تروریست‌های سوریه به اوکراین می‌روند

اردوغان به عنوان بخشی از برنامه خوش‌خدمتی خود به امریکا و به دستور ارباب انگلیسی گروهی از تروریست‌های دست‌پرورده‌اش را به اوکراین می‌فرستد. این اقدام درست زمانی صورت می‌گیرد که بسیاری از مزدوران اروپایی و امریکایی پس از مشاهده قدرت آتش توپخانه ارتش روسیه حاضر به حضور در جنگ اوکراین نشده‌اند و از سوی دیگر هم، ارتش زلنسکی به شدت با کمبود نیروی رزمی مواجه است.
يکشنبه، 26 شهريور 1402
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
تروریست‌های سوریه به اوکراین می‌روند

چند سال پیش وقتی در گزارشی نوشتم که ترکیه گروهک‌های تروریستی در سوریه را سازماندهی کرده تا به عنوان نیروهای رزمی این کشور در بحران‌های منطقه‌ای شرکت کنند؛ نگاهم نهایت به آسیای غربی بود و هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم پای این تروریست‌های تکفیری و البته ترک‌تبار به نبردهای قفقاز و شرق اروپا هم باز شود. پس از آنکه ترکیه هزاران تروریست وابسته را در یک برنامه سنگین به لیبی برد تا به جای ارتش این کشور بجنگند، این تجربه باعث شد تا یک گروه 7 هزار نفری از آن‌ها نیز راهی قفقاز جنوبی شده و برای علیف ضد خدا بجنگند.

 
اما امروز خبر می‌رسد که اردوغان به عنوان بخشی از برنامه خوش‌خدمتی خود به امریکا و به دستور ارباب انگلیسی گروهی از تروریست‌های دست‌پرورده‌اش را به اوکراین می‌فرستد. این اقدام درست زمانی صورت می‌گیرد که بسیاری از مزدوران اروپایی و امریکایی پس از مشاهده قدرت آتش توپخانه ارتش روسیه حاضر به حضور در جنگ اوکراین نشده‌اند و از سوی دیگر هم، ارتش زلنسکی به شدت با کمبود نیروی رزمی مواجه است.
 
بر همین اساس، این مزدوران که پیش از این در لیبی افسران ترکیه‌ای گوش‌شان را بریده و برخلاف وعده‌ای که داده بودند به جای ماهی 2 هزار دلار، نهایت 300 دلار به آن‌ها پرداخت کرده و در شمال ارس نیز به جای ماهیانه 4هزار دلار، مبلغ پرداختی را به لیر تحویل‌شان دادند که صدایشان را درآورد، حالا قول داده‌اند که با ماهی 4 تا 6 هزار دلار دریافتی برای ناتو در جبهه اوکراین وارد جنگ شوند. اینکه این تروریست‌ها تا چه اندازه موفق به دریافت پول‌شان شوند مشخص نیست چرا که اصلا معلوم نیست چه مدت زمان زنده خواهند ماند.
 
اما به نظر می‌رسد فقط هم ترکیه نیست که دارد از سوریه مزدور می‌فرستد و امریکایی‌ها نیز این کشور را جای خوبی برای سربازگیری یافته و درصدد هستند تا گروهی از تروریست‌های مورد حمایت خود را در مقابل پاره‌ای وعده‌ها به اوکراین فرستاده و از این مسیر، خود را از شرایط بغرنجی که امریکا برایشان در سوریه ساخته، رها کنند. در واقع، در حالی که ترکیه در تلاش است تا تروریست‌های ترک‌تبار را به اوکراین بفرستد، امریکا به شدت روی تروریست‌های حاضر در پایگاه غیرقانونی التنف و کردها سرمایه‌گذاری کرده است.
 
یکی از کارشناسان نظامی در سوریه در این رابطه توضیحات جالبی داده است؛ او می‌گوید: «گروه‌های ترکمان» وابسته به ارتش ترکیه که کنترل حومه حلب، رقه الحسکه و شمال شرق سوریه را در دست دارند، برای جذب مزدوران سوری برای نبرد در اوکراین اقدام کردند. این گروه‌ها دفاتری باز کردند که نظامیان از طریق آن نام خود را ثبت می‌کنند و قراردادهایی را امضا می‌کنند که آنها را ملزم می‌سازد در ازای دریافت مبالغ هنگفتی با روس‌ها در اوکراین بجنگند.
 
