذیرند».
بسته تحلیلی خبری (سه شنبه 29 تیر 1400)
▼حرف روز            

اخلاق؛ دغدغه دولت انقلابی

در طول سال‌های اخیر دو الگو و خوانش متفاوت نسبت به حکومت‌داری در کشور وجود داشته است؛ دیدگاه اولی که از منظر اسلام سیاسی به حکومت نگاه میکند و حدودوثغور حکومت را مبتنی بر آموزه‌های اسلامی تعریف می‌کند! و دیدگاه دیگری که مبتنی بر رویکرد سکولار به حکومت نگاه کرده و حدودوثغور آن را با شاقول مکتب لیبرال دموکراسی تنظیم می‌کند. یکی از مهم‌ترین مرزهای جداسازی این دو گفتمان، مسئله رسالت هدایتگری دولت است و اینکه آیا حکومت اسلامی در این زمینه رسالت و وظیفه‌ای دارد و آیا باید زمینه‌های حرکت جامعه به سمت تعالی و سعادت را فراهم کند یا خیر؟!

1- در آستانه آغاز به کار دولت سیزدهم، نگرانی سکولارها از تحقق دولت اسلامی فزونی گرفته است. آنان تلاش دارند با رقیب‌هراسی، تفکر انقلابی را به تنگ‌نظری، اقتدارگرایی و توتالیتاریسم دینی متهم کنند! در همین راستا عباس عبدی در یادداشتی که در روزنامه اعتماد منتشر کرده، از دولتمردان جدید خواسته تا خطوط قرمز جامعه را پرتعداد نکنند! وی نوشته است: «اشتباه فاحش این است که حکومت و ابزار قدرت آن را در خدمت ذهنیتی هدایتگرانه قرار دهیم. به‌عبارت‌دیگر وظیفه حکومت‌ها هدایت مردم نیست. نه اینکه هدایت کردن کار بدی است، قطعاً خوب است، ولی این کار در توان حکومت‌ها نیست. حکومت‌ها برای نظم امور جامعه به معنای کلی آن هستند، زیرا حکومت‌ها نمی‌توانند هادیان اندیشه و افکار مردم باشند، بلکه وظیفه آن‌ها در تنظیم برخی رفتار خلاصه می‌شود».

2- در نقد این اظهارات باید گفت، دولت اسلامی قرار نیست بر خطوط قرمز جامعه بیفزاید و یا به زور کسی را به بهشت ببرد! اما قرار هم نیست که بهشت و جهنمی شدن جامعه برایش علی‌السویه باشد. حکومت اسلامی قرار است بستر را به نحوی فراهم آورد که بهشت رفتن، آسان‌تر از جهنم رفتن باشد! به‌واقع اگر خانواده‌ای قرار شد که تربیت فرزندش را به جامعه بسپارد، رفتن به سمت سعادت و هدایت برای او آسان‌تر باشد! شرایطی که متأسفانه به برکت فراگیری و هامونی تفکر سکولار در طول سالیان اخیر، شرایط عکس را رقم زده است!

3- در این الگو، حکومت همان‌طور که وظیفه تأمین امنیت، عدالت، معیشت و ... را بر عهده دارد، نمی‌تواند نسبت به تأمین سلامت روحی و معنوی جامعه بی‌تفاوت باشد. این حقیقتی است که هم در آموزه‌های اسلامی تأکید شده و هم در کلام امامین انقلاب برجسته گردیده است! هرچند که جریان اصلاح‌طلب و امثال عباس عبدی سال‌ها است از این آموزه‌ها فاصله گرفته‌اند! (نویسنده: مهدی سعیدی)

▼گزارش روز                         

نمایشگاه درس‌ها و عبرت‌ها!

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی به مسلمانان جهان به مناسبت ایام حج، فرمودند: «امسال، حج بیتِ معظّم در دسترس نیست ولی توجّه به ربّ‌البیت و ذکر و خشوع و تضرّع و استغفار در دسترس است؛ حضور در عرفات میسّر نیست، امّا دعا و مناجاتِ معرفت‌افزا در روز عرفه میسّر است؛ رَمی شیطان در منی ممکن نیست امّا دفع و طرد شیاطین قدرت‌طلب در همه‌جا ممکن است؛ حضور یکپارچه بدن‌ها در گِرد کعبه فراهم نیست، امّا حضور یکپارچه دل‌ها بر گِرد آیات روشن قرآن کریم و اعتصام به حبل‌الله وظیفه همیشگی است».

