0
اخبار مرتبط
ویژه نامه ها

توصیه‌های رهبر انقلاب در دیدار ائمه جمعه با ایشان/ منش امام جمعه و محتوای خطبه‌ها

رهبر انقلاب با اشاره به مطرح شدن موضوع حجاب در خطبه‌های نماز جمعه در هفته گذشته و همچنین در فضای مجازی و رسانه‌ها، خاطرنشان کردند: در این موضوعات باید بسیار متین و منطقی و به دور از احساسات بی‌مورد، ورود کرد و باید با دلایل روشن، آن منطق استعماری غربی افشا و تبیین شود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تبیین همراه با متانت و اتقان را در موارد دیگر نیز ضروری دانستند و افزودند: ممکن است در منطقه‌ای ناهنجاری وجود داشته باشد که امام‌جمعه با در نظر گرفتن همه ملاحظات، تصمیم به مطرح کردن آن در نمازجمعه دارد که باید با کیفیت مناسب و متناسب با جایگاه امام‌جمعه باشد.
توصیه‌های رهبر انقلاب در دیدار ائمه جمعه با ایشان/ منش امام جمعه و محتوای خطبه‌ها

مطلقاً سراغ کار اقتصادی نروید

رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز در دیدار ائمه جمعه سراسر کشور، نماز جمعه را در سلسله قدرت نرم نظام اسلامی، حلقه‌ای بسیار مهم و فریضه‌ای استثنایی خواندند و تأکید کردند: امام جمعه سخنگوی انقلاب اسلامی است و یکی از وظایف اساسی او بازتولید مفاهیم معرفتی و مبانی انقلابی و پاسخگویی به شبهات با زبان روز و تبیین مستدل آن‌ها و رفتار پدرانه با همه است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز در دیدار ائمه جمعه سراسر کشور، نماز جمعه را در سلسله قدرت نرم نظام اسلامی، حلقه‌ای بسیار مهم و فریضه‌ای استثنایی خواندند و تأکید کردند: امام جمعه سخنگوی انقلاب اسلامی است و یکی از وظایف اساسی او بازتولید مفاهیم معرفتی و مبانی انقلابی و پاسخگویی به شبهات با زبان روز و تبیین مستدل آن‌ها و رفتار پدرانه با همه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای سخنان خود با گرامیداشت ایام متعلق به اهل‌بیت علیهم‌السلام، به بیان اهمیت جایگاه نماز جمعه پرداختند و با اشاره به جایگاه استثنایی آن در میان فرائض دینی گفتند: «پیوند میان توجه به خدا و حضور و اجتماع مردمی»، «ذکر و یاد خدا به‌صورت دسته‌جمعی و نزول برکات آن بر جمع»، «استمرار بدون توقف نماز جمعه در هر هفته»، «پایگاهی مهم برای طرح مسائل مختلف جامعه اعم از مسائل فکری، خدمات اجتماعی، همکاری‌های عمومی و آمادگی‌ها و بسیج نظامی» و «آمیختن معنویت با سیاست» از مهم‌ترین ویژگی‌های نمازجمعه است که آن را تبدیل به ظرفیت عظیم و فرصت فوق‌العاده کرده است. ایشان افزودند: نماز جمعه با چنین ویژگی‌هایی، حلقه‌ای مهم در سلسله قدرت نرمِ مُفصل و طولانی نظام اسلامی است.

الزامات رفتار و منش ائمه جمعه

رهبر انقلاب اسلامی سپس با طرح این سؤال که «آیا در جمهوری اسلامی توانسته‌ایم، نماز جمعه را در جایگاه رفیع و شایسته خود قرار دهیم» گفتند: به نظر می‌آید کوتاهی‌هایی داشته‌ایم که باید همت کنیم تا این کوتاهی‌ها برطرف شود که در این میان، برخی مسائل بر عهده شخص ائمه‌جمعه است و برخی هم بر عهده مدیریت کلان ائمه جمعه.

رهبر انقلاب اسلامی درخصوص ائمه‌جمعه به دو موضوع اشاره کردند: ۱- منش و روش و شیوه زندگی امامان جمعه و ۲- محتوای خطبه‌های نماز جمعه. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره منش و روش امام‌جمعه گفتند: امامان جمعه همانگونه که در خطبه‌های نماز جمعه، همه را امر به تقوا می‌کنند، خود نیز باید در تحصیل تقوا و عمل به آن حداکثر تلاش خود را انجام دهند، زیرا اگر غیر از این باشد، نتیجه عکس خواهد داد.

