نام مادر امام جواد علیه السلام چیست؟

نام همسر حضرت رضا(ع) و مادر امام جواد(ع) چیست و ایشان در کجا مدفونند؟ لطفا در مورد نسب و زندگی نامه ایشان تو ضیحات کامل و مستندی ذکر کنید؟
شنبه، 20 ارديبهشت 1393
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
نام مادر امام جواد علیه السلام چیست؟

نام همسر حضرت رضا(ع) و مادر امام جواد(ع) چیست و ایشان در کجا مدفونند؟ لطفا در مورد نسب و زندگی نامه ایشان تو ضیحات کامل و مستندی ذکر کنید؟

 

نام مادر امام جواد علیه السلام «سبیکه» بود و امام رضا علیه السلام او را خیزران نامید. سبیکه از خاندان ماریه قبطیه مادر ابراهیم پسر پیامبر اسلام بود و از برترین زنان آن عصر به شمار مى‏رفت. پیامبر اسلام در سخنان خود اشاره به سبیکه کرده بود با اینکه هنوز خبرى از این رویدادها نبود. حضرت امام موسى بن جعفر علیه السلام هم اشاره به این بانو کرده بود با اینکه این بانو هنوز به مدینه آورده نشوده بود و در آفریقا زندگى مى‏کرد. امام موسى بن جعفر به یزید بن سلیط فرمود: اگر آن بانو را دیدى سلام مرا به او برسان و همین در عظمت مقام او کافى است که امام موسى‏الکاظم علیه السلام به او سلام برساند. (منتهى الامال، ج 2، ص 571، چاپ هجرت) علامه مجلسى در بحار الانوار، ج 50 ص 1 آورده است: مادر امام جواد بَرْده‏اى بود به نام سبیکه و برخى نام او را خیزران گفته‏اند و روایت شده که او از خاندان ماریه قبطیه است. علامه مجلسى این مطلب را از اصول کافى آورده است. علامه مجلسى به نقل از مناقب آورده است که مادر امام جواد برده‏اى بود که «دُرّة» نامیده مى‏شد و امام رضا علیه‏السلام او را خیزران نامید و برخى گفته‏اند نام او سبیکه بود و بعضى هم گفته‏اند: نام او ریحانه و کنیه‏اش ام الحسن بود. (بحار الانوار، ج 50، ص 7 ح 8) سبیکه مادر امام جواد از روستایى در مصر به نام مِریسه بود. (همان ص 7) بر این اساس مى‏توان گفت: که نام مادر امام جواد سبیکه و خیزران است و از اهل مصر و از روستاى مِریسه مى‏باشد او را ریحانه و دُره هم گفته‏اند. درباره مادر امام جواد علیه اسلام گزارش‏هاى مفصل داده نشده است. علامه در بحار الانوار و شیخ عباس قمى در منتهى آلامال درباره مادر امام جواد علیه السلام روایات زیادى ذکر نکرده‏اند و درایت دو کتاب حتى نسبت به قبر سبیکه مطلبى نیاورده‏اند و بر اساس شواهد، قبر سبیکه مادر امام جواد در مدینه است و امام رضا علیه السلام وقتى که از مدینه رفتند، همسر و اولاد خود را نبردند. بلکه آنان در مدینه ماندند. در کتاب منتخب التواریخ هم درباره قبر سبیکه چیزى ذکر نکرده است.

 

/117/

 

 نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.