راهبرد جدید صنعت

با توجه به راهبرد جدیدی که مقام معظم رهبری در عرصه صنعت و اقتصاد کشور ترسیم کرده‌اند، باید منتظر اصلاح برخی قوانین و مقررات بود که نمونه بارز آن را می‌توان در بودجه سال جاری مشاهده کرد.
شنبه، 14 فروردين 1389
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
راهبرد جدید صنعت
بازدید مقام معظم رهبری از توانمندی‌های صنعت خودروسازی کشور دستاوردهایی در عرصه صنعت داشت که مسلماً با دقت بیشتر در سخنان مطرح شده می‌توان گفت این دستاوردها محدود به خودروسازان نخواهد بود.
 
ایشان در بازدید خود به نکاتی اشاره داشتند که باید مدنظر سیاستگذاران صنعتی و اقتصادی قرار گرفته و در برخی موارد نیز نیازمند توجه قانونگذاران است. مقام معظم رهبری در این بازدید به ظرافت، واردات محصولات خارجی را مورد اشاره قرار دادند و از برخی قوانین که در جهت حمایت از واردات برای افزایش کیفیت تولیدات داخلی می‌باشند انتقاد کردند.
 
هر چند باید پذیرفت کیفیت محصولات ایرانی باید افزایش پیدا کند، اما سؤال اساسی این است که برای رسیدن به این هدف از چه ابزارهایی باید بهره برد.
 
عده‌ای با نگاه سطحی به این مسئله تنها راه افزایش کیفیت تولیدات داخلی را در کاهش تعرفه‌ها و رشد فزاینده واردات دیده‌اند و در همین مسیر شاهد سیاست‌های تجاری هستیم که نتیجه نهایی آن تضعیف صنعتگر ایرانی در برابر دیگران است. اما ممکن است این سؤال مطرح شود که اگر از ابزار تعرفه نباید برای رشد کیفیت تولیدات داخلی استفاده کرد، راه‌حل چیست؟ مقام معظم رهبری در بازدید دیروز خود به خوبی به این سؤال پاسخ گفته‌اند، آنجا که ایشان ضمن اظهار ناخرسندی از سیاست‌های واردات خودرو اعلام کردند: «عموماً فلسفه و منطقی که برای افزایش واردات مطرح می‌شود، بالا بردن کیفیت محصولات داخلی است، اما برای این هدف گزینه‌های بهتری هم وجود دارد که یکی از آنها اعمال سیاست‌ها و ضوابطی برای بالا بردن کیفیت محصولات داخلی است.» باید پذیرفت بیانات دیروز مقام معظم رهبری راهبرد جدیدی را پیش پای تصمیم‌گیران و قانونگذاران کشور به منظور رشد کیفیت قرار داده است، سیاستی که مبنای آن تدوین استانداردهای جدید و یا نظارت دقیق‌تر بر استانداردهایی است که هم‌اکنون در کشور وجود دارد.
 
باید پذیرفت اگر همه دستگاه‌های مسئول در سالی که به نام کار مضاعف و همت مضاعف نامگذاری شده است، همت کنند می‌توان با تدوین بسته‌ای جامع ضمن بالا بردن کیفیت تولیدات از رسوخ روزافزون محصولات خارجی به داخل کشور جلوگیری کرد.
 
با توجه به راهبرد جدیدی که مقام معظم رهبری در عرصه صنعت و اقتصاد کشور ترسیم کرده‌اند، باید منتظر اصلاح برخی قوانین و مقررات بود که نمونه بارز آن را می‌توان در بودجه سال جاری مشاهده کرد.
 
در روزهای پایانی سال گذشته برخی نمایندگان علی‌رغم مخالفت دولت تعرفه واردات خودرو را کاهش دادند. البته استدلال اصلی نمایندگان برای این اقدام افزایش کیفیت تولیدات داخلی بود. بنابراین لازم است نمایندگان مجلس با اصلاح این بخش از بودجه 89، تدابیری اتخاذ کنند که ضمن دستیابی به هدف موردنظر از واردات بی‌رویه محصولات خارجی به کشور جلوگیری کرد.
 
در پایان لازم است اشاره شود در بررسی لایحه بودجه مجلس در موارد متعددی با نظرات دولت مخالفت کرد که یک نمونه آن تعرفه واردات خودرو بود و نمونه بارز دیگر تغییر خواست دولت در زمینه هدفمند کردن یارانه‌ها است.
/2759/

جذب خبرنگار افتخاري


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.