ایشان «رفتار پدرانه با همه» را از دیگر الزامات رفتار و منش امام‌جمعه دانستند و افزودند: در نماز جمعه قشر‌ها و سلایق مختلف حضور دارند، رفتار امام‌جمعه باید همانند رفتار پدر با فرزندان خود باشد و باید همه را بر سر سفره معنویت و دین بنشاند.


امام جمعه در روز جمعه مردم را امر به تقوا می‌کند با گفتار خود؛ من می‌گویم شما در روز شنبه و یک‌شنبه و دو‌شنبه و سه شنبه و چهار‌شنبه و پنج شنبه مردم را امر به تقوا کنید با رفتار خود. والّا اگر ما روز جمعه دعوت به تقوا کردیم، اما روز شنبه یک عملی از ما سر زد که این با تقوا سازگار نیست، این اصلاً به کلی باطل می‌کند. یعنی نه حالا فقط باطل می‌کند، اصلاً، یک اثر به عکس دارد. مستمع را سر لج می‌آورد که چه دارند می‌گویند اینها.

جشن غدیر تهران اثبات طرفداری از دین با وجود تفاوت‌های ظاهری

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به جشن میلیونی غدیر در تهران و حضور قشر‌ها و ظواهر مختلف، آن را پدیده‌ای عجیب خواندند و خاطرنشان کردند: در این جشن همه جور آدمی حضور داشتند و همه نیز با وجود تفاوت‌های ظاهری طرفدار دین هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: من در یکی از سفر‌های استانی در جمع علمای آن استان به حضور افراد مختلف در مراسم استقبال اشاره کردم و گفتم در میان مردم، افرادی گریه می‌کردند که شاید شما در برخورد با آن‌ها احتمال دهید که حتی اعتقادی به دین ندارند در حالی که همه آن‌ها معتقد به دین هستند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در توصیه بعدی، امامان جمعه را به سلوک مردمی یعنی حضور در بین مردم و گفتگو با آنان توصیه کردند و افزودند: صرف رفتن بین مردم کار مهمی است بنابراین از مردم فاصله نگیرید و ارتباطات خود را به یک گروه خاص محدود نکنید، البته در طول این سال‌ها، شبکه امامت جمعه جزو مردمی‌ترین نهاد‌های انقلابی بوده است.
 

تحقق عدالت بدون کمک به محروم معنا ندارد

«رتباط با جوانان و تدارک دیدن سازوکار مناسب برای آن» توصیه دیگر رهبر انقلاب بود. ایشان با اشاره به فعالیت گروه‌های پر شمار جوان، خودجوش، گمنام و بی‌ادعا در سراسر کشور، وظیفه ائمه‌جمعه را ارتباط با این گروه‌ها و حمایت از آنان خواندند و گفتند: شرکت در خدمات اجتماعی، همچون کمک به مردم در حوادث طبیعی و در مقابله با کرونا و جمع‌آوری کمک‌های مؤمنانه برای نیازمندان جزو کار‌های لازم امامان جمعه است که بعضی از ائمه‌جمعه نیز انصافاً در این زمینه خوش درخشیده‌اند. رهبر انقلاب اسلامی در این زمینه تأکید کردند: ما طرفدار عدالت هستیم و پرچم آن را بلند کرده‌ایم، اما تحقق عدالت بدون کمک به طبقه محروم و مستضعف معنا ندارد.
 

ائمه جمعه وارد فعالیت‌های اقتصادی نشوند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در توصیه‌ای دیگر، با قدردانی از تلاش‌های ستاد‌های برگزاری نماز جمعه در سراسر کشور، ائمه‌جمعه را به نظارت بر سلامت این ستاد‌ها سفارش کردند و با تأکید بر پرهیز از ورود در فعالیت‌های اقتصادی، خاطرنشان کردند: از فعالیت اقتصادی حتی به‌عنوان تأمین هزینه‌های نماز جمعه باید اجتناب شود چرا که آثار منفی ورود بعضی از آقایان محترم به این فعالیت‌ها، هنوز هم دامن‌گیر نظام اسلامی است.