علی خضور که سرتیپ ارتش سوریه است و در این حوزه تسلط خوبی بر اقدامات گروه‌های تروریستی و خط و ربط آن‌ها دارد تاکید می‌کند که گروه‌های ترکمان وابسته به آنکارا دفاتری را زیر نظر رهبران خود در شهرهای عفرین، اعزاز، جرابلس و الراعی در حومه حلب، تل ابیض در حومه رقه و رأس‌العین افتتاح کرده‌اند و ماهانه حقوقی به مبلغ ۵۰۰۰ یورو توسط ناتو به عنوان کمک هزینه حمل و نقل به اوکراین به شبه‌نظامیان پرداخت می‌شود. این مشابه مبالغی است که ناتو به مزدوران جهموری چک، لهستان و برخی از کشورهای آفریقایی و آسیایی می‌پردازد.
 
به گفته وی، جذب مزدوران سوری توسط گروه‌های ترکمان وابسته به آنکارا برای جنگ در اوکراین پس از جلساتی صورت گرفت که افسران اطلاعاتی ترکیه با همراهی تعدادی از افسران اطلاعاتی اوکراین و تعدادی از رهبران گروه‌های موسوم به «ارتش آزاد» ترتیب دادند. در این جلسات قرار شد سری اول شبه نظامیان به تعداد ۵۰۰ مزدور به اوکراین اعزام شود و ارتش ایالات متحده حمایت مالی تروریست‌های وابسته به تروریست‌های «مغاویر الثوره» و نیز نظامیان و بازداشتی‌های سابق داعش در پایگاه التنف که اکثر آنها دارای ملیت‌های روسی، چچنی و قزاق هستند، برعهده گرفت. همچنین قرار شد همزمان نظامیان نیروهای دموکراتیک سوریه در ازای دریافت مبالغ هنگفت اعزام شوند؛ مساله‌ای که با وجود عجله رهبران کرد قسد برای انکار آن، مسلم شده است.
 
در همین راستا، مهند الحاج علی، عضو پارلمان سوریه اطلاعات مربوط به همکاری واشنگتن با گروه‌های تروریستی به ویژه در منطقه جزیره سوریه، شمال حلب و ادلب را با هدف اعزام تعدادی از نظامیان به اوکراین را تایید کرد. وی گفت، این موضوع جدید نیست زیرا پیش از آن هم واشنگتن نسبت به جمع آوری ۱۰۰۰ نظامی از نیروهای قسد و اعزام آنها به اوکراین اقدام کرده بود. این کار پس از برگزاری چند دوره آموزشی برای نظامیان در منطقه التنف در ازای دریافت حقوق هنگفت به یورو توسط ناتو صورت گرفت.
 
الحاج علی گفت، آمریکا و ترکیه اهداف متعددی از این کار دارند، ترکیه پیشتر از این نظامیان به ویژه از نظامیان ادلب و شمال حلب برای جنگ در لیبی و ارمنستان به منظور حمایت از متحدان خود استفاده کرده و بخشی از آنها را به افغانستان فرستاده بود تا در کنار نیروهای ترکیه‌ای در فرودگاه کابل و دیگر مناطق مستقر شوند. این تروریست‌ها به یک معضل بزرگ برای ترکیه تبدیل شده‌اند و اکنون این کشور تلاش می‌کند از شر آنها در مرزهای خود در شمال سوریه خلاص شود و با فرستادن آنها به مناطق جدید این تروریست‌ها را دور بزند.
 
این عضو پارلمان سوریه گفت، با توجه به اینکه اوکراین از آغاز ضدحمله در بهار متحمل خسارات سنگینی شده است، ایالات متحده آمریکا می‌خواهد از شر برخی از رهبران کرد و نیروهای کرد خلاص شود. از سوی دیگر می‌خواهد رهبران کرد را با رهبران عرب در منطقه جزیره جایگزین کند تا ترکیه‌ای‌ها را خشنود کرده و از دو قطبی شدن آن‌ها در قبال روسیه جلوگیری کند! در هر صورت مشخص است که هم ترکیه و هم امریکا، جان مفت گیر آورده‌اند تا از آن‌ها به عنوان گوشت دم توپ استفاده کنند. /کریم جعفری
 
 


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
اخبار مرتبط