گزاره‌های خبری: محور مهم پیام ولی امر مسلمین در موسم حج بر این موضوع تعلق گرفته است که منطقه به خاطر پیروزی‌های متعدد جبهه مقاومت و شکست‌های کشورهای قلدر و زورگو، به یک نمایشگاه در معرض دید جهانیان تبدیل شده است که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود: 1- شکست جبهه تحریف علیه مقاومت: یکی از نقاط ثقل جنگ آمریکا و ایادی‌اش در جبهه مقاومت، سرمایه‌گذاری بر مسئله جنگ روانی علیه گروه‌های مقاومت بود. آمریکا درصدد بود که با تحریف و تحریک عصبیت عرب در کشورهای سوریه، عراق و لبنان، پشتوانه‌های مردم جبهه مقاومت را از بین ببرد. آن‌ها که از لبه جلویی نبرد (لجمن) شکست‌های بزرگی متحمل شده بودند، موضوع ایرانی بودن مقاومت و افسانه امپراتوری ایرانی را پیش کشیدند تا عقبه‌های جریان مقاومت را دچار فرسایش کنند؛ اما هراندازه این تبلیغات بیشتر شد، گرایش مردم و جوانان کشورهای محور مقاومت برای ایستادگی و دفاع از کیان خود بیشتر شد و در همراهی با سیدالشهدای جبهه مقاومت، حاج قاسم سلیمانی پیروزی‌های شگفت‌انگیزی در مقابل محور عربی، عبری و غربی به دست آوردند.

2- رویش‌های جدید جهان اسلام: در سال‌های اخیر هرچه جلوتر آمده‌ایم پیروزی‌های محور مقاومت گسترش و وسعت بیشتری یافته و شگفتی‌های استراتژیکی در جهان به وجود آمده است؛ اگر شاهد بودیم که کشورهای عربی در روزهای پایانی دولت ترامپ، در پیمان‌های منحوسی رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناختند و فلسطین را به خاطر ابقای حکومت‌های فاسد خود فروختند؛ اما در مقابل نسل جوان پرنشاط و با انگیزه‌ای پرچم دفاع از قدس را به دست می‌گرفت و در طول 12 روز، پیروزی شگفت‌انگیز را برای فلسطین رقم زد، به‌گونه‌ای که همه مسئولین و رسانه‌های صهیونیستی، عربی و غربی بر آن اعتراف کردند. در یمن نیز شاهد آن هستیم که جوانان یمنی در طول 7 سال مقاومت، بهترین پیروزی‌ها را در این ایام به دست می‌آورند.

نکته پایانی: جمهوری اسلامی در 4 دهه گذشته فقط یک استراتژی داشته است و آن‌هم «مقاومت فعال» بوده است و این مقاومت‌ها در دفاع مقدس 8 ساله کشورمان در برابر بعثی‌های عراق، دفاع 8 ساله جبهه مقاومت در سوریه و عراق، دفاع 7 ساله یمن در عربستان و امارات، به نتایج روشنی رسیده است که مهم‌ترین آن شکست‌های متعدد آمریکا در منطقه و خروج خفت‌بار سربازانش از کشورهای مسلمان منطقه است و این مسیر توحیدی که از سفارش‌های الهی مبنی بر «فَاستَقِم کَما اُمِرتَ» و اعتصام به حبل‌الله گرفته شده است، پیروزی‌های بزرگ‌تری را به دنبال خواهد داشت؛ ان‌شاءالله (نویسنده: فرهاد مهدوی)

▼ خبر ویژه                

رفع مشکل آبی روستاهای خوزستان تا پایان سال ۱۴۰۰

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام در سفر به خوزستان گفت: «۷۰۲ روستا در خوزستان وجود دارد که با بحران و تنش آبی روبرو است. در روزهای اخیر تصمیم گرفته بودیم که مشکل آب ۴۷۱ روستا را با کمک آبفای استان حل کنیم. در جریان بازدیدی که از این مناطق داشتم، دیدم اوضاع واقعاً برای مردم قابل‌تحمل نیست و تصمیم گرفتیم که برای حل مشکل تأمین آب تمام ۷۰۲ روستا، ستاد اجرایی فرمان امام ورود کند و جمعاً ۳۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای حل این مشکلات با مشارکت آبفا اختصاص یابد. تمام این طرح‌ها نهایتاً تا پایان سال به اجرا درمی‌آیند».

▼ اخبار

نیاز دولت آینده به تیم منسجم اقتصادی

«حسین مرعشی» سخنگوی حزب کارگزاران معتقد است که ایجاد هماهنگی و تعادل بخشی میان امکانات و واقعیات کشور با توقعات و انتظارات مردم از دولت آینده، یکی از مهم‌ترین برنامه‌های رئیس‌جمهوری آینده خواهد بود. وی اضافه می‌کند: «شعارهای قبلی اصولگرایان در این مرحله یکی از دردسرهای خودشان خواهد بود. آن‌ها می‌گفتند که کشور را باوجود تحریم و وضعیت جنگ اقتصادی می‌شود به نحو مطلوبی اداره کرد. امروز وقت اثبات این حرف است. این هم در شرایطی است که اقتصاد ایران دچار عدم تعادل‌های شکننده و بسیار مخربی شده».

مرعشی بدون اشاره به بانیان وضع موجود که جریان اصلاح‌طلب حامی دولت تدبیر و امید بوده است، می‌گوید: «همه ما نیازمند توفیق و پیروزی این دولت در عرصه مدیریت کشور هستیم. هیچ‌وقت همه ایران این‌طور به شکل حیاتی چنین نیازی به موفقیت دولت نداشته. ما از آقای رئیسی در انتخابات حمایت نکردیم اما می‌دانیم عدم توفیق دولت او خطر بزرگی برای کشور است و بنابراین من شخصاً آرزو می‌کنم آن‌چنان این دولت موفق باشد که سال 1404 با دو برابر رأی امسال دوباره ایشان رئیس‌جمهور شود».

مرعشی یکی از مشکلات اساسی دولت روحانی را نداشتن سیاست واحد و منسجم اقتصادی عنوان کرده و می‌افزاید: «برنامه عملیاتی برای اقتصاد یک تیم مسئول و منسجم می‌خواهد که حداقل چهار نهاد را در بر بگیرد، یعنی بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، سازمان برنامه‌وبودجه و وزارت نفت. آقای رئیسی اگر چهار اقتصاددان قابل و کارکشته اما با نظرات مختلف را در سمت‌های اقتصادی دولت بگذارد قطعاً باید بداند که کار مدیریت اقتصادی دولتش از همان اول به بن‌بست می‌خورد».
 

مافیای قدرت و شبکه نفوذ در لبنان!

«دکتر مسعود اسداللهی» کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به ضعف ساختاری لبنان، گفت: «به علت عدم توافق بین گروه‌های سیاسی لبنان و دخالت‌های خارجی همواره این بحران‌ها تکرار می‌شود. صحنه سیاسی لبنان دست یکسری از افرادی است که مافیای قدرت در این کشور هستند. برای در دست گرفتن امور در این کشور اصلاً بحث شایسته‌سالاری نیست، فقط و فقط بحث نفوذ است. وقتی سران این گروه‌ها به توافق برسند از بن‌بست خارج می‌شوند. البته مشکلات مردم حل نمی‌شود و فقط دولتی تحت عنوان وحدت ملی شکل می‌گیرد».

وی با بیان اینکه آمریکا نه‌تنها در لبنان کارشکنی می‌کند، بلکه به کشورهای منطقه هم اجازه کمک به لبنان را نمی‌دهد، گفت: «ایران چندین بار پیشنهاد کمک به لبنان ازجمله فروش بنزین و حتی کمک تسلیحاتی به ارتش این کشور را داد، اما آمریکایی‌ها به دولت لبنان اولتیماتوم دادند که حق دریافت این کمک‌ها را ندارید. دولتی که قدرت تصمیم‌گیری ندارد و نمی‌تواند منافع ملی را حفظ کند، وضعیتش همین می‌شود». اسداللهی افزود: «هرج‌ومرج در لبنان برای نفوذ اسرائیل در این کشور و ضربه زدن به مقاومت است.

از طرفی دیگر این بحران به نفع آمریکایی‌هاست چراکه دوست ندارند در هیچ جای دنیا دولتی مستقل شکل بگیرد. بیگانگان می‌خواهند به مردم لبنان القا کنند علت این‌همه مشکل، وجود مقاومت در این کشور است تا پایگاه مردمی مقاومت در لبنان را از بین ببرند. آمریکا خودش مشکل ایجاد می‌کند و آن را به گردن مقاومت لبنان می‌اندازند؛ اما در حقیقت فاسدترین شخصیت‌های سیاسی لبنان همان کسانی می‌باشند که هم‌پیمان آمریکایی‌ها هستند».
 