ایشان در همین زمینه تصریح کردند‌: بعضی از آقایان محترم ائمه جمعه وارد فعالیت اقتصادی شدند و بلد نبودند و شکست خوردند، دیگران سوءاستفاده کردند، وزر و وبالش به گردن نظام ماند، بعضی‌ها هنوز هم ادامه دارد. امام جمعه مطلقاً وارد مسائل اقتصادی نشود، اداره تشکیلات روحانیت با مردم است، بعضی آقایان ننگشان می‌کند که بگویند حوزه‌های علمیه از مردم ارتزاق می‌کنند این ننگ نیست، این افتخار است.
 

حوزه و روحانیت باید وابسته به مردم باشند نه دولت و قدرت

ایشان اداره تشکیلات روحانیت و حوزه‌های علمیه را همواره مردمی خواندند و افزودند: حوزه‌های علمیه، مراجع و فضلای حوزه، وابسته به مردم هستند و احتیاجی به دولت‌ها و قدرت‌ها ندارند و این یک افتخار و امتیاز است. به همین علت است که حوزه‌های علمیه در قضایای مختلف توانسته‌اند بدون رودربایستی با دولت‌ها در کنار مردم بایستند؛ بنابراین نمازجمعه نیز باید به همین شکل و با کمک‌های مردمی اداره شود.
 

ادبیات خطبه نماز جمعه باید صمیمی اتحاد آفرین و امیدبخش باشد

رهبر انقلاب در ادامه به بیان چند نکته درباره خطبه‌های نمازجمعه و محتوای آن‌ها پرداختند. ایشان، خطبه نمازجمعه و خطیب آن را سخنگوی انقلاب اسلامی و تبیین‌کننده و مطالبه‌گر مبانی انقلاب خواندند و افزودند: هنر بزرگ خطیب جمعه این باشد که مفاهیم معرفتی و انقلابی همچون مسئله بسیار مهم عدالت، استقلال، حمایت از مستضعفین و پیروی از شریعت را متناسب با نیاز‌های روز و با ادبیات جدید بازتولید کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه خطبه‌ها باید پر مغز، آموزنده و پاسخگوی سؤالات عمومی باشد، گفتند: ادبیات خطبه باید گرم، صمیمی، اتحادآفرین، امیدبخش، بصیرت‌افزا و آرامش‌بخش به مردم باشد نه آنکه موجب اضطراب، حاشیه‌سازی، تلاطم روحی، بدبینی به وضع کنونی و آینده شود و برای هجمه معاندان نیز دستاویز ایجاد کند.

«اجتماع و حضور مردمی یک چیز مهمی است. اینجاست که شما باید حساس باشید. اگر چنانچه نماز جمعه این هفته‌تان از نماز جمعه مثلاً یک ماه قبلتان جمعیت کمتری دارد باید احساس نگرانی کنید.»
 

میدان رزم امروز، میدان قدرت نرم است

ایشان یک مأموریت مهم خطبه‌های نماز جمعه را مقابله با شبهه‌پراکنی‌های دائم بدخواهان دانستند و گفتند: میدان رزم امروز، میدان قدرت نرم است و دشمن در این میدان با شبهه‌افکنی به دنبال رخنه در دژ مستحکم ایمان مردم و از بین بردن آنان است چرا که عامل پیروزی انقلاب اسلامی و ایستادگی مردم در دفاع مقدس و فتنه‌ها و هر عرصه دیگر، ایمان مردم بوده است.

رهبر انقلاب، کار بزرگ جمهوری اسلامی را باطل کردن نقطه مرکزی هویت تمدن غرب یعنی «تفکیک دین از سیاست» خواندند و افزودند: جمهوری اسلامی با شعار دین، نه تنها خود را حفظ کرد، بلکه با پیشرفت ایران تلاش طولانی غربی‌ها برای ناسازگار نشان دین و سیاست را به چالش کشید، بنابراین مافیای قدرت‌های غربی که در رأس آن صهیونیست‌ها و سرمایه‌داران آن هستند و امریکا نیز ویترین آن‌ها است، از این حقیقت درخشان عصبانی، و دائماً در حال طراحی برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی هستند.
 

غرب از پیشرفت‌های زن با شرف ایرانی عصبانی است

رهبر انقلاب در ادامه به مسائلی که در روز‌های اخیر درباره موضوع زن و حجاب مطرح است اشاره کردند و گفتند: این موضوعات از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی همواره مطرح بوده است و اخیراً هم بار دیگر به بهانه حجاب، همان تلاش‌های ناکام در حال تکرار است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: چند سال قبل، در جلسه ای، از من سؤال شد که در موضوع زن، در مقابل غرب چه دفاعی دارید که من گفتم «دفاع ندارم، حمله دارم. آن‌ها که زن را تبدیل به کالا کرده اند، باید دفاع کنند و پاسخ دهند». ایشان با طرح این سؤال که «چرا به یک‌باره و بار دیگر رسانه‌های رسمی و دولتی امریکا و انگلیس و مزدورانشان به بهانه حجاب، موضوع زن را مورد هجوم قرار داده اند؟ و آیا واقعاً غربی‌ها مدافع حقوق زن ایرانی هستند»، گفتند: غربی‌ها همان‌هایی هستند که اگر می‌توانستند آب را به روی ملت ایران ببندند، می‌بستند، همان‌طور که داروی کودکان پروانه‌ای را تحریم کرده‌اند و اجازه نمی‌دهند به این کودکان دارو برسد؛ حالا غربی‌ها واقعاً دلسوز زن ایرانی هستند؟

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: حقیقت قضیه این است که زن با شرف و با استعداد ایرانی یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین ضربه‌ها را به ادعا‌ها و دروغ‌های تمدن غربی زده است و آن‌ها از این موضوع به‌شدت عصبانی هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: غربی‌ها سال‌ها است که می‌گویند تا زمانی که زن از قیود اخلاقی و شرعی ر‌ها نشود، نمی‌تواند پیشرفت کند و به مدارج عالی علمی، سیاسی و اجتماعی برسد، اما زن ایرانی در بیش از ۴۰ سال گذشته توانسته است با حجاب اسلامی و چادر در میدان‌های مختلف علمی، اجتماعی، ورزشی، سیاسی، مدیریتی، اقتصادی و فرهنگی حاضر شود و به موفقیت‌ها و سربلندی‌های بزرگ دست یابد. ایشان تأکید کردند: موفقیت‌های زن مسلمان ایرانی باطل‌کننده تلاش‌های دویست، سیصد ساله غربی‌ها بوده و به همین علت آن‌ها از زن ایرانی عصبانی هستند و به بهانه حجاب، اقدام به شبهه‌افکنی و فضاسازی می‌کنند.
 

مسئله حجاب را متین و متقن تبیین کنید

رهبر انقلاب با اشاره به مطرح شدن موضوع حجاب در خطبه‌های نماز جمعه در هفته گذشته و همچنین در فضای مجازی و رسانه‌ها، خاطرنشان کردند: در این موضوعات باید بسیار متین و منطقی و به دور از احساسات بی‌مورد، ورود کرد و باید با دلایل روشن، آن منطق استعماری غربی افشا و تبیین شود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تبیین همراه با متانت و اتقان را در موارد دیگر نیز ضروری دانستند و افزودند: ممکن است در منطقه‌ای ناهنجاری وجود داشته باشد که امام‌جمعه با در نظر گرفتن همه ملاحظات، تصمیم به مطرح کردن آن در نمازجمعه دارد که باید با کیفیت مناسب و متناسب با جایگاه امام‌جمعه باشد.

رهبر انقلاب با تأکید مجدد بر مقابله با شبهات دشمن و لزوم جدی گرفتن وظیفه جهاد تبیین، گفتند: برخی افراد در جنگ سخت و در مقابل ضربات شمشیر ایستادگی کردند، اما در میدان جنگ نرم و در مقابل شبهات زمین خوردند که البته یکی از دلایل این اتفاق، دنیاطلبی است.

ایشان، توصیه‌های بیان‌شده خطاب به ائمه‌جمعه را برای سخنرانی‌های ایام محرم نیز صادق دانستند و با تأکید بر ضرورت جذب مخاطب و تلاش برای ارتقای اجتماع مردم در نماز‌های جمعه، افزودند: بر خلاف برخی افراد که مدعی ضعیف شدن اعتقادات مردم هستند، مراسم‌های بزرگی همچون جشن غدیر، عزاداری‌های محرم و صفر، راهپیمایی اربعین و کمک‌های مالی مردم به حوزه‌های علمیه نشان‌دهنده قوی‌تر شدن ایمان و دین‌داری عمومی است و نباید ناتوانی فردی در جذب مردم به یک اجتماع به حساب بی‌دینی مردم گذاشته شود چرا که مردم در میدان هستند و این ما هستیم که باید با عمل به وظایف، خود را از میدان کنار نکشیم.
 
 

نظر کاربران فضای مجازی


توصیه‌های رهبر انقلاب در دیدار ائمه جمعه با ایشان/ منش امام جمعه و محتوای خطبه‌ها

توصیه‌های رهبر انقلاب در دیدار ائمه جمعه با ایشان/ منش امام جمعه و محتوای خطبه‌ها

توصیه‌های رهبر انقلاب در دیدار ائمه جمعه با ایشان/ منش امام جمعه و محتوای خطبه‌ها

توصیه‌های رهبر انقلاب در دیدار ائمه جمعه با ایشان/ منش امام جمعه و محتوای خطبه‌ها

توصیه‌های رهبر انقلاب در دیدار ائمه جمعه با ایشان/ منش امام جمعه و محتوای خطبه‌ها

توصیه‌های رهبر انقلاب در دیدار ائمه جمعه با ایشان/ منش امام جمعه و محتوای خطبه‌ها

توصیه‌های رهبر انقلاب در دیدار ائمه جمعه با ایشان/ منش امام جمعه و محتوای خطبه‌ها

توصیه‌های رهبر انقلاب در دیدار ائمه جمعه با ایشان/ منش امام جمعه و محتوای خطبه‌ها

توصیه‌های رهبر انقلاب در دیدار ائمه جمعه با ایشان/ منش امام جمعه و محتوای خطبه‌ها

توصیه‌های رهبر انقلاب در دیدار ائمه جمعه با ایشان/ منش امام جمعه و محتوای خطبه‌ها

توصیه‌های رهبر انقلاب در دیدار ائمه جمعه با ایشان/ منش امام جمعه و محتوای خطبه‌ها

توصیه‌های رهبر انقلاب در دیدار ائمه جمعه با ایشان/ منش امام جمعه و محتوای خطبه‌ها

توصیه‌های رهبر انقلاب در دیدار ائمه جمعه با ایشان/ منش امام جمعه و محتوای خطبه‌ها

توصیه‌های رهبر انقلاب در دیدار ائمه جمعه با ایشان/ منش امام جمعه و محتوای خطبه‌ها

توصیه‌های رهبر انقلاب در دیدار ائمه جمعه با ایشان/ منش امام جمعه و محتوای خطبه‌ها

توصیه‌های رهبر انقلاب در دیدار ائمه جمعه با ایشان/ منش امام جمعه و محتوای خطبه‌ها
 

 

منطق گفت‌وگو با همه مردم

رهبر انقلاب در جمع ائمه‌جمعه سراسر کشور درباره روش زندگی، سلوک فردی ارتباطات اجتماعی و خطبه‌های جمعه آنها نکات مهمی بیان کردند
فرهیختگان گزارش کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز در دیدار ائمه‌جمعه سراسر کشور، نمازجمعه را در سلسله قدرت نرم نظام اسلامی، حلقه‌ای بسیار مهم و فریضه‌ای استثنایی خواندند و تاکید کردند: «امام‌جمعه سخنگوی انقلاب اسلامی است و یکی از وظایف اساسی او بازتولید مفاهیم معرفتی و مبانی انقلابی و پاسخگویی به شبهات با زبان روز و تبیین مستدل آنها و رفتار پدرانه با همه است.»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای سخنان خود با گرامیداشت ایام متعلق به اهل‌بیت علیهم‌السلام، به بیان اهمیت جایگاه نمازجمعه پرداختند و با اشاره به جایگاه استثنایی آن در میان فرایض دینی گفتند: ««پیوند میان توجه به خدا و حضور و اجتماع مردمی»، «ذکر و یاد خدا به‌صورت دسته‌جمعی و نزول برکات آن بر جمع»، «استمرار بدون توقف نمازجمعه در هر هفته»، «پایگاهی مهم برای طرح مسائل مختلف جامعه اعم از مسائل فکری، خدمات اجتماعی، همکاری‌های عمومی و آمادگی‌ها و بسیج نظامی» و «آمیختن معنویت با سیاست» از مهم‌ترین ویژگی‌های نمازجمعه است که آن را تبدیل به ظرفیت عظیم و فرصت فوق‌العاده کرده است.»

ایشان افزودند: «نمازجمعه با چنین ویژگی‌هایی، حلقه‌ای مهم در سلسله قدرت نرمِ مُفصل و طولانی نظام اسلامی است.» رهبر انقلاب اسلامی سپس با طرح این سوال که «آیا در جمهوری اسلامی توانسته‌ایم، نمازجمعه را در جایگاه رفیع و شایسته خود قرار دهیم»، گفتند: «به‌نظر می‌آید کوتاهی‌هایی داشته‌ایم که باید همت کنیم تا این کوتاهی‌ها برطرف شود که در این میان، برخی مسائل برعهده شخص ائمه‌جمعه است و برخی هم برعهده مدیریت کلان ائمه جمعه.» رهبر انقلاب اسلامی درخصوص ائمه‌جمعه به دو موضوع اشاره کردند: ۱- منش و روش و شیوه زندگی امامان جمعه ۲- محتوای خطبه‌های نمازجمعه.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره منش و روش امام‌جمعه گفتند: «امامان جمعه همان‌گونه که در خطبه‌های نمازجمعه، همه را امر به تقوا می‌کنند، خود نیز باید در تحصیل تقوا و عمل به آن حداکثر تلاش خود را انجام دهند، زیرا اگر غیر از این باشد، نتیجه عکس خواهد داد.» ایشان «رفتار پدرانه با همه» را از دیگر الزامات رفتار و منش امام‌جمعه دانستند و افزودند: «در نمازجمعه قشرها و سلایق مختلف حضور دارند، رفتار امام‌جمعه باید همانند رفتار پدر با فرزندان خود باشد و باید همه را بر سر سفره معنویت و دین بنشاند.» رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به جشن میلیونی غدیر در تهران و حضور قشرها و ظواهر مختلف، آن را پدیده‌ای عجیب خواندند و خاطرنشان کردند: «در این جشن همه‌جور آدمی حضور داشتند و همه نیز با وجود تفاوت‌های ظاهری طرفدار دین هستند.» حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: «من در یکی از سفرهای استانی در جمع علمای آن استان به حضور افراد مختلف در مراسم استقبال اشاره کردم و گفتم در میان مردم، افرادی گریه می‌کردند که شاید شما در برخورد با آنها احتمال دهید که حتی اعتقادی به دین ندارند درحالی‌که همه آنها معتقد به دین هستند.»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در توصیه بعدی، امامان جمعه را به سلوک مردمی یعنی حضور در بین مردم و گفت‌وگو با آنان توصیه کردند و افزودند: «صِرفِ رفتن بین مردم کار مهمی است، بنابراین از مردم فاصله نگیرید و ارتباطات خود را به یک گروه خاص محدود نکنید، البته درطول این سال‌ها، شبکه امامت جمعه جزء مردمی‌ترین نهادهای انقلابی بوده است.»

«ارتباط با جوانان و تدارک دیدن سازوکار مناسب برای آن» توصیه دیگر رهبر انقلاب بود.

ایشان با اشاره به فعالیت گروه‌های پرشمار جوان، خودجوش، گمنام و بی‌ادعا در سراسر کشور، وظیفه ائمه‌جمعه را ارتباط با این گروه‌ها و حمایت از آنان خواندند و گفتند: «شرکت در خدمات اجتماعی، همچون کمک به مردم در حوادث طبیعی و در مقابله با کرونا و جمع‌آوری کمک‌های مومنانه برای نیازمندان جزء کارهای لازم امامان جمعه است که بعضی از ائمه‌جمعه نیز انصافا در این زمینه خوش درخشیده‌اند.» رهبر انقلاب اسلامی در این زمینه تاکید کردند: «ما طرفدار عدالت هستیم و پرچم آن را بلند کرده‌ایم اما تحقق عدالت بدون کمک به طبقه محروم و مستضعف معنا ندارد.» حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در توصیه‌ای دیگر، با قدردانی از تلاش‌های ستادهای برگزاری نمازجمعه در سراسر کشور، ائمه‌جمعه را به نظارت بر سلامت این ستادها سفارش کردند و با تاکید بر پرهیز از ورود در فعالیت‌های اقتصادی، خاطرنشان کردند: «از فعالیت اقتصادی حتی به‌عنوان تامین هزینه‌های نمازجمعه باید اجتناب شود؛ چراکه آثار منفی ورود بعضی از آقایان محترم به این فعالیت‌ها، هنوز هم دامنگیر نظام اسلامی است.» ایشان اداره تشکیلات روحانیت و حوزه‌های علمیه را همواره مردمی خواندند و افزودند: «حوزه‌های علمیه، مراجع و فضلای حوزه، وابسته به مردم هستند و احتیاجی به دولت‌ها و قدرت‌ها ندارند و این یک افتخار و امتیاز است. به همین علت است که حوزه‌های علمیه در قضایای مختلف توانسته‌اند بدون رودربایستی با دولت‌ها درکنار مردم بایستند. بنابراین نمازجمعه نیز باید به همین شکل و با کمک‌های مردمی اداره شود.» رهبر انقلاب در ادامه به بیان چند نکته درباره خطبه‌های نمازجمعه و محتوای آنها پرداختند. ایشان، خطبه نمازجمعه و خطیب آن را سخنگوی انقلاب اسلامی و تبیین‌کننده و مطالبه‌گر مبانی انقلاب خواندند و افزودند: «هنر بزرگ خطیب جمعه این باشد که مفاهیم معرفتی و انقلابی همچون مساله بسیار مهم عدالت، استقلال، حمایت از مستضعفین و پیروی از شریعت را متناسب با نیازهای روز و با ادبیات جدید بازتولید کند.» حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه خطبه‌ها باید پرمغز، آموزنده و پاسخگوی سوالات عمومی باشد، گفتند: «ادبیات خطبه باید گرم، صمیمی، اتحادآفرین، امیدبخش، بصیرت‌افزا و آرامش‌بخش به مردم باشد نه آنکه موجب اضطراب، حاشیه‌سازی، تلاطم روحی، بدبینی به وضع کنونی و آینده شود و برای هجمه معاندان نیز دستاویز ایجاد کند.» ایشان یک ماموریت مهم خطبه‌های نمازجمعه را مقابله با شبهه‌پراکنی‌های دائم بدخواهان دانستند و گفتند: «میدان رزم امروز، میدان قدرت نرم است و دشمن در این میدان با شبهه‌افکنی به‌دنبال رخنه در دژ مستحکم ایمان مردم و از بین بردن آنان است؛ چراکه عامل پیروزی انقلاب اسلامی و ایستادگی مردم در دفاع مقدس و فتنه‌ها و هر عرصه دیگر، ایمان مردم بوده است.»  

رهبر انقلاب، کار بزرگ جمهوری اسلامی را باطل کردن نقطه مرکزیِ هویتِ تمدن غرب یعنی «تفکیک دین از سیاست» خواندند و افزودند: «جمهوری اسلامی با شعار دین، نه‌تنها خود را حفظ کرد، بلکه با پیشرفت ایران تلاش طولانی غربی‌ها برای ناسازگار نشان دین و سیاست را به چالش کشید، بنابراین مافیای قدرت‌های غربی که در راس آن صهیونیست‌ها و سرمایه‌داران آن هستند و آمریکا نیز ویترین آنها است، از این حقیقت درخشان عصبانی، و دائما درحال طراحی برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی هستند.» رهبر انقلاب در ادامه به مسائلی که در روزهای اخیر درباره موضوع زن و حجاب مطرح است، اشاره کردند و گفتند: «این موضوعات از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی همواره مطرح بوده است و اخیرا هم بار دیگر به بهانه حجاب، همان تلاش‌های ناکام درحال تکرار است.» حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: «چندسال قبل، در جلسه‌ای، از من سوال شد که در موضوع زن، در مقابل غرب چه دفاعی دارید که من گفتم دفاع ندارم، حمله دارم. آنها که زن را تبدیل به کالا کرده‌اند، باید دفاع کنند و پاسخ دهند.» ایشان با طرح این سوال که «چرا به‌یکباره و بار دیگر رسانه‌های رسمی و دولتی آمریکا و انگلیس و مزدوران‌شان به بهانه حجاب، موضوع زن را مورد هجوم قرار داده‌اند؟ و آیا واقعا غربی‌ها مدافع حقوق زن ایرانی هستند؟»، گفتند: «غربی‌ها همان‌هایی هستند که اگر می‌توانستند آب را روی ملت ایران ببندند، می‌بستند، همان‌طور که داروی کودکان پروانه‌ای را تحریم کرده‌اند و اجازه نمی‌دهند به این کودکان دارو برسد؛ حالا غربی‌ها واقعا دلسوز زن ایرانی هستند؟» رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: «حقیقت قضیه این است که زنِ باشرف و بااستعداد ایرانی یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین ضربه‌ها را به ادعاها و دروغ‌های تمدن غربی زده است و آنها از این موضوع به‌شدت عصبانی هستند.» حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: «غربی‌ها سال‌ها است که می‌گویند تا زمانی که زن از قیود اخلاقی و شرعی رها نشود، نمی‌تواند پیشرفت کند و به مدارج عالیِ علمی، سیاسی و اجتماعی برسد اما زن ایرانی در بیش از 40 سال گذشته توانسته است با حجاب اسلامی و چادر در میدان‌های مختلف علمی، اجتماعی، ورزشی، سیاسی، مدیریتی، اقتصادی و فرهنگی حاضر شود و به موفقیت‌ها و سربلندی‌های بزرگ دست یابد.» ایشان تاکید کردند: «موفقیت‌های زن مسلمان ایرانی باطل‌کننده تلاش‌های 200، 300ساله غربی‌ها بوده و به همین علت آنها از زن ایرانی عصبانی هستند و به بهانه حجاب، اقدام به شبهه‌افکنی و فضاسازی می‌کنند.»

رهبر انقلاب با اشاره به مطرح شدن موضوع حجاب در خطبه‌های نمازجمعه در هفته گذشته و همچنین در فضای مجازی و رسانه‌ها، خاطرنشان کردند: «در این موضوعات باید بسیار متین و منطقی و به دور از احساساتِ بی‌مورد، ورود کرد و باید با دلایل روشن، آن منطق استعماری غربی افشا و تبیین شود.»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تبیینِ همراه با متانت و اِتقان را در موارد دیگر نیز ضروری دانستند و افزودند: «ممکن است در منطقه‌ای ناهنجاری وجود داشته باشد که امام‌جمعه با در نظر گرفتن همه ملاحظات، تصمیم به مطرح کردن آن در نمازجمعه دارد که باید با کیفیت مناسب و متناسب با جایگاه امام‌جمعه باشد.»

رهبر انقلاب با تاکید مجدد بر مقابله با شبهات دشمن و لزوم جدی گرفتن وظیفه جهاد تبیین، گفتند: «برخی افراد در جنگ سخت و در مقابل ضربات شمشیر ایستادگی کردند اما در میدان جنگ نرم و درمقابل شبهات زمین خوردند که البته یکی از دلایل این اتفاق، دنیاطلبی است.» ایشان، توصیه‌های بیان‌شده خطاب به ائمه‌جمعه را برای سخنرانی‌های ایام محرم نیز صادق دانستند و با تاکید بر ضرورت جذب مخاطب و تلاش برای ارتقای اجتماع مردم در نمازهای جمعه، افزودند: «برخلاف برخی افراد که مدعیِ ضعیف شدن اعتقادات مردم هستند، مراسم‌های بزرگی همچون جشن غدیر، عزاداری‌های محرم و صفر، راهپیمایی اربعین و کمک‌های مالی مردم به حوزه‌های علمیه نشان‌دهنده قوی‌تر شدن ایمان و دین‌داری عمومی است و نباید ناتوانیِ فردی در جذب مردم به یک اجتماع به‌حساب بی‌دینی مردم گذاشته شود؛ چراکه مردم در میدان هستند و این ما هستیم که باید با عمل به وظایف، خود را از میدان کنار نکشیم.» در ابتدای این دیدار  محمدجواد حاج‌علی‌اکبری، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه‌جمعه با اشاره به برگزاری فریضه نمازجمعه در ۹۰۰ پایگاه در سراسر کشور، گزارشی از رویکردها، برنامه‌ها و فعالیت‌های ناظر به افزایش کیفیت نمازهای جمعه بیان کرد.
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما