0
ویژه نامه ها

امریکا دیگر قدرت بلامنازع نیست

جنگ روسیه و اوکراین در حال حاضر مزیت بزرگی را برای پیمانکاران دفاعی به همراه داشته است. آنچه اروپا به آن نیاز دارد ترسیم مجدد مرزهای زمان جنگ سرد و ایجاد یک ردپای بزرگ‌تر برای ناتو نیست، بلکه معماری جدید در نهادهای امنیتی و اقتصادی است به نحوی که همه کشورهای اروپایی از جمله روسیه بتوانند در نهایت به آنها بپیوندند. جهان به درستی بابت تهدیدات روسیه مبنی بر استفاده از سلاح هسته‌ای در صورت به خطر افتادن موجودیتش متحیر شده است، اگرچه آمریکا نیز نخواسته احتمال اینکه تبدیل به نخستین استفاده‌کننده از سلاح‌های هسته‌ای شود را رد کند.
امریکا دیگر قدرت بلامنازع نیست

تغییر ماهیت‌ جنگ‌ها

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در اعترافی مهم درباره تغییر نظم جهانی و با تاکید بر اینکه ۲۵ سال آینده مانند گذشته نخواهد بود، از نسل آینده این کشور خواست ارتش را برای نبرد در جنگ‌های آینده که به گفته وی شباهتی به جنگ‌های امروزی ندارد، آماده کنند. به گزارش «روسیا الیوم» ژنرال «مارک میلی» در جمع دانشجویان فارغ‌التحصیل از آکادمی نظامی در «وست پوینت»، تصویری تاریک از جهانی متلاطم‌تر را ترسیم کرد که قدرت‌های بزرگ قصد تغییر نظم جهانی را دارند. رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده به حاضران گفت: احتمال وقوع درگیری بزرگ بین‌المللی بین قدرت‌های برتر در حال افزایش است، نه کاهش. هر پیشرفت نظامی که در ۷۰ سال گذشته داشته‌ایم، به سرعت در حال متوقف شدن است و ایالات متحده در واقع چالش‌های زیادی در همه زمینه‌ها از جمله جنگ، فضا، اینترنت، نیروی دریایی، نیروی هوایی و زمینی خواهد داشت. وی تاکید کرد آمریکا دیگر قدرت بلامنازع جهان نیست.
 

تغییر ماهیت و تسلیحات جنگ در 3 دهه آینده

میلی همچنین گفت از نظر او جنگ آینده بسیار پیچیده خواهد بود؛ جنگی که به سلاح‌های دقیق دوربرد و فناوری‌های پیشرفته جدید نیاز دارد. وی با بیان اینکه ایالات متحده در حال حاضر برای ارسال پهپادهای جدید با فناوری پیشرفته و سایر تسلیحات به ارتش اوکراین عجله دارد و در برخی موارد این تجهیزات تنها در مراحل اولیه تولید بوده است، عنوان داشت بعضا حتی از تسلیحاتی مانند پهپادهای دوش‌پرتاپ به رغم پیشرفت‌های شکل گرفته استفاده شده است. میلی با بیان اینکه با تحولات جنگ در اوکراین نیاز به انواع تسلیحات بیشتر شد، تصریح کرد: در هفته‌های اول جنگ روی تسلیحات دقیق دوربرد مانند موشک‌های «استینگر» و «جاولین» تمرکز شد اما اکنون تمرکز بر توپخانه و افزایش محموله‌های هویتزر است. این ژنرال آمریکایی تاکید کرد طی ۲۵ تا ۳۰ سال آینده، ماهیت اصلی جنگ و تسلیحات آن تغییر خواهد کرد. وی با بیان اینکه افسران فارغ‌التحصیل باید طرز تفکر، آموزش و مبارزه نیروهای آمریکایی را تغییر دهند، افزود: نظامیان تازه منصوب شده به عنوان رهبران ارتش فردا با تانک، کشتی و هواپیماهای رباتیک خواهند جنگید و بر هوش مصنوعی، سوخت‌های مصنوعی، مصنوعات 3 بعدی و مهندسی انسانی تکیه خواهند کرد.
 
چند سالی است که در مورد سرشت جهان پیش‌رو و اتفاقاتی که قرار است روی دهد می‌نویسم و تاکید دارم که در این دنیا دیگر امریکا ابرقدرتِ بلامنازع نیست و این کشور دچار چالش‌های بسیار بزرگی در حوزه اعمال قدرت شده است. به همان میزان که دیگر کشورها قوی شده‌اند، از قدرت امریکا کاسته شده و این کشور دیگر نمی‌تواند در بحران‌های جهانی با موضع‌گیری تعیین‌کننده باشد و صرفا به عنوان یک بخشی از بازی ناچار است مداخله کرده تا سهم خودش را بگیرد. این موضوع را می‌توان به صورت عینی در اوکراین مشاهده کرد.
 
ضعف امریکا فقط در حوزه نظامی روی نداده، بلکه در حوزه اقتصادی و فرهنگی هم امریکا ضعیف شده و دیگر قدرت رده اول جهان نیست که با اختلاف فاحش با سایر کشورها قرار گرفته باشد. امروز قدرت‌های اقتصادی و نظامی بسیاری در جهان شکل گرفته‌اند که محیط پیرامونی خود به راحتی می‌توانند برای امریکا چالش ایجاد کرده و این کشور را وارد بحران کنند و به همین دلیل باید گفت که امریکا در حال عقب‌نشینی به مناطقی است که در آن یا متحدان قدیمی و قدرتمندی دارد یا آن اندازه ضعیف هستند که می‌توانند سلطه امریکا را بپذیرند. حضور امریکا در اروپای شرقی و شرق آسیا و خارج شدن این کشور از غرب این قاره به همین دلیل است. امریکا در غرب آسیا دچار چالش شده و دیگر نمی‌تواند حضور ایمنی برای نیروهایش داشته باشد و آن‌ها را در چتر امنیتی بگیرد. در واقع نظامیان امریکایی در غرب آسیا در معرض خطراتی هستند که جان آن‌ها را تهدید می‌کند، کما اینکه حضورشان نمی‌تواند برای امریکا ارزش راهبردی داشته باشد و کشورهای حاضر در این منطقه هم توانایی حفاظت از این نظامیان را در هر جنگی ندارند، به زبان ساده‌تر، امریکا باید از این کشورها مراقبت کند در حالی که در شرق آسیا کره‌جنوبی و ژاپن از عهده دفاع حداقلی از خود بر می‌آیند.
 
این مساله را در اروپا هم شاهد هستیم. نظامیان امریکایی که تعداد آن‌ها بیش از 100 هزار نفر است (از ارتش‌های بزرگ اروپایی هم تعداد این نظامیان بیشتر است) در اروپا احساس امنیت بیشتری می‌کنند و در حال کوچ به این قاره هستند. اما اینکه چه اتفاقی در حال روی داد است را شاید یکی از ژنرال‌های ارشد امریکایی بهتر بتواند توضیح بدهد. رئیس ستاد مشترک ارتش تروریستی آمریکا، در جمع دانشجویان فارغ التحصیل از آکادمی نظامی در «وست پوینت»، تصویری تاریک از جهانی متلاطم‌تر را ترسیم کرد که قدرت‌های بزرگ قصد تغییر نظم جهانی را دارند. میلی به دانشجویان فارغ التحصیل گفت: احتمال وقوع درگیری بزرگ بین‌المللی بین قدرت‌های برتر در حال افزایش است، نه کاهش. هر پیشرفت نظامی که در ۷۰ سال گذشته داشته‌ایم به سرعت در حال متوقف شدن است و ایالات متحده در واقع چالش‌های زیادی در همه زمینه‌ها از جمله جنگ، فضا، اینترنت، نیروی دریایی، نیروی هوایی و زمینی خواهد داشت. آمریکا دیگر قدرت بلامنازع جهانی نیست، این کشور در اروپا با عملیات نظامی روسیه در اوکراین، در آسیا با رشد عظیم اقتصادی و نظامی چین و همچنین تهدیدات هسته‌ای و موشکی کره شمالی و در خاورمیانه و آفریقا با بی‌ثباتی که عامل آن تروریست‌ها هستند، در حال آزموده شدن است.
 