ضدانقلاب برای کشته‌سازی در خوزستان به هر دری می‌زند

از دو شب پیش در رسانه‌های ضدانقلاب فیلمی منتشر شد که ادعا می‌شود جوانی در اعتراض و تجمع یکشنبه‌شب سوسنگرد کشته شده است؛ اما مشخص شده است که این فیلم، قدیمی و متعلق به سال ۹۴ است و هیچ ارتباطی با تجمع اخیر سوسنگرد ندارد. همچنین معاون امنیتی انتظامی استانداری خوزستان در واکنش به پروژه کشته‌سازی رسانه‌های ضدانقلاب، می‌گوید: «برخی از مردم استان خوزستان در مناطقی از استان مطالبات به حقی در خصوص تأمین آب مناطقشان داشتند.

دشمنان قسم‌خورده نظام با اهداف خاص کلیپ‌های متعددی مبنی بر فوت ۳ نفر از شهروندان و ۲ مأمور در فضای مجازی منتشر کرده‌اند که به‌هیچ‌وجه واقعیت ندارد. در اعتراضات شادگان یک نفر کشته شد که شناسایی عوامل فوت این فرد بی‌گناه در دستور کار است». در ادامه این پروژه، ‌چهارمین کشته اعتراضات خوزستان هم دروغ از آب درآمد و مشخص شد که ضدانقلاب خارج نشین در این موضوع، دست به دامن کشته‌شده‌های داعشی شده‌اند.

‌اخبار کوتاه
◄ دولت رئیسی مراقب باشد؛ مجلس نظارت خواهد کرد!/ «مصطفی میرسلیم»، نماینده مردم تهران در مجلس ضمن درخواست از دولت سیزدهم برای مراقب از خباثت‌های آمریکا در مذاکرات برجامی، اظهار کرد: «مجلس شورای اسلامی مذاکرات هسته‌ای را با جدیت دنبال و نظارت خواهد کرد. راهبرد دولت سیزدهم باید در خصوص مذاکرات مشخص باشد و پس‌ازآن  نیز راهکار مبرهنی داشته باشد». این نماینده مجلس بیان کرد: «آمریکایی‌ها همیشه به ما خیانت کرده‌اند و رفتار متظاهر گونه‌ای در قبال کشورمان داشته‌اند؛ قطعاً این بار هم فکر نمی‌کنم سیاست خود را تغییر دهد؛ البته صحبت‌هایم به این معنا نبوده که ما نمی‌خواهیم مذاکره کنیم، منتها دولت باید مدبرانه، عاقلانه و داهیانه وارد مذاکرات شود».

◄ روزنامه آمریکایی: تحریم دوباره ایران در دستور کار است/ روزنامه وال‌‎استریت‎ژورنال نوشت: «به دلیل متزلزل شدن گفت‌وگوهای وین، آمریکا طرح تحریمی جدید را بررسی می‎کند که هدف آن توقف فروش نفت ایران به چین است. یکی از مقام‌های آمریکایی گفته، در اقتصاد ایران چیز زیادی برای تحریم باقی‎نمانده، تحریم فروش نفت ایران به چین غنیمت است. این موضوع درصورتی عملی می‎شود که گفت‎وگوهای وین شکست بخورد؛ اما مقامات آمریکایی گفته‎اند، ممکن است این تحریم نتیجه معکوس دهد و باعث شود ایران به برنامه هسته‌ای خود سرعت بدهد».

◄ اقتصاد عربستان زیر پتک ناکارآمدی بن‌سلمان/ روزنامه انگلیسی تلگراف نوشت: «اقتصاد عربستان بهای سرمایه‌گذاری‌های بچه‌گانه بن سلمان ولیعهد عربستان را می‌پردازد؛ درحالی‌که فساد در کشور و نبود سازوکارهای نظارتی، ضربات مهلکی را بر این اقتصاد وارد کرده است. بن سلمان از زمان به قدرت رسیدن چندین سرمایه‌گذاری اقتصادی شکست‌خورده داشت که اقتصاد عربستان بهای سنگین آن را پرداخت کرده است».

◄ وزارت خارجه: FATF مانع همکاری خارجی‌ها با ایران نیست/ وزارت خارجه در یکی از پاورقی‌های گزارش اجرای برجام که اخیراً منتشرشده، اذعان داشته این ادعا که FATF مانع انتفاع بیش‌تر ایران از رفع تحریم‌ها و هم‌چنین مانع همکاری خارجی‌ها با ایران شده، از سوی آمریکا مطرح گردیده و این ادعا، غیرقابل‌قبول است. پیشتر روحانی گفته بود: «تا موضوع FATF حل نشود، روابط بانکی ما با دنیا حل نخواهد شد و سرمایه‌گذاران حاضر به سرمایه‌گذاری در ایران نخواهند شد».

◄ محسنی اژه‌ای: بهره‌برداری مقطعی از مردم ناپسند است/ رئیس قوه قضائیه در جمع فعالین رسانه گفت: «بهره‌برداری‌های خاص و مقطعی از مردم کار ناپسندی است. اگر مردم احساس کنند ظاهرسازی می‌کنیم و حرف‌های خوب را برای رسیدن به اهداف و اغراض سیاسی بیان می‌کنیم، سخن ما را نمی‌پذیرند».
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
معرفی کامل داروی پروکاربازین و کاربرد و عوارض مصرف آن
معرفی کامل داروی پروکاربازین و کاربرد و عوارض مصرف آن

معرفی کامل داروی پروکاربازین و کاربرد و عوارض مصرف آن

همه چیز در مورد نچوه عملکرد قرص ترازوسین و عوارض آن
همه چیز در مورد نچوه عملکرد قرص ترازوسین و عوارض آن

همه چیز در مورد نچوه عملکرد قرص ترازوسین و عوارض آن

سلول های بنیادی چیست و چه کار می کنند؟
سلول های بنیادی چیست و چه کار می کنند؟

سلول های بنیادی چیست و چه کار می کنند؟

تقاضای کمک یک زن از پلیس به بهانه سفارش پیتزا
تقاضای کمک یک زن از پلیس به بهانه سفارش پیتزا

تقاضای کمک یک زن از پلیس به بهانه سفارش پیتزا

کلیپ جالب از پروسه طراحی آیفون 13
کلیپ جالب از پروسه طراحی آیفون 13

کلیپ جالب از پروسه طراحی آیفون 13

ربات بنزین‌ زن چینی
ربات بنزین‌ زن چینی

ربات بنزین‌ زن چینی

قرص آمیلوراید و موارد مصرف و عوارض جانبی آن
قرص آمیلوراید و موارد مصرف و عوارض جانبی آن

قرص آمیلوراید و موارد مصرف و عوارض جانبی آن

اگه بارون بودم میباریدم روی گنبد حسین/ محمدرضا بذری
اگه بارون بودم میباریدم روی گنبد حسین/ محمدرضا بذری

اگه بارون بودم میباریدم روی گنبد حسین/ محمدرضا بذری

اگه راه حرم بسته است.../ حسن عطایی
اگه راه حرم بسته است.../ حسن عطایی

اگه راه حرم بسته است.../ حسن عطایی

با اون احسانی که تو داری/ پیام کیانی
با اون احسانی که تو داری/ پیام کیانی

با اون احسانی که تو داری/ پیام کیانی

اربعین نور و کربلا نوره/ حنیف طاهری
اربعین نور و کربلا نوره/ حنیف طاهری

اربعین نور و کربلا نوره/ حنیف طاهری

به هر دری زدم بیام نشد/ امیر کرمانشاهی
به هر دری زدم بیام نشد/ امیر کرمانشاهی

به هر دری زدم بیام نشد/ امیر کرمانشاهی

نازنین یار مرا باز ندیدی باشد/ حسین طاهری
نازنین یار مرا باز ندیدی باشد/ حسین طاهری

نازنین یار مرا باز ندیدی باشد/ حسین طاهری

نواهنگ «دختر پدری»/ امیر کرمانشاهی
نواهنگ «دختر پدری»/ امیر کرمانشاهی

نواهنگ «دختر پدری»/ امیر کرمانشاهی

آه مظلوم در بیان امام حسن(ع)/ آیت الله جوادی آملی
آه مظلوم در بیان امام حسن(ع)/ آیت الله جوادی آملی

آه مظلوم در بیان امام حسن(ع)/ آیت الله جوادی آملی

تظاهرات ضد صهیونیستی در لندن
تظاهرات ضد صهیونیستی در لندن

تظاهرات ضد صهیونیستی در لندن

محاسبات لبه (Edge Computing)
محاسبات لبه (Edge Computing)

محاسبات لبه (Edge Computing)

تزئین تماشایی ماشین با فرش‌های ایرانی توسط شهروند روسی!
تزئین تماشایی ماشین با فرش‌های ایرانی توسط شهروند روسی!

تزئین تماشایی ماشین با فرش‌های ایرانی توسط شهروند روسی!

مراحل مهم رشد کودک از شش ماهگی تا 4 سالگی
مراحل مهم رشد کودک از شش ماهگی تا 4 سالگی

مراحل مهم رشد کودک از شش ماهگی تا 4 سالگی

ترمز انسان !/ استاد انصاریان
ترمز انسان !/ استاد انصاریان

ترمز انسان !/ استاد انصاریان

جاهلیت مدرن اروپایی!
جاهلیت مدرن اروپایی!

جاهلیت مدرن اروپایی!