سفر احمدي نژاد به برزيل پيروزي بزرگي بودا

بدون هيچ‌گونه اغراقي بايد گفت که سفر رييس‌جمهوري ايران به برزيل يک پيروزي بزرگ بود. شاطري در توضيح دلايل موفقيت سفر احمدي‌نژاد به برزيل گفت: صهيونيست‌ها که سالهاست در منطقه آمريکاي لاتين حاکم هستند، از مدت‌ها قبل از سفر احمدي‌نژاد به برزيل تلاش‌هاي گسترده و تبليغات رسانه‌اي وسيعي را صورت دادند، به حيله هاي بسياري متوسل شدند و هزينه هاي هنگفتي براي بسيج صهيونيست هاي در تمام نقاط آمريکا لاتين صرف کردند تا مانع از انجام اين سفر ...
چهارشنبه، 26 اسفند 1388
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
سفر احمدي نژاد به برزيل پيروزي بزرگي بودا
 حسادت اعراب به روابط تهران-برازيليا 
سفير ايران در برزيل سفر اخير محمود احمدي نژاد رييس جمهوري اسلامي ايران به برزيل را پيروزي بزرگي دانست و تاکيد کرد که سفر همتاي برزيلي او به تهران در ارديبهشت 89 قطعي است.   
 
"محسن شاطر زاده" اين مطلب را در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار سياسي ايرنا بيان کرد و افزود: بدون هيچ‌گونه اغراقي بايد گفت که سفر رييس‌جمهوري ايران به برزيل يک پيروزي بزرگ بود.
شاطري در توضيح دلايل موفقيت سفر احمدي‌نژاد به برزيل گفت: صهيونيست‌ها که سالهاست در منطقه آمريکاي لاتين حاکم هستند، از مدت‌ها قبل از سفر احمدي‌نژاد به برزيل تلاش‌هاي گسترده و تبليغات رسانه‌اي وسيعي را صورت دادند، به حيله هاي بسياري متوسل شدند و هزينه هاي هنگفتي براي بسيج صهيونيست هاي در تمام نقاط آمريکا لاتين صرف کردند تا مانع از انجام اين سفر شوند، اما اين تلاش ها هيچ تاثيري در اراده تهران و برازيليا براي انجام اين سفر نداشت.
شاطري سفر موفقيت آميز احمدي نژاد به برزيل را شکست سنگيني ديگر براي صهيونيست ها دانست و اداره جدي همتاي برزيلي وي براي سفر به تهران در آينده نزديک را مکمل شکست تلاش صهيونيست ها و همدستانشان براي ايجاد مانع در مسير گسترش روابط همه جانبه ايران و برزيل دانست.
** لولا داسيلوا اولين رييس‌جمهور برزيل در راه سفر به تهران
سفير ايران در برازيليا در خصوص اهميت سفر آتي رييس‌جمهوري برزيل به تهران گفت: لولا داسيلوا نخستين رييس‌جمهور برزيل است که در طول تاريخ روابط ميان ايران و برزيل، طي روزهاي 25 و 26 ارديبهشت 89 به تهران سفر خواهد کرد و او بارها اعلام کرده است که برنامه سفرش به تهران قطعي است.
وي در خصوص سفر اخير احمدي‌نژاد به برزيل نيز گفت: آقاي احمدي‌نژاد نخستين رييس‌جمهوري ايران از زمان پيروزي انقلاب اسلامي و نخستين رييس دولت ايران در طول 50 سال اخير است که به برزيل سفر کرد و در طول نيم قرن گذشته سفري در اين سطح عالي توسط مقامات و مسوولان ايراني به برزيل انجام نشده بود.
شاطرزاده با بيان اينکه رسانه‌هاي بيگانه تلاش دارند تا سفر لولا داسيلوا به تهران را با اهداف و انگيزه‌هاي کاملا سياسي جلوه دهند،گفت: ماهيت اصلي اين سفر، همکاري‌هاي همه‌جانبه به خصوص در زمينه اقتصادي ميان تهران و برازيليا است.
سفير ايران در برزيل همچين از سفر وزير صنايع و تجارت برزيل به تهران در روزهاي 22 و 23 فروردين آتي خبر داد و گفت: نمايندگان بيش از 120 شرکت تجاري و اقتصادي برزيل، وزير صنايع و تجارت آن کشور را در سفر به تهران همراهي مي کنند.
شاطرزاده ادامه داد: قرار است در جريان سفر اين هيات به تهران مقدمه‌هاي سفر تاريخي لولا داسيلوا به تهران فراهم شود که به اعتقاد بسياري از ناظران و کارشناسان اقتصادي و تجاري، اين سفر نقطه عطفي در تاريخ روابط تهران و برزيل خواهد بود.
 
** همکاري‌هاي هسته‌اي ايران - برزيل منتفي نيست
نماينده ارشد دولت جمهوري اسلامي ايران در برزيل، درباره احتمال همکاري ميان دو کشور در زمينه فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي در آينده نيز گفت: با توجه به پيشرفت‌هاي هر دو کشور در عرصه فناوري صلح‌آميز هسته‌اي، امکان همکاري‌هاي آتي تهران - برازيليا در اين زمينه منتفي نيست.
وي در عين حال تصريح کرد که اين همکاري‌هاي احتمالي در آينده شامل تامين سوخت راکتور هسته‌اي تهران از سوي برزيل نمي‌شود زيرا برزيل چنين سوختي را در اختيار ندارد.
شاطرزاده از موضوعاتي نظير انرژي، مسکن، تکنولوژي و فناوري، کشاورزي، صنعت و معدن به عنوان زمينه‌هاي همکاري ميان ايران و برزيل نام برد و گفت که در جريان سفر آتي مقامات برزيلي به ايران، مذاکرات مهمي بين طرفين در خصوص همکاري در زمينه‌هاي يادشده انجام خواهد شد.
وي، ايران و برزيل را دو اقتصاد مهم جهاني دانست که ظرفيت‌هاي فراواني براي گسترش همکاري‌هاي دوجانبه دارند که مي‌تواند مکمل روابط دو جانبه تهران و برزيليا باشد.
 
** سفر لولا داسيلوا به ايران قطعي است
سفير جمهوري اسلامي ايران بار ديگر تاکيد کرد: برنامه سفر لوييس ايناسيو لولا داسيلوا به ايران در روزهاي 25 و 26 ارديبهشت ماه 89 قطعي است و هيچ موضوعي نمي‌تواند اين سفر مهم و تاريخي را تحت الشعاع قرار دهد و يا در انگيزه و اراده رييس جمهور برزيل براي سفر به تهران خللي وارد کند.
شاطرزاده تصريح کرد: سفر جاري رييس جمهوري برزيل به فلسطين اشغالي نه تنها در تصميم و اراده جدي او براي سفر به ايران خللي وارد نخواهد کرد بلکه او قصد دارد در جريان سفر به تهران نيز موضوع صلح خاورميانه را دنبال کند و اين موضوع يکي از محورهاي اصلي مذاکرات لولا با مقامات جمهوري اسلامي ايران در تهران خواهد بود.
 
** خيز بلند ايران و برزيل براي افزايش مبادلات تجاري
شاطرزاده با تاکيد بر روابط دوستانه ايران و برزيل گفت: در شرايط کنوني حجم مبادلات دو کشور حدود 2 ميليارد دلار است که با توجه به سفر موفقيت آميز اخير محمود احمدي نژاد به برزيل و توافقاتي که در اين سفر انجام شد، تهران و برازيليا اراده جدي دارند تا رقم کنون مبادلات تجاري خود را طي 3 تا 5 سال آتي به 10 ميليارد دلار افزايش دهند.
 
** حسادت اعراب به روابط تهران-برازيليا
سفير ايران در برزيل با بيان که تقريبا تمامي کشورهاي خاورميانه بويژه اعراب منطقه (در مجموع 22 کشور) با برزيل مبادلات تجاري دارند، ايران را نخستين شريک تجاري خاورميانه‌اي براي برزيل دانست.
وي گفت: ايران در زمان حاضر، به تنهايي يک پنجم از کل حجم مبادلات تجاري اين 22 کشور با برزيل را به خود اختصاص داده است که اين سهم در آينده نزديک بيشتر نيز مي شود.
شاطرزاده خاطر نشان کرد که فصلي تازه در روابط ايران و برزيل و افق بسيار روشن در آينده روابط همه جانبه دو کشور بويژه در زمينه اقتصادي و تجاري آغاز شده است.
وي گفت: اعراب منطقه به خوبي نسبت به اهميت و ارزش گسترش روابط با برزيل به عنوان بزرگترين قدرت آمريکا لاتين و قدرتي نوظهور در عرصه بين الملل آگاه هستند و به همين خاطر به موفقيت‌هاي ايران و برزيل در مسير گسترش روابط دو جانبه در زمينه‌هاي گوناگون حسادت مي‌کنند.
 
** لولا داسيلوا در خاورميانه
در ادامه اين مصاحبه، از سفير ايران در برزيل درباره اهداف و دلايل سفر جاري لوييس ايناسيو لولا داسيلوا رييس جمهوري برزيل به فلسطين اشغالي سوال شد.
لولا داسيلوا عصر يکشنبه (23 اسفندماه جاري) براي انجام سفري به خاورميانه وارد فلسطين اشغالي شد؛ وي قرار است در جريان اين سفر با رهبران گروه هاي فلسطيني و مقامات رژيم صهيونيستي در خصوص روند صلح خاورميانه گفت و گو کند.
لولا در ادامه سفر خاورميانه‌اي خود، از اردن نيز بازديد مي‌کند.
شاطر زاده در توضيح اهداف و دلايل سفر لولا به خاورميانه، توضيحاتي در زمينه جايگاه برزيل در فضاي بين‌الملل ارايه کرد و گفت: اين کشور يکي از کشورهاي مطرح در صحنه بين‌المللي يکي از ده قدرت برتر جهان محسوب مي شود و به عنوان قدرتي نوظهور، اراده‌اي جدي براي ايفاي نقش موثر در معادلات بين المللي دارد.
شاطر زاده با بيان اينکه برزيل بدون ترديد قدرت بلامنازع آمريکاي لاتين در عرصه‌هاي گوناگون محسوب مي‌شود، افزود: تمام تلاش دولت لوييس ايناسيو لولا داسيلوا رييس جمهوري برزيل اين است که مسايل آمريکاي لاتين به صورت درون منطقه‌اي و بدون دخالت قدرت‌هاي خارجي حل شود.
سفير ايران در برازيليا از مساله فلسطين به عنوان يک زخم کهنه براي جهان معاصر و بشريت نام برد و گفت: اين مساله ذهن تمامي دوستداران بشريت و حاميان واقعي حقوق بشر را به خود مشغول کرده است و رييس جمهوري برزيل هم داراي روحيه و شخصيتي مردمي و دلسوز براي حقوق بشر است.
شاطرزاده افزود: سياست عمومي دولت برزيل بويژه در دوران رياست لولا داسيلوا بطور عمده ايفاي نقش فعال براي حل مسايل جهاني و تامين صلح و ثبات در جهان است.
اين ديپلمات ارشد ايران دلايل علاقمندي برزيل به حل مساله فلسطين را به دو بعد "‌مسايل داخلي برزيل" و "ديدگاه سياسي اين کشور در موضوع فلسطين تقسيم کرد و گفت: از بعد مسايل داخلي برزيل بايد گفت که حدود 10 ميليون عرب تبار در برزيل اقامت دارندکه همه آنها به لولا راي داده اند بنابراين برزيل حتي به خاطر اهميت دادن به افکار عمومي داخلي خود علاقمند است که بطور مثبت و جدي به روند صلح خاورميانه بپردازد.
وي در توضيح بعد دوم، علاقمندي برزيل به مساله فلسطين را مربوط به ديدگاه‌هاي سياسي دولت اين کشور آمريکا لاتين دانست و گفت: دولت برزيل بطور جدي معتقد است که در روند صلح خاورميانه حتما بايد کساني دخالت داشته باشند که خود بي طرف باشند و بنابراين لولا داسيلوا مخالف جدي دخالت آمريکا و غربي ها در روند صلح خاورميانه است چرا که آنها در اين قضيه طرفيت دارند و از طرف هاي خاص در اين روند جانبداري مي کند.
سفير ايران در برزيل در ادامه گفت : علاوه بر اين، رييس جمهوري برزيل معتقد است که اگر قرار است صلحي اتفاق بيفتد، قطعا بايد طرف هاي درگير در اين قضيه از جمله حماس دخالت داشته باشند،ضمن اين لولا بطور جدي اعتقاد دارد که نقش ايران به عنوان مهمترين بازيگر در تحولات منطقه اي نبايد ناديده گرفته شود.
شاطر زاده سفر جاري لولا به منطقه خاورميانه چندان خوشايند صهيونيست ها ندانست و گفت : لولا قبل از انجام اين سفر، در مصاحبه هاي متعدد با رسانه هاي مختلف به دو نکته تاکيد کرده است، يکي اينکه بايد نقش حماس جدي گرفته شود و بدون حماس تحقق صلح خاور ميانه ممکن نيست. دوم اينکه وقتي صحبت از خاورميانه به ميان مي آيد بايد نقش ايران را هم در نظر گرفت.
اين ديپلمات ارشد هدف اصلي سفر جاري لولا به خاورميانه را پرداختن به مسئله فلسطين و کرانه باختري دانست و گفت: برخلاف برخي گمانه زني ها و اخبار برخي رسانه ها که هدف از اين سفر را تقويت روابط برزيل با رژيم صهيونيستي اعلام مي کنند، هدف عمده لولا در اين سفر پرداختن به مسئله فلسطين و حماس است و براي اينکه اين موضوع را در سفر خود بطور شفاف نشان دهد، اعلام کرده است که در مدت دو شب اقامت خود در منطقه، شب اول را در منطقه کرانه باختري سپري خواهد کرد و شب دوم را در مناطق اشغالي خواهد گذراند درحالي که وقتي مقامات آمريکايي يا غربي به منطقه سفر مي کنند مقصد و محل اقامت اصلي خود را در مناطق اشغالي قرار مي دهند.
به گفته شاطرزاده، لولا با اين حرکت معنا دار خود مي خواهد پيام بدهد که در روند صلح، حماس و طرف فلسطيني نبايد به عنوان يک موضوع دست دوم و کم اهميت تلقي شود، بلکه بايد به حماس نيز به اندازه ديگر طرف هاي روند صلح نقش و اهميت داده شود.
** تکذيب ادعاها مبني بر تلاش برزيل براي ميانجيگري بين ايران و رژيم صهيونيستي
شاطرزاده برخي اخبار و گزارش هاي رسانه هاي بيگانه مبني بر تلاش برزيل براي ميانجيگري بين ايران و رژيم صهيونيستي را صرفا يک سري گمانه زني و شايعاتي بي پايه و اساس براي انحراف افکار عمومي از اصل مسئله صلح فلسطين دانست و گفت: لولا رييس جمهوري بسيار باهوش و مطلع است و از مواضع ايران دقيقا آگاه است و موضوع اصولي جمهوري اسلامي را در قبال رژيم صهيونيستي به خوبي مي شناسد.
وي افزود: ايران طرف رژيم صهيونيستي نيست که لولا بخواهد ميانجيگري کند بلکه ايران حمايتي معنوي و اصولي از فرآيند مقاومت در برابر اشغالگري دارد و اگر ايران در ميان گروه هاي مقاومت نفوذ معنوي و تاثير گذاري دارد، علت اين تاثير گذاري را بايد از گروه هاي مقاومت پرسيد که چرا به ايران علاقمند هستند و اين علاقمندي به معناي دخالت ايران در امور آنها نيست و لولا داسيلوا هم به خوبي اين را مي داند.
** نقش مثبت برزيل در روند صلح خاورميانه
ديپلمات ارشد ايران در برزيل در خصوص انتظار جمهوري اسلامي ايران از رييس دولت برزيل در سفر جاري به منطقه خاورميانه، با تاکيد بر اينکه ايران از همه کساني که صادقانه براي تحقق صلح خاورميانه تلاش مي کنند و دوستدار و حامي واقعي حقوق بشر هستند، انتظار برخورد عادلانه و واقع بينانه به روند صلح دارد، گفت: نقش برزيل را در تحقق صلح خاورميانه مثبت ارزيابي مي کنيم.
وي افزود: برزيل يکي از کشورهايي است با مسئله فلسطين بطور عادلانه و واقع بينانه برخورد مي کند و لذا ما به برزيل اعتماد داريم و به تلاش هاي آن براي حل مسئله فلسطين خوش بينيم و فکر مي کنيم قصد برزيل، تلاش صادقانه براي احقاق حقوق از دست رفته مردم مظلوم فلسطين است و برزيل را يک نيروي تازه ، قدرتمندو بي طرف براي پيشبرد روند صلح مي دانيم هرچند فکر نمي کنيم در فرايند صلح خاورميانه به اين زودي ها تحول جدي رخ دهد اما نقش برزيل را در اين مسير مثبت ارزيابي مي کنيم.
** شکست کلينتون در برزيل
شاطرزاده با اشاره به سفر دوره‌اي اخير هيلاري کلينتون‌ وزير امور خارجه آمريکا به منطقه لاتين گفت: هدف اصلي خانم کلينتون به منطقه سفر به برزيل بود و وي قصد داشت در اين سفر حمايت برزيل را براي اعمال تحريم‌ها عليه ايران در سازمان ملل جلب کند.
سفير ايران در برزيل در ادامه گفت: کلينتون قبل از سفر به آمريکاي لاتين در مصاحبه‌هاي مختلف اعلام کرده بود که هدف اول او در سفر به اين منطقه پرداختن به موضوع ايران خواهد بود تا حمايت کشورهاي منطقه از جمله برزيل را براي تصويب قطعنامه‌هاي جديد عليه ايران در شوراي امنيت سازمان ملل به دست آورد.
وي با تاکيد بر اينکه قبل از ورود هيلاري کلينتون به برزيل، سفر وي کاملا شکست خورده بود، گفت: پيش از انجام اين سفر مقامات برزيل از جمله وزير خارجه و رييس‌جمهوري اين کشور بارها با اعلام صريح مواضع خود در حمايت از استفاده صلح‌آميز ايران از فناوري هسته‌اي، پيشاپيش مخالفت خود را به وضوح با هرگونه صدور قطعنامه و يا تحريم عليه ايران اعلام کردند و به همين دليل سفر کلينتون پيش از آنکه وارد برزيل شود، و از ابتدا شکست‌خورده تلقي شد.
شاطرزاده اظهار داشت: سلسو آموريم وزير خارجه برزيل در ديدار با همتاي آمريکايي خود در برازيليا به طور شفاف تصريح کرد که برزيل با تکيه بر عقل و منطق خود تصميم مي‌گيرد و بدين‌ترتيب خانم کلينتون با واکنش کاملا منفي همتاي برزيلي خود مواجه شد. ضمن اينکه خانم کلينتون در ديدار با لولا داسيلوا رييس‌جمهوري برزيل نيز هيچ نتيجه‌اي نگرفت و واکنش لولا نيز در خصوص همراهي با آمريکا عليه ايران کاملا منفي بود.
سفير ايران در برزيل با اشاره به حمايت رييس‌جمهوري اين کشور از استفاده صلح‌آميز ايران از انرژي هسته‌اي، گفت: لولا داسيلوا با اشاره به قانون اساسي برزيل که در آن بر استفاده صلح‌آميز اين کشور از فناوري هسته‌اي در زمينه‌هاي مختلف تاکيد شده است، گفت که ما هر حقي را که براي خودمان به رسميت مي‌شناسيم، اين حقوق را براي ايران هم به عنوان يکي از اعضاي رسمي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي محترم مي‌شماريم.
** دلايل علاقه برزيل براي گسترش روابط با ايران
شاطر زاده با بيان اينکه برزيل به دلايل گوناگون علاقمند به گسترش روابط با ايران است، گفت: يکي از اين دلايل، تصميم برزيل براي توسعه روابط با 20 قدرت برتر اقتصادي جهان است که ايران امروز شانزدهمين اقتصاد دنيا است و طبيعي است برزيل علاقمند است ايران را يکي از اولويت هاي خود در بحث گسترش روابط خارجي قراد دهد.
وي در توضيح دليل دوم برزيل براي علاقمندي به روابط با ايران گفت: برزيل امروز اعتقاد دارد که کشورهاي نوظهوري در عرصه قدرت پيدا شده اند که ايران هم يکي از اين کشور ها است.
وي افزود: برزيل که خود نيز به همراه کشورهايي نظير ايران، هند، چين و چند کشور ديگر يک قدرت نوظهور است، علاقمند است همکاري هاي خود را با اين اين کشور ها افزايش دهد و در ضمن مي خواهد سبب تقويت روابط ميان تمام اين کشورهاي نوظهور گردد.
سفير ايران در برزيل موضوع انرژي و منابع غني ايران ايران در حوزه هاي نفت و گاز را دليل سوم برزيلي ها براي علاقمندي گسترش روابط با تهران دانست و گفت: ديپلماسي آينده، ديپلماسي انرژي خواهد بود و برزيل نيز خوب مي داند اگر با صاحبان انرژي در آينده رابطه خوبي داشته باشد، موفق تر خود خواهد بود.
به گفته شاطرزاده، برزيل که در صدد گسترش روابط و مبادلات تجاري خود با کشورهاي آسيا ميانه است، ايران را پلي براي رسيدن برزيل به بازارهاي آسياي ميانه مي داند و اهميت ايران در اين ميان را يکي ديگر از دلايل ديگر برزيل براي گسترش روابط خود با تهران برمي شمرد.
 

 
 
 

/1001/

منتظر اخبار ، انتقاد و پيشنهادات شما هستيم :
news@rasekhoon.net


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
حکمت | نفس اژدرهاست او کی مرده است؟ / استاد توکلی
music_note
حکمت | نفس اژدرهاست او کی مرده است؟ / استاد توکلی
هدف از نظارت ارتقای کارآمدی دولت است
play_arrow
هدف از نظارت ارتقای کارآمدی دولت است
مجلس می‌تواند هم در برطرف کردن و هم در خنثی کردن تحریم‌ها نقش آفرین باشد
play_arrow
مجلس می‌تواند هم در برطرف کردن و هم در خنثی کردن تحریم‌ها نقش آفرین باشد
مسئله غزه همچنان مسئله اول دنیای اسلام است
play_arrow
مسئله غزه همچنان مسئله اول دنیای اسلام است
اشاره رهبر انقلاب همراه با مزاح به حضور رئیس جمهور منتخب در دیدار نمایندگان مجلس دوازدهم
play_arrow
اشاره رهبر انقلاب همراه با مزاح به حضور رئیس جمهور منتخب در دیدار نمایندگان مجلس دوازدهم
یک نمونه خوب از حضور مجلس قانون اقدام راهبردی است
play_arrow
یک نمونه خوب از حضور مجلس قانون اقدام راهبردی است
توصیه مهم رهبر انقلاب به رئیس جمهور منتخب و مجلس درباره انتخاب اعضای دولت جدید
play_arrow
توصیه مهم رهبر انقلاب به رئیس جمهور منتخب و مجلس درباره انتخاب اعضای دولت جدید
تلاوت قرآن کریم در ابتدای دیدار رئیس و نمایندگان مجلس دوازدهم
play_arrow
تلاوت قرآن کریم در ابتدای دیدار رئیس و نمایندگان مجلس دوازدهم
باید امنیت روانی مردم حفظ شود
play_arrow
باید امنیت روانی مردم حفظ شود
در مسائل مهم صدای واحد از کشور شنیده شود
play_arrow
در مسائل مهم صدای واحد از کشور شنیده شود
تعامل سازنده مجلس با دولت جدید
play_arrow
تعامل سازنده مجلس با دولت جدید
مجلس صرفاً یک نهاد پرسشگر نیست بلکه یک نهاد پاسخگو هم هست
play_arrow
مجلس صرفاً یک نهاد پرسشگر نیست بلکه یک نهاد پاسخگو هم هست
ورود رهبر انقلاب به حسینیه امام خمینی و آغاز دیدار نمایندگان مجلس دوازدهم
play_arrow
ورود رهبر انقلاب به حسینیه امام خمینی و آغاز دیدار نمایندگان مجلس دوازدهم
شرح واژه هایی از زیارت نامه حضرت زینب سلام الله علیها
شرح واژه هایی از زیارت نامه حضرت زینب سلام الله علیها
نحوه خواندن نماز روز شنبه
نحوه خواندن نماز روز شنبه