میلی همچنین گفت که از نظر او جنگ آینده بسیار پیچیده خواهد بود، با جنگی که به سلاح‌های دقیق دوربرد و فناوری‌های پیشرفته جدید نیاز دارد، ایالات متحده در حال حاضر برای ارسال پهپادهای جدید با فناوری پیشرفته و سایر تسلیحات به ارتش اوکراین عجله دارد و در برخی موارد این تجهیزات تنها در مراحل اولیه تولید بوده است، بعضا حتی از تسلیحاتی مانند پهپادهای دوش پرتاپ به رغم پیشرفت‌های صورت گرفته استفاده شده است. میلی با بیان اینکه با تحولات جنگ در اوکراین نیاز به انواع تسلیحات بیشتر شد، تصریح کرد: در هفته‌های اول جنگ بر روی تسلیحات دقیق مانند موشک‌های «استینگر» و «جاولین» تمرکز شد، اما اکنون تمرکز بر روی توپخانه و افزایش محموله‌های هویتزر است. میلی در حالی از می‌گوید که باید سراغ تسلیحات توپخانه‌ای برای ارسال به اوکراین رفت که موشک‌های «جاولین» ساخت امریکا باوجود تبلیغات بسیار زیاد نمره قبولی نگرفتند، البته توپخانه ارسالی امریکا به اوکراین در برابر قدرت توپخانه‌ای روس‌ها نیز فقط یک دلخوشی بسیار اندک به شمار می‌رود.
 
اما نکته‌ مهمی که این ژنرال آمریکایی به آن اشاره کرد، این بود که در ۲۵ تا ۳۰ سال آینده، ماهیت اصلی جنگ و تسلیحات آن تغییر خواهد کرد، به گفته وی ارتش ایالات متحده نمی‌تواند به مفاهیم و تسلیحات منسوخ شده بچسبد، بلکه باید فوراً نیرو و تجهیزاتی را مدرن سازی کرده و توسعه دهد که بتواند درگیری جهانی را بازدارنده یا در صورت لزوم پیروز شود. تلاش این ژنرال امریکایی برای انتقال مفاهیم و داده‌های جدید برای وارد کردن آن‌ها به عرصه نظامی و عملیاتی ارتش امریکا نشان می‌دهد ما با دنیایی سر و کار داریم که در آن سازه‌ها مدام در حال تغییر هستند و باید تلاش بسیاری کرد تا شاید به آن رسید. این موضوع بیانگر آن است که ارتش امریکا برای احیای قدرت جهانی خود به سراغ تسلیحات جدید با الگوهای پیشرفته‌ای رفته که سایر کشورها از آن برخوردار نیستند. این یعنی آنکه ارتش امریکا تا چند سال آینده پوست‌اندازی می‌کند و برای این مساله باید آماده بود.
 
توضیح این تغییر را می‌توان در اظهارات میلی به خوبی مشاهده کرد، چرا که او با بیان اینکه افسران فارغ التحصیل باید طرز تفکر، آموزش و مبارزه نیروهای آمریکایی را تغییر دهند، گفت: نظامیان تازه منصوب شده به‌عنوان رهبران ارتش فردا با تانک، کشتی و هواپیماهای رباتیک خواهند جنگید و بر هوش مصنوعی، سوخت‌های مصنوعی، مصنوعات سه بعدی و مهندسی انسانی تکیه خواهند کرد. این یعنی آنکه در ایران هم ما باید به سراغ دانش‌های جدید در حوزه نظامی رفته و با تاکید بر دانش‌های نوین و ایجاد زیرساخت‌های لازم در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان و جذب نخبه‌های علمی و دانشگاهی و تخصیص ردیف‌های بودجه سخاوتمندانه قدرت کشور را چند برابر کنیم. بدون شک، سرریز این دانش وارد زندگی و صنعت شده و خدمات بسیاری به جامعه ارائه خواهد کرد. امریکا امروز عقب‌نشینی می‌کند، زمان می‌خرد تا تسلیحات جدید آماده شود، برای پیروزی باید...

امریکا دیگر قدرت بلامنازع نیست

موشک «سارمات» روسیه چالش جدید آمریکا

همزمان با اظهارات رئیس ستاد ارتش آمریکا درباره پیچیده‌تر شدن تسلیحات و افزایش احتمال درگیری بین قدرت‌های جهانی، فرمانده نیروهای موشکی استراتژیک روسیه از برخورداری کشورش از موشکی خبر داد که تا چند دهه آینده امکان رهگیری آن وجود ندارد. وی اعلام کرد موشک «سارمات» که جدیدترین موشک بالستیک قاره‌پیمای مستقر بر زمین روسیه محسوب می‌شود، می‌تواند در کنار دیگر مسیرها بر فراز قطب شمال و قطب جنوب نیز پرواز کند. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، ژنرال «سرگئی کاراکائف» گفت: به خاطر نسبت قدرت به وزن این سیستم جدید موشکی، مسیر پرواز قابلیت تغییر دارد. در صورت لزوم از مسیر قطب شمال می‌توان مسیری را از طریق قطب جنوب ترسیم کرد که در اصل امروز محافظت نمی‌شود. همچنین احتمالاتی نیز برای مسیرهای دیگر از نظر امکان پرتاب به فضای خارج از جو زمین وجود دارد. وی افزود: در دهه‌های آتی به سختی می‌توان ابزارهایی برای رهگیری موشک سارمات تولید کرد. ژنرال کاراکائف افزود: امروز آنها می‌گویند دفاع هوایی برای سیستم موشکی سارمات وجود ندارد و احتمالا در دهه‌های آتی نیز وجود نخواهد داشت.

وی در توضیح عدم امکان رهگیری موشک سارمات گفت: این موشک علاوه بر اینکه یک راکت با سوخت مایع است، به اندازه موشک‌هایی که موتوری سبک با سوخت جامد دارند، شتاب می‌گیرد. به گفته «دیمیتری روگوزین» رئیس آژانس فضایی «روسکاسموس»، روسیه در سال جاری میلادی موشک سارمات را آزمایش خواهد کرد و ارتش از پاییز سال ۲۰۲۲ روند دریافت این موشک‌ها را آغاز می‌کند. آژانس فضایی «روسکاسموس» قصد دارد به طور کلی ۴۶ موشک سارمات برای نیازهای ارتش روسیه تولید کند. به گفته وزارت دفاع روسیه، موشک سارمات قادر است با استفاده از مسیرهای مختلف پروازی اهداف دوربرد را هدف گیرد و تضمین‌شده می‌تواند بر هرگونه سیستم دفاع موشکی موجود و آتی غلبه کند. نخستین پرتاب آزمایشی موشک سارمات ۲۰ آوریل سال جاری میلادی انجام شد. به گفته «سرگئی پوروسکان» معاون فرمانده نیروهای موشکی استراتژیک روسیه، موشک سارمات به مدت ۵۰ سال در خدمت ارتش خواهد بود.
 

ایجاد جبهه جدید نزاع، این بار در شمالگان

سفیر روسیه در گروه همکاری شمالگان دیروز گفت با حضور فنلاند و سوئد در ناتو، این منطقه به صحنه بین‌المللی عملیات نظامی تبدیل می‌شود. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، هلسینکی و استکهلم درخواست‌های عضویت خود برای پیوستن به ناتو را چهارشنبه گذشته به «ینس استولتنبرگ» دبیرکل این ائتلاف نظامی تحویل دادند. «نیکولای کورچونف» سفیر روسیه در گروه همکاری شمالگان با اشاره به این اقدام سوئد و فنلاند گفت: ما شاهد افزایش فعالیت‌های نظامی بین‌المللی در منطقه شمالگان هستیم. وی افزود: فعالیت‌های نظامی بین‌المللی در منطقه شمالگان رو به افزایش است. تبدیل منطقه شمالگان به صحنه بین‌المللی عملیات نظامی باعث ایجاد مزاحمت و دردسر می‌شود. ما نمی‌توانیم درباره این وضعیت بی‌تفاوت باشیم. دیپلمات روس ادامه داد: سیاست عدم تعهد به ائتلاف‌های نظامی که همان سیاست دیرینه سوئد و فنلاند است، مدت‌هاست باعث شده ثبات و صلح در منطقه شمالگان و عرض‌های جغرافیایی شمالی حفظ شود. الحاق احتمالی این ۲ کشور به ناتو بعید است با این هدف انطباقی داشته باشد. فنلاند و سوئد چهارشنبه گذشته درخواست‌های خود را برای عضویت در ناتو به ینس استولتنبرگ، دبیرکل این ائتلاف نظامی ارسال کردند. اینکه آیا ۲ کشور به عضویت این ائتلاف پذیرفته خواهند شد یا نه، منوط به تایید یکپارچه کشورهای عضو ناتو است.
 

چشم‌انداز بی‌ثباتی بلندمدت در اروپا

از سوی دیگر پایگاه «هیل» در گزارشی با اشاره به تحولات اوکراین و خطرات ناشی از راهبرد گسترش ناتو در شرق بر لزوم توقف آن تاکید کرد. در این گزارش آمده است: «الحاق فنلاند و سوئد به ناتو می‌تواند به جای اینکه در راستای حمایت و حفاظت از اروپا باشد، اروپا را بی‌ثبات کند. هیچ یک از این کشورها قبل از این بحران، با تهدیدی جدی از جانب روسیه مواجه نبودند اما انبوه تسلیحاتی که به شکلی اجتناب‌ناپذیر در نتیجه الحاق به ناتو وارد آنها می‌شود، می‌تواند انگیزه‌هایی را برای روسیه به منظور تقابل ایجاد کند.

این جنگ در حال حاضر مزیت بزرگی را برای پیمانکاران دفاعی به همراه داشته است. آنچه اروپا به آن نیاز دارد ترسیم مجدد مرزهای زمان جنگ سرد و ایجاد یک ردپای بزرگ‌تر برای ناتو نیست، بلکه معماری جدید در نهادهای امنیتی و اقتصادی است به نحوی که همه کشورهای اروپایی از جمله روسیه بتوانند در نهایت به آنها بپیوندند. جهان به درستی بابت تهدیدات روسیه مبنی بر استفاده از سلاح هسته‌ای در صورت به خطر افتادن موجودیتش متحیر شده است، اگرچه آمریکا نیز نخواسته احتمال اینکه تبدیل به نخستین استفاده‌کننده از سلاح‌های هسته‌ای شود را رد کند. حتی استفاده از یک به‌اصطلاح سلاح هسته‌ای تاکتیکی می‌تواند صدماتی فاجعه‌بار ایجاد کرده و به سرعت به یک نزاع هسته‌ای تمام‌عیار تبدیل شود و با توجه به این موضوع، جلوگیری از تبدیل شدن جنگ اوکراین به یک جنگ هسته‌ای باید هدف محوری برنامه‌ریزی‌های نظامی آمریکا و ناتو باشد.

منبع:
اخبار سوریه
وطن امروز
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما